ABWH - progressrock.cz
   

   

Zpět
Anderson Bruford Wakeman Howe (ABWH) byla anglická progresivní rocková skupina založená členy Yes, která se skládala ze čtyř bývalých členů anglické progresivní rockové skupiny Yes, a působila v letech 1988 až 1990. Dá se o ní říci, kapela Yes lepší než samotní Yes. Jejími členy byli zpěvák Jon Anderson, bubeník Bill Bruford, klávesista Rick Wakeman a kytarista Steve Howe, čili sestava Yes z let 1971-1972, jenom bez Chrise Squirea. Tito spolu nahráli většinu nejznámějších nahrávek Yes na začátku 70. let, hlavně však alba "Fragile" (1971) a slavnou "Close To The Edge" (1972).

Zpěvák Jon Anderson opustil Yes, protože se cítil stále více omezen jejich komerčním a popově orientovaným směrem v 80. letech. V roce 1983 se zpěvák Jon Anderson vrátil do Yes, aby nahrál hlavní vokály na jejich studiové album "90125" z roku 1983, které vidělo, že Yes přijali hudební směr, který byl více komerční a popově orientovaný. Sestava během této doby zahrnovala baskytaristu Chrise Squirea, bubeníka Alana Whitea, klávesistu Tonyho Kaye a kytaristu Trevora Rabina, který napsal většinu skladeb na "90125". Po vydání "90125" dosáhli Yes svého největšího komerčního úspěchu. Po něm následovalo jejich album "Big Generator" z roku 1987, které také zaznamenalo významný komerční úspěch.

V září 1988 Anderson opustil Yes s odkazem na svou rostoucí nespokojenost s komerčním směřováním kapely. Také se cítil odstrčen z tvůrčího procesu kvůli machinacím ostatních členů kapely a producenta Trevora Horna. Anderson strávil léto na řeckém ostrově Hydra psaním písní s Vangelisem, kde poprvé přišel s myšlenkou dělat hudbu s dalšími členy sestavy Yes z let 1971-1972, kterou tvořili kromě něj kytarista Steve Howe, klávesista Rick Wakeman a bubeník Bill Bruford. Jediným chybějícím členem z této sestavy byl Chris Squire, který zůstal v tehdy aktuální verzi Yes.

Na své zpáteční cestě z Hydry se Anderson setkal v Londýně se Steve Howem, který mu představil své hudební nápady včetně sboru "Brother Of Mine" a "Birthright". Při setkání se Stevem Howem byla první skladba, kterou Anderson zahrál, sbor z toho, co se stalo "Long Lost Brother of Mine"... velmi vhodná. Ve skutečnosti byla tato skladba písní původně napsanou Howe a Geoffem Downesem pro Asia, ale z nějakých důvodů se k ní nikdy nedostalo. Steve Howe o tom řekl pro portál Prog: "Jon [Anderson] mi zavolal a zeptal se: "Máš nějaké písničky? No, a jak se stalo, měl jsem na kazetě šest písniček. Tak se objevil - Jona jsem neviděl roky, víš, ale prostě jsme se nějak propojili. A očividně mě fakt, že za mnou přišel, přiměl si myslet - právem, že ho nebavila práce, kterou dělal s jinými kluky, že to tak bylo." Jon k tomu uvedl: "Vím jen, že jsem v té době chtěl dělat novou hudbu. Neustále mám nápady a stalo se, že jsem narazil na někoho, kdo tuto situaci zvládl, a s každým jsem se spojil a řekl: "Můžu přijít, pozdravit a promluvíme si o hudbě?" prostě udělejte něco, z čeho se cítíte dobře - styl Yes, o kterém si myslíte, že by to mělo být. Takové věci."

Načasování bylo docela dobré, protože stejně jako Anderson byl nově zbaven naléhavých profesionálních závazků, Howe a Wakeman neměli žádný zřejmý důvod bránit se vysoce postavenému novému projektu. Howeův projekt GTR se Stevem Hackettem ztratil dynamiku poté, co druhý jmenovaný odešel, zatímco Wakeman, který odešel z Yes spolu s Andersonem na přelomu 80. let, byl dostatečně zaneprázdněn produkováním ambientních alb s křesťanskou tematikou, jako jsou "Country Airs" z roku 1986 a "The Family Album" z roku 1987 a "The Gospels", ale nevyhnutelně skončily spíše v ghettech v rámci žánrů "new age" a náboženské hudby.

Bill Bruford začal 80. léta v King Crimson, ale stále více se zajímal o improvizační jazzově orientované zvuky rozšířené o nově se objevující elektronické technologie. Po turné po malých klubech se svým novým kvartetem Earthworks bylo pochopitelné, že by byl otevřený vyzkoušet něco trochu vyššího profilu, co by mohlo pomoci financovat menší vášnivé projekty, jako je Earthworks, a zároveň nabídnout vyhlídku na to, že udělá něco umělecky hodnotného.

A na chvíli se zdálo, že se to všechno velmi pěkně spojilo…

"Využili jsme příležitosti," říká Howe o svých prvních studiových sezeních s Andersonem ve studiích La Frette v Paříži, kde strávili pět týdnů výrobou demo skladeb, "a začali jsme snít [písně] s Mattem Cliffordem [studiovým klávesistou, nyní v The Rolling Stones] a rozjeli jsme je, jako skladby." Anderson požádal hudebníka Miltona McDonalda, aby pomohl s projektem a zahrál na další kytary. Bruford si vzpomněl na setkání s Andersonem, Howem, Wakemanem a bývalým manažerem Yes Brianem Laneem na letišti v Londýně. Prohlásil: "Ach, tady jsme v průšvihu. To samozřejmě znamenalo, že to byl nějaký druh projektu Yes... Myslel jsem, že jen dám nějaké bicí na sólovou desku Jona Andersona." Ve skutečnosti to byl právě Brian Lane, bývalý manažer Yes, GTR a Ricka Wakemana, kdo Wakemanovi poprvé zavolal a požádal jej o jeho účast.

"Právě jsem se přestěhoval na Isle of Man a on mi z ničeho nic zavolal," říká Wakeman. "Řekl: "Jak by se ti líbilo znovu hrát nějakou hudbu Yes, spolu s nějakou novou hudbou a novými nápady?" Rick mu odpověděl: "Uh, to zní zajímavě, ale myslel jsem si, že celá situace Yes v Americe je trochu zmatek. Nevěděl jsem, ale slyšel jsem, že probíhají nejrůznější neshody a hádky." A Brian řekl: "No, liší se to od Yes od prvního dne?" Rick pokračoval: "Řekl jsem ne a on řekl: "Jon se chce vrátit ke... ne ke starému stylu Yes jako takovému, ale ke starým principům toho, co Yes byli. Chce dát dohromady co největší část původní kapely. Tak jsem řekl: "Počítejte se mnou!"

Brzy poté Lane zajistil nahrávací smlouvu s Clive Davisem z Arista a zařídil turné. Všechno se to seběhlo tak rychle, že nebylo možné okamžitě přimět celé kvarteto pracovat na materiálu. Wakeman se následně připojil k Howeovi a Andersonovi na některé z prvních setkání v Paříži, ale zpěvák měl plán, jak je zbavit některých každodenních aspektů tvorby alba. "Jeho plán," říká Wakeman, "nebyl vůbec špatný nápad: protože se to stalo trochu z ničeho nic a všichni jsme měli závazky, přiměl ostatní hudebníky, aby položili základní kousky - ty všední věci, pak bychom mohli přijít a přidat kreativní věci." Bill Bruford byl také přístupný této myšlence, ohromen standardem materiálu, který mu byl předložen, a stěží se bránil myšlence odjet do Karibiku nahrávat ve studiích AIR George Martina.

Nahrávání se na šest týdnů přesunulo do AIR Studios na ostrově Montserrat. Bruford viděl místo nahrávání jako "dohodu". Bylo to právě tam, když Bruford navrhl, aby jeho kolega z kapely King Crimson Tony Levin hrál na albu na basu. Bruford si všiml, že Anderson byl "v silné formě... vedl řízení bez strachu z vydání nebo překážek" z problematické doby nahrávání s Yes. Když bylo nahrávání dokončeno, Anderson dohlížel na mixování alba v Bearsville Studios s mixážními inženýry Stevem Thompsonem a Michaelem Barbierem.

"Jon okořenil blok hudby, který jsme nakonec hráli, mnoho měsíců, dokonce let," počítá Bruford. "Byl jsem pryč v jiném světě Earthworks a byl jsem úplně mimo kontakt s monstrem Yes. Ale tady byla svěží hudba, dobře prezentovaná ve vysoce kvalitních, skvěle znějících ukázkách, a já jsem nemusel sedět ve zkušebně měsíce a rozhodovat se o objednávce sendviče. Jediné, co jsem musel udělat, bylo objevit se na místě, které znělo jako příjemné, možná s kriketovou pálkou, a posypat koleje nějakým personalizovaným pohádkovým prachem... a hotovo". Nicméně Bruford přiznává, že si ani neuvědomil, že to bude shledání čtyř členů rané sestavy Yes až do velmi pozdního dne.

"Kdy jsem si uvědomil, že to bude více než jen práce na sólové desce s Jonem?" ptá se řečnicky. "Na letišti! Z Jonovy krátké návštěvy u mě doma jsem to zjevně nepochopil. Už to bylo nějakou dobu, co jsme spolu mluvili, natož abychom si spolu hráli, takže mě nenapadlo ptát se, kdo další bude na sezeních. Takže na letišti byli Rick, Steve a Brian Lane. Bylo to tak nějak: "Ahoj, jdeš tam, kam jdu já?" Myslel jsem, že Jon "opustil Yes", ale odpustíš mi, kdybych nedržel krok."

Billova paměť pro každý detail se zde nezdá být zcela spolehlivá, protože podle všech ostatních zdrojů se Steve Howe rozhodl, že se k nim v Montserratu nepřipojí, místo toho přispíval svými kytarovými party ve studiích AIR v Londýně. "Nemá rád Karibik," komentuje Anderson. "Můžeš sice dovést koně k vodě, ale nemůžeš ho přimět pít." Howe mezitím tvrdí, že se rozhodl zůstat doma, aby mohl trávit více času se svými nástroji: "Nechtěl jsem tam posílat spoustu kytar a pak tam zkusit pracovat se svým studiovým přístupem. Chtěl jsem mít svou sbírku k dispozici. To byl začátek věku, kdy jste nemuseli všichni sedět v jedné místnosti, abyste mohli nahrát desku, a byla to příjemná příležitost vědět, co se udělalo, slyšet aranžmá a pak přijít, až byly namixovány..."

Klíčovým prvkem, který byl brzy požadován, byl baskytarista a Bruford okamžitě nominoval svého kolegu z kapely King Crimson Tonyho Levina. Sestava byla kompletní a bez ohledu na Howeovu nepřítomnost se prostředí pro vytvoření jediného alba ABWH ukázalo jako inspirativní, v neposlední řadě proto, že je fyzicky a z větší části kreativně odstranilo z průmyslu. "Nemusíte mluvit s nahrávacími společnostmi a lidmi, kteří slídí, co děláte," řekl Anderson, "a bylo skvělé být izolován od byznysu a znovu od světa, pokud jde o nahrávání. To byla radost dělat to album."

"Chtěli jsme být tak daleko, s čistými hlavami, o nic se nemusíme starat, než o album," říká Wakeman. "Steve nakonec nahrál své kousky v Londýně, což byla škoda, protože o tom není pochyb, bylo velmi inspirativní pracovat a psát tam." Skupina a štáb sdíleli lásku ke kriketu se svými hostiteli, což vedlo k nezapomenutelnému sblížení s místními obyvateli, na které Anderson, Wakeman a Bruford a všichni ostatní vzpomínají se směsí lásky a mírných rozpaků. "Byli blázni do kriketu," vysvětluje Wakeman, "a rozhodli jsme se uspořádat zápas proti místním. Hráli s místními dětmi a říkali jsme si, že jsme mnohem starší, zvládneme to! A oni nás porazili! Celé město se přišlo podívat a byla to skvělá, zábavná událost."

"Tragikomedie epických rozměrů," říká Bruford. "Všichni jsme doufali, že náš vůdce projeví stejné sebevědomí při hře, jako když řídil bubeníka ve studiu, ale bohužel tomu tak nebylo. Bubeník také vydržel jen asi dva míče za souhlasného řevu místních. Byli jsme zdravě převálcování tím, co vypadalo místní do 13 let. Někde je dokonce to ponižující video."

"Opravdu jsme se integrovali," říká Wakeman. "Lidé byli tak úžasní, opravdu nás přivítali. Jon a já jsme chodili na procházky pozdě v noci a dělali jsme spoustu prohlídek. Na ostrově jsme se zapojili mnoha způsoby - dokonce jsme šli do letničního gospelového kostela se všemi gospelovými zpěvy, za podpory této soulové kapely, která byla prostě fantastická. Opravdu vás to naladilo na to, že si chcete hrát a chtít pracovat."

Deska uskupení Anderson Bruford Wakeman Howe pod stejným názvem "Anderson Bruford Wakeman Howe" byla vydána 20. června 1989 prostřednictvím Arista Records s použitím katalogového čísla AL85-90126. Album dospělo až na #14 místo ve Spojeném království a na #30 místo v USA. Do top 30 se dostalo ještě v Kanadě, Švýcarsku, Německu, Francii, Norsku a Švédsku. Alba se nakonec prodalo přes 750 000 kopií.

Jednou z nejvýraznějších skladeb alba je "The Meeting", vzdušná, duchovní balada postavená kolem nádherných kaskád klavíru od Wakemana a lyrických citů náboženské nebo romantické oddanosti - v závislosti na vaší interpretaci.

"Určitě bych mohl říct
Pokud mě požádáš, Pane, abych nastoupil do vlaku
Můj život, moje láska by byla stejná
Ano, při setkání tvé lásky bych byl pro tebe ten pravý".

Zní to jako to, co to je: píseň napsaná dvěma muži jedoucími na něčem přirozeném. "Jon a já jsme napsali "The Meeting" ve dvě ráno," vzpomíná Wakeman. "Byli jsme venku na procházce a povídali si o hudbě a vrátili jsme se a Jon dostal nápad." Anderson dodává: "Natočili jsme pásku a hej presto, měli jsme píseň." "Pak řekl: Pojďme se podívat do studia, co se stane," říká Wakeman. "Ty hraj, já budu zpívat. Tak jsme to nahráli, přišli jsme ráno a všichni říkali: To je fantastické!"

Nebyla to však blažená harmonie a album mohlo dopadnout zcela jinak, kdyby se některé události vyvíjely jiným směrem a kdyby členové kapely obeznámení s Andersonovým pronikavým stylem vedení neměli příležitost nováčky uklidnit. "Poslali nám vysoce kvalitní ukázky skladeb, které jsme měli nahradit a vylepšit," říká Bruford, "takže jsme byli s Tonym dobře připraveni a připraveni hrát. Věděli jsme své. Když jsme se poprvé sešli u jídelního stolu v Air Montserrat, Jon musel mít špatný den na cestách, protože se začal navážet doLevina, kterého sotva znal, ve skutečnosti se možná nikdy nesetkali, a agresivně jej obviňoval, že není připraven. Velká chyba. Musel jsem přesvědčit jednoho z nejzkušenějších baskytaristů na světě, muže, který teď umí hrát na cokoli, aby na to rychle zapměl. Byl připraven jít."

Co také nikdo nevěděl, a jak se zdá, ani nikdo jiný na ostrově, bylo to, že sopečné kopce Soufriere na ostrově ve skutečnosti nejsou spící a sopka brzy způsobí zmatek katastrofálních rozměrů, jako tomu bylo po výbuchu v červenci 1995. "Nikdo netušil, že existuje nějaké nebezpečí," říká Wakeman. "Vylezl jsem na bavlníková pole po úbočí hory, docela dlouhou cestu nahoru. To byla jedna z mých zábavných věcí, které jsem tam mohl dělat, protože výhledy byly úžasné."

Katastrofy byly prozatím odvráceny, ústřední vizí alba byl jednoznačně Jon Anderson a texty na "Anderson Bruford Wakeman Howe" mají jasnější styl než okouzlující sítě slov, na které jsme byli zvyklí z prvních alb Yes. Například úvodní salvy na "Themes" vypadaly, že míří na průmyslové síly, které se budou snažit utvářet zvuk Yes a omezit jejich kreativitu: "Jdi pryč, ty stále pronikavý stroj na hraní přesilovek," zpívá, "přeruší naši hudební solidaritu. Příliš dlouho jsem tančil k tvému osudu/už mi neplní hlavu prázdnými sny/realitou a zlatem/tvojí realitou."

"Začínalo být příliš zřejmé, že nahrávací společnosti jsou tu jen od toho, aby vydělávaly peníze," říká Anderson. "Předstírají, že opravdu rozumí tomu, o co se snažíš, ale pokud nemáš písničku, která se dostane do rádia, vyhodí tě." Je to byznys a není na tom nic špatného, ale po nějaké době budete chtít mít jasný a upřímný vztah s každým, s kým pracujete."

Dalším klíčovým lyrickým tématem na albu byla potřeba dostat se zpět do kontaktu s domorodými a domorodými kulturami a napravit křivdy, které jim moderní vlády a kultury způsobily. Je to sentiment, o kterém Anderson věří, že je po 30 letech ještě relevantnější. "Byli odstřeleni stříbrným mrakem," zpívá v "Birthright" a dodává: "Tohle místo není dost velké na hvězdy a pruhy/Počítám státníky, motají se jeden po druhém, vysvětlují tuto segregaci." Máme tu i zmínku o poválečných jaderných testech v Pacifiku, o odcizení lidí ve jménu národní vlajky a o politicích, kteří dělají maximum pro prosazení takového rozdělení.

"Jde o to, že jsme všichni domorodí lidé z dávné minulosti – "Game Of Thrones"! Proč tedy oddělovat ostatní domorodé národy? Protože historicky jsme si mysleli, že nám nemají co nabídnout. A nyní v posledních letech je o tom více povědomí. V Kanadě před několika lety žádal parlament o odpuštění obyvatelům Navahů s tím, jak je jim líto, že udělali to, co udělali. Totéž se stalo před pár lety v Austrálii - stane se to po celém světě a o tom ta píseň je. A jaderné testy byly hrozným okamžikem v britské historii, prověřili atomové bomby, aniž by viděli, jestli jsou všichni mimo dosah! Hrozné!"

AIR Studio Anderson byl také hlavním vizionářem na hudební frontě a držel ve studiu metaforickou dirigentskou taktovku. Brufordovy komentáře o "řízení bubeníka" skutečně odrážejí pokračující frustraci členů Yes, kterou neustále pociťovali ze zpěvákova odhodlaně praktického přístupu k dirigování velkých orchestrálních vizí (během stejného propagačního videa "The Big Dream", které obsahuje kriketový zápas, Wakeman je vidět, jak vtipkuje do kamery: "Zajímalo by mě, co mě dnes nechá hrát."). Klíčoví hráči však zjevně neměli nouzi o šance protáhnout své kreativní svaly.

Slyšíte, že ve Wakemanových dechberoucích syntezátorových fanfárách na "Fist Of Fire", Howeových nápaditých akustických kytarových partech v "Quartet a Let's Pretend" a v Levinových pavoučích basových bězích, které se nepokoušejí napodobit typický Rickenbackerský rachot Chrise Squire, ale dodávají svůj vlastní živý spodní proud nástroje. A Anderson si vydělává na obilí jako kapitán lodi: ty trvale jasné vokální melodie jsou ve stejně dobrém stavu jako po léta, dokonce i bez Squireova harmonického kontrapunktu.

Když se to všechno propojí, je to závratně účinné. Závěrečná část "Themes" nabízí rytmy měnící tvary, volnou kytaru a typicky barokní syntezátory. A i když elektronické bicí Billa Bruforda někdy zní zvukově anachronicky a trochu plechově, jeho rytmy jsou složité a neuvěřitelné, zvláště když přidává jemné etnické příchutě a atmosférické perkusivní kudrlinky ke skladbám jako "Birthright" a "Brother Of Mine". Ne, že by bubeník vždy zněl tak ohromujícím způsobem svou prací na této desce. Ve skutečnosti, pokud byste vzali některé z jeho pozdějších komentářů za nominální hodnotu, mohli byste si představit, že slovy "Withnail & I" „přijel na dovolenou omylem".

"Tam dostáváte tuny peněz," řekl] v jednom rozhovoru krátce poté, jako by mluvil o kanceláři, kde někdy dělá týden nebo dvě směny jako IT konzultant. "Příliš mnoho a je to skvělé. Není v tom žádná hudební budoucnost... je to regresivní hudba, jsou to historické věci. Ale jednou za čas si myslím, že muzikant má dovoleno odjet na dovolenou a udělat všem velkou radost hraním všech věcí, které všichni chtějí, aby hráli před 20 lety."

V některých ohledech spravedlivý komentář, neboť Bruford byl vždy vyznavačem progresivní hudby v tom nejčistším slova smyslu, odhodlaný posouvat uměleckou formu kupředu, nikoli ustupovat k již známému. A ABWH byli jednou z prvních kapel, které koketovaly s jistou dávkou nostalgie po sestavě klasické kapely a reformovaly se, aby se vrátily k oblíbenému zvuku, což je přístup, který je nyní hlavním zdrojem příjmů pro ostřílené kapely inzerující živě ztvárnění klasických alb v plném rozsahu. Můžeme tedy říci, že ABWH byli průkopníci tradičního rocku? Navzdory všem jeho sebevýrazným poznámkám v té době si Bruford myslí, že ne.

"Můj zájem o ABWH byl tak daleko, že jsem mohl pomoci posunout tento druh hudby kupředu o něco rychleji. V minulosti jsem se k geriatrickému rocku choval hrubě a nevidím důvod, proč to odmítat. Osobně bych si jen přál, aby Rolling Stones odešli a nechali jet někoho jiného. Ne, nemyslím si, že ABWH začala se vším tím dědictvím – během našeho krátkého období na slunci jsme se to snažili posunout kupředu."

To udělali po většinu alba. A Brufordovi spoluhráči se domnívají, že byl velmi důležitou tvůrčí silou. "Když jsme probírali nápady, Bill ozdobil naše hudební myšlenky prostřednictvím své nové, počítačově řízené sady," řekl tehdy Anderson. "Zvuky byly úžasné. Bill svou roli opravdu podceňuje," říká. "Bill byl klíčový." Některé ze základních témat jsou uvedeny v život od něj, takže rytmicky a perkusně je jeho práce zoufale důležitá."

A nyní Bruford trvá na tom, že skutečně cítil, že tento projekt má potenciál. "Někde kolem "Birthright" a "Brother Of Mine" se zdálo, že se nakrátko otevřelo okno do skutečně zajímavého nového hudebního místa pro nás," říká, "navíc odlišného od mateřské lodi Yes. Pokud bychom měli sílu a odhodlání, na základě těchto skladeb jsem usoudil, že tato věc, kterou Jon začal, by mohla mít svěží nohy a odhodlanou budoucnost postavenou na zvukových hudebních rozhodnutích. Několik dalších měsíců jsme měli vítr v plachtách a byl z toho plodný a sebevědomý pocit."

Příliš mnoho sebevědomí, mohli by někteří posluchači namítnout. To by mohlo vysvětlovat odvážné zařazení tropického tanečního čísla "Teakbois", které nemělo málo složitých rytmů, ale nebylo po chuti každému. "Teakboisi, nemyslím si, že by to pochopil někdo jiný než Jon," říká Steve Howe suše. Na rozdíl ode dneška, kdy bývá vkus hudebních fanoušků mnohem rozmanitější, bylo na konci 80. let spravedlivé říci, že podmnožina obsahující jak milovníky karibské party music, tak prog rocku byla malá. Nicméně, když si to teď poslechnete, je to mocně nakažlivý ušní červík, kterého Wakeman ukládá do svého prostředí. "Ať se vám to líbí nebo ne, nemůžete se ubránit vlivu toho, kde jste - vaše inspirativní kartotéka se zaplní, téměř aniž byste si to uvědomovali."

Jen o šest týdnů později, s veškerou hudbou nahranou na kazetě, byla skupina připravena požádat Steva Thompsona a Mika Barbiera, aby dali dohromady finální mixy v Bearsville, s Jonem jako jejich pravou rukou. Podle tour-booku bylo potřeba deset dní tvrdé studiové práce, ale Anderson také zmínil čtyři týdny, což je extrémně dlouhá doba, když vezmete v úvahu 6 týdnů nahrávání.

Celkově vzato, kvarteto vytvořilo velmi dobrou desku, která do značné míry dosáhla toho, co si předsevzali: aktualizace vintage progresivního přístupu Yes k tvorbě alb o nové vlivy a moderní technologie vložené do mixu. Kuráž mohla být jen stěží vyšší, když kapela vstoupila na veřejnost s novým projektem a oznámila řadu amerických termínů na propagaci alba a slibovala "An Evening Of Yes Music Plus".

Pro cover-art byl osloven, jak jinak, Roger Dean, který vydal jedno ze svých nejlepších děl vůbec, nazvané "Blue Desert". Kromě toho navrhl celou abecedu znaků. Toto je jediné písmo, které tak udělal, a objevuje se tu a tam na albech, webových stránkách atd. Samozřejmě bylo zapotřebí mnoho různých charakteristik, protože album se "prostě" jmenovalo "Anderson Bruford Wakeman Howe".

Steve Howe se v rozhovoru s Jonem Andersonem jednou zeptal: "Kdy si myslíš, že se staneme skupinou?" Jeho odpověď byla: "Jakmile spolu vstoupíme na pódium."

Ale před námi byly potíže. ABWH možná nabídlo Yes hudbu, kterou hráli bývalí členové Yes, ale kapela, kterou Anderson opustil před rokem, to nechtěla dopustit bez boje. Ačkoli v té době bez nahrávací smlouvy a zdánlivě bez konkrétních plánů v blízké budoucnosti udělat mnoho, Yes pokračovali pod vedením Chrise Squirea a Alana Whitea, přičemž jejich hlavní komerční zbraní byla tvorba písní Trevora Rabina pro rádia.

Dne 31. května 1989, týdny před vydáním jejich alba a turné na jeho podporu, byla skupina vystavena žalobě ze strany Yes podanou u kalifornského okresního soudu v USA, která chtěla zabránit Anderson Bruford Wakeman Howe zmiňovat jméno "Yes" ve svém propagačním materiálu, navrhovat nebo upozorňovat na Yes hudbu, o které tvrdili, že může způsobit "zmatek v myslích veřejnosti ohledně toho, která skupina je skutečným Yes", a zakazující Andersonovi mluvit o svém bývalém členství v Yes. Žaloba byla založena na dohodě o oddělení uzavřené mezi každým minulým a současným členem Yes v květnu 1984, která specifikovala, kdo je oprávněn používat jméno Yes, žádný "odstupující partner" ze skupiny už nemohl používat jméno nebo zmínit, že byli ¨ ve skupině předtím, po určeném datu. Yes tvrdili, že Anderson Bruford Wakeman Howe "nesprávně převedli" jméno Yes v reklamě pro Los Angeles Times, která propagovala jejich nadcházející koncert jako "večer Yes music plus". Anderson Bruford Wakeman Howe podali odpověď dne 5. června 1989, jejich právníci označili žalobu Yes za "pobuřující pokus... zastavit média a veřejnost ve srovnávání nové nahrávky ABWH s jejich". Podle bývalého koordinátora turné Yes Jima Halleyho "evropští promotéři začali cákat jménem Yes na všechny plakáty... nakonec se dostali k ubytování". Anderson zdůraznil: "Nikdy jsme neřekli, že Yes. Byla to nahrávací společnost." V červnu 1989 soudce okresního soudu USA rozhodl, že ABWH se může při propagaci svého turné odvolávat na své dědictví a materiál Yes.

"Bylo to směšné. Myslím, že případ trval 10 sekund, protože soudce řekl: "Počkej, snažíš se zastavit čtyři kluky, kteří byli v kapele, která napsala a hrála původní hudbu a hráli to, co napsali a hráli? Takže to bylo zahozeno ven."

Album, drze katalogizované pod číslem 90126 od Arista a s přebalem a logem Rogera Deana v klasickém stylu Yes (naštěstí Dean nenašel na své studiové rohožce zákonný spis, který by přibližoval jeho ikonickou práci s druhou partou), se celosvětově prodalo 750 000 kopií a vyprodané turné, které následovalo, vidělo fanoušky Yes vesele nakupovat pozitivní vibrace vyzařující z tábora ABWH, soudy jsou zatraceny. Set byl těžký na klasiku Yes, i když chytrá úvodní směs dokázala zkombinovat "Time And A Word", "Owner Of A Lonely Heart" a "Teakbois" takovým způsobem, že to druhé dávalo mnohem větší smysl, než tomu bylo na albu. Především však pocit, který máte ze sledování filmu "An Evening Of Yes Music Plus" na turné ze San Francisca, je jedním z euforických setkání klanů Yes, když Anderson drží trůn, jako Kristus prochází davy zaplavený v bílém reflektoru, aby zahájil show.

Živá sestava zahrnovala kromě Tonyho Levina také Miltona MacDonalda a Juliana Colbecka na kytary a klávesy. Během turné ABWH onemocněl Tony Levin a okamžitě potřebovali náhradu a byl nabrán Jeff Berlin, který hrál s Billem Brufordem na jednom z jeho sólových projektů. "Dostalo nás to do opravdu těžké pozice," říká Wakeman, "protože očividně není pro někoho nového příliš snadné hudbu uchopit. Tony navrhl, abychom zavolali Jeffa Berlina, velmi známého amerického studiového hráče, a on si doslova sedl a za dva dny si napsal a naučil se přesné části, které Tony hrál. Berlin vzpomíná: "Mohl jsem na Yes set za dva dny, protože jsem strávil roky přepisováním linek a hudby a hraním na basu do té míry, že jsem slyšel část a okamžitě ji zahrál bez jakéhokoli zkoušení. Kdybych znal hudbu v mé hlavě, vyzněla by na mém nástroji. Znal jsem spoustu těch melodií Yes, věděl jsem, že "Close To The Edge" je tam někde. Někde jsem znal "Heart of the Sunrise!. Takže jsem poslouchal tyto desky, aby mi připomněly, co tam bylo, a proto jsem je ten večer mohl hrát bez zkoušky. Ale byly tam písně, které jsem nikdy předtím neslyšel, dokonce i pár písní Yes, které jsem neznal na sto procent, a nějaká ta nová hudba Andersona, Bruforda, Wakemana, Howea, Sacca a Vanzettiho. Nasadil jsem si tedy sluchátka a v neděli a v pondělí večer jen vypsal tabulky. Ve středu jsme zkoušeli a ve čtvrtek jsem byl na koncertě. Kdybych neměl zázemí a zkušenosti, pravděpodobně bych nikdy nebyl schopen udělat Yes show za dva dny. Tihle kluci zkoušeli šest až osm týdnů."

Jediný problém s tím byl u těch vystoupení, že my ostatní jsme museli být přísní, abychom se drželi toho, co jsme nacvičili, a příliš neimprovizovali. Najednou jsme museli být neuvěřitelně přísní na to, co jsme nacvičovali. Žádná neúcta k Jeffovi - skvělému baskytaristovi a krásnému klukovi - ale pokud jste viděli ABWH s Tonym Levinem, byla to opravdu show."


Když se turné v březnu 1990 chýlilo ke konci, vše vypadalo dobře, navzdory Levinově nepřítomnosti. A pro ústřední čtveřici, která album natočila a absolvovala turné, si rozhodně zaslouží prominentní místo v kánonu alb Yes a s Yes podobnými. "Album ABWH velmi považuji za album Yes," říká Wakeman. "I když k němu není připojeno jméno Yes. S Yes bude vždy součástí mě a mé historie a jsem na to velmi hrdý."

"Vyšlo to z kolektivního pocitu," říká Jon Anderson: "Místo honby za další hitovou nahrávkou prostě děláte dobrou hudbu, a to bylo to, co jsem chtěl dělat s ABWH, chci dělat hudbu, kterou chci dělat s lidmi, se kterými chci pracovat - a vlastně se to stalo velmi úspěšným, za což jsem velmi rád." ABWH pojmenovali turné An Evening of Yes Music, Plus. Zkoušky se konaly v Nomis Studios v Londýně. Jejich světové turné v letech 1989–90 bylo dobře přijato a přineslo dvě živá alba, "An Evening of Yes Music Plus" (1993) a "Live At The NEC - Oct 24th 1989" (2012).

Po velmi úspěšném albu a světovém turné se spřádaly plány na druhé album, které se mělo jmenovat "Dialogue". Bylo vydáno několik bot s písněmi s názvy jako "She Walks Away", "It Must Be Love", "Shot In The Dark", "Make Believe", "Touch Me Heaven", "To The Stars" velmi se podobající Andersonovi. Nevyšlo to však úplně podle představ...

Jon se totiž rozhodl, že chce být také na 'dalším' albu Yes... a výsledkem toho byly dva projekty Squireho a "Dialogue" sloučeny v jeden... "Union" (nebo Onion, jak tomu říká Wakeman). Ale to je jiný (dlouhý) příběh. ABWH a Yes vyprodukovali album Yes s názvem "Union" (1991). Vzhledem k tomu, že ABWH a Yes se oba potýkali s nahrávkami nových alb a právními spory mezi těmito dvěma tábory ohledně používání názvu Yes, se v roce 1991 objevilo řešení v podobě složených "mega Yes", skupiny skládající se z Andersona, Howea, Wakemana, Squireho, Kaye, Whitea, Rabina a Bruforda. Třinácté album Yes obsahuje nahrávky původně určené pro samostatná alba obou skupin, které obě kapely nahrály přibližně ve stejnou dobu, a sólovou skladbu Steve Howea. Několik písní původně zamýšlených pro druhé album ABWH, předběžně nazvané "Dialogue", se objevilo na bootlegu z 90. let "We Make Believe" a na undergroundové kompilaci "Yesoteric". Tento materiál zahrnoval dema Andersona, ale bez dalších tří, které byly následně vydány jako součást série "The Lost Tapes" od Jona Andersona jako "Watching The Flags That Fly". Písně z alba ABWH byly zahrnuty na následujících kompilacích Yes a koncertech Yes.

To ovšem také znamenalo konec uskupení Anderson Bruford Wakeman Howe a začátek osmičlenné formace Yes, která trvala až do roku 1992, ve složení Anderson, Bruford, Wakeman, Howe, Chris Squire, Trevor Rabin, Tony Kaye a Alan White. Následovalo turné, po kterém Howe a Bruford hovořili denně. Bruford vysvětlil: "Byl jsem extrémně málo zaměstnaný. Co vám mám říct? Osm hudebníků hraje totéž... Chci říct, není potřeba osm lidí. Takže pokud ode mě hudba vyžaduje jen trochu třešničky na dortu, pak to jde. Nemohu nic jiného dělat, pokud Alan bude dělat to, co Alan, což je velmi dobré a skvělé. Ve skutečnosti nás dva nepotřebujeme, a tak jsem přijal roli hráče na elektronické perkuse." Přestože Wakeman stále chtěl být součástí Yes, nestalo se tak. Po dvou letech bylo opětovné spojení Andersona s jeho kamarády ze 70. let Brufordem, Wakemanem a Howem u konce a byl zpět se sestavou z "Big Generator", kterou před 4 lety byl frustrován. Anderson zřejmě nemohl ovládat všechno...

Zpět

Členové:
Jon Anderson - Lead and Backing Vocals, Acoustic Guitars, Percussion, Harp
Bill Bruford - Acoustic and Electronic Drums, Percussion
Rick Wakeman - Keyboards
Steve Howe - Acoustic and Electric Guitars, Lap Steel Guitar, Backing Vocals

Členové
(celým jménem John Roy "Jon" Anderson)
Lead and Backing Vocals, Acoustic Guitars, Percussion, Harp
(Narozen 25. října 1944, Acrington, Lancashire, UK)


Jon Anderson je anglický zpěvák, skladatel a multi-instrumentalista, hudebník, nejznámější je jako bývalý zpěvák v progresivní rockové skupiny YES. Je také dokonalým sólovým umělcem, který spolupracoval s hudebníky jako je například řecký hudebník Vangelis mimo jiné. Jon Anderson vyrostl v majitele jednoho z nejuznávanějších hlasů v progresivním rocku.

Jon Anderson se narodil jako John Roy Anderson v Accrington, Lancashire, Anglie, rodičům Albertu a Kathleen Andersonovým. Jeho otec pocházel ze Skotska, zatímco matka byla irského původu. Anderson vypustil "h" ze svého jména už někdy v roce 1970.

Děti Jona Anderson jsou dcera Deborah Anderson - zpívala pro francouzskou electronickou kapelu Télépopmusik na albu "Angel Milk" vydaném v létě 2005, Jade Anderson - vydala sólové album v Japonsku a Damion Anderson, který je také hudebníkem.
První žena: Jennifer Baker.
Děti: Deborah Leigh, Damion James, Jade Genevieve.
Druhá žena: Jane Luttenberger.
Koníčky: Malování, čtení, windsurfing, fotbal a žít s láskou po celý čas.

    Podrobněji na:     Jon Anderson

Členové
(narozen 17. května 1949 v Sevenoaks, Kent)
(celým jménem William Scott Bruford)
Acoustic and Electronic Drums, Percussion


Bill Bruford je anglický bubeník a hráč na bicí a perkuze. Je nejznámejěí jako člen kapel Yes, Genesis (1976-1976) po odchodu Petera Gabriela, King Crimson (1972-1997), UK (1977-1978), vlastní kapely Bruford (1977-1980) a Earthworks (1986-2008), Anderson Bruford Wakeman Howe (1988-1990), ProjeKct One, Gordian Knot a dalších.

Narodil se jako třetí dítě Betty a veterináře Johna Bruforda. Navštěvoval školu Tonbridge School. Bruford se ale rozhodl hrát na bicí poté, co viděl vystoupení amerických jazzových bubeníků v roce 1960 v televici BBC. Jeho sestra pak mu dal pár kartáčů jako dárek. Později, zatímco stále navštěvoval státní školu, si vzal pár lekcí od Lou Pococka z královské filharmonie. Začal hrát na bicí v jeho třinácti letech a byl zpočátku ovlivněn jazzovým bubnováním, které se později projevilo v jeho pozdější práci a jeho stylu po celou kariéru.

Brufordovou nejranější skupinou byli The Breed (1966-1967), kapela ze Sevenoaks, hrající směs R&B a soulu, ale protože Bruford pobýval v internátní škole a nebyl k dispozici pro všechna vystoupení, kapela proto občas používala jiného bubeníka (a někdy oba dva). On také hrál v krátce trvající kapele The Noise (1967), s níž vystupoval v Itálii. Hrál se Savoyem Brownem (1968), což bylo jeho první profesionální angažmá - ale trvalo jen po dobu tří koncertů. Úspěch zaznamenal až počátkem 70. let minulého století během působení ve skupině YES, se kterou nahrál svých pět prvních alb, včetně LP Yes Album, Fragile a Close To The Edge. Od YES odešel v roce 1972, vrátil se pak jen krátce k nahrání alba "Union", které vyšlo v roce 1991.

Bruford nahrál i všechny bicí na sólové album Squirea "Fish Out of Water" (1975). Poté, co opustil kapelu, kromě desky "Fish Out of Water" ve stejném roce Bruford nahrál i bicí na album HQ Roye Harpera. Později Bruford přijal nabídku Roberta Frippa v roce 1972, aby se připojil ke King Crimson, ke kterým se chtěl připojit již nějakou dobu. Později to přirovnal jako "jít proti Berlínské zdi do východního Německa" - Bruford uvedl, že "...v Yes, se vedla nekonečná debata o tom, se má hrát přirozené basové F nebo Gis na varhany. U King Crimson... jsi prostě předpokládal, že to víš." Jeho instinkt pamatovat si složité bicí party se projevil, když se učil jak hrát dlouhé bicí pasáže a kytaru uprostřed skladby "21st Century Schizoid Man" jen tím, že poslouchal a učil se to. Hráč na housle, violu a klávesové nástroje David Cross byl vybrán, aby zhmotnil zvuk nové kapely. Zkoušky začaly v září 1972 a po něm následovalo rozsáhlé turné po Velké Británii. Album "Larks' Tongues in Aspic" vyšlo brzy již následujícího roku a skupina strávila zbytek roku 1973 na turné po Británii, Evropě a Americe. King Crimson vydali dvě alba se čtyřčlennou sestavou (Fripp, Wetton, Bruford, Cross) "Starless and Bible Black" a dodatečně vydané živé album "USA", které zaznamenalo i některý z posledních koncertů Crosse s kapelou. Nakonec po Crossově odchodu vydali album "Red" v červenci 1974 a Fripp dva měsíce nato rozpustil King Crimson.

Bruford strávil šest měsíců na turné s Genesis v roce 1976, ze kterých se záznamy objevily na koncertních albech Genesis "Seconds Out" a "Three Sides Live", stejně jako v teatrálním záznamu "Genesis: In Concert". Bruford, který nacvičoval (jako host na bicí) v bočním projektu Phil Collinse Brand X navrhl, že bude bubnovat, když bude Collins zpívat, dokud si nenajdou stálého koncertního bubeníka (tím se stal Chester Thompson v roce 1977). Collins, velký Brufordův fanoušek již jeho raných dnů v Genesis, jeho návrh přijal.

Bill Bruford vedl svou vlastní kapelu ofd konce roku 1970, nazvanou jednoduše "Bruford".

Další jeho skupina Earthworks vznikla v prosinci 1985 a její původní line-up (který trval do roku 1993) představil dva objevené a nadějné britské jazzové hudebníky a skladatele, Django Bates na klávesy a tenor houkačku, a Iain Ballamy na saxofony. Kapela se znovu objevila v roce 1990 s akustickou sestavou, zejména představujícího Tima Garlanda po dobu, než se rozešli v roce 2009 v důsledku Brufordova odchodu do důchodu. Veřejně vystupovat přestal sice v roce 2009, ale provozuje vlastní dvě nahrávací značky a hudbu komentuje. Jeho autobiografie, Bill Bruford: The Autobiography, byla vydána začátkem roku 2009.

    Podrobněji na:     Bill Bruford


Členové
(Narozen 18. května, 1949 Perivale, Londýn, Velká Británie)
(celým jménem Richard Christopher "Rick" Wakeman)


Je britský rockový klávesista, hudební skladatel a písničkář, známý ze svého působení v progressivní rockové skupině Yes.

Původně vystudoval klasické piano, byl však hlavně průkopníkem v používání elektronických varhan a ve spojování rockové skupiny s orchestrem a pěveckým sborem. Své první elektronické varhany Minimoog si koupil od herce Jacka Wilda. Wakeman varhany koupil za poloviční cenu, protože Wild si myslel že varhany nejsou plně funkční. Uvádí pravidelnou rozhlasovou show na Planet Rock. Je považován za jednoho z nejlepších klávesistů všech dob.

Narodil se v předměstí Perivale v západním Londýně, kde navštěvoval školu Drayton Manor Grammar School. Původně studoval klavír, klarinet a moderní hudbu na Royal College of Music, ale z vlastního rozhodnutí po roce a půl odešel, aby se mohl věnovat práci studiového hudebníka.

Již v roce 1970 se jako studiový hudebník zúčastnil nahrávání alba Strawbs "Dragonfly" (1970), aby pak v letech 1970-1971 nahrál se skupinou Strawbs další alba "Just a Collection of Antiques and Curios" a "From the Witchwood". V letech 1969-1973 byl Wakeman také velmi aktivní jako studiový hudebník, když hrával s takovými umělci jako byli David Bowie, Cat Stevens a Al Stewart, na piano (nebo Mellotron) hrál na Bowieho albech "Space Oddity", "Life on Mars?", "Changes" a "Oh! You Pretty Things", podílel se na hitu Cata Stevense "Morning Has Broken". V roce 1985 si Wakeman znovu spolupráci s Bowiem zopakoval na "Absolute Beginners".

Wakeman se připojil ke skupině Yes v roce 1971, když nahradil klávesistu Tonyho Kaye, odmítající hrát na cokoliv jiného mimo varhan Hammond. Jeho prvním albem se skupinou Yes bylo album "Fragile" z roku 1971 v UK a 1972 v US, brzy poté to bylo album "Tales from Topographic Oceans" (1973). Hrál na studiovém albu "Close to the Edge" a na živém "Yessongs". Skupinu opustil následně po turné k albu "Tales from Topographic Oceans".

Ještě za svého působení ve skupině Yes vydal sólové album "The Six Wives Of Henry VIII" (1973), které dokládalo jeho mistrovství na různých elektronických a akustických klávesových nástrojích. Někteří členové Yes si zahráli na některých skladbách jeho alba.

Jeho dalším sólovým albem bylo "Journey to the Centre of the Earth" (1974), velice úspěšné koncepční album spojující jeho rockovou skupinu English Rock Ensemble se symfonickým orchestrem a sborem. V roce 1975 vydal koncepční album "The Myths and Legends of King Arthur and the Knights of the Round Table", které bylo podpořeno živým vystoupením krasobruslařů doprovázené velkým počtem hudebníků a dvěma pěveckými soubory. Představení bylo přijato velice příznivě, ale náklady byly mimořádně vysoké což způsobilo, že Wakeman byl nucen vyhlásit úpadek.

Jako jediný z členů Yes nebyl Wakeman vegetariánem, což se také podílelo na jeho prvním odchodu ze skupiny. Hlavním důvodem tohoto odchodu, nicméně byly především hudební rozdíly. Po turné k desce "Tales from...", když kapela začala pracovat na další desce "Relayer", Wakeman skupinu opustil.

Wakeman se k Yes vrátil před jejich albem "Going for the One" (1977), na kterém se projevil nejvíce v epické skladbě "Awaken". Zůstal i na další album "Tormato" o rok později. Vlastně může za podivný název alba, když hodil rajče na zobrazené foto připravené jako obal alba.

V roce 1989 se spojil s třemi dalšími členy ex-Yes a vytvořili formaci "Anderson Bruford Wakeman Howe" (ABWH). Po prvním albu ABWH se některé z dokončených skladeb pro plánované druhé album použily se skladbami připravovanými tehdejším složením Yes a vydal tak album "Union". Wakeman spolu s kombinaci členů obou kapel se pomohl vytvořit Yes supergroup, skládající se z minulých a současných členů pro následné turné v roce 1991. Když ale turné skončilo o rok později, Wakeman opět odešel. Vrátil se ještě v roce 1996 u dvou alb "Keys to Ascension", ale odešel dříve, než skupina mohla začít turné. V roce 2002 se vrátil k Yes a byl se skupinou od té doby, ale také realizoval svoji sólovou kariéru.

Wakeman napsal zvukové doprovody pro dva filmy Kena Russella "Lisztomania" (1975), kde zpíval Roger Daltrey a kde nacházel inspiraci v hudbě Liszta a Wagnera, film "Crimes of Passion" (1985), kde většina hudby je postavena kolem témat převzatých z Dvořákovy Novosvětské symfonie.

Rick Wakeman neměl vystupovat s Yes na jejich 40. výročním turné, místo něj měl hrát jeho syn Oliver Wakeman. Turné bylo ale zrušeno kvůli onemocnění Jona Andersona. V roce 2008 vyrazil Wakeman na turné se sólovým představením "Rick Wakeman's Grumpy Old Picture Show", kde představoval svůj život, příběhy a hudbu.

V roce 2004 Wakeman spolupracoval s Jaredem Jacksonem na jeho EP "Crazy Fists", kde hrál na mellotron, klavír, a další klávesy. EP získalo ohlas u kritiků v Shrewsbury Echo, ale to bylo vše. Jackson poté ukončil kariéru a šel se věnovat výuce. V roce 2009 bylo možno shlédnout první kompletní předvedení "Six Wives..." v Hampton Court Palace v rámci 500. výročí nastoupení Jindřicha VIII na trůn.

    Podrobněji na:     Rick Wakeman

Členové
(celým jménem Stephen James Howe)
(Narozen 8. dubna 1947, Holloway, severní Londýn, Anglie)
Guitars


Steve Howe je anglický kytarista známý pro své účinkování v progressive rockové skupině Yes, kde v roce 1970 nahradil původního kytaristu Petera Bankse a přinesl do hry Yes "poryv nového větru". Předtím hrával ve skupinách Syndicats, The In Crowd, Tomorrow, Bodast, Asia a GTR, přičemž realizoval i několik sólových alb. Výborný technik ve hře na akustickou i elektrickou kytaru.

Steve Howe byl první kytarista, který získal 5 let za sebou cenu "Best Overall Guitarist" časopisu Guitar Player Magazine, a to v letech 1977-1981. V roce 1981 byl jako první rockový kytarista uveden do Guitar Player Hall of Fame (Kytariová síň slávy). Steve je plodný umělec, své 19. sólové album vydal v roce 2010 a v roce 2015 pak "Anthology".

    Podrobněji na:     Steve Howe


Zpět
Studiové desky:
1989 Anderson Bruford Wakeman Howe

Živé nahrávky:
2010 Live At The NEC
1993 An Evening Of Yes Music Plus



Skupina:
Jon Anderson – Lead and Backing Vocals, Acoustic Guitars, Percussion, Harp
Bill Bruford – Acoustic and Slectronic Drums, Percussion
Rick Wakeman – Keyboards
Steve Howe – Acoustic and Electric Guitars, Lap Steel Guitar, Backing Vocals
Hosté:
Tony Levin – Bass, Chapman Stick, Backing Vocals (album + European tour)
Jeff Berlin – Bass, Backing Vocals (American tour replacement after Levin fell ill)
Milton McDonald – Rhythm Guitar (album and tour), Backing Vocals (tour)
Matt Clifford – Keyboards, Programming, Orchestration and Backing Vocals (album)
Julian Colbeck – Additional Keyboards, Backing Vocals (tour)
Deborah Anderson, Tessa Niles, Carol Kenyon, Francis Dunnery, Chris Kimsey - Backing Vocals (album)
Emerald Isle Community Singers, Montserrat - Backing Vocals
Joe Hammer - Percussion Programming


Diskografie Anderson Bruford Wakeman Howe
Vyšlo 18. května 1989, Arista, AC85-90126 (US)
LP/CD 1989, Arista, 209 970 (Europe)
2CD 2011, Gonzo Multimedia, HST004CD (UK) +bonus disc
2CD 2014, Esoteric Recordings, ECLEC 22465 (UK)
24-bit remaster: Ben Wiseman +bonus CD

Seznam skladeb:
01. Themes (5:58):
      a) Sound
      b) Second Attention
      c) Soul Warrior
02. Fist of Fire (3:27)
03. Brother of Mine (10:18):
      a) The Big Dream
      b) Nothing Can Come Between Us
      c) Long Lost Brother of Mine
04. Birthright (6:02)
05. The Meeting (4:21)
06. Quartet (9:22):
      a) I Wanna Learn
      b) She Gives Me Love
      c) Who Was the First
      d) I'm Alive
07. Teakbois "The Life and Times of Bobby Dread" (7:39)
08. Order of the Universe (9:02) :
      a) Order Theme
      b) Rock Gives Courage
      c) It's So Hard to Grow
      d) The Universe
09. Let's Pretend (2:56)
Total Time: (59:05)

Bonus CD from 2011 reissue:
01. Rick Wakeman Intro's (2:28)
02. Brother of Mine (edit) (6:30)
03. Brother of Mine (radio edit) (3:22)
04. Vultures in the City (5:50)
05. Order of the Universe (edit) (4:51)
06. Order of the Universe (long edit) (6:00)
07. Quartet (I'm Alive) (single edit) (3:15)
08. Brother of Mine (live) (10:49)
09. And You and I (live) (10:31)
10. Order of the Universe (live) (9:38)
Total Time: (63:14)

Bonus CD from 2014 remaster:
01. Order of the Universe (long edit) (6:03)
02. Brother of Mine (long edit) (6:33)
03. Vultures in the City (5:54)
04. Quartet (I'm Alive) (CD single edit) (3:18)
05. Order of the Universe (short edit) (4:52)
06. Brother of Mine (short edit) (3:24)
Total Time 30:04

Producer: Chris Kimsey, Jon Anderson
Engineer: Chris Kimsey, Chris Potter, Giles Sampic
Engineer [Assistant]: George Cowen, Rupert Coulson, Steve Orchard
Mixed: Steve Thompson & Michael Barbiero
Mastered: Bob Ludwig
Programmed [Percussion]: Texas Joe Hammer
Artwork: Roger Dean
Katalogové číslo 90126 byl ve skutečnosti vtip, který udělala nahrávací společnost s odkazem na album YES "90125", jak uvedli členové ABWH v jednom Radio Interview v roce 1989.


Skupina:
Jon Anderson - Vocals
Rick Wakeman - Keyboards
Tony Levin - Bass
Bill Bruford - Drums
Steve Howe - Guitars
Hosté:
Julian Colbeck - Keyboards
Milton McDonald - Guitars
Diskografie Live At The NEC
Vyšlo 2010,

Seznam skladeb:
CD 1 (73:37)
01. Time And A Word / Owner Of A Lonely Heart / Teakbois (7:28)
02. Clap (4:20)
03. Mood For A Day (4:13)
04. Wakeman Solo (5:04)
05. Long Distance Runaround / Drum Solo (7:20)
06. Birthright (6:34)
07. And You And I (10:39)
08. All Good People (8:54)
09. Close To The Edge (19:05)

CD 2 (71:52)
10. Themes / Bruford-Levin Duet (12:00)
11. Brother Of Mine (10:06)
12. [Jon Anderson announces BBC recording] (1:35)
13. The Meeting (4:46)
14. Heart Of The Sunrise (11:20)
15. Order Of The Universe (9:38)
16. Roundabout (8:54)
17. Starship Trooper (13:33)
Total Time: (145:29)


Skupina:
John Anderson - Vocals
Bill Bruford - Drums
Steve Howe - Guitars
Rick Wakeman - Keyboards
Jeff Berlin - Bass
Julian Colbeck - Keyboards
Milton McDonald - Guitar (rhythm), Vocals
Hosté:


Diskografie An Evening Of Yes Music Plus
2CD, vyšlo 1993, Fragile, CDJMC 005/6 (1993)
2CD 1994, Herald, HER 006 +"Starship Trooper"
2CD 2006, Voiceprint, VP412CD +2 more tracks: "Starship Trooper" and "I've Seen All Good People"

Seznam skladeb:
CD 1
01. Benjamin Britten's Young Person's Guide To The Orchestra (1:42)
02. Time And a Word / Owner Of A Lonely Heart / Teakbois (7:33)
03. The Clap / Mood For A Day (9:35)
04. Gone But Not Forgotten / Catherine Parr / Merlin The Magician (5:38)
05. Long Distance Runaround (7:11)
06. Birthright (7:24)
07. And You And I (9:54)
08. Starship Trooper (12:52) *
08. I've Seen All Good People (9:14) °
CD 2
09. Close To The Edge (19:49)
10. Themes (i. Sound ii. Second Attention iii. Soul Warrior) (6:37)
11. Brother Of Mine (11:18)
12. Heart Of The Sunrise (10:46)
13. Order Of The Universe (9:30)
14. Roundabout (9:57)
15. Starship Trooper (12:52) °
Total Time: (116:54) (1993 release)
Total Time: (129:46) (1994 release)
Total Time: (139:00) (2006 release)
* on 1994 reissue only
° on 2006 reissue only
Total Time (45:24)

Live concert of this off-shoot of the band ABWH recorded and filmed on September 9, 1989 at Shoreline Amphitheatre, Mountain View, CA

Skupina:
Hosté:
xxx
Vyšlo ,

Seznam skladeb:
Total Time: (53:34)


Zpět

Skupina Yes v roce 1969: zleva Peter Banks (kytara), Tony Kaye (varhany), Chris Squire (baskytara), Bill Bruford (bicí), Jon Anderson (zpěv)



Yes 1971
Skupina Yes v roce 1971: Chris Squire, Rick Wakeman, Jon Anderson, Steve Howe, Bill Bruford (v popředí)

























A nyní něco o studiu...
Ikonické nahrávací studio AIR Studios, nyní již ruina, se nachází na ostrově Montserrat poblíž Antiguy. George Martin, hudební producent přezdívaný Fifth Beatle, již vlastnil úspěšné nahrávací studio v Londýně. Ale návnada Karibiku byla silná a v roce 1977, když Martin ostrov navštívil, byl uchvácen jeho krásou. O dva roky později, v červenci 1979, si tam otevřel nahrávací studio.

Hudebníci si rychle uvědomili, že nabídne vše, co londýnské studio, ale na exotičtějším místě. Prvním klientem byli Climax Blues Band, který přišli pracovat na "Real To Reel", těsně následovaný Jimmym Buffettem. Nahrál album s názvem "Volcano", s odkazem na ostrovní sopku Soufriere Hills, která byla nečinná od 16. století.

Mnoho z nejpopulárnějších kapel 80. let tam brzy stálo ve frontě na nahrávání. Mezi nimi byli i Police, kteří nejprve udělali "Ghost In T|he Machine" a poté "Synchronicity". Sting prozradil, že v "Every Little Thing She Does Is Magic“ mohl zpívat o samotném ostrově Montserrat. Kapela natočila videoklip přímo ve studiu. Přišli i popoví velikáni Duran Duran. Napsali a nahráli jedno ze svých nejprodávanějších třetí album "Seven And The Ragged Tiger" na Montserrat. Bylo to také místo, kde Paul McCartney a Stevie Wonder společně pracovali na "Ebony And Ivory", Dire Straits tam nahráli "Brothers In Arms" a Elton John během deseti let nahrál tři studiová alba. Mezi další slavné umělce, kteří využili studio, patřili Ultravox, Lou Reed, Eric Clapton, Luther Vandross, Marvin Gaye, Black Sabbath a Rush.

V roce 1989, kdy Rolling Stones opustili ostrov a nahráli album "Steel Wheels", si nikdo nedokázal představit události, které měly následovat. Ale přírodní katastrofa, která vyřadila studio AIR z provozu, nebyla sopka na ostrově, ale byl to hurikán. Jen několik týdnů po vydání Steel Wheels v srpnu 1989 se Hugo prosadil. Po většinu 20. století byl Montserrat během hurikánové sezóny ušetřen. Poslední velká bouře, která způsobila nějaké významné škody, se prohnala v roce 1928.

Hugo se bohužel trefil přímo. Jeho boční vlna se přesunula přes Montserrat 17. září 1989 a přinesla s sebou trvalý vítr o rychlosti 140 mil za hodinu. Dlouhých 14 hodin byl ostrov bičován. Silný déšť a silný vítr způsobil zkázu. Odhaduje se, že 11 000 z 12 000 obyvatel ztratilo své domovy nebo bylo nuceno uprchnout kvůli strukturálním škodám. Deset lidí přišlo o život a bezpočet dalších utrpělo zranění. Hugo opustil ostrov s účtem na opravu ve výši přibližně 260 milionů dolarů a zničil něco jako 90% budov na Montserratu. Mezi nimi bylo i AIR Studio.




Zpět
Oficiální stránky:
nejsou

https://www.last.fm/music/Anderson+Bruford+Wakeman+Howe
https://www.backgroundmagazine.nl/CDreviews/ABWHLtdEdition.html
https://www.exploringcaribbean.com/the-story-of-air-montserrat-the-islands-legendary-recording-studios/
https://www.dprp.net/reviews/1999/counting-out-time-1989-abwh
https://murrayfoote.com/2020/07/04/air-studios-montserrat/
https://ultimateclassicrock.com/anderson-bruford-wakeman-howe/


ProgressRock Nahoru
Made by 
©  27.8.2023 
Menu Poslední aktualizace: 27.8.2023
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©