The Gathering
Biografie Členové Diskografie Fotogalerie Odkazy

Zpět
Kořeny kapely The Gathering sahají až do roku 1989, kde nedaleko malého holandského města Oss v okrese North Brabant/Nijmegen, Gelderland, založili bratři Hans a René Ruttenovi společně s Bartem Smithem a dalšími přáteli kapelu, která později dostala jméno The Gathering. Zpočátku to vypadalo tak, že se žánrově pevně usadí uprostřed heavy metalu. Již v prvopočátcích se ale rozhodli, že se budou snažit vyhýbat přiliš jednoduchým a mnohokrát prošlapaným cestičkám a pečlivě se pokoušeli vytvořit si svůj vlastní, osobitý zvuk. Na pravidelných zkouškách se postupně propracovali od heavy metalových základů k dalším hudebním stylům a jejich první zkušenosti shrnula demo-páska nazvaná "An Imaginary Symphony“. Přímý metalový zvuk protkaný zvukem kláves byl už tehdy nadšeně přijat. Následovaly další demonahrávky a v roce 1991 už dokonce předskakovali metalovým kapelám opravdového kalibru, jako například Death nebo Morbid Angel.

The Gathering 1993 Frank Boeijen v jenom rozhovoru hovořil o původu názvu skupiny: "Jméno Gathering bylo vytvořeno někdy před jedenácti lety, když jsme začínali s touto kapelou. Bylo nám něco mezi 15 a 17 léty. V těch dnech jsme sledovali hodně filmů. Jeden z nich hovořil o nesmrtelnosti a že bys mohl zabít nesmrtelné tak, že se jim setne hlava [je to první film Highlander, o němž mluví Frank]. V první části filmu se hovoří hodně o 'shromáždění' (= gathering) a o tom, že se jednou setkáme se všemi nesmrtelnými. Pochopili jsme, že je to skvělé jméno pro kapelu, a tak jsme je použili. A můžete cítit, že je to skvělé jméno pro pět lidí, kteří se spojili, aby vytvořili skvělou hudbu." Lidé jejich hudbu popisují názvy jako progresivní metal, gothic rock a v poslední době trip-rock. S názvem "trip rock" přišla sama kapela, že nejlépe vystihuje jejich hudbu. I označení "crossover" považují za dobré, protože soudí, že v jejich hudbě jsou metalové prvky, ale také pop, možná gotika , světové vlivy, je v ní spousta věcí, které opravdu překračují žánry.

V roce 1992 konečně vyšlo první kompletní studiové album "Always…", které se stylově nacházelo někde mezi gothikou a doomem. Gathering si nadále budovali fandovskou základnu a vystupovali dokonce i v Izraeli. Ale i přes rostoucí popularitu musela kapela stále platit daň za nevinnost a naivitu při vyjednávání obchodních záležitostí a byla skoro rozmetána v boji se svým tehdejším labelem. Bez velkého nadšení nahrála další album "Almost A Dance" s některými novými členy. Obě desky předvedly heavy-metalové záležitosti se skladbami nad 7 minut s death/doom metalovým vokálem zakládajícího člena Barta Smitse. Ten však brzy pro spory o další směřování kapely odešel a prakticky odstartoval proces nalézání identity kapely, která se za posledních téměř 25 let svezla na pořádně divoké houpačce: v jejich tvorbě nechybí skvosty, ale ani propadáky a krize. Nová energie se dostavila teprve v roce 1994, kdy kapela narazila na zpěvačku Anneke van Giersbergen, jejíž jasný hlas, vytrénovaný jazzem a klasikou, dovolil skupině zdůraznit nové prvky své hudby, otevřít dosud uzavřené prostory a stanovit si nové perspektivy. Dá se říct, že jedinou konstantou The Gathering po dlouhou dobu zůstávala právě zpěvačka Anneke van Giersbergen. Ke kapele se připojila v roce 1994, těsně po neúspěchu druhé desky a odchodu Nielse Duffhuese.

Anneke kapele představil v podstatě její přítel a společný přítel kapely. Přítel se sice a Anneke rozešel, ale tehdy zoufale hledali zpěváka/čku jako náhradu po první zpěvačce Martine van Loon, která skupinu opustila. A ten přítel navrhl, ať zkusí jeho bývalou dívku. A tak si řekli něco jako "OK" a René a Jelmer pak sledovali její polo-akustické představení. Bylo to velmi dobré, pozvali ji a po 10 sekundách jsme to už věděli - je to skvělé.

Anneke je profesionální dříč a je skutečně obdivuhodné s jakou lehkostí si dokázala poradit s vokálními party a kompletní textovou složkou již do zkomponované hudby: "Když jsme nahrávali Mandylion, tak už byla většina skladeb napsaná. Pak přišla Anneke a udělala do nich své texty a zamontovala tam své vokální linky. Tenkrát jsme sháněli zpěváka(čku), hlavně aby byl dobrý. Jako jedna z posledních na zkoušku přišla ona a zazpívala 'Third Chance' s vlastním textem,“ vzpomínal v jednom z mnoha interview Hans Rutten, bubeník skupiny.

Posilněna menšími či většími úspěchy naskočila dvacetičtyřletá Anneke na rozjetý vlak a poprvé a nikoliv naposledy, na sebe strhla pozornost hudebních kritiků a širokého spektra fanoušků z řad ortodoxních vyznavačů tvrdé muziky i veskrze příležitostných posluchačů. Od nástupu Anneke neuplynul ani rok a světlo světa spatřila deska "Mandylion". Čerstvá inspirace a vzájemné porozumnění členů učinily z atmosférického alba "Mandylion" z roku 1995 extrémní úspěch. The Gathering, chtě nechtě, začali s masivním náporem energie pocházející ze silného a skvělé zabarveného hlasu Anneke plavat v lehčích vodách: Mandylion, i přes hutné kytarové riffy, nese první známky rozpínavého rocku nejrůznějších odstínů, ve kterém je kapele nejlíp. Někteří označují "Mandylion" za jednu z nejlepších desek svého žánru a je nutno dodat, že skok, jaký The Gathering za tři roky od vydání debutu udělali, byl opravdu obdivuhodný.

Její angažmá v The Gathering a především pak prvotina "Mandylion" znamenala pro Anneke vstup do vyšší ligy nejen holandského rocku, otevřené dveře na nejprestižnější festivaly, spolupráci s celou řadou zasloužilých matadorů, ale také životní příležitost věnovat se hudbě na plný úvazek. Kapele The Gathering šli všichni na ruku všemožnou podporou, a i když se Anneke a ostatní sympaticky snažili bránit předešlou tvorbu kapely, bylo nad slunce jasné, že za úspěchem stál velkým dílem nadpozemský zpěv a miriády hlasových poloh, kterými k fanouškům promlouvala. Sami spoluhráči z kapely v dobových rozhovorech dokládají, že Anneke svůj hlas používá jako další plnohodnotný hudební nástroj; kytarista René Rutten vzpomíná: "Myslím, že albem 'Mandylion' s Anneke se začala psát pro The Gathering jejich docela nová etapa.“ Melodie a práce s nimi, stejně jako emoce a technika, jsou pro Anneke nejdůležitějšími prvky, na které klade velký důraz. Což se odráží i ve výběru interpretů, které upřednostňuje: "Učím se vlastně neustále, každým dnem. Dávám přednost hudebním plochám s melodiemi. Dokáže mne zaujmout jakákoliv hudba s opravdu dobrými melodiemi. Vždy se v první řadě zaměřuji právě na ně, a proto mám nejraději velice melodickou muziku. Jako posluchač i jako zpěvačka. Jinak můj vkus se s přibývajícími roky nemění, spíše mám stále širší záběr. Líbí se mi Frank Zappa, U2, Prince, Radiohead, mnoho operních a jazzových zpěvaček...“ Nutno podotknout, že posedlost melodiemi je na pestrých vokálních linkách proplétajících se ruku v ruce s textovou složkou alb The Gathering znát.

O dva roky později už skupina cestovala po celé Evropě se čtvrtou dlouhohrající nahrávkou "Nighttime Birds", rozvíjející styl své starší sestřičky. Drastická změna v hudebním směru nastala v roce 1998 s téměř space rockovým dvojalbem "How to Measure A Planet?", které představovalo přeorientování od metalu ke komplexnějšímu, experimentálnějšímu, ambientnějšímu (třebas titulní skladba je 28 minutová volně plynoucí instrumentálka) a električtějšímu pojetí produkce kapely. Nové rozpoložení mysli jim umožnilo podniknout také dlouhé americké turné. Album "Nighttime Birds" (1997) a dvojalbum "How To Measure A Planet?" (1998) rozvíjí to nejlepší z předchozí desky. Kapela klade větší důraz na melodie a emocionální roviny a pod záštitou široké palety hudebních nástrojů, souběžně se systematickým osekáváním a zabrušováním ostrých „metalových“ hran, vábí k The Gathering zbrusu novou posluchačskou základnu. Ostatně na třetí dlouhohrající desku vzpomíná Anneke s láskou: "Asi nejraději máme 'How To Measure a Planet?'. Byla to kreativní exploze a výborně vyprodukované album,“ říká a zároveň se nebojí sebekriticky zhodnotit výkon na svém debutu: :... jakoby hudba a zpěv byly někde jinde.“

Na přelomu milénia pak následovalo vydání remasterovaných verzí starších alb a také dva zajímavé nové přírůstky do diskografie - živé album "Superheat" a stylově široce rozkročená studiovka "if_then_else", kombinující experimenty z "How To Measure A Planet?" s ozvěnami jejich staršího tvrdšího zvuku. Nejpozději se studiovým počinem "if_then_else" (2000) muselo být každému fanouškovi nizozemských náladotvůrců jasné, že se Anneke a spol. nenechají limitovat žádnými žánrovými pravidly. The Gathering se prakticky do dnešních dnů vymykají jakékoliv hudební škatulce. Mnohovrstevnatý zpěv a zastřené, jindy naopak zcela průzračné texty, promyšlená vizuální stránka obalů a především koketování s různými efekty a zvukovými plochami, posunuly výraz skupiny z ponurých gothic doom metalových vod až do hájemství trip-rocku s prvky klasiky, world music, progresivními elementy s nezbytnou kapkou alternativní scény a temných nálad. Inu nezařaditelná to cháska. Dárkem pro fanoušky pak v roce 2002 bylo EP "Black Light District“.

Na obzoru však byl další výrazný milník v pestré tvorbě skupiny: album "Souvenirs", jehož příprava zabrala celé dva roky. Představilo umění skupiny v plné šíři, vykreslilo hluboce působivou atmosféru a vyždímalo jednotlivé členy až na dřeň. Snaha vynést vlastní hudbu na nejvyšší možný stupeň se ale vyplatila a byla obecenstvem i tiskem přijata s otevřenou náručí. Album "Souvenirs" z roku 2003 je melancholickým suknem zahalená nahrávka s éterickými zvukovými dotyky a významným pomrkáváním elektroniky. Album protkané pestrým vokálním projevem vyniklo mimo jiného také textovou náplní, která je na všech albech plně v Anekeině režii: "Texty The Gathering byly vždy naplněny vášněmi; do textů vkládám veškeré své pocity. Někdy na mně přijdou temné myšlenky a text je jejich obrazem. Text musí fanouška zaujmout. Je pro mne dost obtížné je psát. Někdy se mi daří, jindy je to velice těžké. Inspirují mě knihy, lidi kolem i každodenní život. Text je ale mimořádně důležitý.“

Holandští trip-rockoví vyslanci The Gathering přijeli 12. dubna 2003 do Prahy, kde v Paláci Akropolis představili materiál z poslední desky "Souvenirs". Na koncertě jako předskupina vystoupí Pale Forest. Pražská zastávka byla součástí evropského turné k výtečnému albu "Souvenirs". Hlavní menu večera bylo prostřeno ze tmy, bez slova uvítání, což by nakonec jediný neduh koncertu - The Gathering komunikovali s fanoušky jen velice sporadicky, většinu času byli uzavřeni sami do sebe oddávajíce se vášnivé hře na ten či onen instrument. Dokonce ani Anneke z počátku nejevila ochotu k rozprávění, když ale nadšení pod pódiem sílilo a bylo nasnadě, že lidé se výtečně baví, občas prohodila nějaké to "Wow, you’re beautiful. Thank you very much." Mnoha slov ale nebylo zapotřebí, za skupinu hovořila muzika. A ta byla perfektní. Praha se dočkala šestnácti skladeb, mezi nimiž byla logicky nejvíce zastoupena novinka "Souvenirs". Deska to je v pravdě nádherná a koncertní úprava písní jí dává nový rozměr. The Gathering totiž během večera spojili ve studiu dominantní trip-rock s hardrockovým elánem, takže se Palác Akropolis zmítal v barevné, zvukově bohaté a umělecké atmosféře. Tu vytvářely jednak podmanivé emoce stoupající z táhlých melodií, jednak pozoruhodné výkony hudebníků, kteří si našli dost prostoru pro vlastní improvizaci, a pochopitelně sličná Anneke van Giersbergen, jež svým zpěvem a pohledem poutala pozornost většiny přihlížejících právě na sebe.


V roce 2003 skupina opět křižuje svět a v srpnu nahrává semi-akustický živák "Sleepy Buldings", obsahující kromě akustických verzí skladeb nahraných původně již s Anneke také nové verze několika písní z obskurnějších desek "Always" a "Almost A Dance". Bylo to vůbec poprvé, co se nová sestava vrátila tak daleko do minulosti.

Na konci roku 2003, krátce po "Sleepy Buildings" sessions, odešel baskytarista Hugo Prinsen Geerlings, aby se mohl více věnovat svému osobnímu životu. Skvělou náhradnicí se od roku 2004 stala Marjolein Kooijman, která kromě basových linek začala přispívat také doprovodnými vokály. Skupina dál neúnavně objížděla nejrůznější kouty světa. Šňůru v roce 2004 Anneke podnikla dokonce i přesto, že byla těhotná: první dítě se jí narodilo v únoru 2005. Jediné živé vystoupení toho roku se uskutečnilo 23. května, kdy se ve známém Paradisu v Amsterodamu sešli fanoušci více než třiceti národností, aby se stali svědky nahrávání DVD pojmenovaného "A Sound Relief". Na koncertě 24. března 2006 v Santiagu, Chile, zaznamenala skupina živé DVD s názvem "A Noise Severe", které bylo více rockově orientované ve srovnání s doposud vydaným DVD "Sound Relief", které představovalo více akustickou sadu. Nové DVD bylo naplánováno k vydání na 31. října 2007, ale vyšlo přece jen s malým zpožděním na konci listopadu 2007 spolu s živým 2CD ze stejného místa.

The Gathering se 21. listopadu 2005 chopili svých nástrojů a byly zahájeny práce na jejich dalším řadovém, už šestém albu. Nahrávání probíhá v nově zařízeném domácím studiu v holandském městě Maurik. Skupina spojila opět síly s producentem Attiem Bauwem, se kterým dala před osmi lety dohromady materiál na desku "How To Measure A Planet?". Po dřině způsobené probíhajícím nahráváním se všichni členové přesunou do studia pana producenta, aby vzniklý materiál náležitě promíchali a zmasterovali. Mezitím na vlastní značce Psychonaut Records, založené skupinou po ne vřelých vztazích a následném odchodu od labelu Century Media, vyšla dvoudisková DVD kolekce "A Sound Relief" (2005) obsahující materiál z koncertu, který proběhl 23. května v hale Paradiso v Amsterodamu a jak formace sama slibovala, slovo dostaly spíše klidnější písně. Skupina ovšem nezahálela a v roce 2007 se pak objevilo další DVD "A Noise Severe", tentokrát s tvrdšími skladbami. Šestá studiová nahrávka vyšla pod názvem "Home" na jaře 2006. Deska byla netradičně zaznamenána ve starobylém kostele v holandském městečku Maurik, opět prolomila několik hudebních škatulek. Ubylo na vrstevnatosti, kompozice se zjednodušily a kapela se ještě více přiklonila ke krystalicky čisté formě trip rocku s jemnými doteky elektroniky, zvukovými efekty a cingrlátky, pro ně tolik typickými. "Drželi jsme se především toho, abychom zachovali skladby v jejich co nejčistší podobě, nenarušovali jejich hlavní linku a z toho důvodu jsme během nahrávání vypustili mnoho vokálních, kytarových i bicích partů," říká Anneke a dokazuje, že je kdykoliv připravená vyškrtat přebytečné party ve prospěch celku. Přestože "Home" sklízí nadšené verdikty kritiků i početné řady fanoušků, pro Anneke se stává labutí písní. Avšak tam, kde se něco končí, cosi jiného začíná.

V dnešní době nesoucí se ve znamení přesycenosti a z toho plynoucí ochrnutosti smyslů je obzvláště složité přijít se zvuky a melodiemi, které stojí samy a pouze o sobě, aniž by přitom sklouzávaly do extrémů. The Gathering to znovu a znovu dokazují, noří se do neprozkoumaných hloubek, a přitom se nenechávají chytit stylistickými háčky a prostě oslavují svou hudbu. Jak prohlásila Anneke: "Naše hudba je a vždycky byla vlastním zdrojem inspirace… Odráží věci, které vidíme, cítíme a prožíváme každý den. Některé zážitky jsou jednoduché a pozitivní, jiné složité a vyzývající. Na "Home" zdůrazňujeme tři aspekty lidského života: hektičnost naší doby, události, které jsou schopny změnit celý život, a uklidňující atmosféru vnitřního štěstí. To vše vyjádřujeme slovy a hudbou. Někdo by se mohl ptát, jak to všechno zapadá do nějakého hudebního žánru. Ale naše písně zaplňují celé pole populární hudby, někdy s temným účinkem, jindy s lehkým, občerstvujícím zvukem v rychlejším tempu. Dohromady vyprávějí příběh, ale každá samostatně je přístupnou skladbičkou těšící mysl."

Rok 2006 odstartoval velmi slibně, když byl "A Sound Relief" nominován na Dutch Edison Award (cena za kvalitu zvukové nahrávky, ekvivalentní americkému Grammy). Po dlouhé přestávce, způsobené tím, že skupina nechtěla vydávat album jenom proto, aby prostě bylo, ale místo toho se opět snažila sklidit ty nejlepší plody společné práce, vychází téhož roku album „Home“, které naplno dokazuje, že The Gathering nejsou omezeni jedinou zemí, scénou, érou nebo koncepcí, ale stanovují si vlastní standardy.

V roce 2006 byli The Gathering nepříznivými okolnostmi nuceni zrušit některé evropské koncerty v datech od 19. dubna do 28. května. Důvodem byla nemoc zpěvačky Anneke van Giersbergen, která se léčí z neústupného zánětu průdušek a dostává se z toho nejhoršího. Členové skupiny se všem natěšeným fanouškům omluvili, ale zároveň zdůraznili, že zdraví Anneke má samozřejmě přednost. Zrušené koncerty se týkaly především Francie, sousedního Německa a Nizozemí.

Úctu si kapela zaslouží už proto, že nekalkuluje s komercí. Aniž by se poddávala laciným provokacím, vyhýbá se snaze naplňovat stará očekávání a podřizovat se módnímu trhu. Hudba na Home i na ostatních albech The Gathering je příliš rozmanitá, než aby ji bylo možné zahrnout pod jeden slogan nebo jednoduchou, chytlavou reklamní frázi. I přes harmoničnost a chlácholivý klid, kterého je plná, nevznikala vždy snadno, každé album je výsledkem kolektivního úsilí a boje, který nebyl bez bolesti. Výsledkem je ale pokaždé imaginativní hudební zážitek, který vaše smysly odnese na dalekou cestu. Je to hudba vznášející se kousek nad povrchem a přitom pronikající do nitra citů každého, kdo se jí otevře.

Dne 5. června 2007 skupinu ze soukromných důvodů opustila zpěvačka a příležitostná kytaristka Anneke van Giersbergen. Skupina v té době oznámila, že finský Ankkarock Festival bude poslední zastávkou jejich turné a zároveň i posledním vystoupením s van Giersbergen na postu zpěvačky.

Budoucnost The Gathering je nyní otevřená. Odchod Anneke v roce 2007, když důvodem byl její vlastní pocit menší zanícenosti pro The Gathering a touha zkusit dělat věci jinak jak v profesionálním, tak privátním životě, hluboce zasáhl nejednoho fanouška a zřejmě se uzavřela důležitá éra v jejich historii, a je možno očekávat změny. Zatímco Anneke vydává na podzim roku 2007 debutové album "Air" svého vlastního rodinného projektu Agua de Annique (k bicím usedl Annečin manžel Rob Snijders), The Gathering shánějí nové vokalisty (mužské i ženské) a na rok 2008 je v plánu nová deska.

Ačkoliv bubeník Hans Rutten v minulosti prohlásil, že by po odchodu Anneke bylo na pováženou zůstávat u jména The Gathering, brzy nacházejí náhradu v norské zpěvačce Silje Wergeland, vokálním výrazem ne nepodobné Anneke. Přitom druhý z bratrů Ruttenů v počátcích skupiny tvrdil: "Otázka je, zda bychom se i pak nazývali The Gathering. S největší pravděpodobností ano. Nebojím se toho, vím, že s námi Anneke zůstane. Kdyby k tomu ovšem došlo, skupina to určitě přežije. Možná bychom místo zpěvačky hledali zpěváka, možná zpěváka a zpěvačku, možná bychom nehledali nikoho.“

Po odchodu Anneke van Giersbergen začala kapela pracovat na nových písních a hledání nových zpěváků. Nedělali nic jiného, než procházeli stovky demo kazet od zpěvaček, které s nimi chtěly spolupracovat. Drtivou většinu ale zavrhli a s těmi několika vybranými se několikrát sešli, protože není snadné najít náhradu za někoho, kdo byl spřízněn s kapelou tolik let. V prosinci 2008 bubeník holandské rockové formace The Gathering Hans Rutten protrhl ticho okolo chystané desky. S velkým nadšením v internetovém prohlášení prozradil, že devátá studiovka vyjde v dubnu příštího roku a ponese titul "The West Pole". Hans Rutten se vyjádřil i k postu zpěvačky: "Asi bude všechny fanoušky zajímat, kdo bude na naší nové desce zpívat. Podařilo se nám najít novou zpěvačku a kromě ní si na 'The West Pole' zahostovaly další dvě pěvkyně." V prohlášení však jméno žádné z nástupkyň Anneke van Giersbergen, která skupinu opustila v roce 2007, neuvedl.

V té době jsme měli tři demo verze písní, které jim poslali s tím, ať se ukážou a nebojí se být kreativní. S objevením zpěvačky Silje Wergeland z Norska skupina znovu doplnila sestavu. Silje je zpěvačkou norské kapely Octavie Sperati po dobu 8 let včetně několika dalších projektů. Silje vynikala právě tou kreativitou, které si všichni cenili, a nenásledovala pouze kytarové melodie jako většina ostatních. Nebála se jít tou těžší cestou a navíc i domovy jsou blízko letišť, mezi kterými je velmi snadné a levné spojení. Vyzkoušeli s ní proto i pár dalších věcí a poradila si i se svoji náročnou pozicí nejen ve své obhajobě před určitým druhem fanoušků. Na druhou stranu většina lidí náš výběr posvětila a její vokál a rovněž texty jsou ohromující. Deváté album The Gathering "The West Pole" vyšlo v Evropě v květnu 2009 a je prvním, na kterém se představila jejich nová zpěvačka Silje Wergeland společně s hostujícími zpěvačkami mexickou Marcela Bovio (ze Stream of Passion) a holandskou Anne van den Hoogen. Album "The West Pole" je velmi vitální, atmosférické a extrémně rockové album, se všemi kvalitami a silou, pro které jsou The Gathering tak známí, ale také s mnoha novými prvky. Zvuk je řízen kytarou, je živý a naléhavý; je to silné a krásně barevné album s úchvatnými ženskými vokály. Produkoval je kytarista René Rutten a mixoval a masteroval Zlaya Hadzich, který se již podílel na albu "Souvenirs".

Dvacetiletému výročí fungování The Gathering bylo věnováno jubilejní turné, v jehož rámci se formace vrátila i do naší republiky, kdy vystoupila 28. ledna 2010 v pražském Abatonu a o dva dny později v bratislavském klubu Randal. Prezentovala své nejnovější vydané album "The West Pole", jež je prvním počinem po odchodu zpěvačky Anneke. Jako předskokané vystoupily na obou koncertech kapely Autumn a Dying Passion.

Není se proto čemu divit, že tím, co přišlo o pár let později bylo double-CD "How To Measure A Planet?" (1999). A právě o něm musí být v souvislosti s nejnovější nahrávkou řeč v první řadě. Album "Disclosure" je v pořadí druhé album se zpěvačkou Silje Wergeland, která v lednu 2009 konečně nahradila Anneke. Ze zpětného pohledu působí "The West Pole" jako snaha, po několika letech těkání a s novou zpěvačkou na palubě, najít pevnou půdu pod nohama. Žádný zázrak se nekonal, ale jako zahřívací kolo posloužil čas strávený ve studiu výborně. "Disclosure" má totiž pořádně našlápnuto a dokazuje, že 3 roky čekání se vyplatily.

Nejlepší skladby z "How To Measure Planet" ukázaly, co jde The Gathering nejlíp: směs hlasu Anneke, výrazné žánrové rozvolnění a několikaminutové rytmické gradace podložené psychedelickými spirálami. Není potřeba dodávat, že "How To Measure A Planet" - koncepční deska pojatá jako zamyšlení nad vesmírnými vzdálenostmi - byla radikální žánrovou proměnou a měla i odpovídající dopad. Nejenže tak zároveň zklamala a nadchla celé zástupy fanoušků, ale zůstává zásadním přelomem v tvorbě The Gathering a deskou, ke které se novinka s názvem "Disclosure" svým způsobem vrací.

The Gathering do svého repertoáru s novou deskou zařadili opět o poznání větší arzenál než kdy dříve - na singlu Meltdown pomáhá v úvodu se zpěvem Frank Boeijen, který se také stará o elektronický doprovod; jeden z nejlepších tracků z celé desky "Paralyzed" je zase okořeněný o pořádně hutný drone, a celým albem prochází intenzivní zvuky akustické kytary. Album dopadá pomalu, ale má o to větší impakt - když Silje začíná v desetiminutové "Heroes For Ghosts" zpívat v těch nejvyšších polohách, nikoho by ani ve snu nenapadlo, že se v páté minutě celá skladba zvrhne do zběsilého psychedelického jamu. Zpěv Silje tady připomíná nejlepší momenty Anneke a aniž bych chtěl obě srovnávat, musím říct, že deska "Disclosure" jen potvrzuje správnost rozhodnutí pokračovat s výrazným ženským vokálem. A nebylo to rozhodnutí jednoduché. Kapela po odchodu Anneke vyčkávala celé dva roky a i po tom, co bylo jasné, kdo bude nová zpěvačka, panovaly obavy, zda to vyjde. "Disclosure" tak přichází v pravý čas - Silje je v nejlepší formě, která jde na nové desce cítit z každé skladby. Důležité je ale i to, že se bludní Holanďani nebáli vrátit pěkně zpátky, ke kořenům, i když "Disclosure" nepůsobí nijak progresivně, což ovšem nic nemění na tom, že je to skvělá a povedená deska.

Její poslední třetina se řídí přesně podle receptu, který se kapele tolikrát osvědčil: v Gemini I střídá vokál prohnaný přes vokodér a spíš odříkáváný text vyhřezlý kytarový riff připomínající rané období. Pomalá Missing Sessions pak poskytuje krátký odpočinek před devítiminutovým experimentálním nášupem s názvem I Can See Four Miles. I tady The Gathering klamou tělem: zpočátku jemný táhlý vokál a rychlejší beaty, které ovšem brzy končí v obrovské, skoro industriální jámě, lemované zběsilým zvukem podobným těreminu.

V táboře The Gathering došlo v poslední době ke dvěma zásadním událostem. V prvé řadě kapela již začátkem roku 2014 ohlásila pauzu a odchod jejich basistky Marjolein Kooijman, nicméně dvacet pět let existence kapely si zaslouží pořádnou oslavu. Fanoušci The Gathering tak mohli 29. ledna 2016 vyhlížet vydání skutečně luxusní živé nahrávky "TG 25: Live At Doornroosje“, která je záznamem koncertu, který kapela odehrála 9. listopadu 2014 ve svém domovském Nijmegenu jako oslavu pětadvaceti let na scéně. Kapela toho dne odehrála rovnou dva sety, přičemž osmnáctiskladbový dvoudiskový komplet je výběrem toho nejlepšího. Před vystoupením zorganizovali pouze dvě zkoušky. Nebylo to vůbec snadné, protože řada ze současných i bývalých členů nežije v Holandsku, ale podařilo se to. A co je hlavní, na pódiu se objevili mnozí bývalí členové, včetně Anneke van Giersbergen. Jediným zklamáním může být, že materiál nevyjde ve video podobě, ale jen jako audio. Kapela se k tomu vyjádřila: "Chtěli jsme, aby to byl intimní koncert, tedy aby se na pódiu nebo kolem nepohybovalo moc lidí. YouTube je plné fanouškovských videí z obou těchto koncertů. Přidejte si k nim ten živák a máte to jako vlastní DVD.“ Původní myšlenka byla, že zorganizují další vystoupení po světě, ale nakonec se to nesetkalo se zájmem u všech. Totéž platí i pro DVD, nechtěli to jednoduše všichni. Sympatická zpěvačka na své bývalé spoluhráče vzpomíná jen v dobrém: "The Gathering v životě nesložili špatnou písničku. Je to jedna z nejvýjimečnějších kapel na světě a já jsem ráda a hrdá, že jsem jejich součástí.“

The Gathering se v roce 2013 přihlásili s deskou "Afterwords" a nelze ji jednoznačně nazvat novou studiovou deskou. Je to soubor rozmanitých skladeb, které se snaží žít svým vlastním životem. Novinka je náladově klidná, shon a překotná rozhodování jsou jí cizí. Hned čtyři remaky totiž pocházejí z alba "Disclosure". Další dvě skladby už byly součástí EP "Afterlights" z roku 2012. Remake ale neznamená, že pouze tyto skladby remixovali. S původními prvky z nich znovu vystavěli zcela nové skladby! Objevily se zde také tři zcela nové kolekce The Gathering. Jednou z nich je titulní skladba "Afterwords", píseň s úžasnými vokály přítele kapely a zakládajícího člena Barta Smitse. Zobrazuje "jinou" stranu Bartova dynamického hlasu. V neposlední řadě je tam titulní píseň nazvaná "Areas". Na "Afterwords" skupina opět spolupracovala s Noelem Hofmanem, který nahrál u pár písní skvělé party trumpet.

The Gathering si naplánovali vystoupení v Nizozemsku, Norsku a Francii během listopadu. Bude to první koncert kapely v Norsku od roku 2001 a první show pro novou zpěvačku Silje Wergeland.

The Gathering jsou zpět. Ve velké formě a s deskou, která v sobě shrnuje to nejlepší, co kdy „ochutnali“ - post-rockové kytarové plochy s přesahy do trip-rocku, jemná elektronika a hlavně vokál, který tomu celému dává parádní rám.

Holandská formace The Gathering patří k prvním kapelám, které zapojily ženský zpěv v metalu, a právem jsou považování za inovátory. Této cesty se drží dodnes, přestože na vrcholu své popularity byli v devadesátých letech. Překonali i odchod výrazné Anneke van Giersbergen v roce 2007, která se dnes pohybuje ve více komerčních vodách, a neustále rozvíjí dynamiku atmosférické hudby. S tím také souvisí i zřídka vydávaná alba nebo výtvory jako poslední Afterwords složené z několika nových nebo přepracovaných písní.

Zpět
Členové:
René Rutten - Guitars, Flute, Theremin, Didgeridoo, Stylophone (1989-2014, 2017-present)
Hans Rutten - Drums, Percussion, Bells, Tambourine, Windchimes (1989-2014, 2017-present)
Frank Boeijen - Keyboards, Grand Piano, Harmonium, Vibraphone, Samples (1990-2014, 2017-present)
Silje Wergeland - Lead Vocals, Grand Piano (2008-2014, 2017-present) (Octavia Sperati)
Marjolein Kooijman - Bass, Backing Vocals (2004-2014)

Bývalí členové:
Hugo Prinsen Geerligs - Bass, Flute, Triangle (1989-2004), guest 2014, Bass (2017-present)
Anneke van Giersbergen - lead vocals, guitars (1994-2007; guest 2014)
Jelmer Wiersma - Electric & Acoustic Guitars (1989-1998; guest 2014)
Bart Smits - Lead Vocals, Lyrics (1989-1993, guest 2013 and 2014)
Marike Groot - Backing & Co-lead Vocals (1992-1993; guest 2014)
Niels Duffhues - Lead Vocals, Guitars (Acoustic) (1993-1994)
Martine van Loon - Backing & Co-lead Vocals (1993-1994)

Členové René Rutten
(Narozen 2. července 1972, Nijmegen, Gelderland, Netherlands)
Guitars, Flute (1989-2014)


René Rutten je holandský kytarista a člen The Gathering. V roce 1989 založil kapelu s bratrem Hansem a společně vydali deset studiových alb, tři živé alba a pět EP. Jeho poslední práci je album "Disclosure" od The Gathering, která vyšlo v roce 2012.

Hans Rutten je Reného bratr. Je zakladatelem a vlastníkem labelu Psychonaut Records.

V roce 2017 spolupracovali René a Hans Rutten společně s Gemou Pérezem, Annou van den Hoogen, která hostovala ve skladbě The Gathering "Capital of Nowhere" na albu "The West Pole", a Mirte Heutmekersem na debutovém albu kapely nazvané Habitants a v roce 2018 vydali debutovou nahrávku "One Self".
Členové Hans Rutten
(Narozen 3. června 1969, Nijmegen, Gelderland, Netherlands)
Drums, Percussion, Bells, Tambourine, Windchimes


Hans je bratrem Reného Ruttena a spolu s ním je spoluzakladatelem kapely The Gathering v roce 1989, kde hraje na bicí. Hans se podílel na všech dosavadních vydaných albech kapely.

V roce 2017 spolupracovali René a Hans Rutten společně s Gemou Pérezem, Annou van den Hoogen, která hostovala ve skladbě The Gathering "Capital of Nowhere" na albu "The West Pole", a Mirte Heutmekersem na debutovém albu kapely nazvané Habitants a v roce 2018 vydali debutovou nahrávku "One Self".
Členové Frank Boeijen
(Narozen 4. prosince 1973, Berghem, Netherlands)
Keyboards, Grand piano, Harmonium, Vibraphone, Samples


Frank Boeijen je nizozemský klávesista. V roce 1990 vstoupil do rock/then-metalové skupiny The Gathering a vydal s nimi deset studiových alb, tři živé alba a pět EP. Jeho poslední práci s The Gathering je album "Afterwords" z roku 2013.

Od roku 2005 je také aktivní se svým vedlejším projektem nazvaným Grimm Limbo. Vytváří elektronickou hudbu temnějšího zaměření a snaží se přitahovat lidi na taneční parket během sporadických živých vystoupení v undergroundové scéně. Spolupracuje s dalšími elektronickými hudebníky z jeho rodného města Nijmegen, který působí jako kolektiv nazvaný Glaxclock v různých klubech v Nizozemsku.

Od roku 2015 spolupracuje i s projektem Zamora, kde obsluhuje klávesy a samply.
Členové Silje Wergeland
(Narozena 9. listopadu 1974, Bergen, Norway)
Lead Vocals, Grand Piano (2008-2014, 2017-present) (Octavia Sperati)


Silje Wergeland je norská zpěvačka, skladatelka a klavíristka, od roku 2009 nejznámější jako zpěvačka kapely The Gathering. Narodila se a žije v Bergenu v Norsku, je provdaná za bubeníka Madse Lilletvedta, člena death/thrash metalových lokálních kapel Hellish Outcast a Sahg, se kterým má dvě dcery, Marie (nar. 08/2012) a Louise (nar. 02/2016).

Silje byla i zakládající členkou ženské doom/gothic metalové skupiny Octavie Sperati v roce 2000, kde působila jako zpěvačka a jedna z hlavních skladatelů spolu s Gyri Losnegaardem a Bodilem Myklebustem až do roku 2008.

Dne 10. března 2009 bylo oznámeno, že se Silje Wergeland připojila k holandské rockové skupině The Gathering a nahradila jejich zpěvačku Anneke van Giersbergen,která se vydala na sólovou dráhu. Její první studio album s The Gathering "The West Pole" vyšlo v květnu 2009.

Wergeland také hostovala živě u Tristania v roce 2010, když zpívala skladbu "Protection" a vystupovala i s Dannym Cavanaghem (Anathema) v roce 2009.
Členové Marjolein Kooijman
(Narozena 3. května 1980, s-Hertogenbosch, Netherlands)
Bass, Guitars, Backing Vocals (2004-2014)


Marjolein Kooijman je nizozemská basistka. Byla členkou kapely The Gathering v letech 2004 až 2014 a podílela se na jejich čtyřech studiových albech "Home", "The West Pole", "Disclosure" a "Afterwords" a jedním koncertním "Sleepy Buildings - A Semi A Semi Acoustic Evening".

Poslední koncert s The Gathering odehrála 25. ledna 2014.

Byla také členkou kapel:
Le Dimanche - Guitars, Vocals (2009-present)
The Sugarettes - Bass (2012-present)

Členové Hugo Prinsen Geerligs
(Narozen 16. prosince 1973, Oss, Netherlands)
Bass, Flute, Triangle (1989-2004), guest 2014, Bass (2017-present)


Hugo Prinsen Geerligs je holandský baskytarista. Je zakládajícím basistou skupiny The Gathering a společně vydali sedm studiových alb, dvě živá alba a tři EP. Po vydání desky "Sleepy Buildings - Semi-Acoustic Evening" v roce 2004 skupinu opustil. V roce 2009 ale souhlasil s účastí na turné k 20. výročí vzniku kapely a od té doby s nimi na koncertech hostuje.
Členové Anneke van Giersbergen
(Narozena 8. března 1973, Sint Michielsgestel, North Brabant, Netherlands)

Anneke van Giersbergen je fenomenální nizozemská zpěvačka, skladatelka, kytarista a klavíristka, pocházející z prastarého městečka Sint-Michielsgestel, které bychom nalezli v jižní části Holandska (provincie Noord Brabant). Do hudebních dějin se celosvětově nesmazatelně zapsala v v letech 1994 až 2007 jako zpěvačka a skladatelka s pozdějšími leadery experimentálního žánru, v holandské kapele The Gathering. Pak se vydala na sólovou kariéru.

Původně se její projekt nazýval Agua de Annique, ale nyní již vystupuje pod vlastním jménem nebo nově s kapelou Vuur. Anneke van Giersbergen je snad jedna z nejpracovitějších lidí v hudbě a umělkyní, která se brání být někde zaškatulkována. Dne 20. února 2005 porodila syna jménem Finn, kterého měla s manželem Robem Snijderem.

Anneke je častou spolupracovníci Arjena Anthonyho Lucassena, když nazpívala hlavní postavy na jeho albech "Into The Electric Castle", "01011001" a "The Theater Equation" pod projektem Ayreon. V roce 2014 spolupracovali na dalším projektu "The Gentle Storm", se kterým nahráli album s názvem "The Diary", který vyšel v roce 2015. V roce 2016 vytvořila novou skupinu VUUR právě se členy koncertní sestavy skupiny The Gentle Storm jako vlastní sólovou kapelu zaměřenou na heavy oblast její hudební tvorby. VUUR vydali své debutové album " In This Moment We Are Free - Cities" v říjnu 2017.
Členové Jelmer Wiersma
(Narozen ***, Netherlands)
Electric & Acoustic Guitars (1989-1998; guest 2014)


Jelmer Wiersma je holandský heavy metalový kytarista. S Rene Ruttenem byl jedním ze zakládajících kytaristů The Gathering. Po vydání čtvrtého studiového alba "Nighttime Birds" se rozhodl opustit skupinu a stát se zvukovým inženýrem. Stále hraje na kytaru často pro zábavu a byl součástí projektu TG92.







V poslední době se zabývá zvukovou práci pro začátečníky a výukou začínajících hudebníků a jak zvládnout živou hudbu.
Členové Bart Smits
(Narozen 17. března 1972, Oss, Netherlands)
Vocals, Lyrics (1989-1993)


Bart Smits je holandský heavy metalový zpěvák. Byl původním zpěvákem The Gathering a zpíval na jejich prvním albu "Always...", které vyšlo v roce 1992. Následující rok je ale opustil a založil kapelu Wish. Po jednom studiovém albu a čtyřech EP se však skupina v roce 2003 rozpadla. Jeho nejnovější prací je album "Wish's Ground Zero Heaven", které vyšlo v roce 2000.

Od roku 2013 působí také v kapele Magnus Machina, kde zpívá a obsluhuje elektroniku.

Jako hostující zpěvák se objevil i na poslední desce "Afterwords" (2013) a na záznamu živého koncertu k 25. výročí kapely "TG25: Live At Doornroosje" (live) (2015).
Členové Marike Groot
(Narozena 28. ledna 1968, IJmuiden, Zwaag, Netherlands)
Backing & Co-lead Vocals (1992-1993; guest 2014)


Marike Groot je holandská zpěvačka. Svoji kariéru začínala v polovině 80. let jako zpěvačka punkové kapely The Grabbits, s níž natočila EP "Aliens" (1986). V roce 1989 se objevila na nahrávce (tape) "The Flight" od uskupení Thank God For Us. Od roku 1989 do roku 1992 byla zpěvačkou Little Mary Big, která se změnila na Visions of Johanna a později pouze Johanna. S Little Mary Big dosáhla čtvrtého místa v Grote Prijs van Nederland, významné nizozemské hudební soutěži. Ona se později připojila ke kapele The Gathering a zpívala na jejich prvním albu "Always..." vydaném v roce 1992. Brzy ji ale nahradila Martine van Loon.

Během 90. let a 2000. let (desetiletí) byla Marike Groot stále aktivní v hudbě, a to jako zpěvačka a kytaristka, když hrála v kapelách jako Battle a Mae West. V současnosti stojí v čele Wonderlust a hraje také s Beatles cover kapelou The Weavils. V nedávné době se se svými bývalými kolegy The Gathering sešla, aby se představila na výstoupeních v roce 1992 a později i živě při oslavách 25. výročí vzniku kapely. V současné době spolupracuje s mezinárodním multi-pěveckým projektem Red Page (skupina), kde je jednou z jejich hostujících zpěváků na debutovém albu "Beyond The Black".
Členové Niels Duffhues
(Narozen 9. ledna 1973, Oss, Netherlands)
Lead Vocals, Guitars (Acoustic) (1993-1994)


Niels Duffhuës je holandský multi-instrumentalista, skladatel a spisovatel. V letech 1993 až 1994 byl zpěvákem a hráčem na akustickou kytaru v doom metalové (tehdy) kapele The Gathering, nahrál s nimi album "Almost A Dance", které vyšlo v roce 1993. Poté co je opustil, působil v letech 1997 až 1998 jako bubeník v kapele U-Charger. V roce 1998 he se objevil v experimentální rockové kapele Enos, se kterou nahrál album "Tremolo". Pak se ale skupina v roce 2001 rozpadla. V letech 2000 až 2002 se stal členem Blimey!.

Pak nastartoval svoji sólovou kariéru a vydal tři alba. Jeho zatím poslední prací byla nahrávka "Harem" z roku 2005.

Působil nebo působí v kapelách:
Fable Dust
Everything
ZooN - Bass (2014-present)
Blimey! - Unknown (2000-2002)
Enos - Unknown (1998-2001)

The Gathering - Vocals, Guitars (acoustic) (1993-1994)
1993 "Almost a Dance" - Vocals, Guitars (acoustic)
U-Charger - Drums (1997-1998)
Členové Martine van Loon
(Narozena 25. února 1972, Wijchen, Netherlands)
Backing & Co-lead Vocals (1993-1994)


Martine van Loon je holandská zpěvačka. V roce 1993 nastoupila do kapely The Gathering. S kapelou nahrála v roce 1993 album "Almost a Dance", na kterém nazpívala 4 skladby.

Ona později v roce 1994 vstoupila do Orphanage, ale po vydání desky "Oblivion" v roce 1995 opustila kapelu. Připojila se také k Lords of the Stone v roce 1994. S nimi nahrála demo album v roce 1996 a jediné studiové album v roce 1997. Pak se skupina rozpadla.

Po odchodu z The Gathering působila:
Lords Of The Stone - Vocals (female) (1994-1998)
1995 "In An Eyelid's Fall" (Demo) - Vocals
1997 "Nightflowers" - Vocals

Orphanage - Vocals (female) (1994-1995)
1994 "Druid" (Demo) - Vocals
1995 "Oblivion" - Vocals

Zpět
Studiové desky:
2013 Afterwords
2012 Disclosure
2009 The West Pole
2006 Home
2003 Souvenirs
2000 if_then_else
1998 How To Measure A Planet?
1997 Nighttime Birds
1995 Mandylion
1993 Almost A Dance
1992 Promo '92 (Demo)
1992 Always...
1991 Moonlight Archer (Demo)
1990 An Imaginary Symphony (Demo)

Ostatní nahrávky:
2017 Blueprints (komp.)
2016 TG25: Live At Doornroosje (live)
2015 Original Album Collection (4CD set)
2014 TG25: Diving Into The Unknown (komp.)
2012 Afterlights (EP)
2010 A Sound Relief (EP)
2009 City From Above (EP)
2008 Sand And Mercury
2007 A Noise Severe (live)
2005 A Sound Relief (DVD)
2005 Accessories: Rarities & B-Sides (komp.)
2004 Sleepy Buildings - A Semi Acoustic Evening
2002 In Motion (DVD)
2002 Black Light District (EP)
2001 Downfall: The Early Years (komp.)
2000 Superheat (live)

Habitants:
2018 One Self


Skupina:
Hans Rutten - Drums
René Rutten - Guitars, Bass (02,03,04,06)
Frank Boeijen - Keyboards, Vocals (03)
Marjolein Kooijman - Bass (01,08,09), Guitars (08)
Silje Wergeland - Vocals, Piano (09)
Hosté:
Noel Hofman - Trumpet (01,09)
Bart Smits - Vocals (04)
Diskografie Afterwords
Vyšlo October 25th, 2013, Psychonaut Records, PSYN0019

Seznam skladeb:
01. S.I.B.A.L.D. (Sometimes It's Better A Little Dusty) (instrumental) (5:02)
02. Echoes Keep Growing (6:52)
03. Areas (4:18)
04. Afterwords (4:01)
05. Tuning In, Fading Out (3:52)
06. Gemini III (4:00)
07. Afterlights (instrumental) (1:58)
08. Sleep Paralysis (instrumental) (3:15)
09. Bärenfels (8:12)
Total Time: (41:30)

Producer, Mixing, Recording, Engineering: René Rutten
Mixing, Recording, Engineering: Frank Boeijen
Mastering: Paul Matthijs Lombert
Photography: Gema Pérez
Artwork: Carlos Manuel Vergara Rivera
Design: Martijn Busink
Kromě 3 skladeb, které byly vydány na vinylovém "Afterlights" v roce 2012, přichází toto album s dvěma novými předělávkami z "Disclosure". S prvky skladeb z "Disclosure" skupina sestavila zcela nové skladby a zaznamenala 3 úplně nové skladby. "Echoes Keep Growing" je remake "I Can See Four Miles". "Tuning In, Fading Out" je remake "Missing Seasons". "Sleep Paralysis" je remake "Paralyzed". "Bärenfels" je remake "Heroes For Ghosts". Název kapely a titul (jak je znázorněno v pravém horním rohu obálky) nejsou přímo na přebalu desky, ale pouze na na celofánu, ve kterém je CD zabaleno.

Skupina:
Hans Rutten - Drums, Vocals (backing)
Silje Wergeland - Vocals
René Rutten - Guitars, Theremin, Vocals (backing)
Frank Boeijen - Keyboards, Vocals (backing)
Marjolein Kooijman - Bass, Vocals (backing)
Hosté:
Maaike Peterse - Cello (01,03,06,07)
Jos van den Dungen - Violin, Viola (01,02,03,04,06,07)
Noel Hofman - Trumpet (02,04)
Diskografie Disclosure
Vyšlo September 12th, 2012, Psychonaut Records, PSYN0016

Seznam skladeb:
01. Paper Waves (5:32)
02. Meltdown (7:56)
03. Paralyzed (5:04)
04. Heroes For Ghosts (10:42)
05. Gemini I (4:55)
06. Missing Seasons (3:26)
07. I Can See Four Miles (9:04)
08. Gemini II (5:03)
Total Time: (51:42)

Producer, Engineering: René Rutten
Drums recorded at SoundVision Studio in Arnhem, Netherlands
Additional drum recording at Studiobizz in Oss, Netherlands
Vocals recorded at Conclave & Earshot in Bergen, Norway
All additional recordings at Studio 2 in Nijmegen, Netherlands
Engineering: George Konings, Herbrand Larsen, Arve Isdal
Mixing: Guido Aalbers
Mixed at GieSound in Soest, Germany
Mastering: Paul Matthijs Lombert
Mastered at The Mastering Factory in Eindhoven, Netherlands
Cover Art: Carlos Manuel Vergara Rivera
Photography: Marcus Moonen
Design: Martijn Busink

Hans Rutten - Drums, Percussion
René Rutten - Guitars, Stylophone
Marjolein Kooijman - Bass
Frank Boeijen - Keyboards, Piano, Harmonium, Vibraphone
Silje Wergeland - Vocals, Grand piano
Hosté:
Marcela Bovio - Vocals
Anne van den Hoogen - Vocals
Jos van den Dungen - Violin, Viola
Jonas Pap - Cello
Marije de Jong - Cello
Diskografie The West Pole
Vyšlo 4. května 2009, Psychonaut Records, PSYN0011

Seznam skladeb:
01. When Trust Becomes Sound 03:53) (instrumental)
02. Treasure (4:08)
03. All You Are (4:34)
04. The West Pole (6:35)
05. No Bird Call (5:38)
06. Capital Of Nowhere (6:35)
07. You Promised Me A Symphony (2:54)
08. Pale Traces (7:46)
09. No One Spoke (4:32)
10. A Constant Run (7:44)
Total Time: (54:19)

Recorded at various studios in the Netherlands, United Kingdom and Norway
Engineering (drums, bass): Rob van Boeckel
Engineering (vocals): John Mitchell
Producer, Mixing, Mastering, Engineering, Design: René Rutten
Mixing, Mastering: Zlaya Hadzich
Engineering: Bjonar E. Nilsen
Photography (cover): Adam Abernethy
Artwork (booklet): Sabine Fischer
Design: Michel de Klein
Photography, Design: Gema Pérez
Photography: Steven Meyer-Rassow
První album s novou zpěvačkou Silje Wergeland. Byly dostupné různé balíčky na stránkách kapely. Některé balíčky obsahovaly i EP "City From Above" EP (limitovaných 2000 kopií) s následujícími skladbami:
01. Treasure [radio edit]
02. All You Are [radiot edit]
03. Pale Traces [alternative Spanish version]
04. Miniature
05. City From Above

Skupina:
Anneke van Giersbergen - Vocals, Lyrics
René Rutten - Guitars
Marjolein Kooijman - Bass
Hans Rutten - Drums
Frank Boeijen Keyboards, Spoken Word (08)
Hosté:
Gema - Spoken Word (08)
Kristin - Spoken Word (08)
Diskografie Home
Vyšlo 15. dubna 2006, The End Records, TE065

Seznam skladeb:
01. Shortest Day (4:12)
02. In Between (4:44)
03. Alone (4:56)
04. Waking Hour (5:38)
05. Fatigue (1:49)
06. A Noise Severe (6:06)
07. Forgotten (3:25)
08. Solace (3:51)
09. Your Troubles Are Over (3:46)
10. Box (4:43)
11. The Quiet One (2:16) (instrumental)
12. Home (5:58)
13. Forgotten Reprise (7:57)
Total Time: (59:21)

Music: The Gathering
Lyrics: Anneke van Giersbergen
This album is dedicated to Henk Rutten

Recorded in the winter of 2005/2006 at the La Divina Commedia in a little church in Maurik, Netherlands
Additional recordings at Studio FishMarket in Nijmegen and Bawhaus in Amsterdam, Netherlands
Mixed at Bawhaus in Amsterdam, Netherlands
Mastered at Wisseloord in Hilversum, Netherlands
Producer, Engineering, Mixing: Attie Bauw
Mastering: Darius van Helfteren at Wisseloord, Hilversum, Netherlands
Artwork: Michel de Klein
Photography: foto:di-matti.com, Thomas Rausch
Poslední album, na němž se podílela sólová zpěvačka a textařka Anneke van Giersbergen.

Skupina:
Anneke van Giersbergen - Vocals
René Rutten - Guitars
Hugo Prinsen Geerligs - Bass
Frank Boeijen - Keyboards
Hans Rutten - Drums
Hosté:
Trickster G. Vocals (10)
Dorothy - Vocals (backing) (04)
Mathias Eick - Trumpet (06)
Wouter Planteijdt - Guitars (tracks 1, 4)
Michael Buyens - Bass (04,07)
Kid Sublime Beats (06)
Diskografie Souvenirs
Vyšlo 24. února 2003, Psychonaut Records, PSYN0004CD

Seznam skladeb:
01. These Good People (5:55)
02. Even the Spirits Are Afraid (5:09)
03. Broken Glass (4:54)
04. You Learn About It (5:07)
05. Souvenirs (6:06)
06. We Just Stopped Breathing (6:46)
07. Monsters (4:55)
08. Golden Grounds (4:52)
09. Jelena (10:09)
10. A Life All Mine (5:07)
Total Time: (59:00)

All songs composed, performed & arranged: The Gathering
Recorded at E-sound Weesp, Loud Amsterdam & A1 Amsterdam
Mixed at A1, Loud & E-Sound
Mastered at Electric City
Producer, Engineering, Mixing: Zlaya Hadzich
Engineering: Sietze Gardenier, David Klooker, Ignaz Bruens
Mixing: René Rutten, Michael Buyens
Mastering: Alan Ward
Photography: Esther Marbus, Niels Coppes
Hudební video bylo vyrobeno pro skladby "You Learn About It" a "Monsters". Při stisknutí tlačítek "back/previous track" na CD je oředchozí skladbou k "These Good People" skrytá píseň nazvaná "Telson" [2:08]. Toto jakoby Easter Egg je ambient/dub remix před první skladbou. Je tam ještě jedna ukrytá část na 4:01 mezi "Jelena" a "A Life All Mine", ale je prázdná a nehratelná. Zřejmě je důvodem chyba během masteringu.

Skupina:
Anneke van Giersbergen - Vocals
René Rutten - Guitars
Hugo Prinsen Geerligs - Bass
Hans Rutten - Drums
Frank Boeijen - Keyboards
Hosté:
Bart van Vegchel - French Horn (01,06,11)
Ad Verspaandonk - Trombone (06,11)
Emmeke Bressers - Oboe (06)
Marthe Kalkhoven - Cello (06,09,10)
Jasper Slotboom - Cello (06,11)
Jiska ter Bals Violin (03,09,10)
Diskografie if_then_else
Vyšlo 3. července 2000, Century Media Records, 77298-2

Seznam skladeb:
01. Rollercoaster (4:45)
02. Shot To Pieces (4:10)
03. Amity (5:57)
04. Bad Movie Scene (3:49)
05. Colorado Incident (4:53)
06. Beautiful War (instrumental) (2:32)
07. Analog Park (6:05)
08. Herbal Movement (4:10)
09. Saturnine (5:11)
10. Morphia's Waltz (6:37)
11. Pathfinder (instrumental) (4:38)
Total Time: (52:47)

Recorded from January to March 2000 at Studio 'Koeienverhuurbedrijf', Purmerend, and S & K Studio, Doetinchem, Netherlands
Mixed & Mastered in April, 2000 on ProTools at Bauwhaus Studio, Amsterdam, Netherlands
All music: The Gathering
All lyrics: Anneke van Giersbergen, except (05) - A. v. Giersbergen/H. Rutten
Strings and brass arrangements: Frank Boeijen
Endorsements: Koch, Gibson
Epiphone: Gibson, Mapex
Producer, Recording, Engineering: Zlaya Hadzich
Recording, Engineering: Dick Kemper
Mixing, Mastering: Attie Bauw
Photography: Peter Blok
Photography: Hugo Prinsen Geerligs (vibraphone pic)

Skupina:
Anneke van Giersbergen - Vocals, Lyrics, Guitars (1-04,2-03)
René Rutten - Guitars, Theremin (tracks 1.3, 2.2), Didgeridoo (2-01)
Frank Boeijen - Keyboards
Hugo Prinsen Geerligs - Bass
Hans Rutten - Drums
Hosté:
Attie Bauw - Programming, Percussion, Arrangements
Diskografie How To Measure A Planet?
2CD, vyšlo 9. listopadu 1998, Century Media Records, 77268-2

Seznam skladeb:
Disc 1
01. Frail (You Might As Well Be Me) (5:04)
02. Great Ocean Road (6:19)
03. Rescue Me (6:22)
04. My Electricity (3:32)
05. Liberty Bell (6:01)
06. Red Is a Slow Colour (6:25)
07. The Big Sleep (5:00)
08. Marooned (5:55)
09. Travel (9:06)
Total Time (53:44)
Disc 2
01. South American Ghost Ride (instrumental) (4:25)
02. Illuminating (5:41)
03. Locked Away (3:23)
04. Probably Built In The Fifties (7:08)
05. How to Measure a Planet? (instrumental) (28:32)
Total Time (49:09)

Recorded between July and October, 1998 at Bauwhaus, Amsterdam & Wisseloord, Hilversum
Mixed on ProTools at Bauwhaus, Amsterdam
Mastered at Abbey Road, London
Producer, Engineering, Mixing: Attie Bauw
Mastering: Chris Blair
All lyrics: Anneke van Giersbergen
All songs arranged: The Gathering & Attie Bauw
Layout, Design: Carsten Drescher
Photography: Jack Tillmanns

Skupina:
Anneke van Giersbergen - Lead Vocals
René Rutten - Guitars, Flute
Jelmer Wiersma - Guitars
Frank Boeijen - Keyboards, Synthesizers, Grand Piano
Hugo Prinsen Geerligs - Bass
Hans Rutten - Drums
Hosté:
Diskografie Nighttime Birds
Vyšlo 15. května 1997, Century Media, 77168-2

Seznam skladeb:
01. On Most Surfaces (Inuit) (6:52)
02. Confusion (6:30)
03. The May Song (3:43)
04. The Earth Is My Witness (5:31)
05. New Moon, Different Day (6:06)
06. Third Chance (5:26)
07. Kevin's Telescope (3:22)
08. Nighttime Birds (6:55)
09. Shrink (3:59)
Total Time (48:44)

All lyrics written: Anneke van Giersbergen
All music composed: The Gathering, except where noted
Recorded between February 17th and March 15th, 1997 at Woodhouse Studios, Hagen, Germany
Mixed between March 24th and 29th, 1997
Producer, Engineer, Mixing: Siggi Bemm
Engineer: Matthias Klinkmann
Layout, Design: Carsten Drescher
Photography: Karel Tomei
2007 Century Media Reissue Disc 1 bonus tracks.
Tracks 10-11 taken from The May Song EP.
Tracks 12-15 taken from the In Motion DVD. Recorded live in Krakow, Poland, 1997
2007 Century Media Reissue Disc 2 bonus tracks
Tracks 1-8: EROC demo sessions recorded at Woodhouse Studios, Hagen, Germany, mixed by EROC, 15 to 30 November 1996.
Tracks 9-10 recorded at S&K Studios, Doetinchem, Netherlands, 1 to 4 September 1997. Taken from the Kevin's Telescope EP, produced by The Gathering & Dirk Kemper.
Track 11 t aken from the Kevin's Telescope EP, remixed by EROC.
Track 12 recorded at Patrick Steenbakkers Audioprodukties, Shijndel, Netherlands, Summer 1996. Taken from the Liberty Bell EP, produced by Patrick Steenbakkers & The Gathering.
Tracks 13-14 recorded at RS 29 Studios, Wolluck, Netherlands, 30 March to 3 April 1996. Taken from the Adrenaline / Leaves EP, produced, engineered and mixed by Oscar Holleman & The Gathering.

Skupina:
Anneke van Giersbergen - Lead Vocals
René Rutten - Guitars, Flute
Jelmer Wiersma - Guitars
Frank Boeijen - Keyboards
Hugo Prinsen Geerligs - Bass
Hans Rutten - Drums
Hosté:
Diskografie Mandylion
Vyšlo 22. srpna 1995, Century Media Records, 77098-2

Seznam skladeb:
Disc 1
01. Strange Machines (6:04)
02. Eléanor (6:41)
03. In Motion # 1 (6:56)
04. Leaves (6:01)
05. Fear The Sea (5:49)
06. Mandylion (5:01)
07. Sand And Mercury (9:57)
08. In Motion # 2 (6:07)
Total time: (52:36)

Disc 2 - 2005 Century Media Reissue
1-3 Demo recorded in June 1994 at Beaufort Studio
4-7 Demo recorded in early 1995 at Double Noise Studio in Tilburg

All music: The Gathering
All lyrics: Anneke van Giersbergen
Recorded & mixed from June 1st to June 16th, 1995 at Woodhouse Studios, Hagen, Germany
Mastered at DMS
Producer: Siggi Bemm, Waldemar Sorychta and The Gathering
Producers, Engineers, Mixing: Siggi Bemm, Waldemar Sorychta
Photography: Jack Tillmanns
Picture taken at De Refter, Ubbergen, Holland
Album je první nahrávkou s novou zpěvačkou Anneke van Giersbergen.
Dvě písně obsahují citáty z populární kultury, které se do nich vkládají: "Strange Machines" obsahuje pasáž z filmové verze George Paly The Time Machine od H.G. Wellse a "Sand & Mercury" končí záznamem od J.R.R. Tolkien čtoucím citát od Simona de Beauvoira.

Skupina:
Niels Duffhuës - Lead Vocals, Acoustic Guitars, Arrangements (05)
Martine van Loon - Female Vocals (01,04,06,09)
René Rutten - Guitars, Theremin, Digeridoo
Jelmer Wiersma - Guitars
Frank Boeijen - Keyboards
Hugo Prinsen Geerligs - Bass, Flute, Triangle
Hans Rutten - Drums, Arrangements
Hosté:
Diskografie Almost A Dance
Vyšlo 2. října 1993, Foundation 2000, FDN 2008 2

Seznam skladeb:
01. On A Wave (Niels Duffhuës/ The Gathering) (5:53)
02. The Blue Vessel (Duffhuës / René Rutten) (6:04)
03. Her Last Flight (Duffhuës Frank Boeijen, Hugo Prinsen Geerligs, Rutten) (8:47)
04. The Sky People (Duffhuës / Boeijen) (4:27)
05. Nobody Dares (Duffhuës / Duffhuës) (3:32)
06. Like Fountains (Duffhuës, Martine van Loon Boeijen, Rutten) (7:41)
07. Proof (Duffhuës Boeijen, Jelmer Wiersma) (6:18)
08. Heartbeat Amplifier (Duffhuës / Boeijen, Rutten) (4:51)
09. A Passage To Desire (Duffhuës, van Loon Boeijen, Prinsen Geerligs, Rutten) (6:44)
Total Time (54:22)

Recorded on September 1993 at Spitzbergen Studios, Zuidbroek, Groningen, The Netherlands
Producer: Tom Holkenborg, Mark Fritsma
Producer, Engineer, Mixing: Tom Holkenborg
Executive Producer: Mark Fritsma
Instrumentace od Hanse Ruttena kromě "Nobody Dares", kterou aranžoval Niels Duffhues. Tom Holkenborg se objevuje v publikaci P.I.A.S. Nahráno živě a smícháno v září 1993 ve studiu "Spitsbergen".

Skupina:
Hans Rutten - Drums
René Rutten - Guitars, Theremin, Digeridoo
Frank Boeijen - Keyboards, Grand piano, Samples
Hugo Prinsen Geerligs - Bass, Flute, Triangle
Jelmer Wiersma - Electric & Acoustic Guitars
Bart Smits - Vocals
Hosté:
Diskografie Promo '92
Tape, vyšlo 1992,

Seznam skladeb:
01. Heartbeat Amplifier 04:56)
02. Her Last Flight (8:09)
03. On a Wave (5:28)
04. The Illusionist (instrumental) (4:29)
05. Passage to Desire (4:49)
06. Of Pavillions And Fountains (Instrumental) (3:33)
Total Time: (31:24)
Celé demo bylo znovu vydáno jako součást nově vydané kompilace "Downfall: The Early Years" (vydané v roce 2008; původní vydání této kompilace vyšlo v roce 2001). Tyto písně jsou předprodukce z písní "Almost A Dance" s Bartem Smitsem na vokálech. Všechny písně (kromě skladby 4 "The Illusionist") byly znovu nahrány pro to album. Některé tituly byly (nepatrně) pozměněny na "Almost A Dance": Skladba 5 byla později přejmenována na "A Passage To Desire". Skladba 6 byla později přejmenována na "Like Fountains".

Skupina:
Bart Smits - Vocals, Backing Vocals
Frank Boeijen - Keyboards, Grand Piano
Jelmer Wiersma - Electric and 12 string Acoustic Guitars
René Rutten - Electric and Acoustic Guitars
Hans Rutten - Drums, Wind Chimes
Hugo Prinsen Geerligs - Bass, Flute, Triangle
Hosté:
Marike Groot - Female Vocals
Henk van Koeverden - Electronics, Korg MS-10
Diskografie Always...
Vyšlo 9. června 1992, Foundation 2000, FDN 2004 CD

Seznam skladeb:
01. The Mirror Waters (7:10)
02. Subzero (6:53)
03. In Sickness And Health (7:00)
04. King For A Day (6:33)
05. Second Sunrise (6:43)
06. Stonegarden (4:53)
07. Always... (2:40)
08. Gaya's Dream (6:04)
Total time: (47:56)

Mexican Edition bonus tracks
01. In Sickness And Health (Demo) (7:26)
02. Gaya's Dream (Demo) (6:23)
03. Always… (Demo) (2:30)
All lyrics written: Bart Smits
All music composed: The Gathering
Recorded and Mixed at the Beaufort Recording Studio, Bovenkarspel, the Netherlands from February 28, 1992 to March 7, 1992. Produced and Mixed: Han Swagerman Sr. and The Gathering
Engineered: Han Swagerman Sr.
Executive Producer: Mark Fritsma

Skupina:
R. Rutten - Guitars
H. Rutten - Drums
F. Boeijen - Keyboards
J. Wiersma - Guitars
B. Smits - Vocals
H. Prinsen Geerligs - Bass
Hosté:
Diskografie Moonlight Archer
Vyšlo 1991

Seznam skladeb:
01. Subzero (6:21)
02. Anthology In Black (3:48)
03. Second Sunrise (6:50)
04. Downfall (6:03)
05. In Sickness & Health (6:45)
Total Time: (29:47)

Lyrics: B. Smits
Recording: Johan
Recorded live at the Caveman Studio 1-4-91
Artwork Assistance: Wim Baelus
Hudbu napsali The Gathering. Ručně číslované kopie. Původní demo bylo předěláno jako součást "Downfall: The Early Years" kompilace z roku 2001. Skladby 03 a 04 "Second Sunrise" a "Downfall" jsou předělávky z dema "An Imaginary Symphony" z roku 1990. "Second Sunrise" byla dokonce předělána ještě jednou na album "Always..." v roce 1992. Skladby 01 a 05 byly rovněž předělány a využity na "Always...".

Skupina:
R. Rutten - Guitars
H. Rutten - Drums
F. Boeijen - Keyboards
J. Wiersma - Guitars
B. Smits - Vocals
H. Prinsen Geerligs - Bass
Hosté:
Diskografie An Imaginary Symphony
Tape, vyšlo 1990,

Seznam skladeb:
01. Second Sunrise (6:48)
02. Six Dead, Three To Go (4:04)
03. Downfall (5:21)
04. Another Day (3:14)
05. Share The Wisdom (4:14)
Total time: (23:41)

Lyrics: B. Smits
Živé nahrávky byly pořízeny 18-10-90 za pomoci Johan & Ralph. Původní demo bylo předěláno jako součást "Downfall: The Early Years" z roku 2001. Skladby 01 a 03 "Second Sunrise" a "Downfall" byly přehrány a použity na "Moonlight Archer" demo v roce 1991. "Second Sunrise" byla použita ještě jednou na albu "Always..." v roce 1992.


Skupina:
Hugo Prinsen Geerligs - Bass
Hans Rutten - Drums
René Rutten - Guitars
Anneke van Giersbergen - Vocals, Lyrics
Frank Boeijen - Keyboards and programming
Hosté:
Diskografie Blueprints
Kompilace, vyšlo 3. února 2017, Psychonaut Records, PSYN 0025

Seznam skladeb:
Disc 1
01. Blister (5:45)
02. Alone (demo) (3:51)
03. Waking Hour (demo) (5:21)
04. Converted Shuffle (2:49)
05. Shortest Day (demo) (2:30)
06. Fatigue (demo) (2:18)
07. A Noise Severe (demo) (6:47)
08. In Between (demo) (3:47)
09. Silent Hymn (1:54)
10. Forgotten (demo) (3:40)
11. Inner Combat (2:41)
12. Box (demo) (6:50)
Total Time: (48:13)

Disc 2
01. Mokaka (5:46)
02. Monsters (rough mix) (5:09)
03. Zion (early "In Between" version) (6:29)
04. The Intangible (3:53)
05. These Good People (rough mix) (7:18)
06. Disarm (demo version of "You Learn About It") (4:13)
07. We Just Stopped Breathing (rough mix) (5:48)
08. A Life All Mine (demo) (5:19)
09. Oil (2:43)
10. Debris (rough mix) (4:10)
11. Film Glass (1:15)
12. Out of Breath ("We Just Stopped Breathing" live jam) (13:06)
Total time: (65:09)

Mixing, Producer: Zlaya Hadzich
Liner notes, Mixing, Producer: René Rutten
Liner notes: Hans Rutten
Liner notes: Frank Boeijen
Liner notes: Anneke van Giersbergen
Layout: Martijn Busink
Artwork: Gema Pérez
Celkem 24 úryvků skladeb, dema a nevydaných písní převzatých z nahrávek "Souvenirs" a "Home" (2001-2005). "Nikdy nevydané skladby, hrubé mixy, písně, které jsme nemohli kombinovat s jiným albem, živými zkouškami a experimentálními zvukovými scénami na dvojitém albu s podrobnými poznámkami z kapely!" Obsahuje i brožuru se 16 strankami poznámek od Reného, Franka, Anneke a Hanse.

Skupina:
Hans Rutten - Drums
René Rutten - Guitars
Frank Boeijen - Keyboards
Silje Wergeland - Vocals, Vocals (backing)
Hosté:
Anneke van Giersbergen - Vocals
Marjolein Kooijman - Bass, Vocals (backing)
Hugo Prinsen Geerligs - Bass
Jelmer Wiersma - Guitars, Vocals (backing)
Bart Smits - Vocals, Vocals (backing)
Marike Groot - Vocals, Vocals (backing)
Noël Hofman - Trumpet
Diskografie TG25: Live At Doornroosje
Live, vyšlo January 29th, 2016, Psychonaut Records, PSYN0023

Seznam skladeb:
Disc 1
01. Saturnine (5:40)
02. Strange Machines (5:50)
03. Meltdown (7:55)
04. Nighttime Birds (6:42)
05. The Mirror Waters (7:19)
06. King for a Day (6:38)
07. Even the Spirits Are Afraid (6:00)
08. Broken Glass (5:24)
09. Heroes for Ghosts (9:42)
Total Time: (61:10)

Disc 2
01. Afterwords (4:02)
02. Amity (6:13)
03. On Most Surfaces (Inuit) (6:06)
04. Paper Waves (5:33)
05. Leaves (6:10)
06. In Motion I (6:03)
07. Travel (8:40)
08. Waking Hour (5:41)
09. I Can See Four Miles (11:01)
Total Time: (59:29)

Recorded during 25th anniversary concert in Doornroosje - Nijmegen, The Netherlands, on the 9th of November 2014
Executive produced by Psychonaut Records
Mixed at Giesound Studio
Mastered at Studio II
Lyrics: Silje Wergeland, Bart Smits, Anneke van Giersbergen
Recording (sound): Henk Mekkring, Steven Kroon, Karst Lok
Mixing: Guido Aalbers
Mixing (assistance): René Rutten, Frank Boeijen Mixing
Front cover design, Live visuals: Gema Pérez Padilla
Front cover design: Kamila Pinto Keith
Design, DTP: Martijn Busink
Photography: Marcus Moonen, Peter Blok, Marcel Helder
Design and DTP: Martijn Busink
Sound FOH: Wouter Nagtegaal

Skupina:

jako na originálních nahrávkách
Diskografie Original Album Collection
5CD, vyšlo 25. května 2015, Century Media Records, 9985710

Seznam desek:
01. Mandylion (52:36)
02. Nighttime Birds (48:25)
03. How to Measure a Planet? (53:44)
04. How To Measure A Planet? (49:10)
05. if_then_else (52:47)
Total Time: (4:16:42)
5CD boxset obsahující nejpozoruhodnější nahrávky z éry Anneke van Giersbergen.

Skupina:
Silje Wergeland - Vocals
Frank Boeijen - Keyboards
Hans Rutten - Drums
René Rutten - Guitars
Hosté:
Diskografie TG25: Diving Into The Unknown
3CD, Vyšlo 17. prosince 2014, Psychonaut Records, PSYN0021

Seznam skladeb:
Disc 1 - Singles
01. Kevin's Telescope (3:20)
02. Strange Machines (6:03)
03. Treasure (4:06)
04. The May Song (3:43)
05. Shortest Day (4:03)
06. Leaves (5:57)
07. Gemini I (4:53)
08. You Learn About It (5:08)
09. Liberty Bell (6:02)
10. All You Are (4:34)
11. Afterwords (4:03)
12. Stonegarden (4:59)
13. Saturnine (5:13)
14. Rollercoaster (4:46)
15. Broken Glass (4:54)
Total Time: (71:44)

Disc 2 - Tracks
01. Even The Spirits Are Afraid (5:07)
02. Waking Hour (5:37)
03. No Bird Call (5:38)
04. Amity (5:48)
05. Nighttime Birds (6:57)
06. Echoes Keep Growing (edit) (6:07)
07. Travel (9:07)
08. Home (5:48)
09. Adrenaline (4:09)
10. Great Ocean Road (6:17)
11. Heroes for Ghosts (10:42)
Total Time: (71:17)

Disc 3 - Live at Paradiso 2004
01. A Life All Mine (4:37)
02. Amity (5:34)
03. In Motion II (3:58)
04. Golden Grounds (4:34)
05. The Big Sleep (5:28)
06. Like Fountains (5:33)
07. Alone (4:24)
08. Herbal Movement (5:00)
09. Rescue Me (6:27)
10. Kevin's Telescope (3:26)
11. Red Is A Slow Colour (5:36)
12. No One Spoke (acoustic version) (2:49)
13. Treasure (acoustic version) (3:22)
Total Time: (60:48)
Skladby 10, 12 a 13 ze třetího CD jsou označeny jako "dříve nevydané". K dispozici bylo při jejich 25. výročním představení v Nijmegen dne 11. září 2014. Obsahuje také 62 stránkový booklet.

Skupina:
Hans Rutten - Drums, Vocals (backing)
René Rutten - Guitars, Vocals (backing), Bass (01,03), Composition (01,04)
Frank Boeijen - Keyboards, Vocals (backing), Vocals on Meltdown, Composition
Marjolein Kooijman - Bass, Vocals (backing)
Silje Wergeland - Vocals
Diskografie Afterlights
EP, vyšlo 12. září 2012, Psychonaut Records, PSYN0018,
Limited edition - 1000 copies

Seznam skladeb:
Side A
01. Echoes Keep Growing (6:47)
02. Afterlights (1:57)
Side B
03. Tuning In, Fading Out (3:47)
04. Meltdown (radio edit) (4:32)
Total Time: (17:03)

Lyrics: Silje Wergeland
Producer, Engineering, Mixing, Recording: René Rutten
Mixed, recorded and engineered at Studio 2 in Nijmegen, Netherlands
Track 4 mixed, recorded and engineered at GieSound in Soest, Germany
Engineering, Mixing, Recording, Lyrics (04): Frank Boeijen
Mixing on Meltdown: Guido Aalbers
Mastered at The Mastering Factory in Eindhoven, Netherlands.
Mastering: Paul Matthijs Lombert
Illustrations, Logo: Carlos Manuel Vergara Rivera
Design, DTP: Martijn Busink
Modry vinyl - ručně číslované kopie. Skladba 01 je předělávkou "I Can See Four Miles". Skladba 03 je předělávkou "Missing Seasons".

Skupina:
Anneke Van Giersbergen - Vocals, Guitars
Hans Rutten - Drums
René Rutten - Guitars, Theremin, Digeridoo
Frank Boeijen - Keyboards, Grand piano, Samples
Marjolein Kooijman - Bass
Diskografie A Sound Relief
EP, vyšlo 27. října 2010, Psychonaut Records

Seznam skladeb:
01. Alone (Early Version) (4:25)
02. Broken Glass (5:25)
03. A Life All Mine (4:36)
04. Golden Grounds (4:32)
05. Souvenirs (5:22)
Total Time: (24:20)

Recording, Mixing: Jan Schuurman
Artwork: Michel de Klein
Dostupné pouze digitálně ze stránek kapely The Gathering na bandcamp.

Skupina:
Hans Rutten - Drums
René Rutten - Guitars
Frank Boeijen - Keyboards
Marjolein Kooijman - Bass
Silje Wergeland - Vocals
Diskografie City From Above
EP, vyšlo 4. května 2009, Psychonaut Records, PSYN 0012
Limited edition - 2000 copies

Seznam skladeb:
01. Treasure (radio edit) (3:15)
02. All You Are (radio edit) (3:21)
03. Miniature (6:18)
04. Pale Traces (alt. Spanish version) (4:38)
05. City from Above (Modern Dance Project) (12:53)
Total Time: (30:25)

Producer, Mixing, Mastering. René Rutten
Mixing, Mastering: Zlaya Hadzich
Mastering: Paul Matthijs Lombert
EP bylo dostupné pouze přes The Gathering webshop. EP obsahuje 3 nové exclusivní skladby a 2 pro radio upravené skladby z alba "The West Pole".

Skupina:
René Rutten - Guitars
Hans Rutten - Drums
Frank Boeijen - Keyboards
Anneke Van Giersbergen - Vocals
Marjolein Kooijman - Bass
Diskografie Sand And Mercury
Box set, vyšel 25. ledna 2008, Century Media Records, 9977600
Limited edition - 3000 copies

Seznam skladeb:
01. Mandylion (52:40)
02. Nighttime Birds (48:43)
03. How to Measure A Planet? [CD1] (53:50)
04. How to Measure A Planet? [CD2] (49:29)
05. Superheat (73:05)
06. if_then_else (52:51)
07. In Motion (76:08)
08. Sleepy Buildings - A Semi Acoustic Evening 01:11:34)
09. Accessories - B-sides (72:29)
10. Accessories - Rarities (70:45)
Total Time: (10:21:34)

Photography: Jack Tillmanns, Niels van Iperen, Peter Blok
Artwork, Layout, Photography: Carsten Drescher
Liner notes: Hans Rutten
Obsahuje 64 stránkový booklet se všemi texty a poznámky od Hanse.

Skupina:
Hans Rutten - Drums
René Rutten - Guitars
Frank Boeijen - Keyboards
Marjolein Kooijman - Bass
Anneke van Giersbergen - Vocals


Diskografie A Noise Severe
Live 2CD/DVD, vyšlo October 31st, 2007, Psychonaut Records, PSYN0010

Seznam skladeb:
Disc 1
01. Shortest Day (5:40)
02. In Between (4:41)
03. Liberty Bell (5:28)
04. Probably Built In The Fifties (6:44)
05. Even The Spirits Are Afraid (6:05)
06. Saturnine (4:26)
07. Monsters (5:23)
08. Alone (4:57)
09. A Noise Severe (7:27)
10. Leaves (5:43)
11. Eléanor (6:29)
12. In Motion #1 (6:28)
Total Time: (69:31)

Disc 2 01. Waking Hour 05:57)
02. On Most Surfaces (Inuit) (6:33)
03. Strange Machines (8:47)
04. Adrenaline (4:36)
05. Third Chance (7:16)
06. Black Light District (16:21)
07. Travel (10:05)
Total Time: (59:35)

All songs composed, performed and arranged: The Gathering
Produced: The Gathering
Recorded on March 24th, 2007 at Teatro Caupolican in Santiago, Chile
Mixed at Libelula and Loud Studios
Mastered at Loud Studios
Recording: Enrique Yorio Lindsay, Jimmy Perez Torres, Jose Miguel Duran Espinosa
Mixing: Pablo Munoz, Christian Mascaro
Mixing, Mastering: Zlaya Hadzich, René Rutten
Photography: Alvaro Venegas, Andrea Cancino Avila, Isaac Gary, Marcelo Barria, Maria Jose Abarca

Skupina:
Hans Rutten - Drums
René Rutten - Guitars, Theremin, Digeridoo
Frank Boeijen - Keyboards, Grand piano, Samples
Marjolein Kooijman - Bass, Guitars (06)
Anneke van Giersbergen - Vocals, Guitars (12)
Diskografie A Sound Relief
Vyšlo 20. října 2005, Psychonaut Recordsm, PSYN0007DVD

Seznam skladeb:
Disc 1
01. The Big Sleep (5:16)
02. Broken Glass (5:25)
03. Rescue Me (6:39)
04. Alone (4:25)
05. Travel (8:09)
06. Red Is a Slow Colour (5:42)
07. A Life All Mine (4:36)
08. Golden Grounds (4:32)
09. Amity (5:26)
10. In Motion #2 (4:05)
11. Marooned (5:44)
12. Souvenirs (5:22)
13. Like Fountains (5:33)
14. Herbal Movement (5:49)
15. Credits (1:24)
Total Time: (78:07)

Disc 2
01. Tour Impression 2004 (35:23)
02. Dutch TV Special: 15 Years The Gathering (12:04)
03. Italian TV SPecial (15:27)
04. Marooned (animated music clip) (5:42)
05. The Big Sleep (animated music clip) (5:13)
06. Alone (animated music clip) (4:17)
07. Broken Glass (animated music clip) (5:22)
08. A Life All Mine (animated music clip) (4:41)
09. Red Is a Slow Colour (animated music clip) (5:32)
Total Time: (93:41)

Recording, Mixing: Jan Schuurman
Photography: Peter Blok
Layout: Michel de Klein
Director, Editing: Paul Schuurman

Skupina:
Diskografie Accessories: Rarities & B-Sides
Vyšlo 22. srpna 2005, Century Media Records, 77568-2

Seznam skladeb:
Disc 1 - The B-Sides
01. In Motion #1 (live) (7:54)
02. Leaves (live) (6:15)
03. Adrenaline (4:13)
04. Third Chance (alt. version) (5:35)
05. Strange Machines (live w/ orchestra) (6:51)
06. In Power We Entrust the Love Advocated (Dead Can Dance cover) (4:04)
07. When the Sun Hits (Slowdive cover) (4:51)
08. Confusion (demo/Eroc session) (7:16)
09. Shrink (alt. version) (2:13)
10. Frail (live) (3:58)
11. Theme from "The Cyclist" (3:21) (instrumental)
12. Leaves (live w/ orchestra) (4:11)
13. Life's What You Make It (Talk Talk cover) (4:52)
14. Amity (live at Isabelle) (6:11)
Total Time: (71:45)

Disc 2 - The Rarities
01. New Moon, Different Day (6:17)
02. Kevin's Telescope (4:47) (instrumental)
03. Shrink (3:59)
04. The Earth Is My Witness (6:08)
05. Diamond Box (previously unreleased) (4:41) (instrumental)
06. Nighttime Birds (7:01)
07. On Most Surfaces (7:30)
08. Hjelmar's (previously unreleased) (1:35) (instrumental)
09. My Electricity (3:03)
10. Probably Built In The Fifties (8:25)
11. Illuminating (5:27)
12. Red Is A Slow Colour (6:08)
13. Travel (7:28)
Total Time: (72:29)

Mixing: Eroc
Remastering: Ulf Horbelt
Photography: Frank Lindert, Jack Tillmanns, Niels van Iperen, Peter Blok, Rolf Brenner
Artwork: Aaron Marsh
Layout: Stefan Wibbeke

Skupina:
Anneke van Giersbergen - Vocals, Guitars (acoustic)
René Rutten - Guitars
Hugo Prinsen Geerligs - Bass
Hans Rutten - Drums
Frank Boeijen - Keyboards
Diskografie Sleepy Buildings - A Semi Acoustic Evening
Live, vyšlo 26. ledna 2004, Century Media Records, 77468-2

Seznam skladeb:
01. Locked Away (3:36)
02. Saturnine (4:55)
03. Amity (5:51)
04. The Mirror Waters (v. 2003) (6:42)
05. Red Is a Slow Colour (5:39)
06. Sleepy Buildings (2:54)
07. Travel (9:08)
08. Shrink (2:59)
09. In Motion #2 (4:31)
10. Stonegarden (v. 2003) (5:11)
11. My Electricity (3:23)
12. Eléanor (5:32)
13. Marooned (5:30)
14. Like Fountains (v. 2003) (6:47)
Total Time: (72:38)

Recording, Engineering, Mixing: Jan Schuurman
Mixing (assistant): Wouter Nagtegaal, René Rutten, Frank Boeijen
Mastering: Paul Schuurman
Photography: Peter Blok
Layout, Design: Carsten Drescher

Skupina:
Anneke van Giersbergen - Vocals
René Rutten - Guitars
Jelmer Wiersma - Guitars
Hugo Prinsen Geerligs - Bass
Hans Rutten - Drums
Frank Boeijen - Keyboards
Diskografie In Motion
Vyšlo 28. října 2002, Century Media Records, CM 77368-7

Seznam skladeb:
Live At Dynamo Open Air
01. Intro (0:36)
02. Eleanor (6:45)
03. Fear The Sea (6:27)
04. Leaves (6:44)
05. In Motion #2 (7:08)
06. Adrenaline (4:18)
07. Strange Machines (7:02)
Live In Krakow
08. Confusion (4:05)
09. The May Song (3:55)
10. New Moon, Different Day (7:09)
11. Mandylion / Sand & Mercury (3:35)
12. Adrenaline (5:56)
13. Strange Machines (10:08)
Additional Material
14. Leaves (Video Clip) (4:15)
15. Liberty Bell (Video Clip) (7:02)
16. Discography
Total Time: (59:35)

Cover photo: Axel Jusseit
Inside photo: Frank Lindert
Inside band photo: Jack Tillmanns
Layout: Media Logistics GmbH

Skupina:
Anneke van Giersbergen - Vocals
René Rutten - Guitars
Hugo Prinsen Geerligs - Bass
Hans Rutten - Drums
Frank Boeijen - Keyboards
Hosté:
Sarah Jezebel Deva - Spoken word (01)
Diskografie Black Light District
EP, vyšlo 17. června 2002, Psychonaut Records, PSYN0003 MCD

Seznam skladeb:
01. Black Light District (16:22)
02. Debris (4:35)
03. Broken Glass (piano version) (3:32)
Total Time: (24:29)

Producer, Mixing: Zlaya Hadzich
Engineering: Sietze Gardenier
Mastering: Alan Ward
Design: Jolanda van Lersel, Martijn Busink
Photography: Niels Coppes, Peter Blok

Skupina:
Diskografie Downfall: The Early Years
Vyšlo 22. května 2001, Hammerheart Records, HHR 076

Seznam skladeb:
Disc 1
01. In Sickness And Health (7:26)
02. Gaya's Dream (6:23)
03. Always... (2:30) (Instrumental)
04. Subzero (6:21)
05. Anthology In Black (3:48)
06. Second Sunrise (6:50)
07. Downfall (6:03)
08. In Sickness And Health (6:45)
09. Second Sunrise (6:50)
10. Six Dead, Three To Go (4:04)
11. Downfall (5:21)
12. Another Day (3:14)
13. Share the Wisdom (4:14)
Total Time: (69:49)

Disc 2
01. The Gathering live in the Willem II, Den Bosch, 1991 (53:55)
Total Time: (53:55)
Tracks 1-3 are taken from an unreleased 7". Recorded at Beaufort Studios.
Tracks 4-8 are taken from the demo "Moonlight Archer".
Tracks 9-13 are taken from the demo "An Imaginary Symphony".
Tracks 4-13 were recorded in the rehearsal room.
Disc 2 is a CD-ROM videodisc.

Skupina:
Anneke van Giersbergen - Vocals
René Rutten - Guitars
Hugo Prinsen Geerligs - Bass
Hans Rutten - Drums
Frank Boeijen - Keyboards
Hosté:
Diskografie Superheat
Vyšlo 10. ledna 2000, Century Media Records, 77278-2

Seznam skladeb:
01. The Big Sleep (5:26)
02. On Most Surfaces (Inuit) (6:44)
03. Probably Built In The Fifties (6:51)
04. Liberty Bell (5:26)
05. Marooned (5:46)
06. Rescue Me (6:58)
07. Strange Machines (6:25)
08. Nighttime Birds (6:50)
09. My Electricity (3:28)
10. Sand and Mercury (11:38)
Total Time: (65:32)

Recorded on April 16th, 1999 at Paradiso in Amsterdam, Netherlands
Tracks 6 & 7 recorded on February 28th, 1999 at 013 in Tilburg, Netherlands
Produced: The Gathering
Recorded, engineered, mixed and mastered during the Summer of 1999 at 'The Van' studio in Spakenburg, Netherlands
Recording, Engineering, Mixing: Jan Schuurman
Mixing: Raymond Tabak
Mastering: Paul Schuurman
Photography: Jack Tillmanns, Peter Blok, René Rutten
Layout, Design: Carsten Drescher

Skupina:
Anne van den Hoogen - Vocals
Mirte Heutmekers - Bass
Jerome Miedendorp de Bie - Drums
Gema Pérez - Guitar, Piano
René Rutten - Guitar
Hosté:
Noël Hofman - Trompet
Hans Rutten - Drums (07)
One self
Vyšlo 28. června 2018, Not On Label, HBTS0001

Seznam skladeb:
01. Winter (5:38)
02. One self (4:55)
03. Jupiter (5:19)
04. Soul Traveller (4:35)
05. The Wake (4:13)
06. Magnolia (4:30)
07. Meraki (6:13)
08. Runners (6:02)
09. Vince (2:57)
Total Time: (00:35)

Lyrics by Anne van den Hoogen
Music by Gema Pérez and René Rutten
Recorded at Giesound Studio - Zwolle - NL, except 'Meraki' recorded at Moon Music Studio, Maasbracht, NL
Produced: René Rutten
Kontakt-4 sounds: Frank Boeijen
Mixed: Guido Aalbers at Giesound Studio, Zwolle, NL
Mastered: Maor Appelbaum at Maor Appelbaum Mastering - California - USA
Habitants/Obyvatelé vás doslova chtějí dostat do jiného světa. S kombinací atmosférických a dynamických melodií a měkkých a těžkých elektronických a bio beatů se hudba Habitants může nejlépe označit jako filmová hudba noir. Pomalá jízda na horských kolech od jasných barevných světel až po nepohodlné temné jeskyně.

Zpět
   
Velmi raný snímek kapely The Gathering, snad někdy v roce 1989...
Zleva doprava - Marin van Sprang, Rene Rutten, Hans Rutten a Bart Smits



První sestava skupiny: Frank Boeijen (klávesy, klavír), Hugo Prinsen Geerligs (baskytara, flétna), Hans Rutten (bicí), Rene Rutten (elektrická a akustická kytara), Bart Smits (zpěv); Jelmer Wiersma (12 strunná elektrická a akustická kytara), Henk van Koeverden (klávesy)


... a úplně vlevo je Anneke!













Zpět
Oficiální stránky:
http://www.gathering.nl
https://thegathering.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/thegatheringofficial/
https://www.metal-archives.com/bands/The_Gathering/797

Nahoru ProgressRock
Made by 
©  29.6.2018 
Menu Poslední aktulizace: 29.6.2018
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!