Mastodon - progressrock.cz
        
  

Zpět
Mastodon je americká hudební skupina, která vznikla roku 2000 ve městě Atlanta ve státě Georgia ve Spojených státech. Kapela oficiálně vznikla 13. ledna 2000, pár dní poté, co se Brann Dailor a Bill Kelliher setkali s ostatními členy na High on Fire show. Původně byla založena jako pětičlenná s Ericem Sanerem na vokálech, jejími dalšími členy jsou kytaristé Brent Hinds a Bill Kelliher, baskytarista Troy Sanders a bubeník Brann Dailor. Eric Saner, který zpíval pouze na prvních demonahrávkách, ale odešel z osobních důvodů po pouhých několika měsících ještě před vydáním první desky. Zbytek členů kapely dokončil turné sdílením hlasových povinností a nakonec se rozhodl pokračovat jako čtyřčlenný.

Mastodon vydal doposud sedm studiových alb, stejně jako řadu dalších nahrávek. Scott Kelly z Neurosis se objevil jako hostující zpěvák na všech plnohodnotných albech Mastodon počínaje "Leviathan". Mastodon považují každé z jejich studiových alb za jiné obecné téma, které nedosahuje tak daleko jako úplný koncept. Jejich logo a artwork pro každé album představují jeden ze čtyř prvků. "Remise" představuje oheň, "Leviathan" představuje vodu, "Blood Mountain" představuje zemi a "Crack The Skye" představuje vzduch (nebo éter). Navíc se symbol nad jejich logem mění album od alba.

Píseň "Colony Of Birchmen" z třetího alba kapely "Blood Mountain" (2006) byla nominována na cenu Grammy za nejlepší metalový výkon v roce 2007. V roce 2009 následovala "Crack The Skye" a v roce 2011 "The Hunter", který debutoval na 10. místě žebříčku Billboard 200 a dosáhl velkého komerčního úspěchu ve Spojených státech. Album "The Hunter" obsahuje píseň "Curl Of The Burl", která byla nominována na Grammy za nejlepší hardrockový/metalový výkon v roce 2012. Mastodon album z roku 2014 "Once More 'Round The Sun" se umístilo na 6. místě v žebříčku Billboard 200 a obsahuje třetí píseň kapely "High Road" nominovanou na Grammy. Sedmé album kapely "Emperor Of Sand" vyšlo 31. března 2017 a obsahuje doposud komerčně nejúspěšnější píseň kapely "Show Yourself", která se v červnu 2017 umístila na 4. místě amerického žebříčku Billboard Mainstream Rock Songs. Následující singl "Steambreather" dosáhl vrcholu na #18 místě stejného žebříčku v říjnu 2017. V roce 2017 byla kapela nominována na Grammy počtvrté za píseň "Sultan's Curse" z alba "Emperor Of Sand" a cenu Grammy konečně získala. Samotné album "Emperor Of Sand" bylo nominováno ještě za nejlepší rockové album.

První krok ke vzniku kapely Mastodon učinili bubeník Brann Dailor a kytarista Bill Kelliher tím, že se přestěhovali z New Yorku do Atlanty. Tito původní členové metalových epileptiků Today Is The Day se shodou okolností sešli s baskytaristou Troyem Sandersem a kytaristou Brentem Hindsem na koncertě kapely High on Fire, o kterém se říká, že se konal v Hindsově suterénu (což se později ukázalo jako nepravdivé). Sanders a Hinds byli právě na společném odchodu z hard-core kapely Four Hour Fogger a chtěli zahájit nějakou novou kapitolu své hudební činnosti. V podobné situaci byli i oba newyorští přistěhovalci. Zjistili, že si vzájemně váží sludge metalových kapel Melvins a Neurosis, heavy metalových legend Iron Maiden a hard rockerů 70. let Thin Lizzy. Netrvalo tak dlouho, a vize nové kapely byla na stole. V rozhovoru v roce 2009 Kelliher prozradil, že když se Hinds poprvé zúčastnil zkoušky s kapelou, "ukázal se tak zničený, že nemohl skoro hrát".

Za název si zvolili Mastodon, což je latinský (a anglický) výraz pro rodové jméno vymřelých amerických chobotnatců podobných mamutům (nazývan také nepřesně "americký mamut"), který byl na Zemi ještě trochu (asi o pět miliónů let) dřív než američtí metalisti. Ve své době však nevydal žádnou desku ani nebyl na žádné sociální síti.

Mozkovým trustem nové kapely se stal právě Troy Sanders, chlapík s kozí bradkou a uhrančivě černýma očima, který skládá většinu textů, obstarává zpěv a svými prsty laská čtyřstrunnou celoživotní partnerku. Kytarový tandem mísí lidskou spontánnost Brenta Hindse, zarytého milovníka piva a sběratele tetování se zrůdnými motivy, s umírněnou infantilitou Billa Kellihera, který má slabost pro všechny druhy figurek s tematikou Star Wars. Posledním střepem do mozaiky byl Brann Dailor. Nevypočitatelně výbušný bubeník ovlivněný artrockovými kapelami sedmdesátých let a heavymetalovými průkopníky Iron Maiden nebo King Diamond. Během několika týdnů shromáždili Mastodon materiál, který následně přenesli na demo nahrávku.

V roce 2000 nahráli demo, které je obecně označováno jako "9 Song Demo". Toto CD se prodávalo na vystoupeních a na nahrávkách byl ve skutečnosti první hlavní zpěvák skupiny Eric Saner. Na začátku roku 2006 byla tato nahrávka remasterována a vydána u Relapse Records, kteří jí dali vhodnější název "Call of the Mastodon".

Následovalo turné po východu USA, kde sdíleli pódia s veličinami typu Queens of the Stone Age nebo Morbid Angel. Kapela svou muzikantskou zručností a udivující explozivností při živých vystoupeních podnítila zájem ze strany Relapse Records, vydavatelství pro ni jako stvořeného – nikde jinde nenaleznete takové pojmy metalového novátorství. Po nahrání dema se 4 písněmi a 7-palcovém disku přes Reptilian Records uzavřel Mastodon v roce 2001 nahrávací smlouvu s Relapse Records (Today Is the Day, Dillinger Escape Plan, Coalesce). V srpnu 2001 se objevilo jejich syrové debutové EP, pojmenované "Lifesblood", které bylo dobře přijato, ale kapela se od té doby od tohoto vydání stylisticky vzdálila.

O dva měsíce později pak vzešlo ze spolupráce s producentem Mattem Baylesem (Isis, Pearl Jam) první dlouhohrající album "Remission" z roku 2002 se singly "March Of The Fire Ants" a "Crusher/Destroyer". Zde je zřeba připomenout, že na každém z prvních tří studiových alb Mastodon byla poslední skladba instrumentální kompozice s názvem, který se vztahoval k Elephant Man (Sloní muž). Debutové album sklidilo významné uznání kritiků za svůj jedinečný zvuk a způsobilo docela slušný rozruch a pozitivní vlny v metalové komunitě. Album přineslo velmi svěží pojetí metalové moderny obsahující vlivy několika žánrů s dominancí ostrých thrash metalových riffů a nevyzpytatelné rytmiky. Mastodon na něm plně vyložili trumfy svého hudebního mariáše - kytarové party přeskakující mezi metalovou hutností a rockovou virtuozitou, Sandersův srozumitelný hrubozrnný hlas a v pozadí vše koordinující Dailorova rytmika. To byly základní kameny, jež lákaly hudební příznivce na živá vystoupení. Po téměř dvouletém koncertování byli Mastodon zařazeni na dvoudiskovou kompilaci Headbangers Ball televizní stanice MTV2.

V té době přišla také řada na první video­klip, který proslavil skladbu "March Of The Fire Ants", z níž se brzy po odvysílání stal na MTV klip týdne.

Druhé studiové album skupiny "Leviathan" se objevilo v srpnu 2004 opět pod záštitou Relapse Records. Deska "Leviathan" je koncepční album založené na románu Moby Dick (Bílá velryba) od Hermana Melvilla. Symbol bílé velryby na přebalu upozorňoval na výjimečnost nahrávky, kterou si leckdo asocioval s Melvilleovým románem; jen budoucnost ukáže, zdali měl Levia­than takový vliv na metalový vývoj jako toto beletristické dílo na literaturu zbytku 19. století. Nahrávka prošla oproti předchůdci velmi znatelným vývojem směrem k metalovým kořenům a rock'n'rollu a tento příklon je zde zastoupen v podobě výrazné infiltrace heavy a thrash metalových riffů a klasického špinavého rock'n'rollového feelingu. Oproti velmi agresivnímu albu "Remission" se zde ke slovu dostává mnohem větší náladová pestrost. Typické příklady lze najít například ve skladbách "Seabeast" nebo "Naked Burn", které svojí rytmikou a náladou ponejvíce připomínají houpající se loď na moři (což byl nepochybně záměr). "Leviathan" také uvedlo hostující vokální vystoupení od frontmana Neurosis Scotta Kellyho, což znamenalo začátek tradice. Od té doby se objevil na každém studiovém albu kapely. Snímek byl posléze označen triem nejvýznamnějších magazínů o tvrdé hudbě (Revolver, Kerrang! a Terrorizer) za album roku 2004 a velrybí anomálie začínala nabývat jasnějších obrysů.

Skladba "Blood And Thunder", na které hostoval zpěvák Clutch Neil Fallon, byla vybrána jako jedna z nejdůležitějších nahrávek desetiletí od National Public Radio v listopadu 2009, kteří uvedli, že celé album ztělesňuje "fenomenální desetiletí pro metal". "Leviathan" se také umístilo na druhém místě v seznamu nejlepších alb roku 2004 od Metal Hammer.

Skupina poté vyrazila na turné na podporu alba, hrála po Severní Americe a Evropě na turné nazvaném The Unholy Alliance spolu s kapelami Slayer a Lamb of God, později i se Slipknot.

Pátou skladbu alba "Iron Tusk" lze nalézt na soundtracku skateboardové videohry Tony Hawk's American Wasteland a ve videohře 2K Sports NHL 2K9. "Blood And ThunderL" je součástí videoher "Need for Speed: Most Wanted", "Project Gotham Racing 3" a "Saints Row". Skladba "Blood And Thunder" byla přidána jako hratelná skladba na všechny nástroje v "Guitar Hero: Metallica" a byla uvedena i v japonských hudebních hrách "Drummania V2" a "Guitarfreaks V2". Byla také vydána jako ke stažení pro Rock Band 3, přičemž podpora Pro Guitar byla dostupná za příplatek.

Nově nabytá popularita Mastodon jim nakonec přinesla smlouvu s Warner Bros., ale teprve v roce 2006 splnili smlouvu s Relapse s "Call Of The Mastodon", remasterovanou verzí devíti písní kapely z prvních dvou demo EP skupiny, a DVD "Workhorse Chronicles", které zaznamenává historii kapely, její dosavadní příběh, rozhovory a následně sekci všech skladeb až po album "Leviathan", představených v živé podobě. Vítaným bonusem je trojice videoklipů v necenzurovaných verzích. Skupina uvedla, že považuje "Call Of The Mastodon" za své první studiové album, i když bylo třetí, které vyšlo. Tyto dvě vydání byly pro skupinu u Relapse Records posledními, protože později podepsali smlouvu s Warner Bros. Mastodon také nahrál cover verzi Metallicy "Orion" pro Kerrang 2006! tribute album k 20. výročí vydání deska "Master Of Puppets". Mastodon se podíleli i na tribute Melvins uvedením písně "The Bit".

V září 2006 si pak žánroví inovátoři připsali další kreativní zásah do metalového terčíku s příchodem desky "Blood Mountain". Souhru a hudební souznění vyšperkovali do námětů, z nichž doslova "přecházejí uši". Bicí se zde kompletně zbavují čistě rytmické role a plně podporují růst kytarových kudrlin. Brent Hinds pokračuje v potřebě zintenzivnění hlasového projevu a společně s osvědčeným Sandersem výrazně obohacuje vokální sekci. Frontman Mars Volta Cedric Bixler-Zavala propůjčil své vokály skladbě "Siberian Divide". Další frontman, tentokrát z Queens of the Stone Age Josh Homme připojil vokály k písni "Colony Of Birchmen". Jejich třetí album "Blood Mountain" debutovalo na 32. místě žebříčku Billboard a získalo nominaci na Grammy v kategorii Nejlepší metalový výkon za píseň "Colony of Birchmen".

Následně bylo možno spatřit Mastodon, jak koncertují po evropských halách společně s mystickými heavymetalisty Tool, se Slayer pak v Austrálii a na Novém Zélandu. České Republice se trasa sice vyhla, ale do Německa či Rakouska, 19. 11. 2006, Vídeň, to nebylo daleko.

Skupina vystoupila 1. listopadu 2006 s písní "Colony Of Birchmen" v pořadu Late Night NBC s Conanem O'Brienem, což bylo jejich první vystoupení v síťové televizi, pro diváky kterých bylo kolem 2,4 milionu. Tato píseň byla také uvedena ve videohrách Saints Row 2 a Rock Band 2.

První singl kapely "Capillarian Crest" z "Blood Mountain" se umístil na #27 místě v žebříčku 100 nejlepších skladeb časopisu Rolling Stone Magazine za rok 2006. Samotné album se umístilo na #9 místě v žebříčku nejlepších alb roku tohoto časopisu. Britský magazín Metal Hammer je zvolil nejlepším albem roku 2006 v anketě kritiků na konci roku. Album se umístilo na 5. místě také u Kerrang! v jejich seznamu na konci roku, jako č. #6 v žebříčku nejlepších alb u PopMatters roku 2006 a k tomu č. #1 v nejlepších metalových albech roku 2006. Portál About.com jej ohodnotil jako nejlepší metalové album roku 2006. Album "Blood Mountain" bylo také vyhlášeno nejlepším albem 2006 v edici k 10. narozeninám (vydání 119) časopisu Bizarre. Také se umístila na 2. místě v seznamu nejlepších alb roku 2006 časopisu Revolver. Skupina byla na Gametap.com jmenována Artist Of The Month (umělcem měsíce) za březen 2007.


V tomto období kapela koncertovala a hrála na mnoha koncertech. Mastodon se připojil k Against Me! a Cursive na severoamerickém turné, přičemž Planes Mistaken for Stars zahájili jednu odnož a These Arms Are Snakes druhou. Vystoupení v Milwaukee muselo být ale zrušeno kvůli nemoci Brenta Hindse. Kytarista americké metalové kapely Mastodon Bill Kelliher byl totiž v pondělí 3. listopadu 2008 hospitalizován v nemocnici v Londýně. Jeho zdravotní stav je zřejmě vážný, protože doktoři trvají na jeho dalším sledování. Kytarista byl převezen do nemocnice zrovna ve chvíli, kdy byl s ostatními členy kapely na turné European Unholy Alliance Chapter 3. Zbylí muzikanti se rozhodli pokračovat v koncertní šňůře dál, i když jen jako trio. Mastodon společně se Slayer a Trivium vystoupili v rámci turné také v České Republice, když 17. listopadu 2008 zahráli v pražské Tesla Aréně.

Mastodon si zahráli na Hove Festivalu v Norsku, stejně jako na hlavní scéně Download Festivalu a poté na Pitchfork Music Festivalu. Během této doby kapela vyjela s kapelou Metallica na turné Sick of the Studio. Skupina také hrála v roce 2007 na Dubai Desert Rock, na festivalech Bonnaroo Music v roce 2008 a na inauguračním festivalu Mayhem. Mastodon pak v roce 2008 koncertovali opět se Slayer, Trivium, Lamb of God a několika dalšími metalovými kapelami na turné The Unholy Alliance 2008.

Skupina vystoupila s písní "Colony Of Birchmen" na předávání cen MTV Video Music Awards v roce 2007 živě s Joshem Hommem. Po TV představení bylo ohlášeno, že Brent Hinds utrpěl vážné zranění hlavy. Portál Blabbermouth.net původně informoval, že šlo o důsledek brutálního napadení, ale policejní zpráva později naznačila, že opilý Hinds se pustil do bitky s baskytaristou Shavo Odadjianem ze System of a Down a zpěvákem Williamem Hudsonem, také známým jako Reverend William Burke of Achozen.

Píseň "Sleeping Giant" byla zpřístupněna jako skladba ke stažení pro Guitar Hero III: Legends of Rock, "Colony Of Birchmen" byla zahrnuta do Harmonix's Rock Band 2 a také do volition's Saints row 2, "Divinations" byla uvedena v Madden NFL 10 a Saints Row: Třetí. Mastodon také přispěli cover verzí Harryho Nilssona "One" do reklamní kampaně videohry Army of Two. Členové kapely jsou fanoušky Aqua Teen Hunger Force a v roce 2007 Mastodon zahráli úvodní píseň "Aqua Teen Hunger Force Colon Movie Film for Theaters" s Linoleum Knife.

Deska "Blood Mountain" znamenala dosud nejvyšší vrchol žebříčku skupiny a připravila půdu pro její dlouho očekávané pokračování "Crack The Skye" které vyšlo 24. března 2009 jako normální verze a deluxe verze, která zahrnuje všechny skladby v instrumentálních verzích i jejich normální verze. O týden později vstoupila do Billboard 200 na 11. místo. Album produkoval Brendan O'Brien a Scott Kelly z Neurosis se vrací jako hostující hudebník na titulní skladbě. V rozhovoru pro MusicRadar kytarista Bill Kelliher potvrdil, že album je o "mimotělním zážitku" a zabývá se koncepty astrálního cestování, červích dírách, teorií Stephena Hawkinga a duchovních říšich. Album sleduje kvadruplegika, který se učí astrální projekci. Na své cestě letí příliš blízko slunci, spálí si pupeční šňůru, která ho spojuje s tělem, a ulétné do zapomnění. Ve stejné době v carském Rusku Rasputin a jeho kult usměrňovali duchy a přivedli kvadruplegika do své doby. Vysvětlil svou situaci a předpověděl atentát na Rasputina. Rasputin je nevyhnutelně zavražděn a Rasputin jej vede zpět do jeho těla. Skupina debutovala se třemi novými skladbami na hudebním festivalu Bonnaroo, ale před vydáním alba již neodehrála žádné živé vystoupení kvůli obavám z distribuce na internetu a kvůli tomu, že chtěli písně hrát před tím správným publikem. Bubeník Brann Dailor nazpíval sólové vokály pro sloky písně "Oblivion".

Mastodon byl headlinerem na Scion Rock Fest dne 28. února 2009 a předvedli set obsahující tři skladby z "Crack The Skye", což bylo poprvé, kdy byly tyto písně hrány od doby, kdy byly dokončeny a nahrány. Dne 15. května 2009 Mastodon přčdvedli zkrácenou verzi "Oblivion" v Late Show s Davidem Lettermanem. Na podporu svého nového alba Mastodon koncertovali s Metallicou ve druhé části evropské větve jejich World Magnetic Tour v roce 2009. Na podzim roku 2009 se vydali s Dethklok na turné "Adult Swim Presents" spolu s Converge a High on Fire.

Dne 17. října 2009 natočili DVD dokumentující turné v Aragon Ballroom v Chicagu. Mastodon hráli na alternativním hudebním festivalu Big Day Out, v lednu a únoru 2010 vyjeli na turné po Austrálii a Novém Zélandu. Dne 29. října 2009 zahráli "Divinations" v Late Night s Jimmym Fallonem. Ke konci roku 4. listopadu 2009 vydali Mastodon své druhé EP s názvem "Oblivion". Mastodon se spojili s kapelami Deftones a Alice in Chains a vydali se v září 2010 na turné po Spojených státech a Kanadě. Turné se jmenovalo Blackdiamondskye a hrála se skládanka posledních alb všech tří kapel "Black Gives Way to Blue", "Diamond Eyes" a "Crack The Skye".

Filmový režisér Jimmy Hayward kontaktoval kapelu během jejich turné po Evropě v roce 2009 a vyjádřil se, jak moc poslech "Blood Mountain" pomohl jeho tvůrčímu procesu při dokončování scénáře, a nabídl Mastodon šanci natočit film, na kterém pracoval - "Jonah Hex". V rozhovoru pro časopis Paste baskytarista Troy Sanders řekl, že Hayward "...nám z ničeho nic zavolal jako fanoušek. Byl to ten nejkrásnější a autentický způsob spolupráce". Mastodon použil scény z filmu jako inspiraci během psaní a nahrávací proces a instrumentální soundtrack jako EP "Jonah Hex: Revenge Gets Ugly" byl vydán 29. června 2010 prostřednictvím Reprise Records. V roce 2010 bylo potvrzeno, že kapela je součástí soundtracku k remaku Splatterhouse od Namco Bandai Games z roku 2010. Hrdina hry může být také viděn na tričku Mastodon v určitých flashbackových cutscénách.

Dne 15. března 2011 kapela vydala živý záznam CD/DVD nazvaný "Live At The Aragon", který byl nahrán v Chicagu během turné "Crack The Skye". Nahrávka obsahuje celé vystoupení jejich čtvrtého studiového alba "Crack The Skye" spolu s písněmi z jejich předchozích nahrávek.

Mastodon rychle následovali s novým materiálem a udělali krok zpět od svého více prog-orientovaného přístupu. Páté studiové album Mastodon "The Hunter" bylo nahráno v Doppler Studios v Atlantě s producentem Mikem Elizondem. První náznaky nového alba dala kapela zveřejnuila přes Facebook v lednu 2011. Bubeník Brann Dailor během rozhovorů prozradil název nového alba kapely a popsal nový materiál jako ne tak progy, jako spíše riffově orientovaný a "trochu více obnažený". Mezitím kapela vystupovala na mnoha velkých letních festivalech. Dne 28. června 2011 Mastodon vydali přes Adultswim.com zbylou skladbu z "Crack The Skye" session s názvem "Deathbound".

První ochutnávka "The Hunter" přišla v červenci 2011, kdy Mastodon vydal přes YouTube píseň "Black Tongue", která je součástí videa, na kterém AJ Fosik vytváří sochu použitou na obal alba. Do 12. srpna skupina odhalila seznam skladeb na "The Hunter" a debutovala s "Curl Of The Burl", prvním oficiálním singlem z nového alba. Mike Elizondo byl vybrán, aby produkoval album, které představuje jeho první spolupráci s kapelou. Bylo také oznámeno, že album vyjde v deluxe edici. To představovalo dvě bonusové skladby "The Ruiner" a "Deathbound" a jiný přebal. Dne 6. září Mastodon vydali třetí píseň z "The Hunter" nazvanou "Spectrelight", ve které zpíval Scott Kelly z Neurosis.

Dne 16. září 2011 kapela vydala 53-minutový vlastní vizualizér se všemi skladbami alba, 11 dní před vydáním "The Hunter". Na podporu alba bylo oznámeno hlavní turné po Severní Americe. Album bylo velmi dobře přijato fanoušky i médii. Dobře si vedlo i v oficiálních žebříčcích. Přineslo jim obrovský komerční úspěch a v žebříčku Billboard 200 se dostali na desáté místo. Dne 5. října 2011 zahráli "Curl of the Burl" v Late Show s Davidem Lettermanem. Dne 12. října 2011 bylo oznámeno britské turné, které potrvá do února 2012 s dalšími kapelami, kterými tentokrát byly The Dillinger Escape Plan a Red Fang jako předkapely. Objevili se na Later... with Jools Holland, kde zahráli "Black Tongue" a "Curl Of the Burl". Rovněž oznámili 17-denní evropské turné, které se konalo ve Skandinávii, Německu, Francii, Španělsku, Belgii, Portugalsku, Itálii, Nizozemsku a Lotyšsku.

Dne 1. prosince 2011 byla skladba "Curl Of The Burl" nominována na cenu Grammy v kategorii Nejlepší metalový/hardrockový výkon. Byla to druhá nominace kapely, když první byla za "Colony Of Birchmen" v roce 2007. Deska získala ocenění "Album roku" od magazínu Metal Hammer, Classic Rock a Rock Sound. V lednu 2012 bylo oznámeno, že Mastodon a švédská prog metalová kapela Opeth budou společně koncertovat na jejich společném turné po Severní Americe. Bylo pojmenováno "Heritage Hunter Tour" podle posledních nahrávek obou kapel, "The Hunter" a "Heritage". Kapely se střídaly na headlining spotu. Podpora přišla i od švédské heavymetalové skupiny Ghost. Dne 11. února 2012 se skupina předvedla ve vyprodané show v Brixton Academy v Londýně, byla to vůbec největší hlavní show kapely. Píseň "Dry Bone Valley" vyšla 13. února jako třetí singl alba a byl k ní vydán i videoklip.

Dne 21. dubna 2012 na počest Record Store Day kapela Mastodon vydala dva samostatné vinyly. První byl split 7" s Feistem s názvem "Feistodon." Mastodon nahrái cover Feistovy "A Commotion" a Feist uděla cover od Mastodon "Black Tongue". Dvojice také vydala jedinečné interaktivní, prolínající se hudební video k písni "A Commotion". Druhým společným vydáním byl cover verze "A Spoonful Weighs a Ton" od The Flaming Lips. Kapela strávila celé léto vystupováním na festivalech po celé Evropě a Jižní Americe. Bylo to poslední turné na podporu "The Hunter".

Ke konci roku 2011 si Troy Sanders dal volno od kapely nějaký čas a vytvořil metalovou superskupinu Killer Be Killed se zpěvákem Dillinger Escape Plan Gregem Puciatem, Maxem Cavalerou ze Soulfly a bývalým bubeníkem Mars Volta Davem Elitchem. Několik příštích let se skupinou pracoval i nadále. Jejich debutové album nakonec vyšlo v roce 2014. Mastodon však byl stále prioritou.

Po turné po Evropě a Jižní Americe v roce 2012 začali v následujícím roce pracovat na svém šestém albu s producentem Nickem Raskulineczem. Dne 3. prosince 2012 skupina oznámila prostřednictvím své stránky na Twitteru, že píší píseň pro film Monsters University. Nicméně, píseň použitá ve filmu byla dříve vydaná "Island". Byli také součástí festivalu Rockstar Energy Mayhem 2013. Mastodon začali znovu nahrávat na začátku roku 2013. Kytarista Brent Hinds popsal novou hudbu jako "opravdu děsivou" a "velmi strašidelně znějící" a uvedl, že napsal tři nové písně. Dne 6. května 2013 skupina uvedla, že jsou "...velmi zaneprázdněni psaním a sestavováním písní pro další studiové album Mastodon". V rozhovoru ze dne 26. července 2013 byl přišel Brann Dailor s prohlášením, že kapela "pravděpodobně [půjde do studia] koncem září". Skupina si také za hrála na Bonnaroo Music and Arts Festival 2014.

Dne 27. února 2013 Brann Dailor v rozhovoru řekl, že jejich šesté album vyjde v létě 2014, a také uvedl, že skupina vydá v zimě 2014 další EP. Některé z potvrzených skladeb byly "Tread Lightly", "Buzzard's Guts", "Scent Of Bitter Almonds", "High Road" a "Aunt Lisa". V rozhovoru pro časopis Paste vydaném 3. dubna 2013 Troy Sanders prozradil, že album se jmenuje "Once More 'Round The Sun" a má 15 skladeb. Potvrdil také, že Mastodon nahrál 90 minut materiálu, ale na album se dostane jen 60 minut. Nevydaný materiál by mohl být vydán na EP později někdy v roce 2014. Mezi dalšími potvrzenými skladbami byly "Diamonds In The Witch House", v níž hostuje opět Scott Kelly z Neurosis, a "Ember City". V rozhovoru z 11. dubna 2014 Dailor prozradil, že album vyjde v červnu 2014. A pak už to dostalo rychlý obrat. Dne 17. dubna byl první singl "High Road" zpřístupněn pro streamování. Dne 26. dubna Bill Kelliher odhalil název druhého singlu "Chimes at Midnight". Od 16. června 2014 se celé album streamuje na iTunes.

Album "Once More 'Round The Sun" vyšlo 24. června 2014 prostřednictvím Reprise Records a ve Spojených státech se jej během prvního týdne po vydání prodalo kolem 34 000 kopií a dostalo se na #6 pozici v žebříčku Billboard 200, což z něj činí první debut kapely v řadě za sebou v Top 10, když jejich předchozí album "The Hunter" se umístilo na prvním místě v Top 10 po otevření s 39 000 prodanými výlisky v roce 2011. Album obsahuje i třetí píseň kapely nominovanou na Grammy, "High Road".

Dne 18. ledna 2015 bylo oznámeno, že Brent Hinds pracuje na novém albu Mastodon, a obrázek s ním jej ukazoval, jak hraje 13-strunný pedálový steel. Stejnou zprávu později potvrdil i Troy Sanders, který prohlásil: "Každá deska, kterou uděláme, bude znít jinak, protože se vždy chceme vyvíjet a vytvořit si vlastní hudební cestu. A každá deska bude jiná. Nechceme psát dvakrát stejnou desku."

Dne 12. března 2015 Mastodon vydal novou skladbu s názvem "White Walker", která se objevuje na kompilaci "Game of Thrones: Catch The Throne Vol. 2" na podporu páté řady televizního seriálu HBO Game of Thrones. Matadoři z Mastodon - Brann Dailor, Bill Kelliher a Brent Hinds si opět zahráli jako komparzisté ve Hře o trůny jako White Walkers, tentokrát v závěrečné epizodě 7. řady "The Dragon and the Wolf". Sedmá, stejně jako pátá série, tedy v sobě nese i trochu metalu.

"Právě jsem se vrátil z mého druhého působení v Game of Thrones. Tentokrát jsem měl zlomenou nohu a říkali mi: "Děláš ten nejlepší zombie walk, takže chceme, abys šel směrem na kameru. A taky abys za sebou táhnul tuhle sekyru", vyjádřil se Hinds ke své roli v pořadu Jameyho Jasty. Poprvé se tam objevili v roce 2015 (epizoda 5.8, "Hardhome") a napsali při té příležitosti i píseň "White Walker" pro kompilaci "Catch The Throne, vol.2" vydanou online na propagaci páté série této ságy. Tato kompilace obsahovala také písně od různých dalších hudebníků, od Killswitch Engage až po Snoop Dogga.

Během následujících dvou let několik příbuzných členů kapely trpělo rakovinou. Ta jim poprvé do života vtrhla v roce 2015, když manželce baskytaristy Troye Sanderse lékaři diagnostikovali rakovinu prsu, což byla také doba, kdy kapela zrušila své letní turné kvůli "osobní rodinné záležitosti". Sandersova manželka následně Jeza podstoupila léčbu a zotavila se ještě v roce 2015. Jako kdyby nestačilo, že bubeník Brann Dailor jako malý přišel o svoji sestru a kytarista Brent Hinds zase o bráchu, přičemž neutuchající úzkost později nacpali do dvou alb "Crack The Skye" (2009) a "The Hunter" (2011). Po těchto dvou zhudebněných tragédiích zase Mastodon čelili hrozbě rakoviny. Jenže tohle zhoubné bujení nebylo jediné. Následující rok Kelliherova matka zemřela na nádor na mozku a Dailorova matka také dostala podobnou diagnózu.

Tyto traumatické zážitky ovlivnily texty sedmého alba kapely "Emperor Of Sand", které produkoval Brendan O'Brien a vyšlo 31. března 2017. Jeho koncept, točící se kolem kletby, kterou na potulného cestovatele uvalil vládce pouště, Dailor přiznal v rozhovorech jako metaforu pro rakovinu. Příběh podrobně popisuje cestovatele vyhoštěného do pouště císařem, který mu ve skutečnosti udělil rozsudek smrti. Příběh je metaforou pro někoho s diagnózou rakoviny v terminálním stádiu. První singl "Show Yourself" byl vydán v únoru 2017 a v červnu dosáhl vrcholu na #4 místě amerického žebříčku Billboard Mainstream Rock Songs, což z něj udělalo dosud nejvyšší hitparádovou píseň kapely. Druhý singl "Steambreather" to dotáhl v říjnu na #18 místě ve stejném žebříčku. Mastodon jsou známí nejen svými chytrými kytarovými kompozicemi, ale i až filmovými klipy, plnými kulturní narážek a satiry. Jedním z nich je i "Steambreather" z novinky "Emperor Of Sand", který si bere na paškál nesmyslné kulty a náboženské sekty. Úvodní skladba alba "Sultan's Curse" vynesla kapele první cenu Grammy. Album "Emperor Of Sand" bylo prvním albem kapely, které získalo nominaci na Grammy, bylo také nominováno na nejlepší rockové album.

Kolem atlantské metalové kapely Mastodon je poslední dobou rušno. Koncem března 2017 vydala sedmou studiovou desku "Emperor Of Sand" a nejnověji sdílí své jméno se zbrusu novou sociální sítí. Tenhle fakt ovšem nemohl zůstat bez rošťáckých reakcí samotných metalistů. Mastodon, nová sociální síť, se prezentuje jako "bezplatná open source sociální síť" a má jít o jakousi alternativu Twitteru. Metalová kapela Mastodon v reakci na její spuštění vypustila právě na Twitteru řadu postů, kterými upozorňuje na nápadně podobné (čti shodné) jméno, ale zejména své aktuální album. "Abychom byli fér, byli jsme tu jako Mastodon daleko dřív, ale vítejte v klubu," uvedli například hudebníci a dodali: "Spustili jsme Mastodon před 17 lety a zrovna jsme vydali desku."


V pátek 28. dubna 2017 vystupovali Mastodon v klubu The Iron City v alabamském Birminghamu a byl to nezapomenutelný koncert. Kytarista Brent Hinds pochází z alabamského městečka Pelham, které je od Birminghamu co by kamenem dohodil. Není tedy divu, že se na něj přišla podívat celá jeho rodina. A tak se stalo, že se během koncertu objevila na pódiu vedle svého vnuka Brentova babička, která si během jeho kytarového sóla stihla solidně zatrsat. No a aby toho nebylo málo, ihned po skončení koncertu vyrazil Brent romantickým gestem dech své dlouholeté přítelkyni Raíse, když ji přímo na pódiu požádal o ruku. Na tohle snad ani nešlo říct nic jiného než ANO!

MASTODON se v roce 2017 se svým nejnovějším albem "Emperor Of Sand" představili i v České Republice, když 5. července 2017 vystoupili v Hradci Králové na festivalu Rock for People.

Atlantští mistři kytarového riffu ještě před vydáním alba "Emperor Of Sand" prohlašovali, že novinka bude dvojalbum. Nakonec se tak nestalo, ale místo toho vyšla 22. září 2017 EP "Cold Dark Place" se čtyřmi písněmi, z toho tři písně byly nahrané během studiových prací na "Once More 'Round The Sun" a jednu skladbu nahráli během nahrávání "Emperor Of Sand". Odpovědným skladatelem byl kytarista Brent Hinds. "Mám až příliš mnoho svých nápadů na čekačce. Některé mi v hlavě macerují roky a já se pořád nemůžu rozhodnout, jestli se mi líbí nebo ne. Nakonec si je zničehonic jeden můj kámoš poslechl a já si uvědomil, že jsou úžasný. To jsem doopravdy napsal já? To se musí vydat! Takže vydáváme EP, které jsem celé napsal já a nazvali jsme jej "Cold Dark Place", což jsem vlastně já. "Studené, temné místo", uvedl před časem Brent Hinds. "Je to konceptuální deska o žití a jak kurevsky bolí být naživu", dodal Hinds. "Cold Dark Place" mělo původně vyjít 22. dubna na Den vinylových obchodů, ale žádná zpráva o něm nevyšla. Naštěstí se tak stalo 22. září 2017.

První singl pro EP "Toe To Toes" byl vydán 1. září 2017. Brent Hinds uvedl, že inspirace za některými písněmi nahranými pro "Cold Dark Place", které napsal, byla inspirována ošklivým rozchodem, který prožil. Při popisu zvuku desky Hinds uvedl, že "napsal nějakou pěkně temnou, krásnou, strašidelnou, funky, éterickou, melancholickou hudbu, která také zní trochu jako Bee Gees". Dne 1. prosince 2017 kapela vydala revidovanou verzi 12-dílného dokumentu "The Making of Emperor of Sand" prostřednictvím jejich oficiálního kanálu YouTube. Mastodon oznámili, vyjedou na společné turné Summer 2018 Tour s Primus po celé Severní Americe, které bude trvat od května do července 2018.

Nick John
Dlouholetý manažer Mastodon Nick John zemřel v sobotu 8. září 2018 po boji s rakovinou slinivky. Tato zpráva byla potvrzena prostřednictvím příspěvku na Instagramu od kytaristy a zpěváka Brenta Hindse, který obsahoval obrázek Johna a popisek s nápisem "RIP Nick John" s emotikonem zlomeného srdce. John pracoval v Rick Sales Entertainment Group více než 20 let, kde spolupracoval s kapelami Slayer, Mastodon a Gojira.

Dne 31. července 2020 se Mastodon připoměli s novou hudbou po třech dlouhých letech uvedením skladby "Fallen Torches", natočené s hostujícím zpěvákem Neurosis Kellym. Na 11. září 2020 pak připravili vydání kompilace "Medium Rarities", průběžné kompilace instrumentálních skladeb, živých skladeb a coververzí v čele s dosud nevydaným singlem "Fallen Torches". Kompilace 16 písní zahrnovala covery Feistovy "A Commotion", od Metallica "Orion", od Flaming Lips "A Spoonful Weighs a Ton, “ a "Atlanta" s hostem Gibby Haynes. Součástí kompilace byla také skladba "White Walker", jejich příspěvek k seriálu HBO Game of Thrones.

Podle Troye Sanderse to ovšem není zdaleka vše. "Když v březnu padly plány na tour, s mými spoluhráči z kapely jsme se shodli, že bychom v tomto čase měli být maximálně produktivní. Všichni jsme se ponořili do tvorby nové hudby a nezastavili jsme se. Jedna z dobrých věcí, která z pandemie vyšla, je, že nyní máme připraveno více materiálu, na kterém budeme dále pracovat, než jsme kdy před začátkem nahrávání měli. Je to pro nás velký luxus a jsme hodně blízko tomu, abychom vyrazili do studia. Neděláme dvojalbum, ale v tuto chvíli máme nápadů pro více než jedno album. Vše je zatím v procesu," prozradil Troy. Muzikant také doplnil, že není příliš pravděpodobné, že by nahrávka vyšla ještě v roce 2020, ale příští rok by se měla určitě objevit.

Vedlejší projekt kytaristy a zpěváka Mastodon Brenta Hindse WEST END MOTEL vydal novou píseň "Raisinha". Je pojmenovaná po Hindsově manželce Raise, kterou muzikant přímo na pódiu požádal v roce 2017 o ruku a později se s ní oženil. WEST END MOTEL vydali už v září 2020 jinou skladbu "New Wave Kid". Obě písně se zatím jeví jako jednorázovky, nic většího v plánu oficiálně není.

Oproti tomu Brentovi domácí Mastodon trávili poslední týdny ve studiu natáčením pokračovatele "Emperor Of Sand" z roku 2017. Bubeník a zpěvák Brann Dailor už dříve prozradil, že skupina má hotových asi 30 písní, které by šlo snadno rozdělit na dvě samostatné alba. "Nyní nás čeká těžká práce v podobě vybírání těch pravých songů pro album. Je jasné, že více než dvanáct skladeb se na CD nevejde," dodal Dailor. Mastodon už v roce 2020 vypustili do světa novou skladbu "Rufus Lives".

Hvězdní Mastodon se v roce 2020 znovu vypravili do České republiky, kde naposledy hráli na festivalu Brutal Assault v roce 2016. Tentokrát si fanoušci užili koncert těchto velikánů v komornějším prostředí brněnského Sono Music Club dne 22. 6. 2020, kde s nimi vystoupili společně Napalm Death.

Dne 17. června 2021 kapela oznámila partnerství s livestreamingovou společností Dreamstage, aby 15. července 2021 představila živý akustický set v jejich rodném městě Atlantě v Georgia Aquarium, přičemž 1 dolar z každého prodeje lístku/balíčku šel na podporu akvária.

Ikony progresivního metalu Mastodon oficiálně oznámily novou nahrávku a přicházejí s novou dlouhohrající deskou po čtyřech letech od počinu "Emperor of Sand". Titul dostane název "Hush And Grim", vyjde 29. října 2021 a půjde rovnou o dvojalbum. Venku je první singl "Pushing The Tides". Novinka je devátým (pokud počítáme i předělávky na "Call Of The Mastodon") studiovým počinem Mastodon a obsahuje velkorysých 15 skladeb při celkové stopáži 84 minut. Album "Hushed and Grim" produkčně zaštítil David Bottrill, muž, který udělal zvuk takovým kapelám jako Tool, Rush, Muse nebo Peter Gabriel. Půjde o první dlouhohrající počin od vydání alba "Emperor Of Sand" v roce 2017, přičemž kapela během této doby zásobovala své fanoušky různým raritním materiálem. V roce 2017 vyšlo EP "Cold Dark Place", o dva roky později skladba "Stairway To Nick John", což byl cover LED ZEPPELIN věnovaný jejich zesnulému manažerovi. V roce 2020 se objevila kompilace "Medium Rarities".

Tříapůlminutová novinka je nejagresivnější kouskem Mastodon za poslední dobu, současně je velmi chytlavá a dynamická. Skladba reflektuje stále se vyvíjející zvuk kapely za poslední dvě desetiletí - disonantní metal/hardcore, psychedelický odér, velmi technický bubenický výkon, tuhý rytmus, progresivní sled akordů a povznešený vokál.
Stoner/psyche/progeři z Atlanty představili další singl z alba "Hushed And Grim". Nový song "Teardrinker" doprovází videoklip, který oslavuje přírodní živly i velikost lidského ducha.

Kytarista Bill Kelliher se podělil o novinky ohledně chystané studiové desky své kapely, na níž poprvé spolupracovali s producentem Davidem Bottrillem. "Výsledek je úžasný", tvrdí muzikant. "Abych byl upřímný, až do loňska jsem ho neznal," přiznává Bill. "Když jsme v kapele řešili, koho oslovíme, aby nám novinku produkoval, chtěli jsme někoho opravdu čerstvého a úplně nového. David do toho hned od začátku šlapal naplno. Měl hromadu poznámek, vypadalo to jako vypracovaný domácí úkol. Hned spustil: "U této písně mám tento nápad. Pro tuto píseň mám tyto nápady. Pouštěl nám to do telefonu a nakonec za námi přijel do studia do Atlanty".

Bill zároveň prozradil, že v iniciačních momentech nahrávání neměl příliš chuť zkoušet nové věci, nakonec ale ustoupil. "Všichni jsme do toho šli s otevřenou myslí a výsledek je úžasný. Je to ta nejplnější a zvukově nejmohutnější nahrávka, kterou jsme doposud udělali".

Formace čtyř frontmanů z Atlanty vzbudila pozornost už svým debutem "Remission", který se sice ještě nesl v rovině nevybouřeného mládí a nabízel až mathcorovou divokost, ale už nesl jejich typický rukopis ve vlastním pojetí progrese míchající sludge-thrash-heavy metal a stoner rock. S každou další nahrávkou Mastodon svou tvorbu už jen tříbili, vybrušovali kompoziční schopnost a slaďovali hlasy všech čtyř individualit. Zlom nastal s albem "Once More 'Round The Sun", kde Mastodon tvorbu zpřehlednili a přiklonili se k rockovějšímu feelingu, který ale žádnou zpronevěrou jejich směru progresivního sludgy metalu není, neboť rytmické spletence, kytarové kouzlení i hypnotické pasáže s propracovanými vícehlasy jsou zachovány. Mastodon jsou jedineční a vytvořili vlastní nezaměnitelný styl, který má mnoho následníků a nespočet těch, kteří se jejich vizí a vyzněním inspirovali.

Během rozhovoru, který byl nahrán v sobotu 23. září 2023 na kytarové show Guitar Summit v německém Mannheimu, byl kytarista Mastodon Bill Kelliher dotázán, zda plánují prodloužené turné a nové studiové album od něj a jeho kolegů z kapely. Odpověděl: "Jo, všechny ty věci. Neustále píšu. Právě jsme vyrazili jen před pár týdny na turné s GOJIRA, asi před měsícem, a chystáme se plavbu zpátky domů. Nikdy jsme nedělali plavbu - jako rokenrolovou plavbu - s LAMB OF GOD a GWAR a SHADOWS FALL. To bude opravdu zábava. A pak na konci roku, v listopadu, znovu uděláme jihoamerické turné s GOJIRA. A doufejme, že až to skončí, v prosinci a na začátku příštího roku, můžeme začít sednout a vlastně riffovat a psát novou desku. Protože už je čas – je načase napsat novou desku, i když "Hushed And Grim" z roku 2021 bylo dvojalbum, a mám pocit, že ta deska má mnohem více šťávy, ale my to prostě nemáme - kvůli COVIDu jsme to neudělali. Nemáme na tom dost turné. Neudělali jsme pořádné evropské turné. Je spousta míst, která jsme vynechali, a je to, v dnešní době těžké dostat se ven a koncertovat, protože všechno se změnilo."

Zpět
Členové:
Troy Sanders - Bass, Vocals (2000-present)
Brann Dailor - Drums (2000-present), Vocals (2009-present)
Brent Hinds - Guitars, Vocals (2000-present)
Bill Kelliher - Guitars, Vocals (backing) (2000-present)
Bývalí členové:
Eric Saner - Vocals (2000)

Členové
(celým jménem Troy Jayson Sanders)
(Narozen 8. září 1973, Stone Mountain, Georgia, United States)
Bass, Vocals, Keyboards, Guitars


Je americký hudebník, zpěvák a skladatel, je členem kapely Mastodon, ve které hraje na baskytaru a dělí o pěveké party s kytaristou Brentem Hindsem a bubeníkem Brannem Dailorem. Sanders je ženatý a má dvě děti, syna a dceru Haley Jayne. Má také dva bratry Kyle a Darrena, kteří jsou rovněž aktivní v hudbě. Kyle byl basistou v Bloodsimple, nyní je členem MonstrO a metalové supergroup Hellyeah. Darren je členem koncertního doprovodu a bassovým technikem u Mastodon.

Troy je jeden z nejuznávanějších basistů posledních tří dekád, který významně změnil pohled na baskytaru. Protlačil tento nástroj do popředí zájmu a díky brilantní tappingové a hammeringové technice se mu říká Eddie Van Halen baskytary. Troy také zaskakoval jako basista na turné s Thin Lizzy.

Troy Jayson Sanders se narodil v Atlantě ve státě Georgia. Jeho prvním vzorem byl jeho starší bratr Kyle (dnes baskytarista Hellyeah), který hrál na levorukou baskytaru, kterou si Troy půjčoval a učil se na ni první písničky. V deseti se takhle naučil svou první skladbu od Kiss "Lick It Up". O pár měsíců později přesvědčil otce, aby mu koupil vlastní nástroj, a začal pilně cvičit. Učil se především skladby svých vzorů Iron Maiden, Judas Priest nebo Kiss, ke kterým později přibral punkové klasiky Bad Religion a The Clash, ke kterým ho přivedl jeho mladší bratr Darren (dnes mu dělá technika). Jeho vzory byli tak rozdílní basisté, jako je Cliff Burton z Metallicy a Gene Simmons z Kiss, a později k nim přibyl ještě Phil Lynott z Thin Lizzy.

První, co udělal v šestnácti letech, kdy získal řidičský průkaz, bylo, že si prošel hudební inzeráty a začal zkoušet s prvními kapelami. Začínal nejdříve hraním v takových kapelách jako Four Hour Fogger, Knuckle a Puaka Balava. V roce 1996 se přidává ke grindcorové kapele Social Infestation, kterou založil jeho bývalý spoluhráč Mike Thompson z Puaka Balava. Se Social Infestation hraje až do roku 2000 a společně vydávají eponymní demo a dvě regulérní desky Redemption "Is Only Skin Deep... It’s Time to Cut Deeper" (1998) a "Lasciate Ogni Speranza" (2000). Poté ale Social Infestation přešli do buď zdánlivě dlouhodobé pauzy nebo se prostě v roce 2000 rozpadli.

V roce 2000, když se Social Infestation rozpadli, Troy Sanders se na koncertu kapely High on Fire potkal s kytaristy Billem Kelliherem a Brentem Hindsem a bubeníkem Brannem Dailorem. Dali se do řeči a zjistili, že mají společné oblíbence Melvins, Neurosis a Thin Lizzy, a zakrátko zakložili novou kapelu Mastodon. V původní sestavě byl ještě zpěvák Eric Saner, který s nimi v roce 2000 natočil první demo. Po pár měsících ale odchází a hlavního zpěvu se ujímá Troy společně s Brentem Hindsem. Úspěch skupiny v hlavním proudu následoval poté, co Saner opustil skupinu, což Sanderse posunulo do popředí nejen jako baskytaristu, ale také jako zpěváka, jehož povinnosti by sdílel s Hindsem. Již ve čtyřčlenné sestavě natáčejí v roce 2001 EP "Lifesblood", které vydávají u Relapse Records, společnosti, která se zaměřuje na nejtvrdší metal.


O rok později už vydávají svou první dlouhohrající desku "Remission", která se sice neumisťuje v žebříčcích, ale získává kladné hodnocení v metalových periodicích po celém světě pro svou vyváženou kombinaci metalu a progresivního rocku a "sabbathovský" přístup. V této době Mastodon ještě nejsou tak slavní, aby se živili jen hudbou, a tak přes týden všichni chodí do práce a ve svém volném čase a o víkendech se věnují hudbě. To se pomalu začíná měnit s druhou deskou "Leviathan", která vychází v roce 2004. Opět na ni vycházejí výborné kritiky a album se již pomalu umisťuje v žebříčcích. Několik skladeb z desky se dostává do videoher a filmů. Na podporu alba vyráží Mastodon na evropské turné společně se Slayer, Slipknot a Hatebreed pod názvem The Unholy Alliance. Turné se stejným názvem pak absolvovali rovněž v roce 2006 po severní Americe po boku Slayer, Lamb of God a Children of Bodom.

V témže roce vydávají své třetí album "Blood Mountain", které se poprvé umisťuje v žebříčcích po celém světě a do dnešního dne se ho prodalo téměř 200 000 kusů. Na jeho podporu vyráží kapela na evropské turné společně s Tool a se Slayer do Austrálie. Po tomto albu začínají sbírat ocenění v metalových časopisech (alba roku, kapely roku apod.), jejich skladby se opět dostávají na soundtracky videoher i filmů a začínají se živit již jen výhradně hudbou. To potvrzuje i severamerické turné s Against Me a v roce 2008 další turné The Unholy Alliance.

V roce vydávají album "Crack The Skye", které se dostává na jedenácté místo v USA a dosud se ho prodalo přes 200 000 kusů jen v USA. Desce se dostalo vřelé přijetí kritiky nejen v metalových časopisech, ale i v renovovaných periodicích typu New York Times nebo Time. Mastodon s každým dalším albem potvrzují svou pozici metalových progresivistů. Desky "The Hunter" (2011), "Once More ‘Round The Sun" (2013) a "Emperor Of Sand" (2017) se všechny dostaly v USA do top 10 a všechny se výborně prodávaly. Na konto Mastodon lze přičíst fakt, že se posunují skladatelsky i zvukově, a to nejen jako kapela, ale i jako jednotlivci. Troy Sanders je známý tím, že používá spoustu efektů (údajně jich má kolem čtyřiceti) a stále má tendence si kupovat další kusy.

V roce 2012 se Troy Sanders připojil k superskupině Killer Be Killed, kterou založili zpěvák The Dillinger Escape Plan Greg Puciato a frontman skupiny Soulfly/ex-Sepultura Max Cavalera, které doplnili ještě bubeník Dave Elitch (The Mars Volta) a další kytarista Juan Montoya (Torche). "Ideou bylo "... dělat hudbu pro radost s kamarády. Tak, jak jsme ji dělali v našich prvních kapelách. Dát se dohromady s kamarády, zalézt si do studia a bez starostí natočit desku, se kterou se nemusíme vyrovnávat nějaké předchozí nahrávce. Napsat pár riffů, které se nám budou dobře hrát."

Skupina pomalu pracovala na sestavě a materiálu, než v říjnu 2013 oznámila své jméno, spolu s podpisem smlouvy s Nuclear Blast Records. V září 2013 tak začali natáčet ve studiích Fortress v Los Angeles a během jednadvaceti dní natočili své album "Killer Be Killed", které vyšlo 13. května 2014 u společnosti Nuclear Blast. Album se dostalo na 58. příčku v USA a prodalo se ho něco přes pět tisíc kusů. Stylově se kapela nedá někam zařadit, protože se v ní mísí celá řada elementů - od groove metalu přes doom, thrash, hardcore až k punku, jazzu, crossoveru. Živě se poprvé představili v roce 2015 v Austrálii a ještě týž rok vystřídal Dava Elitche za bicími Ben Koller (Converge).

V roce 2016 dává Troy Sanders dohromady vlastní superskupinu Gone Is Gone společně s Troyem Van Leeuwenem, kytaristou Queens of the Stone Age, Tony Hajjarem, bubeníkem At the Drive In, a multiinstrumentalistou Mikem Zarinem, který vlastní produkční společnost a s Hajjarem i Van Leeuwenem již spolupracoval v minulosti ve filmu Sweethead's Descent To The Surface.

Hned první rok působení vydávají EP "Gone Is Gone", které v letošním roce následuje regulérní deska "Echolocation". Koncerty jsou ale spíš sporadické, dosud se jim podařilo sejít se jen dvakrát, jednou loni a jednou letos. Stylově se nepodobají ničemu ze svých původních kapel. Naléhavé skladby, téměř žádné zkreslení a využití elektroniky posouvá všechny všechny zúčastněné úplně stranou jejich domovských stylů.

Členové
(celým jménem Brann Timothy Dailor)
(Narozen 19. března 1975, Rochester, New York, United States)
Drums, Vocals


Brann je americký bubeník a zpěvák, nejznámější je jako bubeník a zpěvák heavymetalové kapely Mastodon (od roku 2000), která je dnes široce považována za jednu z nejlepších metalových kapel na světě. Působil také v kapelách Evisceration (1991-1993), Lethargy (1992-1999), Today Is the Day (1999), Gaylord, Arcadea, Fiend Without a Face. Je ženatý s anželkou Susanne Gibboney.

Jeho bubnování je ovlivněno progresivním rockem 70. let a má velmi chutnou jazzovou příchuť, je bohaté na improvizaci a velmi zřídka ukazuje běžné rockové beaty. Při více než jedné příležitosti prohlásil, že byl nenasytným posluchačem ELP, Genesis, King Crimson a celé canterburské prog-rockové scény, lásku, kterou zdědil po svých rodičích. Dailorův hlavním vlivem je Phil Collins z Genesis v jeho éře 70. let. Řekl také, že sledování Seana Reinerta s progresivní metalovou kapelou Cynic mu jako dospívajícímu otevřelo oči o možnostech technického bubnování. Inspirací mu jsou také Mikkey Dee, Dave Lombardo, Elvin Jones, Tony Williams, Billy Cobham, Bill Bruford, Stevie Wonder a Dave Witte.

V rozhovorech uvedl, že jeho oblíbená alba jsou "Songs In The Key Of Life" od Stevieho Wondera a "The Lamb Lies Down On Broadway" od Genesis.

Brann chodil na střední školu koncem 80. let v Rochesteru NY a talent z něj sršel, dokonce už od raných fází jeho hraní. Už tehdy hrával ve sklepě své mámy, kde jamoval s jednou z jeho prvních kapel Covenant. Další Dailorovy metalové kapely před Mastodon, Lethargy a Gaylord byly obě silně ovlivněny avantgardní rockovou skupinou Mr. Bungle.

Dailor poprvé začal hrát v kapele s názvem Evisceration od roku 1991 do roku 1993, kdy se kapela rozpadla. Dailor byl také zakládajícím členem mathcore kapely Lethargy a progresivní rock/funk metalové kapely Gaylord, hrál také s Today Is the Day.

Mastodon vznikli v roce 2000, když se Brann Dailor a Bill Kelliher, bývalí členové Lethargy a Today is the Day, přestěhovali do Atlanty a seznámili se s Troyem Sandersem, dříve z Four Hour Fogger a Social Infestation, a Brentem Hindsem, dříve ve Four Hour Fogger, během show High on Fire, o které se říká, že se konala v Hindsově suterénu (což se později ukázalo jako nepravdivé).

V roce 2015 Dailor oznámil svůj vedlejší projekt s názvem Arcadea. Ve skupině hraje na bicí Dailor spolu s atlantskými hudebníky Core Atomsem a Raheem Amlanim.


Dailor, Bill Kelliher a Brent Hinds ztvárnili "divochy" v epizodě S05E08 Game of Thrones, která byla natočena v Belfastu v Severním Irsku. Jak již bylo dříve oznámeno, původní píseň kapely "White Walker" je uvedena na mixtapu Game of Thrones Catch the Throne Vol. 2, ale v případě jejich fyzického vzhledu tisková zpráva od Reprise Records uvádí, že kapelu osobně pozval k účasti na show výkonný producent Game of Thrones Dan Weiss, který je fanouškem kapely.

Dailor se objevil v balónovém obleku od OppoSuits na Grammy 2015. Společně s Brentem Hindsem, který měl na sobě kompletní oblečení Dodgers, udělali několik titulků.

Dailor se objevil v roce 2018 v epizodě reality show History Channel Counting Cars s názvem "Heavy Metal Caddy", ve které nechal zrestaurovat svůj Cadillac Coupe DeVille z roku 1970. Své auto nazývá "Twinkle Toes".

Členové
(celým jménem William Brent Hinds)
(Narozen 16. ledna 1974, Pelham, Alabama, United States)
Guitars, Vocals


Brent Hinds je americký hudebník nejznámější jako člen metalové skupiny Mastodon z Atlanty v Georgii, kde sdílí kytarové povinnosti s Billem Kelliherem a vokální povinnosti s Troyem Sandersem a Brannem Dailorem. Raisa Moreno a Brent Hinds jsou zasnoubeni od zasnoubení 28. dubna 2017 již déle než 4 roky, když požádal svou přítelkyni o ruku na pódiu v Birminghamu, Alabama právě 28. dubna.

Hinds je také hlavním kytaristou a zpěvákem surfabilly kapely Fiend Without a Face a podílí se na dalších projektech, včetně klasických rockových kapel The Blood Vessels, West End Motel, Four Hour Fogger (jako basista), The Last of the Blue Eyed Devils, Giraffe Tongue Orchestra a Legend of the Seagullmen.

Hinds odešel z Alabamy do Atlanty ve státě Georgia ve snaze o hudební kariéru. V té době potkal Troye Sanderse, budoucího člena Mastodon. Podle Sanderse "bydlel ve své dodávce dalších pět let" a stal se členem tehdejší Sandersovy kapely Four Hour Fogger. Na první zkoušce, kterou s touto kapelou absolvoval, se prý "ukázal tak vyzáblý, že ani nemohl hrát". V raných letech kapely Mastodon Hinds pracoval totiž jako tesař na plný úvazek, když právě necestoval na podporu kapely.

Jakmile se Four Hour Fogger rozpadli, oba se drželi spolu a nakonec se seznámili s Brannem Dailorem a Billem Kelliherem na koncertě High on Fire. Tito čtyři začali nový hudební podnik v roce 2000 s tehdejším zpěvákem Ericem Sanerem, koncertovali po jižních státech USA, pracovali 40 hodin týdně a věnovali se kapele ve svém volném čase. Úspěch kapely v hlavním proudu ale následoval poté, co Saner opustil skupinu, což Hindse posunulo do popředí nejen jako kytaristu, ale také jako zpěváka, jehož povinnosti sdílel se Sandersem.

Hinds se nadále soustředil na Mastodon, přičemž většinu času trávil na turné nebo ve studiu. Rád také propaguje svou méně známou psychedelickou rockabilly kapelu Fiend Without a Face a svoji klasickou rockovou skupinu Blood Vessels. Hinds složil také partituru pro film o Jonahu Hexovi.

V roce 2007 Hinds a Kelliher vyhráli cenu Metal Hammer Golden Gods za nejlepší drtičky, vůbec první cenu Mastodon. Dne 7. června 2011 Hindsovy projekty Fiend Without a Face a West End Motel vydaly debutové studiové album na společném 2CD.

V roce 2012 založil Hinds superskupinu Giraffe Tongue Orchestra s dalším kytaristou Benem Weinmanem ze známých The Dillinger Escape Plan, bývalým baskytaristou Jane's Addiction Ericem Averym a bývalým bubeníkem The Mars Volta Thomasem Pridgenem. V roce 2016 jim vyšlo album "Broken Lines".

Hinds začal v roce 2015 také spolupracovat s psychedelickou rockovou superskupinou Legend of the Seagullmen spolu s Dannym Careym z Tool a dalšími hudebníky. Jejich eponymní debutové album vyšlo 9. února 2018 u Dine Alone Records.

Členové
(celým jménem William Breen Kelliher)
(Narozen 23. března 1971, Rochester, New York, United States)
Guitars, Vocals


Bill je americký hudebník, který je nejznámější jako rytmický kytarista heavy metalové skupiny Mastodon od roku 2000. Je také znám z působení v kapelách Today Is the Day (1999), Lethargy (1995-1999), Lunchlady, Butterslax, Wake, Girdle a Primate. Jeho ranými kytarovými vzory byli Eddie Van Halen, Jimmy Page a Randy Rhodes.

Kelliher je irský občan, má dvojí občanství, Spojených státu a Irska. Jeho otec je irský přistěhovalec, který se v letech jeho dospívání přestěhoval do USA z Killorglinu v hrabství Kerry v Irsku. Kelliher je ženatý s Julianne Gee Kelliher a mají spolu dva syny, starší se jmenuje Harrison po Harrisonu Fordovi ze Star Wars. Bil je totiž také nadšencem Star Wars a má velkou sbírku akčních figurek a dalšího zboží z této franšízy.

Kelliher vykonává v Mastodon řadu různých rolí. Patří mezi ně doprovodné vokály během živých vystoupení, složité kytarové party a příležitostná sóla na kytaru. Také spouští samply a atmosféru mezi skladbami a během nich. Sdílí kytarové povinnosti s Brentem Hindsem, hraje hlavně složité rytmické party, i když Kelliher příležitostně hraje sóla, jako ve "Sleeping Giant", a harmonizované duální vokály s Hindsem jako v "Black Tongue".

Kelliher spolu s Brannem Dailorem a Brentem Hindsem ztvárnili "divochy" v 5. řadě epizody 8 "Hardhome" filmové ságy Game of Thrones, která byla natočena v Belfastu v Severním Irsku. Originální píseň kapely "White Walker" je uvedena na mixtapu "Game of Thrones Catch the Throne Vol. 2", ale v případě jejich fyzického vzhledu tisková zpráva od Reprise Records uvádí, že kapelu osobně pozval k účasti na filmu výkonný producent Game of Thrones Dan Weiss, který je fanouškem kapely.

Dne 12. června 2007 vyhráli Hinds a Kelliher cenu Metal Hammer Golden Gods za nejlepší drtičky, vůbec první cenu Mastodon. Mastodon vyhrál cenu Grammy za nejlepší metalový výkon za píseň "Sultan's Curse" v roce 2018.

Od roku 2010 hraje také v grindcore kapele jménem Primate USA (neplést s Primate).


V roce 2013 Kelliher spolupracoval s Lace Pickups na svých vlastních kytarových snímačích "Dissonant Aggressors". Na NAMM 2016 Friedman Amplification uvedla na trh charakteristický zesilovač pro Kelliher s názvem Butterslax.

Exkluzivní kytarový workshop v rámci série ESP Cilinc s Billem Kelliherem se uskutečnil 24. listopadu 2017 v Praze v klubu KAIN na pražském Žižkově. Na hodinový workshop zaměřený na kytarové techniky v progresivní hudbě si odskočil před pátečním koncertem Mastodon v pražském Lucerna Music Baru (24. 11. 2017). Vzhledem k tomu, že Bill je továrním hráčem značky ESP guitars, získali návštěvníci workshopu slevový kupon ve výši 10% na nákup kytar ESP LTD.

Kytarista Bill Kelliher na sebe jednou prozradil, že občas zapomíná, jak zahrát některé z celkem 80 songů. A jeho řešení je naprosto geniální. Pro osvěžení paměti totiž chodí na Youtube, kde sleduje fanouškovské tutoriály. Zní to tedy vtipně, že ho jeho fanoušci učí hrát na kytaru.

Členové
(Narozen ***, United States)
Vocals


Eric je americký zpěvák, který je nejznámější jako původní sólový zpěvák kapely Mastodon.

Eric ale z osobních důvodů odešel z kapely poté, co skupina vydala své první demo. Působil pak i v kapelách A Death Between Seasons, Buried Beneath, Fledgling Death a UV Rays.

Zpět
Studiové desky:
2021 Hush And Grim
2017 Emperor of Sand
2013 Once More ‘Round The Sun
2011 The Hunter
2009 Crack The Skye
2006 Blood Mountain
2004 Leviathan
2002 Remission

Živé nahrávky:
2013 Live At Brixton (live)
2011 Live At The Aragon (live)
EP desky:
2017 Cold Dark Place (EP)
2010 Crack The Skye - Abridged (EP)
2010 Jonah Hex: Revenge Gets Ugly (EP)
2009 Oblivion (EP)
2003 March of the Fire Ants (EP)
2001 Lifesblood (EP)
2001 Slick Leg (EP)

Ostatní nahrávky:
2020 Medium Rarites (komp.)
2006 Call Of The Mastodon (komp.)
2005 The Workhorse Chronicles (DVD)
2004 LeviathanSampler (EP)
2000 9 Song Demo (demo)


Skupina:
Troy Sanders - Bass, Vocals
Brann Dailor - Drums, Vocals
Brent Hinds - Guitars (lead), Vocals
Bill Kelliher - Guitars
Hosté:
Diskografie Hush And Grim
Vyšlo 29. října 2021,

Seznam skladeb:
01. Pain With An Anchor ()
02. The Crux ()
03. Sickle And Peace ()
04. More Than I Could Chew ()
05. The Beast ()
06. Skeleton Of Splendor ()
07. Teardrinker ()
08. Pushing The Tides ()
09. Peace And Tranquility ()
10. Dagger ()
11. Had It All ()
12. Savage Lands ()
13. Gobblers Of Dregs ()
14. Eyes Of Serpents ()
15. Gigantium ()
Total Time (00:00)

Recorded at West End Sound
Producer, Mixed, Engineering: David Bottrill

Skupina:
Troy Sanders - Bass, Vocals
Brann Dailor - Drums, Vocals
Brent Hinds - Guitars (lead), Vocals
Bill Kelliher - Guitars
Hosté:
Kevin Sharp - Vocals (09)
Mike Keneally - Keyboards
Scott Kelly - Vocals (10)
Diskografie Emperor Of Sand
Vyšlo 2017,

Seznam skladeb:
01. Sultan's Curse(4:09)
02. Show Yourself (3:02)
03. Precious Stones (3:46)
04. Steambreather (5:03)
05. Roots Remain (6:28)
06. Word To The Wise (4:00)
07. Ancient Kingdom (4:54)
08. Clandestiny (4:28)
09. Andromeda (4:05)
10. Scorpion Breath (3:19)
11. Jaguar God (7:56)
Total Time: (51:10)

Producer, Mixing: Brendan O'Brien
Production Coordination: Ivy Skoff
Engineer: Tom Tapley, Bryan Dimaio
Engineer, Mixing: Tom Syrowski
Editing, Mastering: Billy Joe Bowers
Artwork: Alan Brown
Design: Donny Phillips
Art Direction: Brann Dailor

Skupina:
Troy Sanders - Bass, Vocals
Brann Dailor - Drums, Vocals
Brent Hinds - Guitars (lead), Vocals
Bill Kelliher - Guitars
Hosté:
Isaiah "Ikey" Owens (R.I.P. 2014) - Synthesizers (06)
Scott Kelly - Vocals (11)
Gary Lindsey - Vocals (backing) (08)
Meredith Franco - Vocals (backing) (08)
Julia Kugel - Vocals (backing) (08)
Stephanie Luke - Vocals (backing) (08)
Valient Himself - Vocals (backing) (06)
Diskografie Once More ‘Round The Sun
Vyšlo 19. června 2014, Reprise Records, 9362-49376-5

Seznam skladeb:
01. Tread Lightly (5:14)
02. The Motherload (4:59)
03. High Road (4:15)
04. Once More 'Round The Sun (2:58)
05. Chimes At Midnight (5:32)
06. Asleep In the Deep (6:12)
07. Feast Your Eyes (3:23)
08. Aunt Lisa (4:08)
09. Ember City (4:59)
10. Halloween (4:39)
11. Diamond In The Witch House(7:49)
Total Time (54:08)

Producer, Mixing: Nick Raskulinecz
Recording: Nathan Yarborough
Recording (additional): Tom Tapley
Engineering: Jon Albritton
Engineering (track 11): Noah Landis
Mastering: Ted Jensen
Artwork: Skinner

Skupina:
Troy Sanders - Bass, Vocals
Brann Dailor - Drums, Vocals
Brent Hinds - Guitars (lead), Vocals
Bill Kelliher - Guitars, Vocals (backing)
Hosté:
Rich Morris - Keyboards & Synths (04,12)
Dave Palmer - Keyboards & Synths (10)
Will Raines - Keyboards & Synths (07,13)
Scott Kelly - Vocals (additional) (11)
Diskografie The Hunter
Vyšlo 27. září 2011, Reprise Records, RPRW528158.2

Seznam skladeb:
01. Black Tongue (3:26)
02. Curl Of The Burl (3:40)
03. Blasteroid (2:35)
04. Stargasm (4:40)
05. Octopus Has No Friends (3:49)
06. All The Heavy Lifting (4:31)
07. The Hunter (5:18)
08. Dry Bone Valley (4:00)
09. Thickening (4:31)
10. Creature Lives (4:41)
11. Spectrelight (3:10)
12. Bedazzled Fingernails (3:08)
13. The Sparrow (5:32)
Total Time: (53:01)

Scott Kelly: Lyrics (additional) (11)
Producer, Mixing: Mike Elizondo
Recording: Adam Hawkins
Assistant Engineer: Alexander Eremin
Mastering: Ted Jensen
Art direction, Design: Donny Phillips
Artwork ("The Hunter" sculpture): A.J. Fosik

Skupina:
Brann Dailor - Drums, Vocals, Percussion
Bill Kelliher - Guitars
Brent Hinds - Guitars (lead), Vocals, Banjo
Troy Sanders - Bass, Vocals, Bass Synth
Hosté:
Rich Morris - Keyboards, Organ
Scott Kelly - Vocals (06)
Diskografie Crack The Skye
Vyšlo 24. března 2009, Reprise Records, 459132-2

Seznam skladeb:
01. Oblivion (5:45)
02. Divinations (3:38)
03. Quintessence (5:27)
04. The Czar (10:52)
     I. Usurper
    II. Escape
   III. Martyr
    IV. Spiral
05. Ghost Of Karelia (5:23)
06. Crack the Skye (5:53)
07. The Last Baron (12:58)
Total Time: (49:56)

Producer, Mixing: Brendan O'Brien
Recording: Nick DiDia
Additional recording: Doug Hill
Engineering: Billy Bowers
Recording assistant: Tom Tapley, Darren Tablan
Mastering: Bob Ludwig
Artwork: Paul Romano

Skupina:
Troy Sanders - Vocals, Bass
Brent Hinds - Vocals, Guitars
Bill Kelliher - Guitars, Vocals (backing)
Brann Dailor - Drums, Vocals (backing)
Hosté:
Erica Brewer - Violin (03)
Nicola Shangrow - Violin (03)
Jennifer Ellison - Cello (03)
Scott Kelly - Vocals (additional) (02)
Jimmy Geofferys - Tuba
Joshua Homme - Vocals (additional) (07)
Cedric Bixler-Zavala - Vocals (additional) (11)
Isaiah Ikey Owens (R.I.P. 2014) - Keyboards (12), Organ (12)
Diskografie Blood Mountain
Vyšlo 12. září 2006, Reprise Records, 44364-2

Seznam skladeb:
01. The Wolf Is Loose (3:33)
02. Crystal Skull (3:23)
03. Sleeping Giant (5:35)
04. Capillarian Crest (4:24)
05. Circle Of Cysquatch (3:18)
06. Bladecatcher (instrumental) (3:19)
07. Colony of Birchmen (4:18)
08. Hunters Of The Sky (3:50)
09. Hand Of Stone (3:30)
10. This Mortal Soil (4:54)
11. Siberian Divide (5:30)
12. Pendulous Skin (instrumental) (22:15)
Total Time: (67:49)

Scott Kelly: Lyrics (additional) (02)
Pre-production: Eric Searle, Michael Green
Production, Recording: Matt Bayles
Recording: Doug Hill
Engineering: Alain Moschulski, Jonathon Debaun
Engineering (assistant): Ben Verellen
Drum Technician: Chris Common
Mixing: Rich Costey
Mixing (assistant): Pablo Arraya, Jim Keller
Mastering: Vlado Meller
Mastering (assistant): Mark Santangelo
Art Direction, Artwork & Design: Paul Romano

Skupina:
Troy Sanders - Vocals, Bass
Brent Hinds - Vocals, Guitars
Bill Kelliher - Guitars
Brann Dailor - Drums
Hosté:
Matt Bayles - Organ (10)
Neil Fallon - Vocals (additional) (01)
Phil Peterson - Cello (08)
Scott Kelly - Vocals (additional) (08), Lyrics (additional) (08)
Diskografie Leviathan
Vyšlo 31. srpna 2004, Relapse RecordsRR6622-2

Seznam skladeb:
01. Blood and Thunder (3:48)
02. I Am Ahab (2:45)
03. Seabeast (4:15)
04. Ísland (3:26)
05. Iron Tusk (3:03)
06. Megalodon (4:22)
07. Naked Burn (3:42)
08. Aqua Dementia (4:10)
09. Hearts Alive (13:39)
10. Joseph Merrick (instrumental) (3:33)
Total Time: (46:43)

Lyrics (additonnal, 08): Scott Kelly
Recording, Mixing, Producer: Matt Bayles
Executive producer: Matthew F. Jacobson
Mastering: Alan Douches
Artwork, Design: Paul A. Romano

Skupina:
Brann Dailor - Drums
Troy Sanders - Bass, Vocals
Brent Hinds - Guitars, Vocals
Bill Kelliher - Guitars
Hosté:
Diskografie Remission
Vyšlo 28. května 2002, Relapse Records, RR 6583-2

Seznam skladeb:
01. Crusher Destroyer (2:00)
02. March Of The Fire Ants (4:25)
03. Where Strides The Behemoth (2:55)
04. Workhorse (3:45)
05. Ol'e Nessie (6:04)
06. Burning Man (2:46)
07. Trainwreck (7:04)
08. Trampled Under Hoof (3:00)
09. Trilobite (6:29)
10. Mother Puncher (3:48)
11. Elephant Man (instrumental) (8:01)
Total Time: (50:17)

Producer, Recording, Mixing: Matt Bayles
Executive Producer: Matthew Jacobson
Mastering: Dave Shirk
Digital editing: Matt Washburn
Artwork: Paul Romano


Skupina:
Troy Sanders - Bass,Vocals
Brann Dailor - Drums, Vocals
Brent Hinds - Guitars, Vocals
Bill Kelliher - Guitars, Vocals (backing)
Hosté:
Diskografie Live At Brixton
Vyšlo 10. prosince 2013, Reprise Records

Seznam skladeb:
01. Dry Bone Valley (3:55)
02. Black Tongue (3:26)
03. Crystal Skull (3:31)
04. I Am Ahab (2:53)
05. Capilliarian Crest (4:23)
06. Colony Of Birchmen (4:54)
07. Megalodon (4:31)
08. Thickening (4:57)
09. Blasteroid (2:26)
10. Sleeping Giant (5:33)
11. Ghost Of Karelia (5:28)
12. All The Heavy Lifting (4:25)
13. Spectrelight (3:18)
14. Curl Of The Burl (3:33)
15. Bedazzled Fingernails (3:21)
16. Circle Of Cysquatch (3:06)
17. Guitar Solo (instrumental) (0:55)
18. Aqua Dementia (3:51)
19. Crack The Skye (6:01)
20. Where Strides The Behemoth (3:03)
21. Iron Tusk (2:49)
22. March Of The Fire Ants (4:49)
23. Blood And Thunder (3:51)
24. Creature Lives (4:56)
Total Time: (93:55)

Executive Producer: Devin Sarno
Recording: Jag Jago, Sam Walker
Director, Editing: Ryan Mackfall
Editing: John John Phillips
Mixing: Tom Tapley
Mixing (assistant): John Rosser
Mastering: Colin Leonard
Artwork, Design: Donny Phillips

Skupina:
Troy Sanders - Bass, Bass synth, Vocals
Brann Dailor - Drums, Vocals
Brent Hinds - Guitars, Vocals, Banjo
Bill Kelliher - Guitars, Vocals (backing)
Hosté:
Derek Mitchka - Keyboards
Diskografie Live At The Aragon
Vyšlo 15. března 2011, Reprise Records, 9362-49647-2

Seznam skladeb:
Disc 1 (CD)
01. Oblivion (6:31)
02. Divinations (3:42)
03. Quintessence (5:12)
04. The Czar (10:41)
     I. Usurper
    II. Escape
   III. Martyr
    IV. Spiral
05. Ghost Of Karelia (5:24)
06. Crack The Skye (6:07)
07. The Last Baron (15:54)
08. Circle Of Cysquatch (3:04)
09. Aqua Dementia (4:21)
10. Where Strides The Behemoth (2:52)
11. Mother Puncher (4:15)
12. The Bit (Melvins cover) (5:30)
Total Time: (73:33)

Disc 2 (DVD)
01. Oblivion (6:31)
02. Divinations (3:42)
03. Quintessence (5:12)
04. The Czar (10:41)
     I. Usurper
    II. Escape
   III. Martyr
    IV. Spiral
05. Ghost Of Karelia (5:24)
06. Crack The Skye (6:07)
07. The Last Baron (15:54)
08. Circle of Cysquatch (3:04)
09. Aqua Dementia (4:21)
10. Where Strides The Behemoth (2:52)
11. Mother Puncher (4:15)
12. The Bit (Melvins cover) (5:30)
Total Time: (73:33)

Executive Producer: Joanna Shaw, Kelly Norris Sarno, Devin Sarno
Engineering: Tom Tapley, Azuolas Sinkevicius, Chris Shepard, Mark Davie, Dave Hutbrown, John Skahill, Patrick Tillman
Editing: Lester Cohn
Mixing: Nick DiDia
Artwork, Design: Donny PhillipsSkupina:
Troy Sanders - Bass, Keyboards, Vocals
Brann Dailor - Drums, Vocals
Brent Hinds - Guitars, Vocals
Bill Kelliher - Guitars, Vocals (backing)
Hosté:
Diskografie Cold Dark Place
EP, vyšlo 22. září 2017, Reprise Records, 9362-49108-0 (US)

Seznam skladeb:
01. North Side Star (6:09)
02. Blue Walsh (5:11)
03. Toe to Toes (4:28)
04. Cold Dark Place (5:58)
Total Time: (21:46)

Producer (01,02,04): Nick Raskulinecz
Recording (01,02,04): Nathan Yarborough
Mixing (01,02,04), Recording: Tom Tapley
Mixing (03), Producer (03): Brendan O'Brien
Mixing (03), Recording (03): Tom Syrowski
Mastering (01,02,04): Ted Jensen
Mastering (03): Billy Joe Bowers
Cover art: Richey Beckett

Skupina:
Troy Sanders - Bass, Keyboards, Vocals
Brann Dailor - Drums, Vocals
Brent Hinds - Guitars, Vocals
Bill Kelliher - Guitars, Vocals (backing)
Hosté:
Diskografie Crack The Skye - Abridged
EP, vyšlo 24. října 2010, Reprise Records, none (US)

Seznam skladeb:
01. The Last Baron (7:13)
02. The Czar (7:23)
Total Time: (14:36)


Skupina:
Troy Sanders - Bass, Keyboards
Brann Dailor - Drums
Brent Hinds - Guitars
Bill Kelliher - Guitars
Hosté:
Diskografie Jonah Hex: Revenge Gets Ugly
Vyšlo 29. června 2010, Reprise Records, none (US)

Seznam skladeb:
01. Death March (Album Version) (8:52)
02. Clayton Boys (Album Version) (3:12)
03. Indian Theme (Album Version) (4:10)
04. Train Assault (Album Version) (4:13)
05. Death March (Alternate Version) (9:07)
06. Clayton Boys (Alternate Version) (3:12)
Total Time: (32:46)

Producer: George Drakoulias

Skupina:
Troy Sanders - Bass, Keyboards, Vocals
Brann Dailor - Drums, Vocals
Bill Kelliher - Guitars
Brent Hinds - Guitars, Vocals
Hosté:
Diskografie Oblivion
EP, vyšlo 26. října 2009, Reprise Records, none (US)

Seznam skladeb:
01. Oblivion (5:46)
02. Divinations (Live At XFM) (3:21)
03. The Bit (Live At XFM) (4:55)
04. Colony Of Birchmen (Live At XFM) (3:59)
05. Oblivion (5:11)
06. Divinations (3:49)
Total Time: (27:01)

Producer, Mixing (Track 01): Brendan O'Brien
Engineering (Track 01): Billy Bowers
Mastering (Track 01): Bob Ludwig

Skupina:
Troy Sanders - Bass, Keyboards, Vocals
Brann Dailor - Drums, Vocals
Bill Kelliher - Guitars, Vocals
Brent Hinds - Guitars, Vocals
Hosté:
Diskografie March Of The Fire Ants
EP, vyšlo 2003,
(for promotional use only)
Seznam skladeb:
01. March Of The Fire Ants (Edit) (3:39)
02. March Of The Fire Ants (Album Version) (4:27)
03. Emerald (cover Thin Lizzy) (3:49)
04. Crusher Destroyer (Album Version) (2:00)
05. Where Strides The Behemoth (Live) (3:07)
Total Time: (17:02)

Photography: Scott Kinkade
Track 01: Original version taken from the album "Remission"
Track 02: Taken from the album "Remission", also featured on the MTV2 Headbangers Ball 2CD compilation
Track 03: Originally written and performed by Thin Lizzy. Taken from the Deluxe Edition of the album "Remission"
Track 04: Taken from the album "Remission", also featured in the Activision video game Tony Hawk's Underground
Track 05: Live at the Trocadero, Philadelphia 1/18/03. Taken from the Contamination Festival 2003 2DVD

Skupina:
Troy Sanders - Bass, Vocals
Brann Dailor - Drums
Bill Kelliher - GuitarS
Brent Hinds - Guitar, Vocals
Hosté:
Diskografie Lifesblood
EP, vyšlo 2001, Relapse Records, RR 6506-2 (US)

Seznam skladeb:
01. Shadows That Move (3:53)
02. Welcoming War (2:46)
03. We Built This Come Death (2:30)
04. Hail To Fire (2:12)
05. Battle At Sea (4:16)
Total Time: (15:37)

Recorded, Mixed, Mastered: Matt Washburn
Artwork, Design, Design: Paul Romano
Artwork: Jon Canady
Photography: Mayfield Williams

Skupina:
Troy Sanders - Bass, Vocals
Brann Dailor - Drums
Bill Kelliher - GuitarS
Brent Hinds - Guitar, Vocals
Hosté:
Diskografie Slick Leg
Vyšlo 2001, Reptilian Records, REP 059 (US)

Seznam skladeb:
01. Slick Leg (3:26)
02. Thank You For This (1:57)
03. Deep Sea Creature (4:48)
Total Time: (10:11)

Engineer: Matt Washburn
Artwork: Carlos Batts


Skupina:
Hosté:
xxx
Vyšlo ,

Seznam skladeb:
Total Time: (00:00)


Skupina:
Troy Sanders - Bass, Vocals
Brann Dailor - Drums
Bill Kelliher - Guitar
Brent Hinds - Guitar, Vocals
Hosté:
Diskografie Medium Rarites
Vyšlo 2020, Reprise Records, 093624892793( UK, Europe, US)

Seznam skladeb:
01. Fallen Torches (4:23)
02. A Commotion (4:15)
03. Asleep In The Deep (Instrumental) (6:13)
04. Capillarian Crest (Live) (4:21)
05. A Spoonful Weighs A Ton (3:27)
06. Toes To Toes (Instrumental) (4:28)
07. Circle Of Cysquatch (Live) (3:16)
08. Atlanta (3:25)
09. Jaguar God (Instrumental) (7:55)
10. Cut You Up With A Linoleum Knife (1:50)
11. Blood And Thunder (Live) (3:53)
12. White Walker (4:20)
13. Halloween (Instrumental) (4:38)
14. Crystal Skull (Live) (3:26)
15. Orion (8:15)
16. Iron Tusk (Live) (2:49)
Total Time: (70:54)

Management: Ernie H. Gonzalez, Kristen Mulderig, Robert Polay
Management: The Rick Sales Entertainment Group, Polay Financial Management
Booking: Pinnacle Entertainment, Scott Sokol, K2, John Jackson
Legal: Peter Paterno, King, Holmes, Paterno and Soriano, LLP
Lacquer Cut: Chris Bellman
Design: Donny Phillips, Kihl Studio
Artwork: Richey Beckett

Skupina:
Troy Sanders - Bass, Vocals
Brann Dailor - Drums
Bill Kelliher - Guitar
Brent Hinds - Guitar, Vocals
Eric Saner – Lead Vocals (on some songs)
Hosté:
Diskografie Call Of The Mastodon
Vyšlo 7. února 2006, Relapse Records, RR 6515-2 (US)

Seznam skladeb:
01. Shadows That Move (3:36)
02. Welcoming War (2:47)
03. Thank You For This (1:39)
04. We Built This Come Death (2:06)
05. Hail To Fire (2:00)
06. Battle At Sea (4:14)
07. Deep Sea Creature (4:40)
08. Slickleg (3:31)
09. Call Of The Mastodon (3:39)
Total Time: (28:12)

Live bonus track - Japanese edition:
10. Where Strides The Behemoth (2:55)

Recorded, Mixed, Mastered: Matt Washburn
Management: Nick John
Art Direction, Artwork, Design: Paul Romano

Skupina:
Troy Sanders - Bass, Vocals
Brann Dailor - Drums
Bill Kelliher - GuitarS
Brent Hinds - Guitar, Vocals
Hosté:


Diskografie The Workhorse Chronicles
(The Early Years: 2000 - 2005)
DVD, vyšlo 2005, Relapse Records, RR 6451-9 (US)

Seznam skladeb:
Chapter Selection (46:02)
01. Introduction To Mastodon ()
02. Profiling Mastodon ()
03. Pre-Mastodon ()
04. Formation Of Mastodon ()
05. Mastodon Environment ()
06. Roar Of Mastodon ()
Live Performances (1:57:26)
01. Deep Sea Creature ()
02. Slickleg ()
03. Thank You For This ()
04. Call Of The Mastodon ()
05. Shadows That Move ()
06. Battle At Sea ()
07. Hail To Fire ()
08. We Built This Come Death ()
09. Welcoming War ()
10. Burning Man ()
11. Crusher Destroyer ()
12. March Of The Fire Ants ()
13. Mother Puncher ()
14. Ol'e Nessie ()
15. Trainwreck ()
16. Trampled Under Hoof ()
17. Trilobite ()
18. Where Strides The Behemoth ()
19. Workhorse ()
20. Megalodon ()
21. Aqua Dementia ()
22. Blood & Thunder ()
23. Hearts Alive ()
24. I Am Ahab ()
25. Iron Tusk ()
26. Island ()
27. Naked Burn ()
28. Seabeast ()
Music Videos (20:06)
* Creating The Videos ()
* March Of The Fire Ants (Extended Version) ()
* Iron Tusk (Uncensored Version) ()
* Blood & Thunder ()
Total Time: (3:07:34)

Management: Nick John, Sanctuary Artist Management
Management: Robert Polay, Polay Financial Management
Mixed: Marc Shettler
Cameraman, Film Director: Denise Korycki
Film Editor: David Arnold
Film Producer: Miranda Sajdak
Booking: Rich Hoak, Pinnacle Entertainment, K2
Legal: David W. Prasse
Authoring: Don Poe, Mute Elation
Artwork, Design: Paul Romano, Orion Landau
Photography: Jimmy Hubbard, Karen Novak, Paul Massaro, Ryan Russell, Scott Kinkade

Skupina:
Troy Sanders - Vocals, Bass
Brent Hinds - Vocals, Guitars
Bill Kelliher - Guitars
Brann Dailor - Drums
Hosté:
Diskografie LeviathanSampler
Vyšlo 2004, Relapse Records, RLP-6622-PS

Seznam skladeb:
01. Blood & Thunder (3:48)
02. Iron Tusk (3:02)
03. Naked Burn (3:42)
04. Hearts Alive (13:40)
Total Time: (24:12)

Recorded, Mixed: Matt Bayles
Mastered: Alan Douches
Artwork [Logo]: Paul A. Romano
Photography: J. Hubbard

Skupina:
Troy Sanders - Vocals, Bass
Brent Hinds - Vocals, Guitars
Bill Kelliher - Guitars
Brann Dailor - Drums
Eric Saner - VocalsHosté:
Diskografie 9 Song Demo
Vyšlo 2000, self-released (US)

Seznam skladeb:
01. Shadows That Move (3:36)
02. Welcoming War (2:45)
03. Thank You For This (1:41)
04. We Built This Come Death (2:04)
05. Call Of The Mastodon (3:31)
06. Slick Leg (3:35)
07. Hail To Fire (1:57)
08. Deep Sea Creature (4:38)
09. Battle At Sea (4:13)
Total Time: (28:00)
Tohle je první demo od Mastodon a je také označováno jako "Demo 2000".

ZpětMastodon a jejich dlouholetý manažer Nick JohnZpět
Oficiální stránky:
https://www.mastodonrocks.com/
https://www.facebook.com/Mastodon
https://open.spotify.com/artist/1Dvfqq39HxvCJ3GvfeIFuT
Nahoru ProgressRock
Made by 
©  5.11.2021 
Menu Poslední aktulizace: 24.9.2023
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!