Agents Of Mercy



Nahoru...

Z původně akustického projektu se po setkání se zpěvákem Nadem Sylvanem (Unifaun), který nakonec obstaral většinu hlavních i doprovodných vokálů, stal větší progrockový projekt prostoupený odkazy hudby šedesátých a sedmdesátých let (Genesis, Beatles, Queen, ELO, David Bowie...). Nová skupina se zformovala v roce 2009 a vyšlechtili ji kytarový guru Roine Stolt (The Flower Kings / Transatlantic / Kaipa) a excentrický zpěvák Nad Sylvan (Unifaun). Dalšími muzikanty, kteří se k tomuto projektu připojili, aby spolu nahráli první album byli klávesista Biggo Zelfries (Walrus Farm), baskytarista Jonas Reingold (TFK, Karmakanic) a bubeníci Zoltan Csorsz (TFK, Karmakanic), Jimmy Keegan (Santana, Spock's Beard Live) a Pat Mastelotto (King Crimson, XTC, Mr.Mister, Stickmen aj.). Klávesistu Bigga objevil Nad a přinesl Roinemu k poslechu jednu jeho nahrávku. Hrál v cover skupině Beatles, která se jmenovala Walrus Farm. Biggo vyučuje hru na klavír a housle, miluje progresivní rockovou hudbu a svou rodinu, ale nenávidí létání. Je velmi melodický klavírista a velmi talentovaný.

AGENTS OF MERCY měli svoji premiéru naživo v Loreley v červenci 2009 a snad to nebyl zrovna ten nejlepší způsob startu naživo, s obvyklými festivalovými technickými možnostmi, ale skupina se brzy připravila na společné turné s Karmakanic nazvané "THE POWER OF TWO" a tato dvojice pak absolvovala společné turné po po Evropě a USA v říjnu 2009. Výsledkem byla famózní živá nahrávka nazvaná "The Power Of Two" Live in USA, vydaná 15. února 2010 u Reingold Records, kde hostující Nick D'Virgilio (Spocks Beard, Tears For Fears) prozářil album svými odvážnými a spletitými kreacemi na bicí. Je na něm zachyceno osm skladeb nahraných v sestavě Nad Sylvan (zpěv, klávesy), Goran Edman (zpěv), Roine Stolt (kytara, klávesy, zpěv), Lalle Larsson (klávesy), Jonas Reingold (baskytara) a Nick D’Virgilio (bicí). Jedná se o skladby: "The Fading Ghosts Of Twilight", "Heroes And Beacons", "Jesus On The Barricades", "Where Earth Meets The Sky", "Do You Tango?", "Lalles Solo", "Eternally", "Afterglow" (klasický song od Genesis).


A jak představení skupiny vypadalo v roce 2009? Dejme slovo účastníkovi...
NIGHT OF PROG FESTIVAL IV, 10. a 11. 7. 2009, Loreley, Německo
Autor: Miroslav Boštík, 9. srpen 2009

Letné hudobné festivaly sú už mnoho rokov samozrejmosťou a prirodzenou zábavou pre fanúšikov toho ktorého hudobného žánru na celom svete. Pre milovníkov artrocku, progresívneho rocku a neoprogu je festival v krásnom prostredí nemeckej lokality v Loreley, približne na polceste medzi mestami Frankfurt nad Mohanom a Kolín nad Rýnom vlastne najvýznamnejším subžánrovým festivalom v celej Európe.
...(vyňato)
V poradí ako tretí sa na pódiu ukázali pre mňa hrdinovia prvého dňa, projekt šéfa The Flower Kings, gitaristu Roine Stolta a speváka z tandemu Unifaun, Nada Sylvana – Švédi Agents Of Mercy. V takmer 90 minútovom vystúpení zazneli samozrejme hlavne kompozície z novinkového albumu „The Fading Ghosts of Twilight“, ale aj jedna skladba z novinkového albumu kapely Karmakanic, konkrétne „Eternally Part II“, neskôr tiež cover verzia "I Am the Walrus" od Beatles, či "Afterglow" od Genesis.

V šesťčlennom zložení sa na pódiu predstavili mimo hlavných dvoch protagonistov aj mladý klávesák Lalle Larsson, jedna z najlepších rytmických sekcií vo svete progresívneho rocku – basgitarista Jonas Reingold a bubeník Zoltan Csörsz a doprovodné vokály istila celkom suverénne aj manželka Jonasa, Inger Ohlen-Reingold, s mierne narastajúcim bruškom, predzvesťou ďalšieho prírastku do hudobníckej rodiny … Ten, kto miluje hudbu The Flower Kings a Karmakanic nemohol byť sklamaný, ja som bol dokonca zo spevu a imidžu Nada Sylvana (jeho asi úplne prirodzená, nenútená štylizácia intelektuálskeho tranvestitu, či gaya) celkom fascinovaný. Nakoniec to bol jediný hudobník celého festivalu, ktorému som nemohol odolať a odfotil som sa s nim :-). Koncert Agents Of Mercy bol jednoznačne zážitok dňa, aj keď som sa dozvedel od Nada, že to bolo ich oficiálne vôbec prvé verejné pódiové predstavenie...


V únoru 2010 Roine Stolt oznámil přípravy na druhou desku svého projektu Agents Of Mercy s vokalistou Nadem Sylvanem. Údajně už mají připraveno snad 25 skladeb. Nahrávací studio měli rezervované na začátek března a vydali se do něj spolu s baskytaristou Jonasem Reingoldem, klávesistou Lallem Larssonem a bubeníkem Michaelem Wahlgrenem.

Rok 2010 byl pro Roine Stolta velmi rušným, když mu přinesl turné s Transatlantic, které mělo vyvrcholení v triumfálním headlinovém vystoupení na High Voltage festivalu ve Victoria Park v Londýně v červenci, ale před tímto turné se ještě Roine připojil ke zbytku AOM v útulném venkovském studiu Varispeed v jižním Švédsku, kde nahráli 12 skladeb nového alba "Dramarama".

V září 2011 kapela ohlásila nové třetí studiové album nazvané "The Black Forest". Jedná se o koncepční album, když "The Black Forest" představuje surrealistickou cestu - záhadně zářící metaforu pro cestu skrze temnou, rušnou, mnohdy děsivou celoživotní nejistou cestu ohraničenou chamtivosti, chtíčem, hladem po moci a penězích, věčném životě, kontroly myšlení. Kapela se pustila přes temné sny do nesmrtelných temných vod, tajemných témat označujících smrt a sny, lesních duchy, krvavou hraběnku Elzbeth Bathory, podivnou přehlídku obludností, klidné úhledné městečko s ukrytou hrůzou, putovní cirkus šílenců, temné říše nekonečných válek a ztracených království. Základ skladeb vytvořili na 24 stopé analogové pásky v krásném studiu uprostřed švédské přírody v dubnu 2011 v místě zvaném Varnhem. Hudba je tentokrát více rockově orientovaná, základem je rock, ale doplněn troškou symfonické hudby, etna, jazzu, středověké hudby a folku. Melodie jsou delší a propracovanější (prog), ale někdy s metalově syrovými riffy, které se podobají Black Sabbath, Deep Purple, Led Zeppelin nebo raným King Crimson, nikoli Yes nebo Genesis. Album vyšlo 17. září 2011.

Nahoru...
NAD SYLVAN - Lead & Backing Vocals, Keyboards
ROINE STOLT - Guitars, Keyboards, Vocals
JONAS REINGOLD - Bass & Basspedals
MICKAEL "WALLE" WAHLGREN - Drums & Percussion
LALLE LARSSON - Drums & Percussion

Členové NAD SYLVAN
(rodným jménem Christopher 'Chris' Stewart)
(Narozen 4. června 1959, West Covina, California, USA)
Lead & Backing Vocals, Keyboards


Nad Sylvan si vylepšoval své schopnosti zpěvu od svého mladistvého věku, stejně jako to dělal s několika dalšími nástroji kromě klavíru. Psal, nahrával a uváděl své vlastní písně jako sólový umělec nebo v různých kapelách, což se v průběhu 70. let, 80. i 90 let stalo jeho životním stylem.

"Začínal jsem velmi, velmi brzy. Svoji první první píseň jsem složil, když mi bylo 5 a ... jsem od té doby jsem v tom neustále. Rytmus, harmonie, melodie a šílenství jsou klíčové prvky mého umění. Narodil jsem se sice v USA, kde mám otce a bratra, ale bydlím ve Stockholmu ve Švédsku od roku 1970, opravdu krásné město, které mám rád i nenávidím!"
Členové ROINE STOLT
(Narozen 5. září 1956, Uppsala, Švédsko)
Roine je švédský kytarista, klávesista, zpěvák a skladatel.


Roine je jednou z hlavních postav v historii švédskeho rocku, založil dvě v jeho země nejúspěšnější progresivní rockové kapely: Kaipa v 70. letech a The Flower Kings v 90. letech. Jeho osobitý kytarový styl je kombinací hry Davida Gilmoura v sympatickém středním tempu, Steve Howea přes ostřejší hrany a Franka Zappy svoji virtuozitou.

Stolt začal svou kariéru na konci roku 1960 hraním na basovou kytaru v místních rockových kapelách. Nějaký čas strávil ve skupině "Orexis" ovlivněné stylem Allman Brothers. Ke kytaře se dostal až v roce 1973. Brzy ale objevil rozvíjející se britskou progresivní rockovou scénu a v roce 1974 přešel na elektrickou kytaru, když se ve věku 17 let stal sólovým kytaristou profesionální prog rockové kapely Kaipa. Vydal s nimi tři úspěšná alba a odehrál více než 100 koncertů ročně, včetně vystupování v televizním a rozhlasovém vystupování ve Skandinávii. Tyto alba Kaipy jsou nyní znovu vydávána po celém světě a jsou často považováni za popřední alba skandinávského symfonického rocku sedmdesátých let.

V roce 1979 odešel z Kaipy, aby vytvořil vlastní skupinu "Fantasia", se kterou vydal dvě alba, než se rozpadla po tom druhém v roce 1983, které bylo více komerčněji orientováno pro label Warner. Roine začal pracovat sólově a a jako studiový muzikant, aranžér a producent, vuzdalující se ale od symfonické rockové estetiky, což lze objevit na jeho sólovém albu ve stylu Hall and Oates "Behind the Walls" z roku 1985, kde poprvé i zpíval, a "Lonely Heartbeat", vydané v roce 1989 pod jménem STOLT.

Když se stal svědkem oživení švédské progresivní rockové scény v 90. letech, které částečně vzniklo ve Švédsku se skupinami jako LANDBERK a ÄNGLAGARD, Roine Stolt se rychle vrátil ke své starodávné lásce. Oslovil bývalého bubeníka od Jonase Hellborga Jaime Salazara a bývalého bubeníka Samla Mammas Manna Hasse Bruniussona vydal album "The Flower Kings" v srpnu 1994. Stimulován vřelou odezvou na nahrávku angažoval do sestavy bratra Michaela Stolta (baskytara, zpěv) a dlouholetého přítele Tomase Bodina (klávesy) a vytvořil kapelu The Flower Kings, která se pak stala a zůstala jeho hlavním hudebním projektem.

Na konci 80. let založil vlastní vydavatelství a nahrávací společnost s názvem Foxtrot Music a zapojoval se do různých projektů, včetně živého hraní a nahrávání s dalšími umělci se vzdaloval od symfonického rocku směrem k více tradičnímu rocku, funky, popu, folku, blues a jazzu. Pod názvem "Stolt" projekt vydal v roce 1989 desku "The Lonely Heartbeat", která je směsí popu a komplexního rocku.

U kormidla The Flower Kings si získal Stolt mezinárodní slávu, když se kapela stala spolu se Spock's Beard (USA), nejprodávanějšími rockovými počiny 90. let. Albumy vycházela s neuvěřitelnou rychlostí - šest studiových alb (včetně dvou 2CD setů) v prvních šesti letech existence. Mezitím si Stolt našel i čas natočit v roce 1998 a vydal své druhé sólové album "Hydrophonia", které indikuje jeho hlavní vlivy od počátku progresivní scény, a to hudebníky jako je Frank Zappa, David Gilmour v jeho středním tempu a ostřejší hrany jako Steve Howe mezi jinými. V roce 2000 Roine pracoval ve dvou různých projektech, superskupina Transatlantic a znovuobnovená Kaipa, se kterou následně vydal tři alba v letech 2002 do 2005.
Členové JONAS REINGOLD
(narozen 22. dubna 1969)
Bass
Je baskytarista z Malmö ve Švédsku, hrající mimo baskytaru rovněž na fretless bass & Taurus pedals.


Na basovou kytaru začal hrát v roce 1986, když zaskakoval za přítele v místním slavném spektáklu WIRE. Kapela byla velmi nadšená jeho výkonem a nabídla mu stálé místo. V letech 1988 až 1994 studoval hudbu a absolvoval magisterské studium výtvarných umění v roce 1994.

Pak byl plně zaměstnán jako studiový hráč v letech 1994 až 1996, než konečně vydal své debutové album v roce 1995 jako leader skupiny pojmenované Sweden Bass Orchestra. Byl to basový big band složený z 5 basových hráčů a bubeníka. Hostovali také na nahrávce představení Niels-Henning Orsted Pedersen. V letech 1996 až 1999 byl Jonas vytížen nahráváním s různými umělci a v různých projektech, jako je např. Midnight Sun, Reingold, Sand and Gold a jiné.

Reingold také napsal několik písní pro švédskou metalovou skupinu The Poodles. Byla mu připsána pokaždé jedna píseň na každém z jejich alb (s výjimkou "Sweet Trade", kde je podepsán pod třemi skladbami). Podílel se na: "Metal Will Stand Tall", "Streets of Fire", "Seven Seas", "Reach the Sky", "I Rule The Night" a "Father To A Son" mezi jinými. Většina z jeho příspěvků se staly jedněmi z nejvíce uznávaných skladeb skupiny.

V roce 1999 začal spolupracovat s The Flower Kings, kde nahradil Michaela Stolta, který se začal věnovat jiným věcem, a je stálým členem až do dneška. V současné době spolupracuje s Kings, Opus Atlantica, Time Requiem a se svoji vlastní kapelou: Karmakanic. Reingold byl také členem mezinárodní progresivní rockové kapely Tangent. Na basu hrál jako speciální host v projektu Musea/Colossus: Dante's Inferno s maďarskou progresivní kapelou Yesterdays. Toto koncepční CD bylo vydáno v prosinci 2008. Reingold také nahrál basu pro stejnojmenné album skupiny An Endless Sporadic.

Členové MICKAEL "WALLE" WAHLGREN
Je švédský bubeník a perkusista pocházející z města Helsingborg.

Hrával podle jeho slov na bubny odjakživa, pokud si vzpomíná. Od devíti let hrál v mnoha počinech a s různými lidmi. Navštěvoval také Musicians Institute, Hollywood, California, kde dostal také velkou příležitost studovat a být ovlivňován všemi skvělými hudebníky v LA. Ještě jako žák školy obdržel "Outstanding Player" cenu. Studia na Musicians Institute ukončil v roce 2006.

Nyní je zpátky ve svém rodném městě Helsingborg, kde pracuje jako instructor hry na bicí a co je ještě důležitější, zabývá se skládáním a tvorbou s mnoha skvělými muzikanty a kapelami, mimo Agents Of Mercy hraje také v kapele Karavan, hrající směs blues, rocku a soulu, seskupení Ladah aj.
Členové LALLE LARSSON
(celým jménem Lars Egon Johan Larsson)
(Narozen 19. května 1974)
Je švédský pianista a skladatel, hráč na piano, varhany & synthezátor.


Jeho hudba bývá popisována jako krásná, virtuózní a trošku melancholičtější. Jeho hra je směsicí nadčasového jazzového zvuku s moderním klasikou, hudebním experimentalismem, hřejivou romantikou a ohnivou energií, která se zmínila v době jeho dospívání v lásku k heavy metalu. Jeho jedinečný styl hry udělal z jeho některých nahrávek sběratelský kult po celém světě.

Jeho sbírka nahrávek obsahuje několik nahrávek pro Liquid Note Records, jazz-rockové CD Ominox, Richard Hallebeek Projekt se starší kytarovou legendou Shawn Lanem, Electrocution 250, elektrickou karikatura hudby s Toddem Duanem a Peterem Wildoerem. V roce 2001 Larsson obdržel cenu kultury města Helsingborg. Následující rok mělo premiéru jeho převratné představení Seven Deadly Pieces v Henry Dunker Culture Center v Helsingborgu, Švédsko. Hudba vyžadovala 200 stránek partitur napsaných pro komorní orchestr a thrash metalovou kapelu a pro nejméně patnáct lidí na jevišti.

Pro metalové části Lalle pozval členy vysoce uznávané švédské kapely Darkane. Koncert měl velký úspěch, byl nadšeně přijat kritiky. Nikdy předtím Culture Center nebylo svědkem takové hudební směsice, ale nadšené publikum, mladí i staří, klasické a metalové, odměnilo skladatele bouřlivými ovacemi. Koncert byl nahráván a byl vydán o šest let později na DVD spolu s dokumentem o skladateli.

V roce 2004 se Lalle objevil na několika albech pro Liquid Note Records jako hráč i skladatel. Richard Hallebeek Project zůstává nejpopulárnějším fusion albem po dobu několika týdnů, stejně jako bylo přijato nadšenými kritiky. Lalle je nazván "švédskou senzací" podle amerického tisku a jeho hudba je hrána pravidelně nezávislými rozhlasovými stanicemi v Austrálii, USA, Mexiku, Japonsku a Holandsku.

Projekt Electrocution 250 útočil na číslo 1 žebříčku v nejrespektovanějším jazzovém magazínu UK, Jazzwise, který jej označil za "originální mistrovské dílo" podle světového tisku. V září téhož roku bylo vydáno v Japonsku u Marquee/Avalon s novou obálkou a zbrusu novou bonusovou skladbou. Liquid Note Records také vydal Lalleho nahrávky s jeho první kapelou Ominox. Jednalo se o kompilace nahrávek z let 1993-95.

Později v tomto roce se Larsson připojil s basistou Jonasem Reingoldem (The Flower Kings) ke kapele Karmakanic společně se Zoltanem Csorszem (Hellborg, Flower Kings), Kristerem Jonssonem, Robem Palmenem a Göranem Edmanem (ex Yngwie Malmsteen) pro evropské turné v Belgii, Holandsku a v Německu.

V roce 2005 Lalle napsal a nahrál TimeLine s Bas Cornelissen, tři nahrávky u Munich Records, které nabízejí světově uznávaného baskytaristu Gary Willise (Tribal Tech, Wayne Shorter) a bubeníka Sebastiaan Cornelissen (izotop, RHP).

V dubnu 2006 Karmakanic hráli na progresivním RosFestival ve Philadelphii, v USA, kde se jim dostalo spontánních ovací nadšeného publika uprostřed představení. Po turné Lalle nahrál své klávesy pro třetí desku Karmakanic "Who’s The Boss In The Factory".

Roku 2009 se zrodil nový projekt - Lalle Larsson’s Weaveworld. Tato kapela je kvintet skládající se z klavíru/kláves, bicích, basy a dvou kytar. Kolem klavírního základu je hudba tmavá a gothická a má melancholii a vynikající kvalitu s mnoha vlivy , od klasiky, jazzu až po heavy metal. První album bylo vydáno u Reingold Records v říjnu 2009 a hrají na něm Jonas Reingold, Richard Hallebeek, Stefan Rosqvist a Mikael "Walle" Wahlgren. Po návratu na podzim z úspěšného turné po USA s Roine Stoltem a Agents Of Mercy & Karmakanic, Lalle Larsson začal pracovat na druhém albu Weaveworld.
Vlastní stránky: http://www.lallelarsson.com/


Nahoru...
Studiové desky:
2011 The Black Forest
2010 Dramarama
2010 The Power Of Two (Live, +Karmakanic)
2009 The Fading Ghosts of Twilight


Sestava:
Nad Sylvan - Vocals, Vocal Harmonies, Additional Keyboards
Roine Stolt - Guitars, Lap Steel, Ukulele, Additional Keyboards, Vocals
Lalle Larsson - Grand Piano, Hammond B3 Organ, Minimoog, Rhodes & Wurlitzer Electric Pianos, Synths
Jonas Reingold - Fretless & Fretled Bass, Basspedals
Walle Wahlgren - Drums & Percussion
Diskografie The Black Forest
Studiové album, vydáno 17. září 2011, Foxtrot Music

Seznam skladeb:
01. The Black Forest (11:10)
02. A Quiet Little Town (6:58)
03. Black Sunday (6:20)
04. Elegy (6:14)
05. Citadel (7:02)
06. Between Sun & Moon (5:07)
07. Freak of Life (8:15)
08. Kingdom of Heaven (6:20)
Total Time: (57:26)

Recorded At Fenix Recording Studios
Overdubbed At Cosmic Lodge, Reingold Studio, Weaveworld Studios, Sylvan High Studio
Mixed & Producer: Roine Stolt
Engineer: Lasse Hallbäck
Photography: Heidi Sverin
Photography, Design: Per Nordin
Artwork: Per Nordin with Heidi Sverin (photo)



Sestava:
Nad Sylvan - Vocals, Vocal Harmonies, Additional Keyboards
Roine Stolt - Guitars, Lap Steel, Ukulele, Additional Keyboards, Vocals
Lalle Larsson - Grand Piano, Hammond B3 Organ, Minimoog, Rhodes & Wurlitzer Electric Pianos, Synths
Jonas Reingold - Fretless & Fretled Bass, Basspedals
Walle Wahlgren - Drums & Percussion
Diskografie Dramarama
Studiové album, vydáno 1. října 2010, Foxtrot Records, Sweden

Seznam skladeb:
01. The Duke Of Sadness (9:17)
02. Last Few Grains Of Hope (6:48)
03. Peace United (5:44)
04. Journey (7:39)
05. Gratitude (6:27)
06. Meet Johnnie Walker (5:28)
07. Cinnamon Tree (3:15)
08. The Ballad Of Mary Chilton (4:28)
09. Roger The Tailor (4:35)
10. Conspiracy (4:05)
11. We Have Been Freed (8:37)
12. Time (5:00)
Total Time: (72:00)

Producer: Roine Stolt
Engineer: Acke & Reingold in March 2010
Photography: David Kastlund
Artwork: Silas Toball (www.SilasToball.com)



Sestava:
Jonas Reingold - Bass
Nick D'Virgilio - Drums
Roine Stolt - Guitars
Lalle Larsson - Keyboards
Goran Edman - Vocals
Nad Sylvan - Vocals, Percussion
Diskografie The Power Of Two
Studio Album, vyšlo 15. února 2010, Reingold Records, RRCD 003

Seznam skladeb:
01. The Fading Ghosts Of Twilight (8:21)
02. Heroes & Beacons (10:00)
03. Jesus On The Barricades (6:31)
04. Where Earth Meets The Sky (14:43)
05. Do You Tango? (8:39)
06. Lalles Solo (5:46)
07. Eternally (10:01)
08. Afterglow (6:36) (Genesis classic)
Total Time: (70:37)



Sestava:
Nad Sylvan - Vocals
Roine Stolt - Guitars, Bass, Vocals
Hosté:
Jimmy Keegan - Drums (01,03,06,11)
Jonas Reingold - Bass (04,05)
Biggo Zelfries - Piano, Organ, Mellotron, Minimoog, Violin
Zoltan Csörsz - Drums (05,08-10)
Pat Mastelotto - Drums, Percussion (02,04,07,12)
Diskografie The Fading Ghosts of Twilight
Studio Album, vyšlo březen 2009, FOX CD 029

Seznam skladeb:
01. The Fading Ghosts Of Twilight (7:29)
02. The Unwanted Brother (5:45)
03. Afternoon Skies (4:01)
04. Heroes & Beacons (9:06)
05. Jesus On The Barricades (4:02)
06. Waiting For The Sun (5:17)
07. A Different Sun (8:08)
08. Ready To Fly (4:53)
09. People Like Us (4:54)
10. A Soldiers Tale (11:48)
11. Bomb Inside Her Heart (4:25)
12. Mercy & Mercury (7:56)
Total Time: (77:50)
Už prvé avíza o vydaní albumu, kde sa stretávajú Roine Stolt (boss The Flower Kings, ex-Kaipa, ex-Tangent, ex-Transatlantic) a Nad Sylvan (Unifaun) vyvolali dychtivé očakávania progrockových fanúšikov, čo tento v podstate švédsky superprojekt prinesie. Na albume sice hosťujú dvaja skvelí americkí bubeníci (Pat Mastelotto z King Crimson a koncertný náhradník spievajúceho Nicka D'Virgillia v Spock's Beard, Jimmy Keegan), ale majoritné party bicích nahral predsa len domáci maďarský Švéd (alebo švédsky Maďar) Zoltan Csörsz (The Flower Kings, Karmakanic, ex-Tangent) v rytmickom tandeme s géniom Jonasom Reingoldom (boss Karmakanic, The Flower Kings, ex-Tangent) na bezpražcovú basu. Jedine hráča na všetky klávesové nástroje (aj husľové party na albume) Biggo Zelfriesa (Walrus Farm) znalejší progrockeri asi zrovna nepoznajú.

Celý album projektu/skupiny Agents of Mercy je vlastne autorské a kompozičné dielo Roine Stolta. Personálna prevaha Kvetinových Kráľov a hlasový register plus spevácke schopnosti Nada Sylvana, ktoré sú úspešným a takmer ideálnym priesečníkom spevu Petera Gabriela, Philla Collinsa a Fisha, dávajú vopred tušiť, kam sa bude hudba Agents of Mercy uberať: medzi lyrickejšími polohami The Flower Kings a retro soundom prostrednej etapy v tvorbe Genesis. A to sa aj na The Fading Ghosts of Twilight v podstate deje. Album je skutočne dobré (remeselne výborné) dielo excelentných muzikantov. Ale "dobrý" je v školskej terminológii trojka v päťstupňovej škále. Keby tento album vydala verejnosti neznáma kapela dosiaľ anonymných hudobníkov, asi by to spôsobilo menší poprask. Lenže...

V dnešných časoch nadprodukcie progrockových albumov v celom svete a navyše pri poznatku, že samotní The Flower Kings chrlia svoje produkty, obyčajne v dvojalbových verziách takmer každoročne, mám, aspoň ja, len hodne silný pocit déja-vu. Proste to tu už bolo v rôznych verziách, navyše pomaly nespočetne krát a prežuté z každej strany. Tvorčí tlak u Roine Stolta je sice evidentný, ale už dlhšiu dobu nie je tak invenčný, ako v počiatkoch kapely TFK. Navyše ktorýkoľvek radový album TFK je obohatený aj skladateľskými nápadmi a invenciou ďalších členov materskej kapely, predovšetkým klávesáka Tomasa Bodina, ale aj Jonasa Reingolda, v spievaných pasážach aj Hasse Fröberga.

Agents of Mercy je v podstate ďalší sólový album Roine Stolta s účasťou výborných inštrumentalistov a hodne kvalitného speváka, ale iba s určitou aranžérskou spoluúčasťou na finálnom diele. Najviac na mňa pôsobí úvodná, titulná skladba, ale aj to najmä vďaka tomu, že vo svojej druhej časti mám silný pocit, ako keby vypadla z genesisovského dvojalbumu The Lamb Lies Down on Broadway, vďaka povedomému hudobnému motívu a spevu a frázovaniu Nada Sylvana, a la Peter Gabriel v tom čase. Každá ďalšia skladba už len stále viac a viac evokuje klasické postupy, známe z tvorby TFK. Hudobný materiál albumu plynie sice príjemne, ale pôsobí, asi ako tok rieky v zregulovanom koryte, bez krivoľakých meandrov, bez nejakých zásadných zmien rýchlosti tempa, až máte nečakane často pocit, že si môžete počas posluchu tohoto CD príjemne zdriemnuť. Žiadne záchytné body, kde by sa tok hudby dramaticky menil, žiadny pozitívny nepokoj, ktorý by nútil zásadne zbystriť pozornosť poslucháča. Takýto stav som ešte pri počúvaní žiadneho albumu TFK dosiaľ nezažil. Nemožno ho porovnávať ani s debutovým albumom Unifaun, na ktorom Nad Sylvan v tandeme s Bonamicim spolupracoval dlhých 7 rokov a je neporovnateľne rozmanitejší a rôznorodejší.

Možno, že hudobný a kompozičný obsah albumu The Fading Ghosts Of Twilight bude niekomu stačiť k celkovému uspokojeniu z finálneho výsledku, po takmer 78 minútovej porcii progresívneho (?) rocku. Mne to tentokrát a od takýchto hudobníkov určite vôbec nestačí...

Hodnocení: *** / Miroslav Boštík, 17. 3. 2009
Zdroj: http://www.artrock.cz/recenze/agents-of-mercy--the-fading-ghosts-of-twilight.html


Nahoru...

Agents Of Mercy 2010














Nahoru...

OFICIÁLNÍ STRÁNKA SKUPINY:
     www.agentsofmercy.com

DALŠÍ STRÁNKY SKUPINY:
     AOM Myspace
     AOM Facebook
     AOM Reverbnation
     www.agentsofmercy.com
STRÁNKY ČLENŮ SKUPINY:
     Roine Stolt Facebook
     Nad Sylvan Myspace
     Roine Stolt Myspace
     Walle Myspace
     Lalle Larsson Myspace
     Jonas Reingold Myspace

     Flower Kings Website
     Transatlantic Website
    

ProgressRock Nahoru
Made by 
©  11.10.2012 
Menu Poslední aktualizace: 28.10.2018
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©