ENOCHIAN THEORY

     
       
        
                 

ZpětENOCHIAN THEORY je moderní progresivní rock/metalová kapela, která se zrodila v roce 2004 v Portsmouth, Hampshire, Velká Británie. Kapela hrála původně ve čtyřčlenné sestavě, v níž působili bubeník SAM STREET, basista SHAUN RAYMENT, kytarista SCOTT WARE a zpěvák, kytarista a hráč na klávesy BEN HARRIS HAYES.

Zakladající členové Enochian Theory bubeník Sam Street, basista Shaun Rayment a kytarista Scott Ware se potkávali již ve školních lavicích. Byli to hudebníci svázáni s místní hudební scénou na jižním pobřeží Anglie. Nejdříve bubeník Sam Street, basový kytarista Shaun Rayment a kytarista Scott Ware společně vytvořili projekt. Začali spolu hrát a rychle si vytvořili charakteristický zvuk, ještě dříve, než začal konkurz na zpěváka. V září 2004 přišel na konkurz kapely BEN HARRIS HAYES poté, co mu leták s konkurzem dala jeho sestra. Dojem z jeho zpěvu a jeho skladatelské schopnosti vedly k tomu, že se záhy stal stálým členem kapely. A tak vznikla první sestava kapely ENOCHIAN THEORY.

V této již stálejší sestavě kapela začala psát a nahrávat demo hudbu a dokončila svou první nahrávku v březnu 2005. Bylo to demo s názvem "Our Lengthening Shadows". Tento debut byl částečně nahrán jako EP ve vlastní režii, které se prodávalo pouze na prvních vystoupeních kapely a prostřednictvím svých internetových stránek. Kapela toto demo využívala jako formu, jak jim pomoci zajistit koncerty a vejít ve známost po celé zemi. Jiskřivý zvuk nahrávky byla v podstatě směs grunge a metalu, i když některé ze zaznamenaných nápadů ukazovaly známky toho, jak by se zvuk kapely mohl vyvíjet do budoucna.
Dvě z těchto písní "For Those With Conscience" a "A Countermeasure In Hindsight" byly přepracovány kapelou, aby mohly být zařazeny na jejich EP "Our Lengthening Shadows". Ve své přepracované podobě se tempo písní zpomalilo a bylo přidáno více klávesových partů.

Kapela napsala několik nových písní od vydání EP "Our Lengthening Shadows" a rozhodla se kompletně přepracovat dvě písně z tohoto EP pro zařazení na nové nahrávce. V červnu 2006 skupina vstoupila do studií The Old Blacksmith v Portsmouthu s Emmy nominovaným producentem a zvukovým inženýrem Richem Tamblynem, aby nahráli pět nových skladeb, které by měly přijít na druhou desku. Poté, co zdlouhavé zkoušky a na poslední chvíli provedné změny byly hotovy, pět skladeb na EP bylo nahráno, smícháno a vyprodukováno kapelou během čtyř dnů. Pak začaly práce na přebalu alba pro CD s koncepcí a realizací, která byla provedena podle kapely. To vše bylo dokončeno v srpnu a EP byla připravena k vydání v srpnu téhož roku. Ta byla nazvána "A Monument To The Death of an Idea" a představila progresivní, hard rock/metal spolu s atmosférickým stylem, který se rozvinul u kapely v průběhu posledních dvou let. Kapele ENOCHIAN THEORY se pak podařilo zajistit koncertování spolu s několika dalšími skupinami jako TWIN ZERO, RED SPAROWES a EPHEL DUATH.

Nahrávání a vydání EP skupina financovala z vlastních zdrojů a s cílem podpořit vydání desky v širším měřítku, se skupina rozhodla vytvořit partnerství pod názvem Anomalousz Music Records Ltd, která fungovala jako vlastní vydavatelská značka, aby album "A Monument To The Death of an Idea" bylo přístupné po celém světě. Kapela podepsala distribuční smlouvu s obchodní společností CODE 7/Plastic Head Distribution, která zajistila, že CD bylo k dispozici ve všech významných hudebních prodejnách.

V dubnu 2007 kapela podepsala distribuční smlouvu s Plastic Head Distribution pro vydání singlu "Namyamka". Ten se pak objevil na rockových a internetových rozhlasových stanicích a byl doprovázen odborně setříhaným propagačním videem k písni. Pro další podporu vydaného EP a singlu "Namyamka", kapela ohlásila a vyrazila na jejich první turné po Velké Británii s názvem "Theory In Practice".

Dne 21. prosince 2007 bylo oznámeno prostřednictvím oficiálních stránek kapely, že kytarista a zakládající člen SCOTT WARE opustil kapelu. Zbývající členové mu popřáli vše nejlepší k jeho budoucímu úsilí, ale museli kompletně přehodnotit své plány pro rok 2008. Vzhledem k vnějším problémům a vlivům kapela potřebovala napsat a nahrát nové album ve velmi krátkém čase. Proto zpěvák a skladatel BEN HARRIS HAYES začal skládat nové písně v lednu 2008 a pokračoval až do března, když si kapela byla jistá, že má dostatek materiálu pro další nahrávku. Poté, co si byli jisti, že písně budou fungovat i ve tříčlenné sestavě kapely, BEN pak začal pracovat s "The Lost Orchestra", skládat a nahrávat orchestrální části alba. S třinácti napsanými skladbami byli připraveni opět vstoupit do studia.

Nahrávání nového alba se tak začalo počátkem července. Bicí byly zaznamenány v The Old Blacksmiths Studio v Portsmouth opět producentem Richem Tamblynem. Kytary, basa a vokály byly zazname Joshem Eavesem a Rossem Gillem v Rossgill Studios ve městě a orchestrální aranžmá a dokončení nahrávek v Benově domácím "Ethereal Tantrum studio". Nahrávání alba bylo dokončeno 12. října 2008. Hotový záznam byl pak namixován ve Švédsku Davidem Castillo, který měl koprodukoval album KATATONIA "The Great Cold Distance" u labelu Peaceville stejně jako se míchalo album OPETH "Watershed" pro Roadrunner Records.

Mixáž alba byla provedena v právě dokončeném novém nejmodernějším nahrávacím zařízení Ghostward a tohle album bylo prvním projektem, který tam vznikl. Přebal alba nazvaného "Evolution: Creatio Ex Nihilio" koncipoval a realizoval švédský umělec ROBIN PORTNOFF, kterého skupině představil David Castillo. Ačkoli album nebylo mělo být vydáno v srpnu 2009, začaly se objevovat uniklé kopie a působit rozruch organizátorům festivalu ProgPower Europe, na kterém se měli objevit v roce 2009. Portál Robin Portnoff Blabbermouth.net citoval festivalové organizátory, kteří říkali: "asi těžko někdo někdy slyšel o této kapele, ale to se určitě změní, když vydají své nové album v srpnu 2009" nebo také "Enochian Theory určitě překvapí mnoho z vás". Skupina jej opět vydala vlastním nákladem a podpisuje jen distribuční smlouvu. Na konci roku v listopadu 2009 Enochian Theory odehráli společný koncert s kapelou Katatonia. Na začátku roku 2010 Enochian Theory vstoupili do rozhovorů s Mascot Records o opětovném vydání "Evolution: Creatio Ex Nihilio", přičemž kapela na myslela na další úroveň a budování budoucí kariéry Enochian teorie. Kapela pak podepsala smlouvu s Mascot Records v květnu 2010.

Kapela vystoupila ještě před vydáním desky jako hlavní hvězda show v Enska Club v Portsmouthu dne 2. května a podpořila i čelní žebříčkové australské rockery - The Butterfly Effect na jejich show v Hamptons v Southamptonu ve čtvrtek 14. května 2009. V červenci 2010 Enochian Theory představil 2. etapu festivalu Metal Camp ve Slovinsku, který byl krátce následován plnohodnotným European Tour v září 2010 s kapelou Spock's Beard.

Distribuce CD a stahování z netu opět byly svěřeny CODE 7/Plastic Head Distribution, známé již z jejich předchozí spolupráce. Skladby z nového alba se dostaly do rotaci na Kerrang Radio a Rock Show Bruce Dickinsona v BBC 6 Music. Album "Evolution: Creatio Ex Nihilio" bylo oficiálně znovu vydáno 27. září 2010. Po vydání se album setkalo s vynikajícími recenzemi v hudebních magazínech po celé Evropě, včetně anglického, německého a polského vydání Metal Hammer, Classic Rock Magazine, Terrorizer, Zero Tolerance Magazine, Power Play, německé a řecké edice Rock Hard, magazínu Big Cheese, španělského 'This Is Rock', italského 'Metal Mayhem', norského 'Helvete', finského 'Inferno' a rumunského rock a metal magazínu 'Maximum Rock'. Odezvu si získalo na více než 70 webových stránkách po celé Evropě. Kapela také dělala nové rozsáhlé rozhovory s Metal Hammer Magazine Německo, švédský Rock Magazine, Classic Rock Prog Magazine a mnoho dalších. V prosinci 2010 byla kapela Enochian Theory zvolena číslo 25 v Eclipsed Magazine Německo v Top 100 kapel v anketě za rok 2010.

V letech 2009 až 2011 koncertují na některých festivalech jako ProgPower Europe v Holandsku a Metalcamp v Slovinsku. Absolvovali turné po Velké Británii a v roce 2010 jako doprovod Spock’s Beard navštívili i východní Evropu – Slovinsko, Polsko, Maďarsko a také Slovensko a Bratislavský Majestic Music Club.

V březnu 2011 se kapela vydala na britské turné, které bylo sponzorováno Classic Rock Presents Prog. Enochian Theory bylz vybráni pro turné editorem časopisu spolu s dalšími dvěma novými objevy britské prog scény, kapelami Jurojin a Touchstone. Na podporu vydání nového alba i jejich vystoupení na festivalu ProgPower Europe potvrdilo, že kapela je schopna řádně koncertovat a začali spolupracovat s agenty ve Velké Británii a po celé Evropě, aby zajistili jejich vlatní turné. To začalo 21. září a trvalo až do konce roku. Spatřit kapelu bylo možné ve Velké Británii, ale také na jejich prvních výjezdech do Skotska, Holandska a Belgie.

Enochian Theory začali skládat skladby pro své třetí album, když se vrátili z turné na konci roku 2010 a v srpnu 2011 skupina vstoupila do Aubitt Studios (UK), aby zahájila naplno natáčení nového alba. Až do konce roku 2011 se věnovali nahrávání druhého alba. Přebal alba opět zvládl úžasný umělec Robin Portnoff, který uchopil "World", který pak společně posunuli na další úroveň, a dále jej zkoumal v rámci nových albových děl a také se speciálními kapelami na animovaném vizuálním projektu "The Fire Around The Lotus". Originální příběh a koncept byl poprvé uveden v roce 2008 Robinem v souvislosti s uměleckým albem kapely "Evolution: Creatio Ex Nihilio". Vzhledem k tomu, že dosti vysoká rozpočtová náročnost produkce byla nutná k tomu, aby byla myšlenka plně vyjádřena ve vizuální podobě, byly plány na film odloženy, dokud skupina v roce 2010 nenalezla vhodný a ochotný tým pro tento úkol, který jej vyráběl téměř 3 roky v zákulisí, kterému se intenzivně věnoval týmu skládající se z Matthewa Howarda, Adama Wozinaka a Jacka Fairclougha.

Nové album vyšlo v květnu 2012 pod názvem "Life...And All It Entails". Album s nimi nahrával a produkoval engineer/tech guru Rob Aubrey, který už spolupracoval s Transatlantic, IQ, Spocks Beard a jinými. Album opět získalo vysoké uznání v rámci European Press. Steven Wilson (Porcupine Tree) pochválil nové album, když ohodnotil produkci a řemeslnost psaní písní. Enochian Theory natočili i hudební video pro skladbu "Inversions" s jejich dvorním výtvarníkem Robinem Portnoffem pro britskou produkční společnost One Name Films. Toto video poprvé poprvé představilo The Lost Orchestra a bylo vydáno ke streamování na internetu v květnu 2012.

Kapela vystoupila s novým albem v červenci 2012 na The Night Of The Prog Festival v Německu, kde se Enochian Theory postavili po boku kapel jako Katatonia, Arena, The Flower Kings, Spock's Beard, koncertní sestavy Steve Hacketta Steve Hackett a mnoha dalších respektovaných počinů prog scény. V srpnu 2012 Enochian Theory podepsali dohodu s nakladatelstvím Northern Music, pod níž patří například Devin Townsend, Opeth a Katatonia.

Po zbytek tohoto roku skupina pokračovala ve své propagaci, když se v září připojila k Djent/Progressive kapele Tesseract pro dvě britská vystoupení a koncertovala s progresivní/psychedelickou rockovou legendou Gong v londýnské Shepherds Bush Empire, London Během té doby se "Life... And All It Entails" objevilo v Amazon Germany Bestselling Charts a na iTunes byli zvoleni jedním z nejlepších alb roku v kategorii Rock/Metal. Začátkem roku 2013 bylo oznámeno, že Enochian Theory budou jako hlavní podpora kapely Threshold na jejich evropském turné v březnu 2013. Kapela byla také ohlášena jako doprovod při turné kapely 70s Prog Rock legendy The Enid pro Spojené království v dubnu. Rovněž se připojil k Tesseract na plnohodnotné britské turné s názvem Algoritmus v květnu 2013.

Vzhledem k tomu, že úspěch poslední nahrávky kapely "Life... And All It Entails" stále roste, Enochian Theory již zahájili práce na přípravu dalšího alba, kterou připravovali k vydání v roce 2015. Ovšem pak se objevilo 3. března 2018 oznámení, že kapela si dá nějakou dobu blíže neohraničenou pauzu. V uplynulých pěti letech se snažili najít cestu k vytvoření nového alba, ale proti tomuto procesu se postavilo příliš mnoho faktorů a společně dospěli k závěru, že je nejlepší postupovat kupředu v různých směrech.

Potěšitelní je aspoň to, že Ben Harris-Hayes dokončuje své debutové sólové album, které bude vydáno pod názvem "Oceanica" ke konci roku 2019.

Zpět
Členové:
Ben Harris-Hayes - Vocals, Guitars, Keyboards (2004-present) ex-In This Defiance
Shaun Rayment - Bass (2004-present)
Sam Street - Drums (2004-present)
Bývalí členové:
Scott Ware - Guitars (2004-2008)

Členové
Vocals, Guitars, Keyboards (2004-present)

Narodil se v roce 1979 v nejhlubším a nejtemnějším Cornwallu, na jižním cípu Britských ostrovů.
Svoji hudební kariéru začal velmi brzy. Už v útlém věku osmi let
se začal učit hrát na bicí na základní škole.

Ve 14 během studií hudební výchovy na střední škole už spoluzakládal svoji první opravdovou kapelu "Mentaporta".
Hrál na bicí a obstarával doprovodné vokály, které se ukázaly na třech celkem dobře přijatých domácích demonahrávkách kapely,
které se prodávaly jen lokálně.

V té samé době se chopil také kytary jako prostředku k tomu, aby začal psát vlastní hudbu.
Střední školu Camborne Science and Community College ukončil v roce 1996. Byl celkem plodný s akustickou kytarou, experimentoval s různými hudebními styly, protože jeho vlastní hudební vkus se rozšiřoval a diverzifikoval.

V roce 1999 však skončil jeho pobyt v Cornwall a odstěhoval se do Portsmouth, Hampshire. Jakmile se tam usadil, připojil se k místní cover kapele, aby vyšel s penězi v době, kdy studoval na Higher National, místní vysoké škole, aby získal diplom v hudbě. O něco později si zajistil vysokoškolské vzdělání v oboru "Music & Sound Technology" na University of Portsmouth, které později ukončil v roce 2010. Mezitím se ale rychle se stal součástí města se vzkvétající hudební scénou a přemístil se k tech-metalové kapele "In This Defiance" v roce 2002. ITD odehráli několik krátkých představení ve Velké Británii, při jednom z jejich posledních vystoupení hráli jako předkapela kapely Devina Townsenda "Strapping Young Lad".

Nikdy se necítil jako někam zaškatulkovaný hudebník a tak se připojil k devítičlenné jazz/drum 'n'bassové skupině "Endo Santos", když se setkal s dobrými přáteli Paulem Barrettem a Garethem Chelleym. Tato skupina se objevovala v místních sálech, kde hrála naživo při tanečních akcích nebo spolu s DJ, naposledy hrála na docela vyprodaném vystoupení ve Wedgewood Rooms v Portsmouthu.

Jeho hudební úspěch však přišel až po obdržení letáku od kapely hledající zpěváka, který mu přinesla jeho sestra v roce 2004. Tou kapelou byla budoucí Enochian Theory.

V současné době žije v Brightonu, kde je obklopen svým stále rostoucím inventářem zařízení a čtyřmi stěnami...
Členové
Bass (2004-present)

Shaun je anglický hudebník a basista kapely Enochian Theory. Jinak pracuje jako nahrávací producent, zvukový inženýr a mastering engineer. Specializuje se na poskytování špičkových, profesionálních služeb nahrávání, míchání a masteringu na extrémně vysoké standardy. Každý projekt, na kterém pracuje, je zpracován s přesností a respektem, který je nutný pro dosažení nejlepších možných výsledků.

Úzce spolupracuje se všemi klienty, snaží se porozumět jejich cílům, zvuku a vizím pro každý projekt a tráví s nimi správnou dobu potřebnou k zajištění plné spokojenosti. Baví jej pracovat s kvalitními umělci ze všech žánrů hudby a vždy se snaží o úžasně znějící nahrávky.
Členové
(Narozen 1987)
Drums (2004-present)


Sam se setkal s bubny a perkusemi díky svému spolužákovi v kapele Marching Band. "Zmínil se mi, že potřebují více lidí tou dobou, aby mohli každý nástroj využít, ale ten pro mě nejlepší byl ten nejhlasitější, "14x14 snare".

Bicí se pro něj staly rychle vášní poté, co uviděl místní dechovou kapelu, která používá celou sestavu bicích. "Moc mě to vzalo..., když jsem spatřil set z 5 části, hned jsem věděl, že tohle jsem chtěl dělat."

Po pár letech si Sam uvědomil, že si bude moci dovolit jen levnější značkové činely a že jedině smluvní partnerství s firmou je jediný způsob, jak se snáze dostat k profesionálním. "Vždycky jsem chtěl spolehlivou high-end sadu činelů získat, a když jsem zjistil, že Danny Carey z Tool hrál na Paiste, musel jsem vědět víc..."
Členové
Guitars (2004-2008)

Zpět
Studiové desky:
2012 Life ...And All It Entails
2009 Evolution: Creatio Ex Nihilio
2007 A Monument To The Death Of An Idea
2006 Namyamka (SP)
2005 Our Lengthening Shadows


Skupina:
Ben Hayes - Guitars, Keyboards, Vocals
Shaun Rayment - Bass
Sam Street - Drums
Hosté:
The Lost Orchestra – Synthesizers, Extra Sounds and Orchestral Performance
Diskografie Life ...And All It Entails
vyšlo 12. března 2012, Mascot Records, M 7359 2

Seznam skladeb:
01. Zero Is Also A Number (4:440)
02. This Aching Isolation (4:46)
03. Hz (6:30)
04: Non Sum Qualis Eram (3:31)
05. Distances (4:11)
06. Inversions (3:51)
07. Creatio Ex Nihilo (1:35)
08. In Times Of Silence (4:10)
09. For Your Glory, Great Deceiver (4:03)
10. Nisi Credideritis, Non Intelligetes (4:42)
11. The Motives Of The Machine (4:04)
12. Singularities (5:02)
13. Loves (4:11)
Bonus Track:
14. The Fire Around The Lotus (7:21) (Remastered)
Total Time: (58:17)

Recorded on 2011 at Aubitt Studios in Southampton, UK
Songwriting: Ben Harris-Hayes, Shaun Rayment, Sam Street
Lyrics: Ben Harris-Hayes
Recording, Mixing, Mastering: Rob Aubrey
Artwork, Design, Art direction: Robin Portnoff

Skupina:
Ben Harris-Hayes - Vocals, Guitars, Keyboards
Shaun Rayment - Bass
Sam Street - Drums
The Lost Orchestra - Pianos, Synthesizers, extra sounds and orchestral performance
Diskografie Evolution: Creatio Ex Nihilio
vyšlo 3. srpna 2009, Anomalous Music Group, AM02
27. září 2010, Mascot Records, MTR 7320 2

Seznam skladeb:
01. Every Ending Has A Beginning... (1:07)
02. The Dimensionless Monologue (6:53):
     i. Tedium i. (2:20)
     ii. The Dimensionless Monologue ii. (2:58)
     iii. T.D.M iii. (1:35)
03. At Great Odds With... (5:07)
04. Apathia (3:57)
05. Triumvirate (2:35)
06. Movement (5:13)
07. After The Movement (2:53)
08. Waves Of Ascension (6:57)
09. The Fire Around The Lotus (7:15)
10. The Living Continuum (2:21)
11. A Monument To The Death Of An Idea (4:35)
Total Time: (48:53)

Songwriting: Ben Harris-Hayes, Shaun Rayment, Sam Street
Lyrics: Ben Harris-Hayes
Recorded on July - October 2008 at Etherial Tantrum Studio, Portsmouth, at The Old Blacksmiths Studio, Portsmouth & at Rossgill Studios, Portsmouth
Produced: Enochian Theory
Engineering: Josh Eaves, Rich Tamblyn, Ross Gill
Mixing, Mastering: David Castillo
Art direction, Artwork, Design: Robin Portnoff

Skupina:
Ben Harris-Hayes - Vocals, Guitars, Keyboards
Shaun Rayment - Bass
Sam Street - Drums
Scott Ware - Guitars
Diskografie A Monument To The Death Of An Idea
vyšlo 1. srpna 2007, Anomalousz Music Records

Seznam skladeb:
01. A Countermeasure In Hindsight (8:41)
02. For Those With Conscience (5:35)
03. Our Lengthening Shadows (6:36)
04. Traversing The Edge Of Dawn (7:12)
05. Namyamka (5:08)
Total Time: (33:12)

Recorded on June 2006 at The Old Blacksmiths Studios, Portsmouth, England
Producer and Engineered: Rich Tamblyn and Enochian Theory
Artwork: Shaun Rayment/Sam Street and Enochian Theory

Skupina:
Ben Harris-Hayes - Vocals, Guitars, Keyboards
Shaun Rayment - Bass
Sam Street - Drums
Scott Ware - Guitars
Diskografie Namyamka
SP, vyšlo 2006, vlastní produkce

Seznam skladeb:
01. Namyamka (Radio Edit) (3:56)
02. Namyamka (Album Version) (5:13)
Total Time: (9:09)


Skupina:
Ben Harris-Hayes - Vocals, Guitars, Keyboards
Shaun Rayment - Bass
Sam Street - Drums
Scott Ware - Guitars
Diskografie Our Lengthening Shadows
EP, vyšlo březen 2005, vlastní produkce

Seznam skladeb:
01. Tienanmen Square Dance (4:49)
02. Better For It (3:39)
03. A Grande Movement (4:36)
04. A Countermeasure In Hindsight (7:21)
05. This Chemistry Of Forgetfulness (3:33)
06. Upon Reflection (4:49)
07. For Those With Conscience (5:09)
Total Time: (33:56)

Zpět

Robin Portnoff

Zpět
Oficiální stránka:
http://www.enochiantheory.co.uk/

Další zdroje:
https://www.facebook.com/enochiantheoryband
ProgressRock Nahoru
Made by 
©  10.5.2014 
Menu Poslední aktualizace: 3.5.2019
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©