Counter-World Experience





Zpět
Fúze jazz-rocku s heavy metalem není snadná ani snadno akceptovatelný druh hudby a vyžaduje hráče neobvyklého vidění a schopností. Nyní již berlínské trio Counter-World Experience takovou hudbu předvádí už od svého založení v Hannoveru v roce 2001. Kapelu zformovali tři jedni z nejlepších německých hudebníků, kytarista a hráč na synthezátor Venjamin Schwenen, Thorsten Harnitz na bicí a světový basista H.D. Lorenz. Jejich zvuk je naprosto jedinečný, i když občas připomíná méně grandiózní Planet X s náznaky King Cromson, Joe Satrianiho a dokonce Nebelnest. Kapela přináší skladby ve stylu Meshuggah kombinované s instrumentací Pata-Methenyho a mísí je s elektronickými zvukovými úlomky, aby vytvořily zvuk, který je především tvořen kytarovým základem v nejlepších tradicích Dream Theater.

Counter-World Experience založili v létě 2001 Thorsten Harnitz a Benjamin Schwenen, kteří se setkali na hudební a divadelní univerzitě v Hannoveru. K nim se připojil baskytarista Sebastian Hoffmann a trio brzy vydalo ve své vlastní produkci debutové album "Always Home". Jejich debut z roku 2002 "Always Home" byl především moderní fusion výlet, kterým se začali dostávat do povědomí zejména v hudebním tisku v Evropě. Přesto hudebníci byli odhodláni dále rozvíjet své tvůrčí myšlenky na fuzi prvků jazzu a metalu, čímž se stále více a více objevují progresivní témata, které jsou možné zaslechnout na následujících albech.

V období od srpna 2003 do března 2004 pracovali na CD "Fraktal" s baskytaristou H.D.Lorenzem. Druhé album "Fraktal", které vyšlo v září 2004, již představilo i elektronické zvuky a těžší vrstvy kytar, přinášející silné prvky metalu a high-tech syntézy. Tvořila je kolekce devíti velmi silných, převážně instrumentálních písní. Kapela se stala i dobře známou v Severní Americe, což je zadostiučiněním pro některé distributory hudby, kteří se album postarali. Hudba je velmi ostrá a obsahuje výrazná metalová kytarová sóla přes jazzovou rytmickou sekci. Nebudete se nudit, protože kapela přichází s nespočetnými hudebními nápady. Je to průřez přes progresivní rock, funk a fusion, ale zdá se, že se vždycky vracejí ke stejnému jazzovému zvuku.

Kapela byla nakonec připravena přejít na další úroveň a v roce 2006 zaznamenali své třetí album "Leaving Lotus", Album vyšlo v lednu 2007 a Schwenen je popsal jako "kybernetický metal spojený s uhlazenou instrumentací jako od Pata Methenyho". Během nahrávání tohoto alba se odehrála jediná hráčská výměna, když basistu H.D. Lorenze nahradil neméně zdatný a od té doby stabilní člen Sebastian Hoffman. Všichni měli velká očekávání a skupina je zřejmě daleko překonala. Asi to byl krok správným směrem, který přinesl větší sílu a přesnost. Hudba je přísnější, zvuk roubovaný a plnější a přesto, že nahrávka vyšla už v lednu 2007, album "Leaving Lotus" se jistě stane dobrým kandidátem na album roku. Celkově se "Leaving Lotus" ponořilo hlouběji do metalového území, zatímco si stále drží všechny prvky fusion a jazz-rocku. Vše začíná jak nejlépe v písni "Amygdala". Tato píseň obsahuje riff, který zůstane ve vaší hlavě po mnoho dní. Při několika příležitostech v celém albu se skupina vydává i k lyrickým pasážím, ale nedostává se tam příliš pohodlně. Ve většině případů se rychle rozvinuly do silných a silných melodií. Jedinou cestou, kde zůstávají věci klidné, je krásná, akustická "FeMalice - The Lobster Under My Skin".

Skupina pokračuje v broušení svého arzenálu tím, že se v letech 2005 a 2006 účastní významných progresivních hudebních festivalů po celé Evropě. Po mnoha koncertech na takových prestižních místech, jako je Festival Burg Herzburg, Frankfurt Music Fair, Freakshow Artrock Festival nebo jako doprovod Matthias IA Eklundh, si CWE získávají pevnou podporu stále se rozšiřujícího fanouškovského publika. S následujícími dvěma alby "Fracktal" (2005) a "Leaving Lotus" (2007) se mezinárodní tisk o ně začal zajímat a CWE se stali jedním z hnacích bodů, jak samim sebe označují, odnože Jazz-Metal.

Již počátkem roku 2009 se Counter-World Experience vrátili do studia připravili čtvrté studiové album "Metronomicon". S touto nahrávkou kapela znovu demonstruje, jak náročný může být Progressive Metal, a nastavuje nový standard pro tento žánr. Deska "Metronomicon" předčila předchozí úroveň složitosti a instrumentálních dovedností kapely.

Rok 2012 byl ovlivněn všeobjímající suverenností, když CWE nahráli své první koncepční album "Music For Kings". Každá skladba je věnována monarchovi, jeho kultuře a věku a představuje téměř nekonečnou zvukovou rozmanitost.

   
Také další album z roku 2016 potvrzuje koncepční přístup tím, že využívá společný zájem členů skupiny o sci-fi. Album "Pulsar" se skládá z 11 futuristických zvukových kompozic, které jsou pojmenovány po hvězdách, a nabízejí nahromaditelný svět plný dobrodružství, výzev a absence gravitace. Navíc kapela je hrdá na představení některých hostujících vysoce uznávaných hudebníků a přátel na albu. Vedle fretless basové legendy Steve Di Giorgia (Testament, Sadus, Death) v písni "Alpha Serpentis" se v "Cygnus" objevuje bubenický šaman Hannes Grossmann (Blotted Science, Ex-Obscura, Ex-Necrophagist). Christian Meyers a fretless kytarový virtuóz Tom Geldschläger "Fountainhead" (Ex-Obscura) přidávají ještě více barevnosti celé nahrávce.

Se silnými institucionálními partnery, jako je MIG a mnoho podporujících partnerů, se CWE těší na očekávání příštích časů...

Zpět
Členové:
Sebastian Hoffman - Bass
Thorsten Harnitz - Drums, Percussion
Benjamin Schwenen - Guitars, Synthesizers, Programming
Bývalí členové:
H.D. Lorenz - Bass Guitar, Upright Bass

Členové Sebastian Hoffman
(Narozen 8. května 1974, Wildeshausen, Germany)
Bass


Sebastian Hoffmann začal hrát na basu už ve 13 letech. Hrál v mnoha kapelách v místní oblasti se zaměřením od rocku a gospelu až po big band jazz. Jeho střední školou bylo gymnázium Gymnasium Wildeshausen. Ve věku 19 let úspěšně absolvoval vstupní test na univerzitě Musikhochschule v Hannoveru a začal intenzivně studovat a zkoušet s různými učiteli. V letech 1993-1999 se připojil také do lekcí s velkým Ede Brummund-Rütherem na hudební škole v Oldenburgu, studoval i s Detlevem Beierem. V tomto období se také setkal s jedním z jeho mentorů Fernandem Gonzalesem, hráčem fusion kytary z Chile. V příštích letech pracovali v řadě souborů, které společně interpretovaly melodie od jazzových standardů až po Chick Corea Electric Band a Tribal Tech. V roce 1999 školu absolvoval jako diplomovaný muzikant se zaměřením na jazz-rock-pop. Absolvoval také workshopy a mistrovské kurzy s hudebníky Gary Willis (USA), Dieter Ilg a Rhogherio Botter-Maio (New York).

Během této doby navštívil svůj první významný jazzový festival v Bukurešti v Rumunsku a vydal se na turné turné s německou herečkou Meret Beckerovou. Po studiích cestoval a hrál s různými kapelami od latiny po jazz a rock a začal učit na několika hudebních školách a univerzitách. Zaměřil se také na fusion baskytaristu Garyho Willise a vzal si u něj lekce ve Freiburgu v Německu, což vedlo k hloubkové analýze jeho stylu a techniky.

On se objevil na mezinárodní jazzové scéně na festivalech v Baku, Bukurešti, Azerbajdžanu a Sillamäe, Estonsko, Kurt Weill Festival s Meretem Beckerem, cestoval s Hannes Clauss Quartett přes Keňu a Tanzanie a navštívil Šanghaj, Čína (2006, 2007 a 2012) pro German Chamber of Commerce (Deutsche Handelskammer/Německou obchodní komoru). V roce 2009 se dostal do finále dvou soutěží - Leverkusener Jazztage "Future Sounds" a "Creole" Wettbewerb Niedersachsen. Zahrál si i ve dvou muziálech "Jesus Christ Superstar", v Bad Gandersheimer Domfestspiele a Stadttheater Hildesheim, a "A Beautiful Game" v Bad Gandersheimer Domfestspiele.

Na workshopech slavného Jazz Club v Hannoveru pracoval s hvězdami gospelu Basilem Meade, Joakimem Areniusem a Calvinem Bridgesem. Byl členem nebo stále působí v kapelách Christoph Busse Trio (Jazz), Colibri (Brasil Jazz), Havana (Latin Jazz), Calima Flamenca (Flamenco), Hannes Clauss Quartett (Jazz), Vladimir Bolschakov Trio (Jazz), Counterworld-Experience (progressive Jazzmetal), DNA Group (Jazz Rock), The Screenclub (Souljazz), Orange Lumber Truck (Frank Zappa Projekt), Rahalla (Oriental World Music).

Sebastian žije v Hannoveru a nyní je učitelem na elektrickou basu na univerzitě Carl von Ossietsky v Oldenburgu v severním Německu. Je angažován v řadě souborů od jazzu, latiny, flamenka až po rock. Jeho nejnovější jazzová nahrávka od Christoph Busse Trio se objevila ve všech hlavních německých rozhlasových stanicích a byla uvedena na stránkách superstar Sting.
Členové Thorsten Harnitz
(Narozen 10. listopadu 1979, Hannover, Germany)
Drums


Thorsten je německý bubeník a hráč na percussionista. Působí jako hudebník na plný úvazek, takže jeho hlavní hudební činností je hra na bicí a perkusista na mnoha koncertech, vyučuje mladé žáky a studenty na Univerzitě hudby a dramatu v Hannoveru.

Své první bubenické lekce absolvoval už ve 4 letech na hudební škole Niedergrafschaft v idylickém městečku Emsland, Dolní Sasko. Tam mohl nerušen provádět první lekce bez problémů se sousedy kvůli hluku. Ve věku 16 let se přestěhoval do Hannoveru, kde studoval klasickou hudbu na místní hudební fakultě. Do té doby jsem byl členem mnoha mládežnických orchestrů, jako např. "Bundesjugendorchester“, Landesjugendorchester z Hamburgu. Získal i několik cen v národní soutěži "Jugend musiziert" a hrál jsem v různých formacích, velkých kapelách a skupinách. Od svého diplomu je bubeník, bubeník a instrumentální učitel na plný úvazek.

Když chodil na základní školu, jeho první metalovou kapelou, kterou poslouchal, byli Iron Maiden. Byl fascinován jejich skvělými písněmi a samozřejmě Eddiem. Později poslouchal Meshuggah, hlavně pro způsob, jakým vyvinuli polyrhytmické fráze se stálým impulsem a proudem. Proto vyučuje studenty i v polyrytmice, někdy jsem je nechal převést 4/4 takt na "rozházenou slámu". Jako další inspiraci uvádí kapely Metallica, Scarve, Dream Theater a Devin Townsend, které obdivuje nejen hudebně, ale vůbec celkově. Mezi jeho bubenické inspirace patří hra Tomase Haakeho, Mike Portnoye, Marca Minnemanna, Gavina Harrisona, Dave Weckla a Thomase Langa.

V současné době bubnuje s kapelami Crystal Breed, Counter-World Experience a Neopera, je bubeníkem cover kapely Hit Radio Show a pomáhá čas od času v orchestrech. Vyučuje na Hannoverské univerzitě hudby, divadla a médií, na obecní hudební škole v Langenhagenu, na Kreismusikschule Peine nebo dává soukromé lekce.

Působil v kapelách:
Crystal Breed - Drums, Vocals (backing) (2009-present)

Neopera - Drums
2013 "The Marvel Of Chimera" (SP) - Drums
2014 "Destined Ways" - Drums
Členové Benjamin Schwenen
(Narozen 24. srpna 1979, Germany)
Guitars, Synthesizers, Programming


Benjamin je německý kyrarista a skladatel, narodil se v roce 1979 v severním Německu. V letech 1988-2000 studoval s Konradem Lagiesem, Ulrichem Müllerem a Helgou Felkulovou, absolvoval lekce na elektrickou kytaru s Casparem Heinemannem a Wolframem Geisslerem, vystudoval hudební teorii s Bernhardem Brümmerem na "Musikschule des Landkreises Diepholz". Už od 13 let působí v kapelách různých stylů jako kytarista a skladatel. V roce 2000 začal studovat hru na klasickou a elektrickou kytaru na universitě Hochschule für Musik und Theater v Hannoveru (HfMuT) u profesora Hanse Michaela Kocha a jazzovou kytaru s Thomasem Brendgensem-Mönkemeyerem. Jako druhý obor studoval bicí nástroje a perkuse s Petrem Thomasem. Diplom získal v roce 2005. V roce 2003 začal pracovat jako hlavní kytarista v Divadle des Westens a Theater am Potsdamer Platz v Berlíně v různých hudebních inscenacích a muzikálech (Mamma Mia, Les Miserablés, Dirty Dancing, Hinterm Horizon). Mezitím stačil absolvovat Masterclasses s Aniello Desiderio, Hubert Käppel a Thomas Müller-Pering, lekce elektrické kytary s Wernerem Neumannem a Alexem Contiem.

Kromě toho založil kapelu Counter-World Experience (jazz-metal), hrál na kytaru v kapelách jako Funk Delicious (funk) nebo Sascha Kempin (pop) a orchestrech jako Deutsches Filmorchester Babelsberg nebo NjO pod vedením Kurta Masura.

V roce 2012 začal Benjamin pracovat jako skladatel, producent a mixážista ve svém studiu Light Mountain Studio v Berlíně pro hudebníky a umělce jako Xandria, Eisbrecher, Tanzwut, 48 Stunden, Stahlmann a mnoho dalších.

Působil v kapelách:
Execution - Vocals (backing), Guitars (acoustic & electric), Keyboards
1995 "Saeculum Obscurum" (Demo) Guitars (lead)
1996 "Pantheon" (Demo) Guitars (lead)
Členové H.D. Lorenz
(celým jménem Heinz Dieter Lorenz)
(Narozen 1955, Berlin, Germany)
Bass


Heinz Dieter je německý basista. S kapelou Counter-World Experience nahrál jejich první dvě alba "Always Home" (2002) a "Fraktal" (2004).

Účastní se projektu Swing Connection Berlin, kde si profesionální hudebníci, kteří jsou doma v nejrůznějších oblastech hudby, dopřávají svou vášeň pro swing jazz. V repertoáru jsou samozřejmě swingoví klasici Duke Ellington, Coleman Hawkins, Django Reinhard, Lionel Hampton, Ella Fitzgerald, ale také groovy z moderní doby do latinského jazzu, funky, raggae, rock a španělská kytarová hudba. Projektá se zúčasní mnoho hudebníků.

Zpět
Studiové desky:
2016 Pulsar
2012 Music For Kings
2009 Metronomicon
2007 Leaving Lotus
2004 Fraktal
2002 Always Home


Skupina:
Sebastian Hoffman - Bass
Thorsten Harnitz - Drums
Benjamin Schwenen - Programming, Guitars
Hosté:
Christian Meyers Trumpet (02)
Tom Geldschläger "Fountainhead" - Fretless Guitars (03)
Steve DiGiorgio - Fretless Bass (07)
Hannes Grossmann - Drums (10)
Diskografie Pulsar
Vyšlo 18. března 2016, Hänsel & Gretel, MIG 70052

Seznam skladeb:
01. Pulsar (3:50)
02. Bellatrix (4:18)
03. Helios (5:59)
04. Merak (4:14)
05. Elektra (3:42)
06. Nebula (6:01)
07. Alpha Serpentis (4:49)
08. Zaurak (4:01)
09. Europa (2:01)
10. Cygnus (4:09)
11. Sirius (4:23)
Total Time (47:27)

All compositions by Benjamin Schwenen
Recorded and mixed at Light Mountain Studio Berlin, September 2015 by B. Schwenen
Recorded at Light Mountain, Berlin, Germany
Drums recorded at Fabsound Studio Berlin
Produced: Benjamin Schwenen
Drums engineered: Fabian Jung
Fretless bass recorded at Esdegy Recordings
Hannes Grossmann drums recorded at Mordor Sounds
Fretless guitar solo recorded at Fountainhead HQ
Mastered: Hans-Jörg Mauksch at Pauler Acoustics, Northeim, Germany
Photos: headshot - Maika Eunice, www.headshot-berlin.com
Booklet design by Sophia Rehberg

Skupina:
Sebastian Hoffman - Bass
Thorsten Harnitz - Drums
Benjamin Schwenen - Programming, Guitars
Hosté:
Matthias Suschke - Church Organ (01,03)
Mohamad Reza Fazli - Ney (persian Flute) (05)
Anne-Catrin Märzke, Senta Aue, Teresa Suschke - Vocals (03)
Diskografie Music For Kings
Vyšlo 2012, Self-Released

Seznam skladeb:
01. Overture - The Coronation (2:20)
02. Trinity (4:39)
03. Trois Filles Du Roi (5:31)
04. Priamos (4:42)
05. Gilgamesh - King Of Uruk (4:41)
06. David (5:55)
07. Tiger Of Qin (5:36)
08. Karl the Great (5:18)
09. Beowulf (4:37)
Total Time: (43:19)

All compositions: Benjamin Schwenen
Produced: Benjamin Schwenen
Drums recorded at Popinstitut Hannover, 16. - 19. August 2011
Drums engineered: Christopher Peyerl and Kevin Podehl
Church organ and vocals recorded at Erlöserkirche Lichtenberg, Berlin
Recorded and mixed at Afterburner Studios Berlin, August - November 2011 by B. Schwenen
Mastered: Hans-Jörg Mauksch at Pauler Acoustics
Art Direction & Design: Headshot - Berlin, Maika Ernicke, headshot-berlin.com
Cover Painting: King Ludwig II of bavaria drawn by Gabriel Schachinger in 1887, courtesy of Bayerische Schlösserverwaltung, Munich


Skupina:
Sebastian Hoffman - Bass
Thorsten Harnitz - Drums
Benjamin Schwenen - Programming, Guitars
Hosté:
Cristian Felipe Carvacho - Percussion (03)
Jörg Sandner - Piano, Synthesizer (07)
String Quartet (09):
Mihail Anton - Violin
Florentin Chiran - Violin
Winnie Kübart - Viola
Ariane Spiegel - Violoncello
Diskografie Metronomicon
Vyšlo 2009, Self-Released
Rereleased 27. ledna 2017, MIG Music, 70082

Seznam skladeb:
01. Deus Ex Machina (3:29)
02. Metronomicon (4:58)
03. Fuego Barbarico (4:48)
04. Metis (5:58)
05. Quintus (4:12)
06. Deep Waters (6:04)
07. Digital Dust (5:12)
08. Youth (4:39)
09. End Of The Path (6:28)
Total Time (45:48)

All songs written: B. Schwenen, except Digital Dust composed by Jörg Sandner
Recorded and mixed at Afterburner Studios Berlin, October - December 2008 by B. Schwenen
Produced: Benjamin Schwenen and Counter-World Experience
Recorded: Benjamin Schwenen
Mixed: Benjamin Schwenen
Mastered: Hans-Jörg Maucksch at Pauler Acoustics
All Pictures: Headshot, Berlin, Maika Ernicke, headshot-berlin.com
Art Direction & Design: Headshot - Berlin, Maika Ernicke, headshot-berlin.com
Drums recorded at Popinstitut Hannover 3.-6.10.2008, engineered by Kristof Hinz & Michael Schugardt
Percussion recorded at Retox Studio Berlin, engineered by Marc Haussmann

Skupina:
Sebastian Hoffman - Bass
Thorsten Harnitz - Drums, Percussion
Benjamin Schwenen - Programming, Guitars, Synthesizer [Synth-guitar]
Hosté:
H.D. Lorenz - Bass
Diskografie Leaving Lotus
Vyšlo 17.ledna 2007, Self-Released/ GEMA, LC 6259/ Phonector CNS-Musikverlag

Seznam skladeb:
01. Amygdala (5:31)
02. Isis the Prism (6:01)
03. Decade of the Brain (4:38)
04. Boy Meets World (4:15)
05. Eurobeat (6:18)
06. FeMalice - The Lobster Under My Skin (6:18)
07. Interbeing (5:33)
08. Ikaros (4:45)
09. Leaving Lotus (5:39)
Total Time: (48:58)

Songwriter: B. Schwenen (01-06,08,09), T. Harnitz (07)
Recorded and mixed at Afterburner Studios Berlin, July - October 2006
Drums recorded at Popinstitut Hannover, 21.-24.08.2006
Producer: Counter-World Experience
Engineer [Drum Engineer]: Kristof Hinz
Mastered: Hans-Jörg Mauksch at Pauler Acoustics
Art Direction & Design: Headshot - Berlin, Maika Ernicke, headshot-berlin.com

Skupina:
Thorsten Harnitz - Drums
Benjamin Schwenen - Programming, Guitars
H. D. Lorenz - Bass
Hosté:
Diskografie Fraktal
Vyšlo 2004, Just for Kicks

Seznam skladeb:
01. Fraktal (4:15)
02. Equinox (4:00)
03. Chaoslace (3:50)
04. Vortex (4:58)
05. Space Left (1:46)
06. Gaia (6:28)
07. The Virtual Factor (4:45)
08. Watercoloured (6:25)
09. Brothers of Venus, Sisters Of Mars (7:03)
Total Time: (43:30)
All songs written by B. Schwenen, except Chaoslace written by T. Harnitz
Recorded and mixed at Afterburner Studios Berlin, October 2003 - March 2004
Drums recorded at Ton&Co, Hannover, 26.-29.8.2003
Producer: Counter-World Experience
Drums Engineered: Bastian Schilling
Mastered: Oliver Lüdecke
Design: Thorsten Keller
Cover fractals: Maria Grist
Design: Thorsten Keller

Skupina:
Thorsten Harnitz - Drums
Benjamin Schwenen - Programming, Guitars
H. D. Lorenz - Bass
Hosté:
Diskografie Always Home.
Vyšlo 2002, Self-Released

Seznam skladeb:
01. The Shock Experience (0:17)
02. Electrical Power Overdose (5:37
03. What's Real? (7:36)
04. The Quest (5:26)
05. Where Are You Really Going? (1:43)
06. Always Home. (6:09)
07. Chitin (7:16)
Live Bonus Track
08. Meridian 361 (live) (9:30)
Total Time: (43:34)

All songs written by B. Schwenen, except Chitin, written by T. Harnitz
Recorded and produced with the Boss BR-8 mixing console in Herrenhäuser Studios Hannover, July 2002

Zpět










Zpět
Oficiální stránky:
https://www.counterworldexperience.net/
https://www.thorstenharnitz.de/
http://www.crystalbreed.com/

Nahoru ProgressRock
Made by 
©  16.10.2017 
Menu Poslední aktualizace: 20.6.2019
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!