Karmakanic - progressrock.cz
             
      

Zpět
V 90. letech došlo k znovuvzkříšení progresivního (art) rocku v symfonickém stylu a skupiny jako The Flower Kings, Spock's Beard, Porcupine Tree a Transatlantic byly v čele této obnovy. Jonas Reingold, člen světově proslulé skupiny The Flower Kings, napsal na podzim roku 2000 několik progresivních mistrovských děl. Poté spojil své síly s Roine Stoltem, Jaime Salazarem, Zoltanem Csörzem, Johanem Glössnerem, Göranem Edmanem, Robertem Engstrandem a Tomášem Bodinem, se všemi významnými členy progresivní rockové rodiny, a zrodili se Karmakanic. Skupina Karmakanic je projekt švédského baskytaristy Jonase Reingolda, který je znám z jiných švédských progrockových skupin The Flower Kings a Kaipa. Karmakanic, pocházející z Malmö ve Švédsku je v podstatě skupina hudebníků řízená a koordinovaná Jonasem Reingoldem, který se obklopil částečně svými kamarády z domovské kapely a tak v sestavě pro debutové album byli i Roine Stolt (guitar, vocals), Tomas Bodin (keyboards), Zoltan Czörz (drums), Jaime Salazar (drums, percussion) - všichni působící v The Flower Kings. Doplnili je Robert Engstrand (keyboards) a Johan Glössner (guitar). V roce 2001 natočili své debutové album "Entering The Spectra", které bylo vydáno 7. října 2002. Není divu, že na tomto CD z roku 2002 znějí Karmakanic podobně jako The Flower Kings.

Jejich debutové album "Entering The Spectra" se stalo velmi populární mezi fanoušky progresivního rocku a v zavedených titulech rockových magazínů po celém světě. Kapela byla oceněna cenou za nejlepšího nováčka v roce 2002 ve velkém progresivním průzkumu DPRP a zařadili několik dalších žebříčků jako nejlepší nováček na scéně.

Od počátků v roce 2002 přispívá do kapely svůj talent mnoho plodných a zavedených hudebníků. Karmakanic byl vždy o uvedení hudby do první místnosti a hudba byla vždy diktována tím, kdo hraje, kde a na co. To je zřejmé z rozšířeného seznamu hráčů, kteří byli v průběhu let součástí skupiny: Göran Edman, Tomas Bodin, Roine Stolt, Zoltan Cszörsz, Jaime Salazar, Tomas Nyberg Robert Engstrand, Johan Glössner, Diana Nunez, Inger Ohlén, Ola Hedén, Jacob Karlzon, Sal Dibba, Krister Jonsson, Richard Anderson, Hans Bruniesson, Helin Melin, Helge Albin, Alex Reingold, Lalle Larsson, Elias Källvik, Lelo Nika, Rob Palmen, Andy Tillison, Theo Travis, Sven Cirnski, Maria Rodrik, Nils Erikson, Andy Bartosh, Norah Reingold, Christine Lenk, Ray Aichinger, Morgan Agren a nakonec Jonas Reingold.

Rok 2003 byl pro členy Karmakanic skvělým rokem. Jonas Reingold a Zoltan Csörsz dosáhli velkého úspěchu s albem The Flower Kings "Unfold The Future", kterého se prodalo téměř 40000 kopií po celém světě, a následovaly dvě úspěšné turné v Evropě a jedno ve Spojených Státech a Kanadě, kde si zahráli i na předním progresivním rockovém festivalu Nearfest. Zapojili se také do projektu Tangent při nahrávce "The Music That Died Alone", která se stala okamžitým "hitem" na scéně. Jonas se také podílel na nahrávání druhého alba švédské superskupiny Kaipa.

Po personálních změnách v roce 2003 Karmakanic spojili síly k nahrávání jejich druhého alba. Díky hvězdnému výkonu a ohromující produkci vytvořili mistrovské dílo. Druhé album "Wheel Of Life", které vyšlo v roce 2004, bylo natočené tentokrát v zúžené sestavě Jonas Reingold (electric bass, fretless bass, keyboards), Göran Edman (vocals), Zoltan Czörz, Krister Jonzon (electric guitar, acoustic guitar), ale mezi hostujícími muzikanty se opět objevili kolegové z The Flower Kings Roine Stolt, Tomas Bodin a Hans Bruniusson. Hudebně se zde Karmakanic vydali vlastní cestou, i když mnozí zde naleznou vlivy kapel jako Yes, Dream Theater, King Crimson a Frank Zappa. Ale většina lidí říkala: "Tohle je Karmakanic!"

Karmakanic koncem roku 2004 následně po vydání vyrazil na turné po celé Evropě. Ukázali světu, že se jedná o prvotřídní nahrávací akt, který také přináší ohromující živá vystoupení, které jasně uvádí: „Není vychloubání, pokud to dokážete zálohovat.“ Karmakanic jsou tu, aby zůstali, takže si zapamatujte Karmakanic.

Své směřování potvrdili na dalších dvou dosud vydaných albech "Who's The Boss In The Factory?" z roku 2008 a "In A Perfect World" (2011). Album "Who's The Boss In The Factory?" bylo první album vydané prostřednictvím InsideOut Music a přineslo skutečně fantastické album a definující hudební kout v repertoáru této skupiny, který nastiňuje jejich charakteristické znaky - melodická, ale zároveň složitá, kreativní a „chytrá“ hudba, plná emocí a rozmanitosti, vyznačující se ostrými dynamickými kontrasty, náhlými úplnými stoptimy, komplexním načasováním a změnami taktů, abstraktními texty a dlouhými instrumentálními party.

V září 2009 podnikli zahřívací evropské turné, než zabalili své bagly na dva slunečné týdny v USA. První zastávkou bylo Los Angeles a festival CalProg, kde bubenický post obsadil Nick D'Virgilio (Spocks Beard, Tears For Fears, Cirque de Soleil, Genesis). Během pouhých 6 hodin zkoušení a téměř třemi hodinami hustého materiálu se Nick naučil, jak se sluší na "opravdového profesionála" přizpůsobit se, aby to znělo, jako by spolu hráli už týdny. Jak to znělo, lze posoudit jednoduše, protože všechny skladby kromě jedné byly na tomto disku nahrány z té první show v Whittieru v Kalifornii z 10. října 2009.

Karmakanic si zahráli také v Ittervoort v březu 2010 společně s kapelou Beardfish.

V roce 2010 vyšel také společný záznam z koncertu Karmakanic se skupinou The Agents of Mercy "The Power of Two". Koncept "The Power Of Two" je založen na jednoduché myšlence, že dvě spolupracující síly jsou silnější než dvě oddělené jednotky pracující samostatně. Dva odlišné repertoáry předvádí jediná skupina lidí, kteří vytvářejí extravagantně bohaté tvarované "stěny zvuku", které si snad najdou cestu do vašich srdcí a myslí.

Rok 2011 přinesl album "In A Perfect World" a Jonasovi se opět podařilo vytvořit skvělé dílo. Sice se mu nepodařilo překonat svého předchůdce, ale znovu klikl na všechna správná tlačítka svým vysoce melodickým zvukem, snad i více "chytlavým", správné zářezy a spolu s Goranem Edmanem znovu prokázal svou schopnost zcela přizpůsobivě zapadnout do prog-rocku či metalové kapely.

Jonas Reingold má začít psát nové karmakanské album koncem tohoto roku. Aby získal inspiraci pro písně, plánovaně zůstal v hotelu Chelsea na West 23rd Street v New Yorku několik týdnů a napsat nějaký nový materiál. Hotel byl po mnoho let centrem tvůrčí a bohémské činnosti. Bob Dylan, Arthur C. Clarke, Alan Ginsburg a Gregory Corso všichni skládali nové práce, když byli v rezidenci, zatímco hotel v 60. letech 20. století využívali Janis Joplin, Leonard Cohen, Bob Dylan, Jimi Hendrix a Grateful Dead.

Po 14 letech od první nahrávky jsou Karmakanic zpátky se svým pátým studiovým albem jednoduše nazvaným "DOT", sice s poněkud neobvyklým titulem, ale se zajímavým příběhem v pozadí. Reingold vysvětlil název alba: "Měl jsem inspiraci začít psát "DOT", když jsem narazil na text slavného amerického autora a astronoma Carla Sagana. Hovořil o tom, jak jsme malí a bezvýznamní v tomto obrovském vesmíru. To samozřejmě může znít jako klišé a bylo vyřčeno mnoho věcí o naší existenci, vesmíru, proč jsme tady, kam jdeme, kdy to skončí, kdy to začalo a jaký je účel toho všeho? A tak dále. V tomto poněkud krátkém textu to však uvedl opravdu elegantně, takže jsem to nikdy nevnímal jako klišé. Inspirací pro něj byl ve skutečnosti obrázek Země, kterou Voyager 1 zaslal v roce 1990 z vnějších oblastí naší sluneční soustavy. Země se na obrázku objevila jako malý pixel, jako bledě modrá tečka odrážející se ve slunečním paprsku".

Centrem tohoto nového alba je epická skladba "God - The Universe And Everything No One Really Cares About", která je představena ve dvou částech, s celkovou stopáží cca 30 minut celkové hrací doby. Po první skladbě "DOT", která není ničím jiným než krátkým děsivým úvodem, z velké části tvořenou zlomeným signálem druhů, které se snaží rozplést nebo navázat kontakt, přichází první část "God...", která posluchače bez zjevného úsilí přenese prostřednictvím škály různých hudebních nuancí plných syntezátorů do jam session, svérázných instrumentálních pasíží, jemných klavírních přechodů, ohromující bubenické estakádě, náladových jazzových sekcí, opakovaných leitmotifů a dokonce i do ženského a dětského sboru. Bezchybné basové linie Reingolda jsou jako nenápadné tahy štětcem, vyplňující mezery kolem kytar a Edmanovy eklektické kombinace vokálních stylů. Tato píseň je propracovaná, složitá a vícevrstvá skladba, která vypadá, že pracuje kolem čtyř směrů, které kapela v různých dobách reviduje, silná, experimentální a dokonce příležitostně dojemná.

Na celé desce je znát péčlivost a přesnost, která vyzvedává hudební schopnosti kapely nad mnoho jejich současníků. "DOT" není čistě symfonicko-progové album, je více bohaté na různé dojmy a přináší mnoho zkušeností na základě vysoké úrovně hudebních dovedností a kompozičních schopností. Má fantastickou výhodu v tom, že vás zavede na cestu, která na konci nemusí nutně odpovídat na žádné otázky, a to je součástí jeho vnitřní krásy. Cesta na mnoho neexistujících míst, plná pohyblivých, inovativních a náročných očekávání, svůdných meditací a nakonec strhujících a povznášejících pocitů. Někteří by mohli říci, že to snad není tak dokonalé album jako "Who's The Boss In Factory", ale hudební dokonalost nevyžaduje dokonalost a upřímně řečeno, samotná dokonalost je poněkud nudná.

V květnu 2014 se kapely The Tangent a Karmakanic spojily na některé evropské termíny a vyrazily na společné turné v šestičlenné sestavě, v níž hráli členové obou kapel, včetně leaderů kapel Andy Tillisona a Jonase Reingolda, ke kterým se připojili Luke Machin, Lalle Larsonn, Morgan Agren a Goran Edman. Tato hybridní skupina nazvaná Tangekanic hrála písně z repertoáru obou kapel, nedávno dokončili i živou ilegální nahrávku z jedné show. Album "Hotel Can't Afford It" je živý "bootleg" zaznamenaný na show v New Jersey Proghouse v říjnu 2017. Tato nahrávka představuje materiál obou kapel Karmakanic z alba "Dot" an The Tangent z alba "The Slow Rust Of Forgotten Machinery". Skladba "Sanctuary In Music" je úplně nová píseň napsaná za spolupráce členů obou kapel a je reakcí na masakr na Harvest Festivalu v Las Vegas, kde šílený střelec s výkřikem zahájil palbu mezi diváky na hudebním festivalu Route 91 Harvest v Las Vegas, přičemž zabil 58 z nich a zranil dalších 851. Celý seznam termínů turné vyvrcholil vystoupením jako hlavní hvězda prvního večera festivalu Celebr8.3 v Londýně, kde se k nim večer připojil i speciální host Theo Travis.

Z úspěšného vystupování na Summer’s End festivalu se The Tangent a Karmakanic pod hlavičkou projektu Tangekanic vydali 13. října 2017 na turné po USA. "Po měsících plánování, úniku peněz jako když u Apollo 13 unikl kyslík a historii s vízy, který bude muset být zveřejněn ve svazcích, Tangekanic snad konečně prošli hraniční kontrolu USA, uhádli jste to, v pátek třináctého," řekl Andy Tillison pro portál Prog.

"To, čím jsme prošli, jsme vypustili z mysli. Pokuste se nás tentokrát vidět!! Přehlídka je skvělá, hudba je ohnivá a doufáme, že zde uvidíme mnoho našich přátel. Je nám líto, že jsme to nezvládli na západ... peklo - ještě jsme se nedostali na východ. Je to osmi hodinová cesta autobusem na letiště odtud! To je ta nejšílenější, ale nejodvážnější věc, jakou jsme kdy udělali".

Kapela v sestavě Tillison, Jonas Reingold (basa), Luke Machin (kytara), Goran Edman (zpěv) a Steve Roberts (bicí) předváděla repertoár složený z písní Tangent a Karmakanic. Vytupovali na Progstock, Rahway, New Jersey dne 15. října 2017, na Progtoberfest, Chicago, 21. října 207, v Shank Hall, Millwaukee, WI, 22. října 2017, v The Token Lounge, Detroit, MI, dne 24. října 2017 a nakonec v Roxy & Dukes, Dunellen, New Jersey dne 26. října 2017.

Leader kapely Karmakanics Jonas Reingold vystupoval na jaře 2019 na celosvětovém turné s bývalým kytaristou skupiny Genesis Stevem Hackettem v jeho koncertní kapele.

Zpět
Členové:
Göran Edman - Vocals (Yngwie Malmsteen)
Jonas Reingold - Bass (The Flower Kings)
Morgan Ågren - Drums (Kaipa (2000-dosud), Devin Townsend, Mats/Morgan Band, Casualties Of Cool, Frank Zappa, Steve Vai)
Nils Erikson - Keyboards, Backing Vocals
Lalle Larsson - Keyboards (Agents Of Mercy, Nils Erikson, Krister Jonsson)
Krister Jonsson - Guitars

Bývalí členové:
Marcus Liliequist - Drums

Členové

(Narozen 28. dubna 1956, Söderhamn, Sweden)
Vocals


Göran je švédský zpěvák a je jedním z nejslavnějších švédských zpěváků v melodickém rockovém a heavy metalovém žánru. Začal svoji profesionální kariéru v roce 1984 s kapelou Madison, zaznamenal více než 40 alb jako zpěvák, včetně několika hostování a nepublikovaných demech. Jeho nejslavnějšími díly jsou alba s Johnem Norumem (Europe) a Yngwiem Malmsteenem v letech 1990-1992, kteří jej přivedli k mezinárodní slávě na počátku 90. let. Od té doby pracuje především jako zpěvák pro několik studiových projektů, které pokrývají širokou škálu hudebních žánrů a stylů od westcoastu až po neoclassical metal.

Jeho čistý a vysoký vokální styl inspiroval nespočet zpěváků po celém světě a pomohl vytvořit "ochrannou známku stylu" společně s Joey Tempestem a několika dalšími ze švédského hard-rockového hnutí. I v současné době je stále velmi žádaný pro své nesporně vysoké kvalitní vokální výkony, profesionalitu a talent jako skutečně nadaný skladatel.

Edman je zapamatovatelný pro svoji spolu práci s mnoha umělci v průběhu let, ale hlavně pro dřívejší spolupráci s kytaristou Yngwie Malmsteenem. Nahrával však také s dalšími umělci a kapelami jako Vindictiv, Brazen Abbot, John Norum, Madison, Karmakanic, s nimiž také dvakrát cestoval po Evropě a USA, dále Street Talk, Kharma, Crossfade (EU), Signum Regis a Richard Andersson z těch nejdůležitějších.

Členové
(narozen 22. dubna 1969)
Bass


Je baskytarista z Malmö ve Švédsku, hrající mimo baskytaru na rovněž na fretless bass & Taurus pedals.

Na basovou kytaru začal hrát v roce 1986, když zaskakoval za přítele v místním slavném spektáklu WIRE. Kapela byla velmi nadšená jeho výkonem a nabídla mu stálé místo. V letech 1988 až 1994 studoval hudbu a absolvoval magisterské studium výtvarných umění v roce 1994.

Pak byl plně zaměstnán jako studiový hráč v letech 1994 až 1996, než konečně vydal své debutové album v roce 1995 jako leader skupiny pojmenované Sweden Bass Orchestra. Byl to basový big band složený z 5 basových hráčů a bubeníka. Hostovali také na nahrávce představení Niels-Henning Orsted Pedersen. V letech 1996 až 1999 byl Jonas vytížen nahráváním s různými umělci a v různých projektech, jako je např. Midnight Sun, Reingold, Sand and Gold a jiné.

Reingold také napsal několik písní pro švédskou metalovou skupinu The Poodles. Byla mu připsána pokaždé jedna píseň na každém z jejich alb (s výjimkou "Sweet Trade", kde je podepsán pod třemi skladbami). Podílel se na: "Metal Will Stand Tall", "Streets Of Fire", "Seven Seas", "Reach The Sky", "I Rule The Night" a "Father To A Son" mezi jinými. Většina z jeho příspěvků se staly jedněmi z nejvíce uznávaných skladeb skupiny.

V roce 1999 začal spolupracovat s The Flower Kings, kde nahradil Michaela Stolta, který se začal věnovat jiným věcem, a je stálým členem až do dneška. V současné době spolupracuje s Kings, Opus Atlantica, Time Requiem a se svoji vlastní kapelou: Karmakanic. Reingold byl také členem mezinárodní progresivní rockové kapely Tangent. Na basu hrál jako speciální host v projektu Musea/Colossus: Dante's Inferno s maďarskou progresivní kapelou Yesterdays. Toto koncepční CD bylo vydáno v prosinci 2008. Reingold také nahrál basu pro stejnojmenné album skupiny An Endless Sporadic.

Jonas Reingold spojil své síly s ostatními členy kapely Steve Hacketta, bubeníkem Craigem Blundellem a multiinstrumentalistou Robem Townsendem, aby vytvořili novou kapelu The Backstage. Kapela vydala své debutové album "Isolation" prostřednictvím Reingold Records dne 25. září 2020.

Členové
(Narozen 13. července 1967, Umea, Norrland, Sweden)
Drums


Morgan Ågren je švédský bubeník, který vystupuje jako člen progressive rockové kapely Kaipa.

Rodák z Umea, Norsko, se projevil jako vynikající talent již v mladém věku, když začal vystupovat veřejně v sedmi letech, až nakonec spojil své síly s Matsem Öbergem v roce 1981. Později společně zformovali skupinu "Zappsteetoot" v roce 1984, což byla skupina mezinárodně známá kapela hrající hlavně hudbu Franka Zappy.

V roce 1988 ve věku 20 byl Morgan Ågren spolu s Matsem Öbergem, pozván Frankem Zappou, aby hostovali ve Stockholmu na koncertě Franka Zappy. Pod dojmem Ågrenových schopností Zappa pozval Ågrena do Spojených Států, aby se podílel na několika projektech, včetně Grammy Award oceněného alba z roku 1994 "Zappa's Universe" se Stevem Vaiem, stejně jako vyprodané vystoupení v New Yorku při Lincoln Center's Great Performers Series v Avery Fisher Hall. Ågren také sdílel bubenickou stoličku s Terry Bozziem v kapele Dweezila a Ahmeta Zappy nazvané Z na albu "Shampoohorn". V roce 1996 Ågren koncertoval po celé Evropě jako člen kapely Glen Hughese a později i v Japonsku v roce 1997. V roce 1996 také vznikla vlastní nahrávací společnost Morgana Ågrena, Ultimate Audio Entertainment, jterá se věnuje vydávání "nové" hudby.

Ågren nahrál několik alb jako člen Fleshquartet (švédsky Fläskkvartetten), mezi jinými také "What's Your Pleasure?" a Grammy oceněnou Goodbye Sweden kromě několika mezinárodních vystoupení s Zappa's Universe a s Matsem Öbergem ve společné kapele Mats/Morgan Band.

V květnu 1997 Ågren vystupoval v unikátním projektu Swedish Film Institute, s nímž debutoval ve filmu a na několika mezinárodních festivalech. Výsledkem byl zvukový zážitek o délce 4 minuty a 35 mm krátký film "Lullaby for Lost Souls" reprezentující jej v nějaké "free-form stereo Dolby drum explozi". Ågren je také vysoce uznáván fanoušky extrémní a těžké hudby pro jeho studiový výkon na sólovém albu Fredrika Thordendala "Sol Niger Within", které vyšlo v roce 1997.

V roce 2013 se stal také hlavní postavou dvouhodinového dokumentu režiséra Carla Kinga alias Sir Millard Mulch, nazvaného "Morgan Ågren's Conundrum: A Percussive Misadventure". Objevil se také na albu Devina Townsenda, Dweezila Zappy a Brendona Smalla z Metalocalypse. Ågren také hostoval na bezejmenném albu projektu Casualties of Cool.

V roce 2010 byl Morgan byl zvolen No.1 čtenáři magazínu Modern Drummers v kategorii "fusion".

Členové
(celým jménem Nils Gustav Ericson)
(Narozen 25. května 1966, Slottsstadens, Malmö, Sweden)
Keyboards, Backing Vocals


Nils Erikson je švédský hudebník, skladatel, producent, spisovatel a zvukový inženýr, nyní žije v Kristianstad, Sweden. Mimo jiné vydal šest sólových alb v různých žánrech, získal nominace na dvě gramy a skládal i filmovou hudbu. Věnuje se také profesionálně mixingu a masteringu nahrávek. Dvakrát byl nominován na švédskou Grammy Awards.

Nils Erikson začínal jako čtyřletý, když psal své vlastní písně a pokračoval po celý život, při tom experimentoval s různými hudebními styly. Když mu bylo asi devět let, se svým kamarádem Ricardem nazvali jejich hudební projekt NERW. Postavili si vlastní syntezátor a používali také různé zvukové doprovody, které používali k vytváření vlastních nahrávek. Byla tam spousta klavírních básní, písniček, flétny, kytary a samozřejmě syntezátory. Nils vystudoval Lund University v oborech muzikologie a psychologie.

Poté, co jeho další skupina Under The Sun získala ocenění Rock-SM 1988 a účastnila se i soutěže v Japonsku jako zástupce Skandinávie. V té době stále zpíval a skládal v angličtině. Ale stále více se zaměřoval na svoji sólovou kariéru a debutoval v roce 1996 v recenzích chváleným albem "Tracks". Styl byl inspirován umělci jako Simple Minds, U2 a Peter Gabriel, ale Erikson už zpíval ve švédštině se Skane dialektem. Byl nominován na Grammy v kategorii Nový objev roku a Pop/Rock umělec roku. Další deska "Albert Typhoonu" vyša následující rok, ale pak trvalo až do roku 2004, než Nils Erikson vydal svoji třetí sólovou desku "Inferno Mini". Jazyk byl ještě švédský, ale styl byl temnější než dříve.

V roce 2007 vyšlo první sólové album v angličtině "On the Verge" s trochu pozměněným a dalšími autory textu. Recenze byly stále pozitivní, i když ne tak ohromující jako předtím. Na pátém sólovém albu "Secrets For A Piano" (2008) změnil Erikson žánr úplně, a to na sólové klavírní skladby v klasickém stylu, ovlivněné mimo jiné autory jako Satie a Debussy. Nils Erikson také nahrál řadu víceúčelových náboženských děl, mimo jiné pro katedrálu Mariakören ve Västeras, a několik kratších skladeb pro smyčcový orchestr.

V roce 2008 debutoval Erikson jako filmový hudební skladatel pro "The Man Inside", což byl irský krátký film, který získal řadu mezinárodních ocenění a v roce 2014 skládal pro oceňovaný švédsko-dánský krátký film "Carry A Couch" za podpory Švédského filmového institutu.

Určitý návrat k populární hudbě uskutečnil až s instrumentálním záznamem "The Prophet & The Piano" (2012), který nebylo vydán na fyzickém CD. Remix singlové skladby "Stranger", produkovaný firmou SoundFactory, dosáhl v létě Top 20 švédského žebříčku. Některé z Eriksonových klavírních písní byly také vydány v tzv. Chill verzích, kde "Silver Lining" obsahuje více než 2 miliony přehrání na Spotify (2017).

V roce 2011 se stal Nils Erikson zpěvákem a klávesistou švédské symfonic rockové kapely Karmakanic, která nalezla své posluchače převážně v USA, Holandsku a Německu. Recenze desek a odezvy na koncerty byly vždy velmi pozitivní.

Během let 2013-2016 vydal v žánru "ambient electronica" několik písní (pouze pro streamování), inspirované mimo jiné Jean-Michelem Jarrem a Vangelisem. Píseň "Voyager" byla v létě roku 2016 vypsána na Spotify s více než 1,5 miliony přehrání.

Kromě hudební kariéry je Nils Erikson již dlouhou dobu zaměstnán jako redaktor v měsíčníku pro hudební technologie, bývalý hudební magazín Tidningen Monitor (Hansen Media) a nyní studio (IDG Media) s testy, reportážemi a speciálními kurzy. Vede také malý ateliér se zaměřením na vlastní produkci, ale produkuje a nahrává s jinými umělci.

Členové
(celým jménem Lars Egon Johan Larsson)
(Narozen 19. května 1974)


Je švédský pianista a skladatel, hráč na piano, varhany & synthezátor.

Jeho hudba bývá popisována jako krásná, virtuózní a trošku melancholičtější. Jeho hra je směsicí nadčasového jazzového zvuku s moderním klasikou, hudebním experimentalismem, hřejivou romantikou a ohnivou energií, která se zmínila v době jeho dospívání v lásku k heavy metalu. Jeho jedinečný styl hry udělal z jeho některých nahrávek sběratelský kult po celém světě.

Jeho sbírka nahrávek obsahuje několik nahrávek pro Liquid Note Records, jazz-rockové CD Ominox, Richard Hallebeek Projekt se starší kytarovou legendou Shawn Lanem, Electrocution 250, elektrickou karikatura hudby s Toddem Duanem a Peterem Wildoerem. V roce 2001 Larsson obdržel cenu kultury města Helsingborg. Následující rok mělo premiéru jeho převratné představení Seven Deadly Pieces v Henry Dunker Culture Center v Helsingborgu, Švédsko. Hudba vyžadovala 200 stránek partitur napsaných pro komorní orchestr a thrash metalovou kapelu a pro nejméně patnáct lidí na jevišti.

Pro metalové části Lalle pozval členy vysoce uznávané švédské kapely Darkane. Koncert měl velký úspěch, byl nadšeně přijat kritiky. Nikdy předtím Culture Center nebylo svědkem takové hudební směsice, ale nadšené publikum, mladí i staří, klasické a metalové, odměnilo skladatele bouřlivými ovacemi. Koncert byl nahráván a byl vydán o šest let později na DVD spolu s dokumentem o skladateli.

V roce 2004 se Lalle objevil na několika albech pro Liquid Note Records jako hráč i skladatel. Richard Hallebeek Project zůstává nejpopulárnějším fusion albem po dobu několika týdnů, stejně jako bylo přijato nadšenými kritiky. Lalle je nazván "švédskou senzací" podle amerického tisku a jeho hudba je hrána pravidelně nezávislými rozhlasovými stanicemi v Austrálii, USA, Mexiku, Japonsku a Holandsku.

Projekt Electrocution 250 útočil na číslo 1 žebříčku v nejrespektovanějším jazzovém magazínu UK, Jazzwise, který jej označil za "originální mistrovské dílo" podle světového tisku. V září téhož roku bylo vydáno v Japonsku u Marquee/Avalon s novou obálkou a zbrusu novou bonusovou skladbou. Liquid Note Records také vydal Lalleho nahrávky s jeho první kapelou Ominox. Jednalo se o kompilace nahrávek z let 1993-95.

Později v tomto roce se Larsson připojil s basistou Jonasem Reingoldem (The Flower Kings) ke kapele Karmakanic společně se Zoltanem Csorszem (Hellborg, Flower Kings), Kristerem Jonssonem, Robem Palmenem a Göranem Edmanem (ex Yngwie Malmsteen) pro evropské turné v Belgii, Holandsku a v Německu.

V roce 2005 Lalle napsal a nahrál TimeLine s Bas Cornelissen, tři nahrávky u Munich Records, které nabízejí světově uznávaného baskytaristu Gary Willise (Tribal Tech, Wayne Shorter) a bubeníka Sebastiaan Cornelissen (izotop, RHP).

V dubnu 2006 Karmakanic hráli na progresivním RosFestival ve Philadelphii, v USA, kde se jim dostalo spontánních ovací nadšeného publika uprostřed představení. Po turné Lalle nahrál své klávesy pro třetí desku Karmakanic "Who’s The Boss In The Factory".

Roku 2009 se zrodil nový projekt - Lalle Larsson’s Weaveworld. Tato kapela je kvintet skládající se z klavíru/kláves, bicích, basy a dvou kytar. Kolem klavírního základu je hudba tmavá a gothická a má melancholii a vynikající kvalitu s mnoha vlivy , od klasiky, jazzu až po heavy metal. První album bylo vydáno u Reingold Records v říjnu 2009 a hrají na něm Jonas Reingold, Richard Hallebeek, Stefan Rosqvist a Mikael "Walle" Wahlgren. Po návratu na podzim z úspěšného turné po USA s Roine Stoltem a Agents Of Mercy & Karmakanic, Lalle Larsson začal pracovat na druhém albu Weaveworld.
Vlastní stránky: http://www.lallelarsson.com/

Členové Krister Jonsson
(Narozen 30. června 1971, Sundsvall, Sweden
Guitars


Krister je jazzový kytarista a skladatel žijící v Malmö, Sweden. "Když jsem začal hrát, vzpomínám si, že mě to fascinovala natolik, že se dalo splnit naprosto všechno a ještě být schopen vořit a improvizovat hudbu společně. Toto mě přivedlo k závěru, že je mnohem lepší hrát blues, které komunikuje hudebním jazykem, kterým každý hovoří."

Krister Jonsson později uvedl: Když jsem přišel do kontaktu s jazzem, zjistil jsem, že jazz i blues jsou tradice, což je pro mě důležité, a také svoboda uchopit vlivy jiných stylů hudby, v závislosti na obsahu, který cítíte. Tato možnost vytváření nových dialogů a pohybovat se v různých temperamentně souvisejících směrech, od sofistikované a subtilní hrubý a špinavý, je asi největší důvod, proč hraji hodně jazz/improvizovanou hudbu. Doufám, že to, co dělám, by mělo mluvit s něčím, co je již v samotném posluchači, aby se člověk mohl emocionálně odvázat s tím, co dělám, i když samotná hudba není plně známa."

Krister Jonsson je již dlouho jedním z nejuznávanějších a nejvyhledávanější hudebníků z Malmö a švédským kytaristou, je oceňován kritiky i posluchači jako hudebník. Jeho pestrá a terénní hra na kytaru bylo slyšet mimo jiné na deskách hudebníků jako Fredrik Lundin Overdrive, Cennet Jönsson Quartet, Linda Pettersson Bratt/Krister Jonsson Duo a Peter Danemo Kapell. S vlastní skupinou Krister Jonsson Trio natočil dvě alba, na druhém z nich spolupracoval s violoncellistkou Svante Henrysonovou. Hrál také s Miroslavem Vitoušem, Davidem Liebmanem, Marilyn Mazur, Trine-Lise Vaering, Jim Black, Rigmor Gustafsson, Anders Bergcrantz, Audun Kleive a dalšími.

Členové
(Narozen *** 1979, Danish)
Drums


Marcus je dánský hudebník a hráč na bicí a percussion. Marcus je znám z působení v kapelách Eggs & Dogs, Karmakanic, Spin Gallery, The Flower Kings.


Marcus Liliequist začal hrát na bicí, když mu byly tři roky, to hrál na hrnce a pánve své matky. V pěti letech už dostal dostal svůj první drumkit. Ve věku 10 až 15 letech navštěvoval několik hudebních škol a měl mnoho různých učitelů hry na bicí.

Někdy mezi 15 a 20 lety se Marcus Liliequist přestěhoval z maloměstečka Olofstrom in Blekinge,Sweden, do Malmö, kde docházel také na hudební školu v Heleneholm. Poté přešel na Malmoe University Of Music, kde ale vydržel jen dva roky. Pak se Marcus Liliequist přemístil do Los Angeles, kde navštěvoval Los Angeles Music Academy (LAMA). Byl to pro něj úžasný čas jako hudebníka, neboť zde měl učitele jako Joe Porcaro, Ralph Humphrey, Mike Shapiro, John Robinson a Mark Schulman. Dokonce i Vinnie Colaiuta se několikrát zastavil. Vrátil se do Švédska ve svých 21 letech a od té doby hraje jako bubeník na plný úvazek. Marcus hraje všechny styly od jazzu až po hard rock, a ve své hře si zformoval svůj zvuk a vlastní odlišnosti. Marcus Liliequist natočil mnoho alb a odehrál stovky různých koncertů. Nyní po sedmi letech života v Dánsku se vrátil ke svým kořenům ve Stockholmu, Švédsko.

Marcus Liliequist hrál mimo jiné s hudebníky jako Percy Sledge (US), Outlandish (DK), Robbie Williams (UK), Mans Zelmerlöw (SE), Nils Landgren (SE), Zara Larsson (SE), Cory Henry (US), Eric Martin (US), Timbuktu (SE), Mark King (UK), Rasmus Seebach (DK), Miriam Bryant (SE), Randy Brecker (US), Eric Gadd (SE), Sanne Salomonsen (DK), Joseph Williams (US), Lisa Nilsson (SE), Loreen (SE), The Flower Kings (SE), Calaisa (SE), Jill Johnson (SE), Medina (DK), Mikael Rickforse, Lill Babs, Ovet Türmvisth, Hasse Andersson, Lotta Engberg, Janne Shaffer, Clarkem, Svante Thuresson, Pernilla Wahlgren, Peter J Back, Nisse Hellberg, Tommy Nilsson, Malmohousefoundation, Lasse Berghagen, Shirley Clamp a s mnoha dalšími.

Zpět
Studiové nahrávky:
2016 DOT
2011 In A Perfect World
2008 Who's The Boss In The Factory
2004 Wheel Of Life
2002 Entering The Spectra
Živé nahrávky:
2014 Live In The US
2010 The Power Of Two
2010 Summer's End (bootleg)
2006 Live At Rosfest

Tangekanic:
2018 Hotel Can't Afford It


Skupina:
Göran Edman - Vocals
Krister Jonsson - Guitars
Nils Erikson - Keyboards, Vocals
Lalle Larsson - Keyboards
Jonas Reingold - Bass
Morgan Ågren - Drums
Hosté:
Andy Tillison - Hammond organ (02,06)
Andy Bartosh - Guitars
Ray Aichinger - Saxophone
Alex Reingold - Vocals
Norah Reingold - Vocals
Christine Lenk - Vocals
Diskografie DOT
Vyšlo 22. července 2016, InsideOut, IOMCD 461, 88985335722

Seznam skladeb:
01. Dot (1:04)
02. God The Universe And Everything Else No One Really Cares About Part. 1 (23:46)
03. Higher Ground (10:10)
04. Steer By The Stars (4:23)
05. Travelling Minds (4:59)
06. God The Universe And Everything Else No One Really Cares About Part. 2 (6:00)
Total Time (45:24)

Live From Rosfest 2012
01. Send A Message From The Heart ()
02. Do You Tango? ()
03. Turn It Up ()
04. 1969 ()
05. Eternally ()
06. The Making Of Dot ()
07. Interviews ()
Total Time (50:15)

Producer: Jonas Reingold
Artwork: Hugh Syme

Skupina:
Göran Edman - Vocals
Krister Jonsson - Electric & Acoustic Guitars
Lalle Larsson - Keyboards, Backing Vocals
Nils Erikson - Keyboards, vocals
Jonas Reingold - Fretted & Fretless Basses, Guitars, Keyboards, Backing Vocals
Marcus Liliequist - Drums
Hosté:
Inger Ohlén - Backing Vocals (01,03)
Diskografie In A Perfect World
Vyšlo 26. července 2011, InsideOut Music, IOMCD 346 (EUR), 0556-2 (US)

Seznam skladeb:
01. 1969 (14:12)
02. Turn It Up (6:53)
03. The World Is Caving In (8:58)
04. Can't Take It With You (5:42)
05. There's Nothing Wrong With The World (7:22)
06. Bite The Grit (4:57)
07. When Fear Came To Town (9:54)
Total Time (58:10)

Bonus Tracks on 2011 Enh-CD edition:
01. Turn It Up (Radio Edit) (4:39)
02. Send A Message From The Heart (22:34)

Arranger, Producer: Jonas Reingold
Artwork: Patrik Larsson

Skupina:
Krister Jonsson - Electric & Acoustic Guitars, Keyboards, Bass
Göran Edman - Vocals
Lalle Larsson - Keyboards
Jonas Reingold - Bass & Fretless Bass, Keyboards
Zoltan Csörsz - Drums, Percussion
Hosté:
Johan Glössner - Acoustic Guitars
Elias Källvik - Guitars
Roine Stolt - Hammond Organ, 12-string Guitar, Percussion
Rob Palmen - Vocals
Tomas Bodin - Keyboards
Andy Tillison - Hammond Organ, Moog Synth
Lelo Nika - Accordion
Theo Travis - Tenor Sax
Diskografie Who's The Boss In The Factory
Vyšlo 18. listopadu 2008, InsideOut Music, IOMCD 304 (Germany)

Seznam skladeb:
01. Send A Message From The Heart (19:29)
02. Let In Hollywood (4:53)
03. Who's The Boss In The Factory (13:04)
04. Two Blocks From The Edge (9:51)
05. Eternally Part I (1:51)
06. Eternally Part II (6:22)
Total Time (55:28)

Producer, Mixing: Jonas Reingold
ArtWork: Thomas Ewerhard

Skupina:
Jonas Reingold - Electric Bass, Bass Guitar [Fretless Bass], Keyboards [Additional Keyboards]
Zoltan Csörsz - Drums
Krister Jonzon - Electric Guitars, Acoustic Guitars
Göran Edman - Vocals
Hosté:
Sal Dibba - Congas, Djembe [Yembe] (03,05)
Tomas Bodin - Electric Organ [Hammond Organ] (01,02,03)
Helge Albin - Flute (07)
Roine Stolt - Guitar (07,08)
Hasse Bruniusson - Percussion (01)
Helen Melin - Percussion (02,04,05,07)
Ola Hedén - Piano (07)
Jakob Karlzon - Piano, Keyboards (05,07)
Inger Ohlén - Vocals (05)
Richard Anderson - Keyboard Solo (01)
Alex Reingold - Vocals [Speech] (02)
Diskografie Wheel Of Life
Vyšlo 14. září 2004, Regain Records, RR0404-045

Seznam skladeb:
01. Masterplan, Part 1 (14:39)
02. Alex In Paradise (5:07)
03. At The Speed Of Light (6:28)
04. Do U Tango? (7:44)
05. Where The Earth Meets The Sky (12:59)
06. Hindby (4:59)
07. Wheel Of Life (8:28)
08. Masterplan, Part 2 (5:10)
Total Time: (65:36)

Produced: Jonas Reingold
Composed, Arranged: Jonas Reingold
Lyrics: Inger Ohlén
Recorded and Mixed: Jonas Reingold at Reingold recording studio may 2003 - dec 2003
Recorded at Reingold Studio, Cosmic Lodge, ChezNanna and Bodin Studios
Mastered: Peter In de Betou at Tailor Maid Production
Design [Graphic Design]: Sofia Petersen
Photography, Coordinator [Artwork Coordinator]: Christian Leo
Published: Regain publishing and Reingold songs

Skupina:
Jonas Reinglod - Bass, Keyboards, Backing Vocals
Zoltan Czörz - Drums
Göran Edman - Lead & Backing vocals
Johan Glössner - Electric Guitars, Acoustic Guitars
Robert Engstrand - Keyboards
Tomas Bodin - Keyboards, Sounds
Jaime Salazar - Drums, Percussion
Hosté:
Thomas Nyberg - Backing Vocals
Roine Stolt - Vocals, Electric Guitar, Acoustic Guitar
Diskografie Entering The Spectra
Vyšlo 7. října 2002, Regain Records, RR0209-013 (Sweden)

Seznam skladeb:
01. The Little Man (1:29)
02. Entering The Spectra (12:20)
     a. Yellow
     b. Blue (The Innocent)
     c. Red
     d. Purple
     e. Indigo
     f. Green
     g. White
03. The Spirit Remains The Same (6:01)
04. Cyberdust From Mars (3:34)
05. Space Race No 3 (4:36)
06. The Man In The Moon Cries (3:12)
07. One Whole Half (5:17)
08. Is This The End? (7:12)
     Part I (The End)
     Part II (The Light)
     Part III (The Question)
09. Cello Suite No 1 In G Major (1:02)
10. Welcome To Paradise (9:19)
Total Time: (54:02)

Produced: Jonas Reingold
Mixed: Jonas Reingold
Recorded: Anders Theander, Jean-Luc, Dexter Frank Jr., Gepetto Azzaro
Mixed: Magnus Sedenberg
Mixed, Recorded: Maxe Axelsson
Mastered: Göran Finnberg


Skupina:
Jonas Reingold - Bass, Vocals
Morgan Ågren - Drums
Krister Jonsson - Guitars
Nils Erikson - Keyboards, Vocals
Lalle Larsson - Keyboards, Vocals
Göran Edman - Vocals
Hosté:
Diskografie Live In The US
Vyšlo 25. ledna 2014, Reingold Records, RRCD010

Seznam skladeb:
Disc 1
01. When The World Is Caving In (8:42)
02. Where Earth Meets The Sky (14:25)
03. Turn It Up (7:08)
04. Do U Tango? (14:38)
05. 1969 (14:38)
06. Eternally (9:31)
Total Time (68:46)

Disc 2
01. Send A Message From The Heart (21:51)
02. Undertow/When The World Is Caving In Reprise (9:40)
Total Time (31:31)

Live recording from 2012 at the Rites of Spring Festival in Gettysburg PA USA
Recorded: Mike Potter
Mixed, Edited: Jonas Reingold
Artwork: Patrik Larsson & Peel Production
Photography: Buster Harvey

Skupina:
Jonas Reingold - Bass
Nick D'Virgilio - Drums
Roine Stolt - Guitars
Lalle Larsson - Keyboards
Göran Edman - Vocals
Nad Sylvan - Vocals, Percussion
Hosté:
Diskografie The Power Of Two
Vyšlo 2010, Reingold Records, RRCD 003

Seznam skladeb:
01. The Fading Ghosts Of Twilight (8:21)
02. Heroes And Beacons (10:00)
03. Jesus On The Barricades (6:31)
04. Where Earth Meets The Sky (14:43)
05. Do U Tango? (8:39)
06. Lalles Solo (5:46)
07. Eternally (10:01)
08. Afterglow (6:36)
Total Time: (70:37)

Recorded live in USA, Octover 2002


Skupina:
Jonas Reingold - Bass, Vocals
Lalle Larsson - Keyboards, Vocals
Göran Edman - Vocals
Reine Stolt - Guitars
Walle Wahlgren - Drums
Hosté:
Nad Sylvan - Vocals
Diskografie Summer's End
Vyšlo 2010,

Seznam skladeb:
01. Send A Message From The Heart (21:14)
02. Bite The Grit (8:34)
03. Where Earth Meets The Sky (14:55)
04. Eternity (7:53)
Total Time (52:36)


Skupina:
Jonas Reingold - Bass, Vocals
Morgan Ågren - Drums
Krister Jonsson - Guitars
Nils Erikson - Keyboards, Vocals
Lalle Larsson - Keyboards, Vocals
Göran Edman - Vocals
Hosté:
Diskografie Live At Rosfest 2006
Vyšlo 2006,

Seznam skladeb:
01. The Spirit Remains The Same Joint (8:49)
02. Alex In Paradise (6:46)
03. Send A Message From The Heart (20:49)
04. Band introductions (1:49)
05. Special Songs For The Flower Kings (46:31)
06. Eternally (10:24)
Total Time (85:12)



Skupina:
Jonas Reingold – Bass Guitar
Andy Tillison – Keyboards & Vocals
Göran Edman – Vocals
Luke Machin – Guitar
Steve Roberts – Drums
Hosté:
Theo Travis - Sax & Flute (Italy & UK only)
Diskografie Hotel Can't Afford It
Vyšlo 11. února 2018, Reingold Records, RRCD016

Seznam skladeb:
01. The Tangent - A Spark In The Aether (5:41)
02. The Tangent - Doctor Livingstone (I Presume) (12:13)
03. Karmakanic - God, The Universe & Everything Else Nobody Cares About (25:48)
04. Tangekanic - Sanctuary In Music (9:08)
05. The Tangent - Two Rope Swings (9:47)
06. Karmakanic - Steer By The Stars (14:42)
Total Time (77:19)

Recorded at The New Jersey Proghouse, October 26 2017
Recorded: Jon Yarger
Mixed and Fixed: Andy Tillison at MBL Yorkshire
Cover Photo: Luke Machin
Cover Effects: Andy Tillison with Mark Buckingham, Ed Unitsky and martin Stephen
"Hotel Can't Afford It" je živý "bootleg" zaznamenaný na show v New Jersey Proghouse v říjnu 2017. Tato nahrávka představuje materiál obou kapel Karmakanic z alba "Dot" an The Tangent z alba "The Slow Rust Of Forgotten Machinery". Skladba "Sanctuary In Music" je úplně nová píseň napsaná za spolupráce členů obou kapel a je reakcí na masakr na Harvest Festivalu v Las Vegas, kde šílený střelec s výstřikem zahájil palbu mezi diváky na hudebním festivalu Route 91 Harvest v Las Vegas, přičemž zabil 58 z nich a zranil dalších 851.

Zpět



Karmakanic March 2010 in Ittervoort NL


Karmakanic (left to right) - Lalle Larsson, Nils Erikson, Jonas Reingold, Göran Edman, Krister Jonsson, Morgan Agren









Zpět
Oficiální stránky:
http://www.karmakanic.se/



ProgressRock Nahoru
Made by 
©  4.1.2021 
Menu Poslední aktualizace: 4.1.2021
mbrezny@centrum.cz  
...a vzkaz autorovi!