Smash The Crash - progressrock.cz
   
   


Zpět
SMASH THE CRASH je výborná polská jazz-rocková skupina z Lodže ve složení Rafal SZEWCZYK, Łukasz MOSZCZYNSKI, Michał KARKUSINSKI a Marcin BLASIAK. Skupina vznikla kolem března 2017, ale inspirace pro skupinu začala už dříve v lednu, když kytarista SZEWCZYK pracoval na své sólové desce "Soundscapes". Od té doby pracovali na materiálu, který se řídí jejich heslem vytvářet komplexní instrumentální hudbu s vášní a bez kompromisů. Tato polská progresivní rocková kapela implementující prvky art rocku, fusion a jazzové hudby.

"Chceme dělat komplexnější druh hudby, který uspokojí naše potřeby a očekávání - to je základní motto kapely. Můžete očekávat velmi rozmanitý jazz-rock, především instrumentální hudbu, jednoduché i složité skladby a aranže, v případě nahrávek i přítomnost našich hudebních přátel".

Smash The Crash debutovala EP albem "Baba Jaga" . Pod tímto názvem debutuje, protože pánové už nejsou mladí. Tři z nich spolu hráli před 15 lety pod názvem G.O.L.E.M. Mozkem kapely se zdá být kytarista Rafał Szewczyk, tvůrce skladby, ale zbytek formace ovlivňuje aranžmá skladeb. A to je nejdůležitější - hudebníci se věnují instrumentální hře, což není vůbec jednoduché, ale přesto cítí touhu hrát si se zvukem a zvukem, hledat si svou cestu, byť v rámci známých inspirací.

Tento 26 minutový materiál začíná titulní suitou, která trvá čtvrt hodiny a skládá se ze tří částí, které byly původně samostatnými díly. A je dobře, že se je umělci rozhodli spojit v jeden celek, protože díky tomu je skladba různorodá a tlumená část II vložená uprostřed, jakoby akustická a oneirická, dává pauzu od ostatních dvou intenzivních částí. Ta první, odstartovaná zvukem praskajícího alba. jakoby kývnutí na vzdálené, ale krásné časy pro hudbu, se pěkně houpe a díky pulzujícím basům získává přirozený feeling. Mezitím některé klávesy mají dokonce příchuť space rocku. Všemu samozřejmě dominuje Szewczykova kytara, která zde přirozeně vytváří všechny hudební příběhy. Některé melodie jeho sólových forem, ať už v první nebo třetí větě, mají lehce orientální odstín. Celkově má celá skladba fusion rockového ducha, ve kterém se zdá být velký prostor pro jinou interpretaci či improvizaci. V této souvislosti stojí za pozornost odvážné, hlučné a halasné finále třetího dílu Baba Yaga.

O druhé skladbě hodně vypovídá už samotný název. Je to vlastně úhledná kombinace jazzového frázování s metalovými riffy. Skladba obsahuje jazzové perkusní licky a prog metalové twisty. A opět vládne kytara, která je díky svým efektům barevná a originální.

Ve skladbě "The Seeker", kterým nahrávka končí, pánové ukazují, jak vměstnat tolik rozdílů do méně než 4 minut. Skladba na úvod přináší hysterickou, ječící kytaru a pohrávání si se samply, aby během chvilky ventilovali atmosférický relax posypaný ženskými vokály. Vše se samozřejmě tónuje a kytary brzy získávají na metalovém žáru a klávesy uvádějí trochu psychedelie.

Možná to ještě není všechno dokonale vyvážené a možná dokonce občas přetížené zvukovými nápady. Na druhou stranu v takové dávce, necelé půlhodině, ale hudba nenudí a měla by zajímat znalce inteligentního hraní, ve kterém se progrock mísí s jazzem, fusion a metalem a v mnoha momentech se nevyhýbá zajímavým a atraktivním melodickým řešením.

Po velmi úspěšném EP "Baba Jaga" z roku 2018 vydala lodžská kapela s mírným zpožděním ve spolupráci s vydavatelstvím Oskar skvělé debutové album "PL Lady", které je převážně instrumentální fusion-prog s prvky jazz-prog-rock a heave-prog rock. Lídr formace Rafał Szewczyk naznačil, že by mělo být hotovo v roce 2018. Nakonec vyšlo až 29. března 2019. Deska zdánlivě přichází ve standardním obalu na CD, přesto tu máme místo obyčejného bookletu s přebalem kus průhledného plastu s fragmentem ženské tváře. V kombinaci se zlatým diskem viditelným pod ním získáme pěkný halo efekt. Zajímavé a originální řešení, které provedli Point of View.

Ne však vnější efekt, ale hudba je zde samozřejmě nejdůležitější. A tady byl Szewczyk, který byl jediným skladatelem na předešlém EP "Baba Jaga", ještě přesnější. V rozhovoru při premiéře EP "Baba Jaga" v květnu 2018 oznámil, že se materiál pomalu mění a plánované album bude rozmanitější. A doopravdy tomu tak je. Z devíti skladeb zde jsou čtyři výhradně jeho autorské a dvě spoluautorské. Basista Marcin Błasiak a bubeník Łukasz Moszczyński tu mají "svá" díla. Efekt je také slyšitelný, díky čemuž je materiál ještě barevnější, rozmanitější a vícevláknový.

Pořád je to instrumentální rock, ale má od něj i jeden definitivní odklon. Protože album končí titulní skladbou "PL Lady", ve které zpívá jako hostující interpret (v polštině, i když anglický překlad textu je k nalezení viditelně pod průhledným obalem, na kterém je disk umístěn) Łukasz Pietrzyk. Je to docela překvapivá věc, která se odlišuje od ostatních. V podstatě krátká rocková skladba, s vokály lehce navazujícími na stylistiku stylu rap. Již dříve byly zveřejněny tři skladby alba, "JazzMeta" a "The Seeker", které si našly cestu na EP "Baba Jaga", ale také "Don't Make A Village", který je známý z živé verze z roku 2017 publikované na jejich bandcamp profilu a byl rozšířen ze šesti na devět minut.

Obecně se styl jejich hudby nezměnil. Hudebníci nabízejí skladby, které čerpají především z rocku, fusion, art rocku, progresivního metalu nebo jazz rocku. Podstatnou roli v něm samozřejmě hraje kytara, která působí jako jakýsi vokál, tvořící hlavní melodická témata. Na druhou stranu se při poslechu alba jen těžko zbavujeme dojmu, že máme co do činění s technicky zdatnými muzikanty, kteří se někdy potýkají s opravdu krkolomnými figurami. Skvěle sladěná rytmická sekce a elektronika, která dodává určitý prvek modernosti, činí tyto skladby pozoruhodnými. Každopádně úvodní skladba "Slippery Slope", nastartované moderním beatem, to jen potvrzuje. "Refugee" představuje posun k prog metalu, matematickému hraní s trhanými riffy, podpořený intenzivní hrou na perkuse. Aby bylo jasno, v této, ale i v jiných skladbách máme líné zpomalení, které dávají této hudbě dech a prostor. Intenzivní, rychlá a hutná "Don't Make A Village" zase přináší ohnivé kytarové sólo a perkusní show úhledně zakomponovanou do celku.

Skladba "Pippi Was Here" okamžitě přitahuje pozornost svou expresivní a stěžejní basovou formou, která spojuje skladbu dohromady, což není překvapením, protože jde o dílo Marcina Błasiaka. "PsychoBeat", skladba Łukasze Moszczyńského, přináší také mnoho odlišností. Především saxofon, se kterým hostoval Michał Kobojek a dodal skladbě jazzovou příchuť. Ale to je obecně ta nejavantgardnější a nejexperimentálnější věc na albu. Album představuje sice krátší, ale velmi dobrý, vyzrálý debut této kapely.

Smash The Crash vystoupili dne 6. července 2019 na Festiwal Rocka Progresywnego v Toruniu, na kterém předvedli podstatnou část svého alba "PL Lady", kde ani prudký déšť nenarušil dobrý příjem představení. Pánové odvedli na pódiu maximum. Tohle je hudba, která prostě nenudí.

Zpět
Členové:
Rafał Szewczyk - Guitars
Marcin Błasiak - Bass
Łukasz Moszczyński - Drums, Percussion
Michał Karkusiński - Keyboards
Bývalí členové:


Členové Rafał Szewczyk
(Narozen ***)
Guitars


(také RafalS)
(Narozen ***, Bełchatów, Łódzkie, Poland)
Guitars, Keyboards


Rafał je polský hudebník a hráč na kytaru. Je znám z působení v kapelách Skyanger (2015-, EP "Veronica"), a Unlumination (2014-). Od roku 2017 je také leaderem jazz-prog-rockoévé kapely SMASH THE CRASH.

Skupina Smash The Crash vznikla kolem března 2017, ale inspirace pro skupinu začala už dříve v lednu, když kytarista SZEWCZYK pracoval na své sólové desce "Soundscapes". Tato polská jazz-rocková skupina z Lodže ve složení Rafal SZEWCZYK, Łukasz MOSZCZYNSKI, Michał KARKUSINSKI a Marcin BLASIAK brzy začala pracovat na materiálu, který se řídí jejich heslem vytvářet komplexní instrumentální hudbu s vášní a bez kompromisů.

Svůj sólový materiál nahrává pod hlavičkou dalšího projektu RSM (Rafał Szewczyk - Music).

Členové Marcin Błasiak
(Narozen ***)
Bass


Marcin je polský hudebník a hráč na basovou kytaru. Je znám z působení v kapelách Blue Café, Witold Janiak Mainstreet Quartet. V poslední době je také členem jazz-rockové kapely Smash The Crash.

Členové Łukasz Moszczyński
(Narozen 1977, Łódź, woj. Łódzkie, )
Drums, Percussion


Łukasz je polský hudebník a hráč na bicí a perkuze. V současné době je členem polské jazz-rockové kapely Smash The Crash.

Na bicí hraje od svých 4 let a je bubeník samouk. Jako session hudebník hrál v kapelách Archanioł, Ego, Golem, Grassuff, Skazani na bunt a Simon P Band. Za 15 let spolupráce s kapelou Blue Cafe natočil 5 LP, z toho 4 oceněné zlatým statusem a jedno platinové. Odehrál tisíce koncertů na největších polských i zahraničních pódiích.

V současné době spolupracuje s kapelami Trabanda, Steve Nash & Turntable Orchestra, Cappella a Smash The Crash nebo jako session hudebník.

Členové Michał Karkusiński
(také Michał "Karki" Karkusiński)
(Narozen ***)
Keyboards


Michał je polský hudebník a hráč na klávesové nástroje. V současné době je znám jako člen jazz-rockové kapely Smash The Crash. Působil také v kapele Tenebris (2008-2019).

Michał vystupuje také s kapelou M-Jazz ve složení Dymitr Kościuszko (trumpet), Michał Karkusiński (keyboards), Łukasz Moszczyński (percussion) a Marcin Basiak (bass), která se specializuje na swingovou hudbu, ale také styl bossa-nowa nebo lyrické balady. M-Jazz se prezentuje hlavně na klubové scéně.

Vystupuje také s kapelou FREEKS, kterou tvoří skupina hudebníků, která našla zálibu v hudbě stylu funk, pop a disco. Občas také koncertuje s jinými interprety v duu jako je vokalistka Anna Biskupska.

Zpět
Studiové desky:
2019 PL Lady
2018 Baba Jaga (EP)

Ostatní nahrávky:
2019 Who is watching Who?
2018 JazzMetal
2017 The Seeker
2017 Do Not Make a village - live


Skupina:
Marcin Błasiak – Bass
Michał Karkusiński – Keeyboards
Łukasz Moszczyński – Drums
Rafał Szewczyk – Guitars
Hosté:
Anna Guhs - Vocal (05)
DJ Chmielix - Scratching & Turntable Works (05)
Michał Kobojek - Saxophone (08)
Łukasz Pietrzyk - Vocal (09)
Diskografie PL Lady
Vyšlo 29. března 2019, OSKAR (www.oskar-cd.com.pl), OSKAR 1087 CD

Seznam skladeb:
01. Slippery Slope (4:18)
02. Reserpine (5:31)
03. JazzMetal (6:30)
04. Refugee (7:28)
05. The Seeker (3:59)
06. Do Not Make A Village (9:05)
07. Pippi Was Here (8:26)
08. Psycho Beat (8:28)
09. PL Lady (3:31)
Total Time: (57:16)

The core of the music was recorded live at Manximum Records Studio (July 2018)
Sound Engineer: Paweł Marciniak & Grzegorz Mukanowski
Additional instruments were recorded at home
Production: Smash the Crash
Mixed & mastering: Grzegorz Mukanowski
Cover Art: Punkt Widzenia

Skupina:
Marcin Błasiak – Bass
Michał Karkusiński – Keyboards
Łukasz Moszczyński – Drums
Rafał Szewczyk – Guitars
Hosté:
Diskografie Baba Jaga
Vyšlo 7. května 2018,

Seznam skladeb:
01. Baba Jaga (Part I, II & III) (15:45)
02. JazzMetal (6:03)
03. The Seeker (3:56)
Total Time: (00:00)

Compositions: Rafał Szewczyk
Arrangement: Smash the Crash
Mixed: Rafał Szewczyk at home
Mastering: Javier González at Sapphire Mastering Studio


Skupina:
Ian T - Vocals
Andy Gupta - Bass
Jeremiasz Baum - Drums
Rafał Szewczyk - Guitars & Keyboards
Hosté:
Diskografie Who is watching Who?
SP, vyšlo 16. října 2020,

Seznam skladeb:
01. Who Is Watching Who? (4:44)
Total Time: (4:44)

Recorded in different places all around the world
Mixed & Mastering: Grzegorz Mukanowski


Skupina:
Marcin Błasiak - Bass
Michał Karkusiński - Keyboards
Łukasz Moszczyński - Drums
Rafał Szewczyk - Guitars
Hosté:
Diskografie JazzMetal
SP, vyšlo 12. ledna 2018,

Seznam skladeb:
01. JazzMetal (6:04)
Total Time (6:04)

Music: Rafał Szewczyk & Smash the Crash
Production: Rafał Szewczyk & Smash the Crash
Drums recorded at Robak Studio, sound engineer: Zbyszek Piotrowski
Other instruments recorded at home
Mixed & Mastering: Rafał Szewczyk at home
Cover Art: Małgorzata Krokocka

Skupina:
Marcin Błasiak - Bass
Michał Karkusiński - Keyboards
Łukasz Moszczyński - Drums
Rafał Szewczyk - Guitars
Hosté:
Anna Natalia Guhs - Vocal
DJ Chmielix - Scratching & Turntable Works (on the words of Sadhguru Jaggi Vasude)
Diskografie The Seeker
SP, vyšlo 2. června 2017,

Seznam skladeb:
01. The Seeker (3:56)
02. Unwanted Refugee (live, bonus track) (7:16)
Total Time: (00:00)

Compositions: Rafał Szewczyk
Arrangement: Smash the Crash
Drums & Vocal (01) and live version of "Unwanted Refugee" were recorded at Manximum Records studio by Paweł Marciniak
Mixed: Rafał Szewczyk at home
Mastering 01: Javier González at Sapphire Mastering Studio
Mastering 02: Rafał Szewczyk at home

Skupina:
Marcin Błasiak - Bass
Michał Karkusiński - Keyboards
Łukasz Moszczyński - Drums
Rafał Szewczyk - Guitars
Hosté:
Diskografie Do Not Make a village - live
SP live, vyšlo 15. dubna 2017,

Seznam skladeb:
01. Do not make a village - live (5:58)
Total Time: (5:58)

Composition: Rafał Szewczyk
Arrangement: Smash the Crash
Recorded: Paweł Marciniak at Manximum Records studio
Mixed & Mastered: Rafał Szewczyk at home

Zpět
















Zpět
Oficiální stránky:
https://smashthecrash.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/smashthecrash





Nahoru ProgressRock
Made by 
©  2.8.2022 
Menu Poslední aktualizace: 2.8.2022
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!