Thieves’ Kitchen - progressrock.cz


Zpět

  
Kapela Thieves ‘Kitchen byla založena v roce 1998 ve Swindonu ve Velké Británii v roce 1999 a od té doby jsou stále aktivní. Kapela se sídlem v Oxfordshire (Velká Británie) a ve Stockholmu (Švédsko) koncertovala ve Velké Británii, USA a Evropě a dosud vydala sedm příznivě hodnocených alb. Thieves’ Kitchen je moderní britská skupina, která si během své kariéry vytvořila neustále se vyvíjející cestu, přičemž každá nahrávka odkrývá nejen změny v sestavě kapely i ve stylistických vlivech. Zvuk kapely je kombinaci jazz rocku a progresivního rocku s prvky canterburské scény, folku, fusion, symphonic rocku, a vytváří tak dobrodružnou hudbu, jak ji známe, stejně melodickou i složitou, "anglickou" ve své chuti, švédskou ve své instrumentaci. Nová alba kapela vydává nepravidelně, spojením mnoha vlivů ale vzniká komplexní hudba, která se nedá s ničím srovnat. Drží se mixu Yes, Emerson, Lake & Palmer, Frank Zappa, National Health, U.K., Echolyn, Finneus Gauge, Hatfield and the North, Spock's Beard a Bruford. Poslední album rovněž ukazuje vlivy od Caravan. Thieves ‘Kitchen jsou i tak široce respektováni za to, že utkali svůj vlastní jedinečný zvuk.

Skupina byla založena v Berkshire v roce 1998 kytaristou Philem Mercym a basistou Paulem Beechamem a rychle získala zpěváka Simona Boyse a bubeníka Marka Robothama po odchodu z kapely Grey Lady Down, ale hledání vhodně talentovaného hráče na klávesy poté trvalo téměř dva roky, přičemž čas strávili zároveň psaním a zkoušením se sekvenčním softwarem. Nahrávání jejich samostatně vydaného debutového alba "Head" (2000) začalo pouhých 0šest týdnů po příchodu Wolfganga Kindla na post klávesisty.

Skládání pro další album začalo téměř okamžitě, ale o několik měsíců později Paul Beecham oznámil svůj odchod kvůli rodinným závazkům, skupina tak přijala nového basistu Andy Bonhama, který ředstavil variace na bezpražcovou basu a méně zatížený Beecham dokázal přispět poté hrou na hoboj na druhé album skupiny "Argot" (2001).

Další změna v sestavě nastala, když Simon Boys odešel z téměř stejných důvodů jako Paul Beecham. Zbývající členové si nikdy nenechali ujít příležitostí a rozhodli se trochu to rozhýbat a přesvědčili Amy Darby, aby se připojila jako vokalistka a hráčka na dechové nástroje.

Třetí album "Shibboleth" vyšlo v roce 2003 a přineslo další skvělé a dobré album britské eklektické prog kapely. Název "Shibboleth" je hebrejské slovo znamenající "klas obilí" a příběh za ním je zaznamenán v biblické Knize soudců, kde bylo použito jako jazykové heslo, které každý kmen vyslovuje jinak. V případě, že se o tom špión dozvěděl, byl okamžitě demaskován svou špatnou výslovností. Jako takové album zní docela jinak než "Argot", a to nejen proto, že vokály nyní obstarává zpěvačka. Ve skutečnosti to, co zde Thieves ‘Kitchen představují, je hybrid Symphonic Progressive a Jazz-Fusion v duchu canterbury stylu a zafungovalo to na výbornou.

Jedná se o jejich dosud nejsložitější dílo, kterým konečně ospravedlňují svůj vstup do eklektického žánru, zvláště je to zjevné v úvodní skladbě "The Picture Slave". Jejich hudební vývoj se přiklání spíše k nějakému symfonickému jazzu, což definitivně potvrzuje i dlouhá "De Profundis", v níž se objevují dlouhé instrumentální souhry, sem tam nějaký jemný mellotron. Jazzová nálada pokračuje i třetí skladbou "Cardinal Red". Hra je opět poměrně technická a propracovaná.

Po několika turné a vystoupeních na různých prog friendly festivalech v USA a Evropě se Wolfgang Kindl rozhodl vrátit do rodného Německa a založit rodinu. To skupinu přivedlo do období hibernace. Aniž by znal paletu zvuků a vlivů, které nový klávesový hráč přinese, zjistil Phil Mercy, že nemá inspiraci k psaní nového materiálu a místo toho se soustředil na modernizaci svého nahrávacího studia a vyřešení mnoha problémů, které tento proces odhalil.


Nakonec, když to vypadalo, že se studiová aktualizace stane nikdy nekončící ságou, bylo zjištěno, že bývalý člen kapely Änglagard Thomas Johnson žil a pracoval v Oxfordu. Několik e-mailů vedlo k setkání v hospodě a Thieves 'Kitchen měli nového hráče na klávesy.

Phil, Amy a Thomas rychle vytvořili sladěný autorský tým a brzy měli hodně napsaného materiálu, z něhož se měla stát následující deska "The Water Road". Thomas s sebou přinesl temnější a symfoničtější přístup, který dobře ladil s Philovými canterburskými fusion styly. Amyiny folkové vlivy byly zdůrazněny také zavedením hry na harfu. S bohatostí, která se začala projevovat ve zvuku nového materiálu, bylo rozhodnuto jít celou cestou k dosažení orchestrálnějšího a organičtějšího zvuku. Je ironií, že vzhledem k rozsáhlé aktualizaci Philova studia šlo o kapelu, která nahrávala doprovodné skladby naživo bez clicktracku jako soubor v Aubitt Studios. To umožnilo tempo nechat plynout a proudit přirozeně podle požadované nálady. Mark Robotham také odložil svou dosud všudypřítomnou elektronickou sadu bubnů a pro větší citlivost používal akustické bicí. Byly přidány další nástroje - Anna Holmgren z Änglagard přidala flétnu, Stina Peterssen violoncello a Paul Beecham se znovu objevil s hobojem a soprán saxofonem. Album "The Water Road" bylo vydáno v roce 2008 pochvalnými recenzemi.

Zatímco práce na novém materiálu pokračovaly, během zpoždění způsobených různými faktory, včetně přemístění Thomase Johnsona zpět do Švédska a jeho prací na nové desce Änglagard s plným požehnáním a povzbuzením kapely, vyšlo najevo, že Thieves 'Kitchen nebyli předurčeni k živým vystoupením, které by si Andy Bonham a Mark Robotham přáli, takže se s Thieves 'Kitchen přátelsky rozešli. Jejich místa při nahrávání zaujala rytmická sekce z Sanquine Hum, Paul Mallyon na bicí a Brad Waissman na basu.

Začátek s říkankou na téma straky "One for Sorrow, Two for Joy" znamená bod, kdy se Thieves' Kitchen nebezpečně přiblížila pověstné popravě, jejíž hlava byla vyměněna pětkrát a rukojeť třikrát, a to s odchodem Marka Robothama, kterého nahradil hostující bubeník Paul Mallyon, zůstává z "Head" sestavy pouze Phil Mercy. Kromě toho je to také první album, které následuje po odchodu rytmické sekce Andy Bonham/Mark Robotham, která podporovala zvuk kapely od "Argot", ve skutečnosti je album nahráno s "hostující" rytmickou sekcí.

Kapely samozřejmě dříve přežily výkyvy v sestavě a vzkvétaly, např Renaissance, ale u Thieves' Kitchen se nikdy úplně nepodařilo nasadit stabilní sestavu album co album. Problémy se sestavou od "The Water Road" však vyústily v něco jako hudební regresi, kdy se kapela v podstatě vrátila ke zvuku připomínajícímu "Argot" nebo "Shibboleth". Navzdory přítomnosti Anny Holmgrenové na flétnu se zdá, že se kapela méně snaží honit za zajímavými objevy dřívějších progů -zvláště proměnlivých prog zvuků z počátků scény, díky nimž se "The Water Road" stalo tak poutavé pro poslech. Zdá se že kapela funguje, ale změnami se nikam neposunula.

Kapela Thieves' Kitchen, trio Phil Mercy, Amy Darby a Thomas Johanson (ex-Änglagard) s hostujícími členy Anna Holmgren (Änglagard), Johan Brand (Änglagard) a Paul Mallyon (ex-Sanguine Hum), vytvořili s dalším albem "The Clockwork Universe" z roku 2015 kolekci precizně napsaných a odborně provedených písní v duchu nejsložitější canterburské scény a symfonických Yes vyžadující od svých hudebníků ty nejvyšší stupně obtížnosti. Album bylo napsáno a nahráno v Anglii a Švédsku a mix a mastering provedl Rob Aubrey v Aubitt Studios (IQ, Asia, Big Big Train). Tématicky propojené šesté studiové vydání Thieves' Kitchen obsahuje písně hlavně o lidech, jejichž zkušenosti je přímo či nepřímo přivádějí do kontaktu s vesmírem vědy a objevů. Kapela říká, že je to album zkoumající lidskou zkušenost složitého světa a jsou to písně o lidech, jejichž zkušenost je přivádí do kontaktu s vesmírem vědy a učení, ať už jako dítě v "Prodigy", opomíjeného manžela "The Scientist's Wife", mladé milence "Library Song" nebo jako přihlížející konfrontovaný s neúprosným pokrokem industrializace v "Railway Time". K dispozici jsou také dvě instrumentální aranžmá "Astrolabe" a "Orrery".

Styly zpěvačky Amy Darby jsou podobné efektům projasňujícím paletu skvělého červeného vína, páteř, na které spočívá každá skladba, navzdory skutečnosti, že jde o "hlavní" nástroj. Mohla by zpívat o masakrech motorovou pilou, ale i tak by to připadalo jako procházky po měkké podlaze borového lesa. Hvězdné muzikantství, pozoruhodné zvukové inženýrství, nástrojová čistota a docela krásně propracované kompozice, které zapůsobí a zaujmou. Stejně jako u alb Änglagard, vyžaduje tato nahrávka několik poslechů, než se písně začnou proplétat do psychiky posluchače a do jeho srdce. Jedná se o neuvěřitelně vybroušené mistrovské dílo od oddané a zasloužilé skupiny hudebníků.

Zatím poslední, sedmá nahrávka, "Genius Loci" vyšla 23. září 2019 digitálně a na CD je k dispozici u The Merch Desk. Zpráva, že art rockové trio Thieves 'Kitchen vydá po pěti letech v roce 2019 další album, patřila mezi ty, co vyvolaly pozornost. Stálé jádro souboru tvoří od roku 2006 i ex-Änglagard klávesista Thomas Johnson. Ten se celkem činí a svůj odosobněný a chladný hudební styl přednáší i v různých jiných projektech, např. kapela All Traps On Earth. Ve složení Phil, Amy a Thomas, spolu s jejich supertalentovanými přáteli Paulem Mallyonem (ex-Sanguine Hum) na bicí, Johanem Brandem (All Traps on Earth, Änglagard) na baskytaru a Annou Holmgren (Änglagard) na flétnu je "Genius Loci" vynikající průzkum ducha místa a dívá se s úžasem, vděčností a zvídavostí na to, čím jsou určitá místa pro lidského ducha zvláštní.

Na albu s odvoláním na stejný smysl pro hudební dobrodružství a intelektuální zvědavost jako v roce 2015 u alba "The Clockwork Universe" obrátila kapela svůj pohled z hvězd dolů na Zemi a na intuitivní lidské spojení s prostory, které obýváme. Pět nových písní "Genius Loci" jsou příběhy vzniklé ze světa kolem nás a ze světa v nás. Během téměř hodiny hudby se album inspirovalo geniem loci neboli "duchem místa" - jedinečnou, definující povahou bodu v prostoru a podstatou toho, díky čemu místo promlouvá k lidské duši. Nejlepší chvíle alba se nacházejí ve skladbě "The Voice Of The Lar", jejíž instrumentální pasáže mají jiskru a život, jakoby přišly odjinud, v obklopení ostatních skladeb. Album přichází s digitálním bookletem, kde najdete texty a poznámky, takže vám neuniknou detaily za každou ze skladeb. Existuje také několik myšlenek napsaných skladatelem a kytaristou Philem Mercym o vytvoření a nahrávání Genius Loci, které byly dříve dostupné pouze v tištěných bookletech CD.

Zpět
Členové:
Phil Mercy - Guitars, Backing Vocals
Amy Darby - Vocals, Clarinet, Recorders, Theremin, Djembe, Percussion, Celtic Harp (2002-present)
Thomas Johnson - Keyboards (2006-present)
Bývalí a hostující členové:
Paul Mallyon - Drums (2015-dosud)
Andy Bonham - Bass (2000-2011)
Mark Robotham - Drums (1998-2011)
Wolfgang Kindl - Keyboards, Backing Vocals (1999-2005)
Simon Boys - Vocals (1998-2002)
Paul Beecham - Bass (1998-2000)

Členové Phil Mercy
(celým jménem Phil Mercy)
(narozen ***, United Kingdome)
Guitars, Backing Vocals


Phil je kytarista a skladatel anglicko-švédské kapely Thieves' Kitchen, kdysi popisované jako "prog kráčející do Canterbury“. Ve své sólové tvorbě Phil míchá samply, sekvence, náhodu a interpretaci ve svém vzrušujícím ambientním improvizačním kytarovém a elektronickém projektu "Blind Convergence".

Členové Amy Darby
(narozena ***, United Kingdome)
Vocals, Clarinet, Recorders, Theremin, Djembe, Percussion, Celtic Harp


Amy je britská hudebnice a zpěvačka, v současné době působí jako členka kapely Thieves' Kitchen, se kterou natáčí od roku roku 2003.

Členové Thomas Johnson
(Narozen 1974, ***, Sweden)
Keyboards


Thomas je švédský hudebník a hráč na klávesové nástroje. Je znám z působení v kapelách All Traps On Earth, Änglagard a v současné době Thieves' Kitchen.

V letech po Änglagard hrával ve švédské verzi muzikálu Jesus Christ Superstar, spolu s Mattiasem Olssonem. Oba se zapojili také zapojili do Krake-project, kde hráli hudbu ve stylu švédského jazzového pianisty Jana Johanssona. Déle než rok byl byl členem kapely Reminder, nakonec ale opustil od hraní hudby a zaměřil se na své vědecko výzkumné místo. V současné době je Ph.D. studentem v teoretické fyzice plazmové fúze, hezká moderní věc, kterou nikdo jiný nechápe.

Členové Paul Mallyon
(narozen ***, United Kingdome)
Drums, Percussion


Paul Mallyon je britský hudebník a hráč na bicí a perkuze. V poslední době spolupracuje s kapelou Thieves’ Kitchen, když hostoval na albech "The Clockwork Universe" (2015) a zatím posledním "Genius Loci" z roku 2019.

Paul chodil do školy Sir William Ramsay School, poté studoval na East Berks College, Langley. Jeho plynulá, organická hra popírá tento neuvěřitelný solidní smysl pro rytmus a sledovat, jak ukládá bicí stopy pro toto album v Aubitt Studios, pro kapelu to byla taková lahůdka.

Paul, dříve znám ze skupiny Sanguine Hum, napsal a vydal v roce 2014 sólové album "Coming Home", ve kterém nejen hraje na bicí, ale i na všechny ostatní nástroje a také krásně zpívá.

Členové
(narozen ***)



Zpět
Studiové desky:
2019 Genius Loci
2015 The Clockwork Universe
2013 One For Sorrow, Two For Joy
2008 The Water Road
2003 Shibboleth
2001 Argot
2000 Head
Ostatní nahrávky:



Skupina:
Amy Darby - Vocals
Phil Mercy - Guitars
Thomas Johnson - Keyboards (ex-Änglagard)
Hosté:
Johan Brand (Änglagard) - Bass
Anna Holmgren (Änglagard) - Flute
Paul Mallyon (ex-Sanguine Hum) - Drums
Diskografie Genius Loci
Vyšlo 23. září 2019, The Merch Desk

Seznam skladeb:
01. Eilmer (9:33)
02. Uffington (11:35)
03. The Poison Garden (3:50)
04. The Voice of the Lar (20:06)
05. Mirie It Is (8:52)
Total Time: (53:56)

Composed: Phil Mercy, Thomas Johnson
Lyrics, Translated [Translations]: Amy Darby
Produced: Thieves' Kitchen
Engineer [Engineered], Mixed: Rob Aubrey, Thieves' Kitchen
Mastered: Rob Aubrey
Artwork, Layout: Amy Darby
Liner Notes: Phil Mercy

Skupina:
Amy Darby - Vocals
Phil Mercy - Guitars
Thomas Johnson - Keyboards
Hosté:
Anna Holmgren - Flute
Johan Brand - Bass
Paul Mallyon - Drums
Tord Lindman - Percussion
Diskografie The Clockwork Universe
Vyšlo 2015, self-released, TKCD006 (UK)
LP 2015, Plane Groovy, PLG038 (UK)

Seznam skladeb:
01. Library Song (6:47)
02. Railway Time (7:39)
03. Astrolabe (3:17)
04. Prodigy (9:07)
05. The Scientist's Wife (19:58)
06. Orrery (4:41)
Total Time: (51:29)

Engineer: Jonas Engdegard
Mixed, Mastered, Engineer: Rob Aubrey
Engineer: Tord Lindman
Lyrics, Artwork, Layout: Amy Darby
Photography: Emma Fawcett-Jones

Skupina:
Amy Darby - Vocals
Phil Mercy - Guitars
Thomas Johnson - Keyboards
Hosté:
Anna Holmgren - Flute
Paul Marks - Trumpet
Tove Törngren - Cello
Brad Waissman - Bass
Paul Mallyon - Drums
Diskografie One For Sorrow, Two For Joy
Vyšlo 28. ledna 2013, self-released, TKCD005 (UK)
2LP 2013, Plane Groovy, PLG015 (UK)

Seznam skladeb:
01. One For Sorrow, Two For Joy (0:16)
02. Deor (7:51)
03. Hypatia (8:56)
04. A Fool's Journey (8:19)
05. Germander Speedwell (14:32)
06. The Weaver (4:33)
07. Of Sparks And Spires (12:49)
Total Time (57:16)

Composed, Arranged, Engineer, Producer: Thomas Johnson, Phil Mercy, Amy Darby
Engineer, Producer: Rob Aubrey
Engineer: Tord Lindman, Jonas Engdegård
Design, Layout: Amy Darby
Artwork: Lisa Brawn [Magpie Woodcuts]

Skupina:
Phil Mercy - Guitar, Backing Vocals
Mark Robotham - Drums
Amy Darby - Vocals, Recorders (01,08), Harp (07), Clarinet & Spoons (02), Theremin (02,03), Percussion
Thomas Johnson - Keyboards
Andy Bonham - Fretted & Fretless (01,03,05,06,08) Basses
Hosté:
Anna Holmgren - Flute (01-03,05,06,08)
Stina Petterson - Cello (01,07,08)
Paul Beecham - Oboe (03,08), Soprano Saxophone (03)
Mattias Olsson - Loops (03)
Diskografie The Water Road
Vyšlo 10. dubna 2008, self-released, TKCD004 (UK)

Seznam skladeb:
01. The Long Fianchetto (21:01)
02. Returglas (4:12)
03. Chameleon (9:00)
04. Om Tare (7:44)
05. Tacenda For You (9:34)
06. When The Moon Is In The River Of Heaven (7:46)
07. Plaint (2:35)
08. The Water Road (11:13)
Total Time: (73:05)

Recorded at Aubitt Studios, Southampton UK, Yew Tree Cottage, Oxfordshire, UK,
and Roth Handle Studios, Stockholm, Sweden
Arranged, Performer: Thieves' Kitchen
Producer: Phil Mercy, Thomas Johnson
Engineer: Mattias Olsson, Phil Mercy, Rob Aubrey, Thomas Johnson
Mixed and Mastered: Rob Aubrey at Aubitt Studios
Artwork [Original TK Logo]: Steve Anderson
Design [Graphic Design], Layout, Typography: Amy Darby
Photography [Cover Photo]: Amy Darby, Phil Mercy

Skupina:
Amy Darby - Vocals
Phil Mercy - Guitars
Mark Robotham - Drums
Wolfgang Kindl - Keyboards
Andy Bonham - Bass
Hosté:
Diskografie Shibboleth
Vyšlo 28. dubna 2003, self-released, TKCD003 (UK)

Seznam skladeb:
01. The Picture Slave (5:00)
02. De Profundis (12:36)
03. Cardinal Red (6:35)
04. Spiral Bound (4:58)
05. Chovihani Rise (23:50)
06. Surface Tension (13:18)
Total Time: (64:17)

Music, Lyrics, Composed, Recorded: Thieves' Kitchen
Mixing: Phil Mercy
Photography: Alex Treacher
Layout, Typography, Artwork: Steve Anderson
Artwork: Triff Trafford

Skupina:
Simon Boys - Vocals
Andy Bonham - Fretted & Fretless Basses
Wolfgang Kindl - Proteus 2000, Yamaha DX7, Korg M1/X3, Roland JX-8P, Backing Vocals
Phil Mercy - 6- & 12-string Guitars, EBow, Backing Vocals
Mark Robotham - Electric Drums
Hosté:
Paul Beecham - Oboe
Diskografie Argot
Vyšlo 1. ledna 2001, self-released, TKCD002 (UK)

Seznam skladeb:
01. John Doe Number One (20:22)
02. Escape (13:36)
03. Proximity (12:58)
04. Call to Whoever (17:41)
Total Time: (64:37)

Recorded, Engineer, Mixed: Phil Mercy
Artwork: Geoff Barraclough

Skupina:
Simon Boys - Vocals
Phil Mercy - Guitars, Backing Vocals
Wolfgang Kindl - Keyboards, Backing Vocals
Paul Beecham - Bass, Backing Vocals
Mark Robotham - Electric Drums
Hosté:
Diskografie Head
Vyšlo 1. ledna 2000, self-released, TKCD001 (UK)

Seznam skladeb:
01. Mute (16:01)
02. Time (7:15)
03. The return Of The Ultragravy (11:00)
04. Integrity (9:10)
05. T.A.N.U.S. (19:30)
Total Time: (62:56)

Written, Producer: Thieves' Kitchen
Recorded, Engineer, Mixed: Phil Mercy
Management: Mark Robotham
Mastered: Tim Turan
Artwork: Stanislaw Kors

Skupina:
Hosté:
Diskografie
Vyšlo ,

Seznam skladeb:
Total Time: (00:00)


Zpět











Zpět
Oficiální stránky:
https://thieveskitchen.com/
https://www.facebook.com/thieveskitchen/?ref=page_internal



Nahoru ProgressRock
Made by 
©  29.11.2023 
Poslední aktualizace: 29.11.2023
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!