PORCUPINE TREE - PROFILE
1.  ZÁBAVA NEBO ŽERT
2.  A TEĎ JIŽ DOOPRAVDY
3.  AUTOSTRÁDOU KE SLÁVĚ
4.  ROK 2002 - ROK ZMĚN
5.  STEVEN WILSON - DALŠÍ PROJEKTY
6.  DOČASNÁ PAUZA
7.  NOVÉ AKTIVITY
8.  SKUPINA OPĚT OŽÍVÁ
9.  PŘICHÁZÍ ODCHÁZENÍ KAPELY ???
Porcupine Tree je britská rocková volně se pohybující ve více žánrech, jejíž hudba je kombinací multiinstrumentálního space rocku, elektronické hudby, trochu jazzu, obsahuje ale také prvky popu, psychedelie, rave a ambientní hudby, obsahuje vlivy sahající od progresivního rocku a art-rocku až k modernímu metalu... Tento velmi originální druh hudby je plný hloubky a stimulující představivosti. Hlavní postavou a zakládajícím členem je Steven Wilson, jehož lze najít i v dalších projektech Blackfield, Bass Communion nebo No-Man, či jeden z posledních Corrosion Conformity, ale je také dobře znám pro svoji spolupráci s dalšími umělci, od švédské progresivní metalové skupiny Opeth, které produkuje alba, až k norské zpěvačce Anja Garbarek.

Porcupine Tree je bezesporu jedna z nejobtížněji zařaditelná a inovativní kapela současnosti.


1. ZÁBAVA NEBO ŽERT

Někdy v roce 1987, tehdy ještě ani ne dvacetiletý syn hodně úspěšného a solventního elektotechnického inženýra jménem STEVEN WILSON, multiinstrumentalista a bývalý člen skupin Altamont, Karma a Pride Of Passion, fascinovaný space rockem a rockem psychedelickým 70. let během krátké doby zakládá dva nezvyklé hudební projekty. Prvním byl původně art rockově orientovaný projekt NO MAN (původně No-Man Is An Island) spolu se spěvákem Timem Bownessem a houslistou Benem Colmanem, který se později zredukoval na duo Wilson-Bowness. V létech 1994-2001 vydali mimo jiné tři skvělé CD "Flowermouth" (1994), "Wild Opera" (1996) a "Returning Jesus" (2001).

Tím druhým byl původně paradoxní sólový projekt PORCUPINE TREE, který měl být jen pouhou legrací mezi dvěma přáteli. Fantazií obdařený Steven Wilson spolu s přítelem Malcolmem Stocksem vymysleli fiktivní biografii údajně legendární skupiny ze 70. let se zcela fiktivními muzikanty, podkladem k čemuž jim bylo několik hodin hudby, kterou spolu nahráli. Ani jeden z nich nepomýšlel na to, že by kapela měla mít i nějakou budoucnost. Celá záležitost by původně představovala pouhou zábavu, kdyby se začátkem roku 1989 Steven nerozhodl zaslat kazetu s názvem "Tarquin's Seaweed Farm" několika osobám a periodikám z hudební branže. Nahrávky měly kladný ohlas, dokonce později se jedna nahrávací společnost dotazovala, zda by se skupina nechtěla zúčastnit na kompilaci nahrávek undergroundových psychedelických muzikantů.

Nějakými cestičkami se jedna z kopií dostala také k uším redaktorů undergroundového magazínu Freakbeat, Richardu Allenovi a Ivoru Truemanovi, kteří Freakbeat vlastnili a navíc v roce 1991 právé zakládali i nové vydavatelství Delerium Records. Ačkoliv nahrávku ve svém časopise neohodnotili zrovna vysoko, nabídli Stevenovi místo na připravované první desce jejich nově založeného labelu "Delerium Records", což měla být kompilace nahrávek undergroundových psychedelických muzikantů. Trvalo však dalších 18 měsíců, než došlo k realizaci celého plánu a 2LP "A Psychedelic Psauna" skutečně spatřilo světlo světa a P.T. na ni přispěli skladbou "Linton Samuel Dawson". Steven Wilson pak v létech 1989-1990 pod hlavičkou P.T. postupně další kazety "Love, Death & Mussolini" a "The Nostalgia Factory". Obě kazety byly doplněny bookletem obsahujícím mystifikující informace. Nahrávky se v undergroundových kruzích setkaly s jistým ohlasem a zájem o jméno P.T. rostl - vydání zmíněného kompilačního 2LP Delerium Records, obsahujícího Stevenovu skladbu "Linton Samuel Dawson", zájem ještě značně navýšilo. Delerium se pak zasloužilo o nové vydání obou kazet a P.T. se stali první "kapelou", se kterou tento label podepsal kontrakt. (Pozn.: Dalšími skupinami, které nahrávali v této době pro Delerium R. byli OZRIC TENTACLES a také v Čechách známá KAVA KAVA). Dnes se jedná o raritní nahrávky, neboť bylo vydáno jen celých 10 kopií. Deskou "The Nostalgia Factory" skupina získala v Anglii četnou fanouškovskou základnu.

Nyní již nezbývalo, než připravit kazety "Farm" a "Factory" pro regulérní vydání na LP, Steven se však raději rozhodl sestavit z nich jedno nové, kvalitnější album. To vyšlo roku 1992 pod názvem "On The Sunday Of Life..." v omezeném počtu 1000 výlisků. Zájem tisku a veřejnosti však překonal očekávání, album bylo téměř okamžitě vyprodané. Hned se tedy chystalo nové LP vydání i vydání na CD. Nejklasičtější z písní z "On the Sunday of Life..." se stala 10 minutová skladba "Radioactive Toy", v pozdějších letech často hraná jako koncertní přídavek. Zní, jako by vypadla z pera předdarksideovských PINK FLOYD. Všeobecně dosáhlo album ve Velké Británii širokého ohlasu. Do roku 2000 se jej prodalo na 20 000 kusů.

Celkem se začlo dařit i jeho druhému projektu NO-MAN, když podepsali smlouvu s vydavatelstvím One Little Indian Records (mimo jiné pod touto značkou vycházejí Björk a The Shamen) a začali vydávat velice úspěšné desky. Právě díky projektu NO-MAN mohl Steven skoncovat se svou prací v počítačovém průmyslu a stát se profesionálním muzikantem na plný úvazek, tím pádem věnovat více svého času svému "vedlejšímu projektu".


2. A TEĎ JIŽ DOOPRAVDY

Zatímco první deska Porcupine Tree byla spíše nostalgicky zaměřena na Stevenovu oblíbenou hudbu z 60. a 70.let, teď si dobře R.Barbieri uvědomoval, že pokud se má pohnout někam kupředu, je nutno posunout zvuk P.T. do současnosti. Ještě v listopadu 1992 vychází 30 minutový CD singl "Voyage 34" (phase 1 & 2) (hudebně spojující to nejlepší ze soundu The Orb (v té době největší hudební události), typicky rocková kytarová sóla a mluvené slovo převzaté z desek nahraných v šedesátých letech, směs ambientu a space rocku, točícího se okolo tématu LSD. Z "Voyage 34" se následně stal velký undergroundový hit, který vystoupal až na dvacátou pozici v britském nezávislém žebříčku. Steven Wilson napsal jakoby pokračování singlu "Voyage 34" (phase 3 & 4). Původně byla skladba zamýšlena pro chystané dvojalbum P.T., nesoucí titul "Up the Downstair", ale nakonec se na něm neobjevila. V červnu 1993 tak vychází jednouché a s nadšením přijaté druhé CD "Up The Downstair". Reakce na album byly velice příznivé, Melody Maker jej popsal jako "mistrovské dílo psychedelie" a označil toto album jako nejlepší album roku. Deska nadále propojovala rock s taneční scénou a jako hosté se na ní poprvé objevili také dva budoucí stálí členové Porcupine Tree, na klávěsy hraje Richard Barbieri (ex JAPAN), na baskytaru Colin Edwin a vokalistkou je také Suzan Barbieri.

V listopadu 1993 je znovu vydán singl "Voyage 34" spolu se dvěma jeho remixy. Přestože se vůbec nehrál v rádiích, podařilo se mu dostat se do NME indie žebříčku, zůstat v něm 6 týdnů a stát se tak jednou provždy undergroundovou klasikou. V té době začalo Ch.Maitland být nadále neudržitelné, aby P.T. neexistovali naživo. Proto se Steven v prosinci 1993 opět domluvil s Colinem Edwinem (basa), Richardem Barbierim (klávesy a elektronické nástroje) a nováčkem Chrisem Maitlandem (bicí a perkuse), excelentními hudebníky, kterým se velmi zamlouval zvuk P.Tt i směr, kterým se jejich produkce ubírá, a Porcupine Tree se konečně stali opravdovou kapelou - byť zatím jen naživo. 4. prosince 1993 odehráli P.T. svůj první koncert v High Wycombe, o dva dny později - také poprvé - zahráli živě v radiovém pořadu Marka Radcliffa. Všichni čtyři se velmi rychle sehráli, což je možno posoudit na live albu "Spiral Circus", které obsahovalo nahrávky z jejich úplně prvních tří vystoupení, včetně sessionu v BBC Radio One ("Spiral Circus" vyšel v roce 1996 a to pouze na vinylu). Tato sestava je až na bubeníka stabilní dodnes. V první polovině roku 1994 většinou koncertují po celé Velké Británii a v Nizozemí, kde vychází mini CD "Staircase Infinites" s nevydanými nahrávkami z času sessions k CD "Up The Downstair". V listopadu 1994 vychází 17 minutový singl "Moonloop", který se dostal do TOP 10 v týdeníku Melody Maker.


3. AUTOSTRÁDOU KE SLÁVĚ

Hudební veřejnost a fanoušci cítí, že nadcházející třetí studiové CD se stane mimořádným albem. Naplno se rozjely přípravy nové desky, která se na pultech objevila v roce 1995. Jejím předchůdcem se stalo EP "Stars Die/Moonloop", obsahující poslední dvě písně, které byly pro album nahrány. V únoru 1995 pak vychází CD "The Sky Moves Sideways", kterým si skupina získala nové fanoušky a je podle nich doposud považované za nedostižitelné. Album se dostalo do Top 10 v řebříčku desek nezávislých vydavatelství a hudebníci se znovu mihli v programu Marka Radcliffa, kde předvedli tři skladby naživo ve studiu. Deska byla vydána také ve Spojených státech. Ve vezi pro americký hudební trh se ale místo "Prepare Yourself" objevila skladba "Stars Die" (ze singlu "Moonloop"). Album se více blížilo zvuku Pink Floyd z 90. let. CD je směsicí progresívního, psychedelického a ambientně rockového experimentu, který má dramaturgickou koncepci pinkfloydovského alba "Wish You Were Here" a význam jako "Dark Side Of The Moon" pro vzpomínané velikány. Deska "The Sky Moves Sideways" představovala rozhlehlou hudební krajinu plnou melodií a ambientních rockových experimentů, ale bylo na ní jasně znát, že jde spíše o "přechodné" album - polovina vznikla ještě před zformováním čtyřčlenné kapely, polovina až poté. Většinu hracího času zabrala pětatřicetiminutová titulní kompozice, jež původně měla celé album tvořit jen sama o sobě! I jí se podařilo probojovat se do žebříčků NME, Melody Makeru a Music Week. "The Sky Moves Sideways" se umístnilo v první desítce žebříčku Melody Maker, NME a Music Week. Společně se singlem "Moonloop" jej vydali na podzim 1995 i v USA, kde je doprovázely velmi pozitivní ohlasy.

P.T. podpořili vydání alba četnými koncerty v průběhu celého roku ve velkých halách ve V.Británii, Nizozemsku, Itálii a Řecku. Postupne hráli s OZRIC TENTACLES, GONG a MARILLION. V mezičase se Steven Wilson účastnil jako host při nahrávánís Deanem Carterem, Mickem Karnem, Stevenem Jansenem nebo Richardem Barbierim. Na podzim 1995 pak vystupují P.T. spolu s Ozric Tentacles v Itálii a v Řecku. V závěru roku koncertují také v USA. V květnu 1996 vychází singl "Waiting", který byl na nejvyšších stupních ve všech nezávislých žebříčcích a také v celostátní National Chart a dostal se tak do programu všech FM rádií ve V.Británii.

Ne zcela spokojeni s nejednoznačnou povahou "The Sky Moves Sideways" se P.T. brzy rozhodli nahrát další album, tentokrát již kompletně v koncertní sestavě. V květnu 1996 vyšel singl "Waiting" a umístil se ve všech britských indie žebříčcích - a dokonce i v britském národním žebříčku. Album nazvané "Signify" vyšlo 30. září 1996. Jedná se o první album, které zcela odráželo mohutný mohutný koncertní zvuk kapely a kombinovalo dohromady mnohé rockové i avantgardní prvky, vstřebávající početné vlivy, ale zároveň ani jeden neupřednostňovalo. Ohlas alba byl ohromný a o "Signify" se psalo v mnoha hudebních periodikách - uznávaný britský hudební magazín Q jej popsal jako "velmi silné". Úspěch doprovodného evropského turné pak není překvapením. Ve dnech 1.- 3. října 1997 poprvé vystoupila skupina ve východoevropské zemi - v sousedním Polsku, a to na třech koncertech v Krakowě, Bydgoszczi a Lublinu, a kde se od té doby stala pravidelním návštěvníkem koncertních pódií. Jejich historicky první koncert v Polsku se konal 1. října 1997 v krakovské hale Filharmonia Panstwowa.

V březnu 1997 kapela odehrála tři večery před pětitisícovým římským publikem, které byly zvěčněny albem "Coma Divine". Tato nahrávka byla rozloučením Porcupine Tree s Delirium Records, které již nebyly schopny pokrýt nároky, které si kapela z potřeby dalšího rozvíjení svého profilu musela klást. Na jaře se objevila mimo jiné také jako speciální host populárního hudebního televizního programu "Help!", ale také spolu s Sinead O'Connor byli pozváni jako headliner na San Remo Rock Festival. Dne 29. září 1997 se na trhu objevily první tři alba v remasterovaných edicích "On The Sunday Of Life", "Up The Downstair" a "The Sky Moves Sideways" (první dva i s novými přebaly). V závěru roku album "Signify" vyšlo ve Spojených státech pod značkou ARK 21.

Mezitím se na trhu se objevily tři postupně vydané nahrávky vztahujících se k Porcupine Tree - bohužel nejsou k dispozici širšímu publiku. Analogové album "SPIRAL CIRKUS" představilo fragmenty nejstarších rozhlasových relací a koncertní tvorby. Neúnavný workoholik Steven Wilson v tomtom období rozbíhá další dva projekty. Jedním projektem je pocta kraut rockové éře 70. let pod názvem I.E.M. (Incredible Expanding Mindfuck), nahraná v sestavě Steven Wilson, Colin Edwin, Geoff Leigh (HENRY COW), Mark Simnett a Dave Anderson. Obě nahrávky byly ale vydány pouze v limitované edici 500 kopií. Dalším projektem je silně ambientní a prakticky Stevenův sólový počin (jen s drobnou výpomocí Bryna Jonese) nazvaný BASS COMMUNION, v rámci něhož vychází bezmenné CD v roce 1998 a později v roce 1999 další, opět bezmenné CD. V ještě menším počtu se na trhu kazet objevila nahrávka "INSIGNIFICANCE", která obsahovala z velké části velmi zajímavé ukázky, převážně nevyužitý materiál z alba "Signify".

Wilson, Barbieri, Edwin a Maitland strávili skoro celý rok 1998 prací na pátém albu, které vyšlo o rok později 22. března 1999 s názvem "Stupid Dream". Skupina sice v době studiových frekvencí ještě neměla nový kontrakt, ale později se domluvila s nadnárodním labelem Snapper/K-Scope a ten v březnu 1999 připravenou desku "Stupid Dream" uvedl na trh. Dvanáct skladeb, skládající se z 60 minut nádherné hudby, rozšířilo řady fanoušků, které přispěly k úspěchu v singlových žebříčcích. Změna nakladatele na Snapper Records měla za následek silnější propagační kampaň a tři singly, které byly z alba vybrány, "Piano Lessons", "Stranger By The Minute" a "Pure Narcotic" - se dostaly na velice slušná místa v britských nezávislých žebříčcích a dokonce se objevily na playlistech několika rádií. K prvnímu z nich dokonce natočili videoklip v režii Mike Benniona. Následovalo dlouhé turné se zastávkami v Británii, Holandsku, Belgii, Švýcarsku, Německu, Francii, Polsku a již tradičně Itálii a Řecku, kde se teší mimořádné popularitě, a pak na téměř měsíční turné odcházejí podruhé do USA. Mnozí staří fandové sice při poslechu této desky poněkud znejistěli, ale příliv nových příznivců vyrovnal ztáty a ze "Stupid Dream" se stalo dosud nejprodávanější album P.T. Rok 1999 Porcupine Tree zakončili vyprodaným koncertem ve Scala v Londýně.

Velký zájem o materiál, který se nacházel na albu "I.E.M", způsobil, že label Delerium se rozhodla znovu vydat nahrávku na CD disku (vyšel 11. března 1998). Byla doplněna navíc o jednu nahrávku, která nebyla dostupná na vinylové verzi. V dalších letech se pak postupně objevily i další dvě alba projektu "I.E.M.", a to "IEM HAVE COME FOR YOUR CHILDREN" a "ARCADIA SON".

Pro polské fanoušky skupiny začal rok 1999 velmi atraktivně. Na začátku února v důsledku dohody podepsané mezi Delerium Records a nakladatelstvím "Rock-Serwis" a díky přízni hudebníků pro Polsko díky množství prodaných desek, se pouze v této zemi objevila kazeta "STARS DIE - RARE AND UNRELEASED" se skladbami nikdy nevydanými na normálních deskách, které byly známé pouze malé skupině známých a majitelům kazety "Insignificance". Umělecká úroveň nahrávek nalézajících se na "Stars Die" jen dokazuje, jak skvělá kapela jsou P.T. Ve dnech 12. - 15. května 1999 skupina opět koncertovala v Polsku (Warszawa, Krakow, Lublin a Bydgoszcz) a znovu pozbudila zájem a nadšení všech návštěvníků konvertů. Steven Wilson prohlásil tehdy, že vydají ještě na jaře další studiové album P.T.

Pracovní tempo neutichá ani na počátku roku 2000 a čas, během něhož skupina sháněla nový kontrakt, nezůstal hudebně nevyužit. Porcupine Tree se již několik měsíců po vydání "Stupid Dream" mohli opětovně sejít ve studiu a začít pracovat na albu "Lightbulb Sun". Steven dodržel svůj slib z Polska, když se po představení nahrávky 22. května, album dostalo do obchodů 25. května 2000. Albu ještě předcházelo vydání singlu "Four Chords That Made a Million". Smyčcovými aranžemi přispěl na tuto desku Dave Gregory z XTC a celé album, nadále rozvíjející kombinaci písničkového formátu, rozsáhlých zvukových ploch a rockové dynamiky, se oproti "Stupid Dream" posunulo do ještě mnohem intenzivnějších a organičtějších poloh. Album obsahuje opět silné kompozice s texty autobiografických prvků z dětství Stevena Wilsona. Celkově bylo CD podpořeno třemi různými verzemi singlů "Shesmovedon" a "Four Chord That Made A Million". Následně album podpořilo také ohromné turné, při němž P.T. dělali předskokany skupině Dream Theater. V rámci tohoto turné skupina také zavítala do České republiky (koncert Dream Theater ve Zlíně), kde měla půlhodinový koncet jako předkapela.

Je třeba dodat, že 27.března 2000 se společnost Delerium rozhodla vydat znovu, tentokrát ve zremixované CD verzi, všechny čtyři "části" z původních dvou singlů "Voyage 34" z roku 1992-1993, jedne z nejznámějších a "nepřekonatelných" nahrávek P.T. Jaro 2001 bylo ve znamení koncertování skupiny. Začali v únoru ve Velké Británii, v březnu navštívil Nizozemsko a Belgii, v dubnu Řecko, Itálii, a ... znovu Polsko, kde odehráli opět čtyři koncerty v Poznani, Varšavě, Lodži a Krakově. Rok 2001 byl obdobím, kdy nezvykle talentovaná kapela v čele s nevelkým Stevenem (měří asi 170cm) nevyšel řadový album, ale zato další dvě kompilace. Nejdřív v květnu vyšlo u Snapper Music limitované CD "Recordings" z nevydaného materiálu v období mezi alby "Stupid Dream" a "Lightbulb Sun" a v prosinci u Delerium Records album "Metanoia" s materiálem ze sessions z doby nahrávání alba "Signify". Tato kolekce materiálu nevydaného na předchozích dvou albech představovala zároveň poslední nahrávku pro label Snapper/K-Scope. V červnu následovalo krátké americké turné, vrcholící vyprodaným koncertem v Bottom Line v New Yorku. Krátce poté P.T. oznamili koncem roku podepsání nového kontraktu - teď již s mnohem větší a významější firmou, a to se společnosti LAVA pod křídly gigantu Atlantic Records.


4. ROK 2002 - ROK ZMĚN

V roce 2002 se odehrálo několik velmi důležitých události v historii skupiny. Na začátku roku podepsali avizovanou smlouvu s Lava/Atlantic, a tak se po více než 10 letech podnikání dostali pod křídla jedné z pěti největších nahrávacích společností na světě. V únoru 2002, ještě před nahráváním Gavin nového alba, došlo k první změně sestavy P.T. v souvislosti s odchodem bubeníka Chrise Maitlanda, kterého nahradil Gavin Harrison. Březen se pak nesl ve znamení prvního retrospektivního boxsetu - "Stars Die - the Delerium Years 1991-1997". Mezitím kapela nahrávala nový materiál, vybraný z celkového počtu třiceti písní, které SW napsal v uplynulých dvou letech. Přípravě desky se skupina věnovala ve studiích v New Yorku a v Londýně, za asistence zkušeného technika Paula Northfielda. Velkou roli hrály i tentokrát smyčce aranžované Davem Gregorym. Mix alba byl dokončen v květnu v LA. Vydání alba předcházelo krátké turné po Spojených státech, přičemž velká část koncertů byla vyprodána a reakce starých i nových fanoušků byly extatické.

Netrpělivě očekávané album "In Absentia"" vyšlo v září 2002 (v Evropě až v lednu 2003) a představovalo nejuznávanější a nejdokonalejší počin kapely vůbec. Sound některých skladeb byl značně tvrdší než bylo na albech PT obvyklé, jiné písně však byly naopak neskutečně křehké a krásné. Deska byla celosvětově chválena a přes téměř nulový výskyt v éteru překonala prodejnost všech předchozích alb - jen během prvního roku bylo rozebráno 100 000 kusů. Desku dále podpořily šňůry po Evropě a Severní Americe, včetně turné společně s uznávanou švédskou metalovou kapelou Opeth. Během těchto koncertů skupina poprvé zdůraznila vizuální stránku svých show, o jejíž zpracování se zasloužil dánský filmový tvůrce a fotograf Lasse Hoile, který vymýšlí veškerý vizuální program, vytváří pro skupinu video klipy, obaly desek, a je také jejím hlavním fotografem.

Během roku 2003 Porcupine Tree spouštějí svůj vlastní label a internetový obchod - Transmission. Prvním cédéčkem, které tu vychází, je studiová frekvence nahraná pro washingtonské XM Radio.

Rok 2004 kapela strávila přípravou nového, ambiciózního alba PT, jejich druhého pro Lava/Atlantic Records. Deska "Deadwing", která vyšla koncem března 2005 a bylo doprovázeno singlem "Lazarus". Bylo inspirováno filmovým scénářem, který Steven Wilson napsal se svým přítelem, filmařem Mikem Bennionem. Pokud se v budoucnu podaří sehnat dostatek financí, přál by si Steven tento scénář také opravdu zrealizovat. V plánu je také první DVD a u Transmission vyjdou další živé nahrávky (v roce 2004 to byla podařená live nahrávka z Lightbulb Sun tour CD "Warszawa"). Album Deadwing zaznamenalo ve světě neméně velký úspěch. V Německu se singl Lazarus objevil v žebříčku siglů Top 100. Po vydání Deadwing následovalo turné, při kterém byl vytvořen záznam koncertu pro první DVD, které nese název "Arriving Somewhere".

V roce 2006 pokračují reedice katalogu kapely, obnoveného vydání se dočkalo album improvizací "Metanoia" a v květnu konečně také "Stupid Dream", album, které bylo několik let oficiálně prakticky nesehnatelné.

Dne 16. května 2007 vychází nové album "Fear Of A Blank Planet". Obsahuje šest převážně delších skladeb (průměrná délka 7 minut, jedna ze skladeb dosahuje délky 17 minut). Podle Stevena jde o nejsoudržnější a nejambicióznější album za celou historii kapely. Textový obsah se zabývá mladou generací světa 21. století s tématy jako MTV, sex, drogy, videohry, internet, smrtelná nuda a hlavně účinek, který toto všechno má na dnešní dospívající a jejich osobnost. Na některých nahrávkách se podíleli i významní hosté, Alex Lifeson, kytarista kanadské art rockové skupiny RUSH Rush v písni "Anesthetize" a také Robert Fripp. Redaktor prestižního britského měsičníku "Classic Rock" napsal: "Objevila se deska, kterou je nutno si zakoupit. Tady se dokončila poslední přeměna rockových hudebníků z P.T. na hvězdy.". Album se umístilo na prvních místech žebříčků v téměř všech evropských zemích. Skupina uspořádala turné, které činilo 92 koncertů, Porcupine Tree si poprvé zahráli v zemích jako je Finsko nebo Mexiko, tour také zahrnovalo spoustu koncertů na různých festivalech v Německu.

Steven Wilson řekl: "Obávám se, že současná generace dětí, které se rodí do této informační revoluce, vyrůstají s internetem, mobilními telefony, iPody, softwarem ke stažení, American Idol reality show, drogy, PlayStation - všechny tyto věci odvracejí lidi od toho, co je pro život důležité, tj. rozvinout smysl pro zvědavost, co je tam venku."

Album získalo cenu Album roku 2007 v Classic rock magazine awards a v prosinci roku 2007 bylo nominováno na Best Surround Sound Album na cenu Grammy. O rok později bylo také zvoleno nejlepším albem roku čtenáři Dutch Progressive Rock Page.

Zatím poslední album "The Incident" vyšlo v roce 2009. Společně s vydáním alba jela skupina evropské turné, na kterém byl natočen záznam pro nadcházející DVD Anesthetize, které vyšlo v polovině června 2010.

Dne 16. července 2010 byli Porcupine Tree hosty jednoho z večerů na festivalu Colours of Ostrava v České republice.


5. STEVEN WILSON - DALŠÍ PROJEKTY

...NO MAN

Od roku 1987 dělí svůj čas Steven Wilson mezi skupinu PORCUPINE TREE a počiny se spěvákem Timem Bownessem v projektu NO-MAN. Vydali celkem 5 studiových CD, v létech 1994-2001 jim vyšla jejich tři nejlepší CD "Flowermouth" (1994), "Wild Opera" (1996) a "Returning Jesus" (2001). Za pozornost stojí hostování Roberta Frippa a Mela Collinse (ex King Crimson) na CD Wild Opera a Lisy Gerard (Dead Can Dance) na CD Flowermouth.

...BASS COMMUNION, I.E.M., J.B.K.

Ambientní BASS COMMUNION, postkrautrockový Incredible Expanding Mindfuck (vydávají čerstvé CD Arkadia Son) jsem již vzpomenul. Mimo těchto projektu S.Wilson hraje jako host v projektě bývalých členu skupiny JAPAN- Steve Jansena, Richarda Barbieriho a Micka Karna. Mimo trojice Jansen, Barbieri & Karn a hostujíciho S.Wilsona hrává v koncertní verzi sestavy i saxofonista Theo Travis, který bývá hostem i na nahrávkách P.T. a NO MAN. V roce 2001 vyšel J.B.K. výborný živák s názvem "Playing In A Room With People".

...FISH (ex MARILLION)

Steven Wilson se zásadním spůsobem podílel na velkém úspěchu Fishova CD "Sunset Of Empire" z r. 1998. Zkomponoval šest kompozic a byl producentem CD. Ukázal se taky na dalším Fishově albu "Raingods With Zippos" z r. 1999 znovu jako spoluautor písní, ale též jako výlučný kytarista.

...OPETH

V léte 2001 vyšlo vynikající album švédské skupiny OPETH, která kombinuje velice zajímavým a invenčním spůsobem black/death metal s prvky progress rocku a psychedélie. Nové CD se jmenuje "Blackwater Park"a jeho spoluautorem,aranžérem a producentem je kdo jiný než S.Wilson. I když jsem téměž ortodoxním vyznavačem art & progress rocku a metal v úpravě black a death prakticky neposlouchám, toto CD mne srazilo do kolen a v mé privátní TOP 20 za rok 2001 se umístnilo hodně vysoko a vytlačilo mnohá art & progová díla.


...BLACKFIELD
Tento projekt Steven vytvořil s Avivem Geffenem z Izraele, kde jim při nahrávání desek vypomáhají Daniel Salomon (klávesy) a Seffy Efrat (baskytara), oba Geffenovi spoluhráči z Orphaned Land, u bicích Gavin Harrison nebo Tomer Z.

...STORM CORROSION

Zatím posledním projektem je STORM CORROSION, ve kterém se setkali Steven Wilson i Mikael Akerfeldt ze skupiny OPETH a v roce 2012 vydali zatím jedno stejnojmenně nazvané album.


6. DOČASNÁ PAUZA

Steven Wilson potvrdil v dubnu 2013, že Porcupine Tree mají na dobu neurčitou pauzu, když sám Steven soustředil na svoji sólovou kariéřu. Přiznal také, že nemá čas sledovat všechny projekty a musel se rozhodnout, na kterém z projektů mu momentálně záleží nejvíce. Po vydání jeho posledního sólového alba "The Raven That Refused To Sing And Other Stories" to znamená, že Porcupine Tree a Blackfield musí posečkat na své šance.

Wilson řekl pro Something Else Reviews: "Blackfield vydali novou desku, takže už nejsem tak zaneprázdněn s ním, stejně jako jsem byl nedávno. Aviv, můj partner v Blackfield, napsal všechny písně, ale pomáhal jsem mu produkovat a nahrávat, zpíval jsem na několika písních. Objevili se tam skvělí hostující zpěváci, takže Blackfield postupují kupředu. Poslední věc, kterou chci dělat, je přivést další lidi zpátky."

"Nemám čas v mém životě děalt něco, že něco dělám. Myslím, že jsem se rozhodl právě nyní soustředit se na dvoji sólovou dráhu."

Wilson nedávno pro Prog o albu ""The Raven That Refused To Sing And Other Stories" prohlásil: "Je to pořád sólové album - ale může se stát, že se promění v pravou kapelu díky tomu, že to má více smyslu pro soudržnost".

Poslední nahrávkou Porcupine Tree bylo živé album "Octane Twisted" v roce 2012, ale frontman počátkem roku 2013 oznámil plány na vydání několika skladeb nahraných, když ještě používal titul jako sólista monicker.

"Cover Version" je kompilační album vydané v roce 2014 britským hudebníkem a hudebním producentem Stevenem Wilsonem. Album se skládá z 12 skladeb původně vydaných jako šest dvou písňových singlů. Každé vydání se skládalo z jedné původní písně a jednoho cover songu, který zahrnoval nové interpretace jiných autorových skladeb způsobem nepříliš odlišmým od svých původních verzí. Jedinou výjimkou z tohoto formátu je v "The Unquiet Grave", což je vlastně stará anglická lidová píseň.

Čtvrtá sólová deska Steve Wilsona "Hand. Cannot. Erase." vyšla 27. února 2015. Je to deska otevřená, ale přesto zakořeněná v jádru progresivního rocku, jak jej tento britský sympaťák na svých vlastních albech představuje. Album "Hand. Cannot. Erase." je obsahově v textech napsáno z ženské perspektivy. Koncept desky byl inspirován skutečnou událostí, ve které hrál hlavní roli život jisté Joyce Carol Vincent, osmatřicetileté, společensky aktivní a oblíbené ženy, která po své náhlé smrti ve svém bytě nikomu až tak moc nechyběla, že její tělo bylo nalezeno po dvou letech od tragické události. Wilsonův příběh má podobný základ, je však přepracován do jiných časových a prostorových kulis, stejně jako je zde hlavní postavou zcela jiná fiktivní žena, umělkyně, malířka, z jejíž perspektivy je vlastně děj odvyprávěn. A protože šlo o bytost, které byla odvážným muzikantem vdechnuta duše, životní příběh i osobnostní charakteristika, bylo třeba postavu opatřit vzpomínkami, minulostí a pro její život zásadními osobami a událostmi. Onen koncept není hudebně příliš uchopitelný, textově samozřejmě je a popisuje životní události ženy, která oproti předloze neumírá, čemuž brání třeba jen přílišná odlišnost několika poloh, jež deskou provázejí, protože onen skok od progrockových not ke kontrastním popovým náladám a zase zpět k art rocku je natolik proměnlivý, že ačkoli se na první pocit tváří jako album křehčí, intimnější a prostší na košaté aranže, tak se toho na něm i tak děje dost. Téma osamění a úmyslného separace uvnitř velkoměstského prostředí ostatně bude vždy magnetizovat, stejně jako zde bude přítomný údiv nad tím, jak se vůbec něco podobného může přihodit.

Dne 22. ledna 2016 vyjde další sólové album Steve Wilsona s názvem "4 1/2" a bude obsahovat celkem 6 skladeb v délce asi 37 minut. Čtyři z písní vznikly během studiových nahrávek pro desku "Hand. Cannot. Erase.", jedna je z pozůstalosti z nahrávky před-předchozího alba "The Raven That Refused To Sing". Poslední skladba je pak jednou z verzí písně "Don’t Hate Me" původně zaznamenané kapelou Porcupine Tree v roce 1998 a je založena na živém záznamu z nedávného turné po Evropě s pozdějšími studiovými dodělávkami ve studiu. Vokály v této nové verzi jsou nazpívány jako duet Steve Wilsona a Ninet Tayeb.

Steven Wilson oznámil vydání svého pátého sólového alba, které vyjde 18. srpne 2017 pod názvem "To The Bone" prostřednictvím Caroline International. Kromě toho Wilson zveřejnil první skladbu z alba "Pariah", kterou složil speciálně jako duet se zpěvačkou Ninet Tayeb. Odhalil také první část turné pro rok 2018 se 35 zastávkami. Wilson řekl: "Po mnoha měsících psaní a nahrávání s potěšením konečně oznamuji podrobnosti o svém novém albu "To The Bone" a o významném evropském turné na počátku roku 2018, které zahrnuje návrat na mnoho mých oblíbených míst, včetně prestižní Londýnské Royal Albert Hall. Pro své severní a jihoamerické fanoušky brzy ohlásím pokračováníí turné".

Novou desku Steven přiblížil: "Moje pátá deska je v mnoha ohledech inspirována nesmírně ambiciózními progresivními popovými nahrávkami, které jsem miloval v mládí (např. Peter Gabriel - "So", Kate Bush - "Hounds Of Love", Talk Talk - "Colour Of Spring" a Tears For Fears - "Seeds Of Love"). Textově je na něm jedenáctkrát zachycen paranoidní chaos současné doby, kdy pravda zřejmě může být flexibilní představou, pozorováním každodenního života uprchlíků, teroristů a náboženských fundamentalistů a s vítaným záběrem některých nejradostnějších útěků před skutečností, který jsem dosud vytvořil v mé kariéře."

Steven Wilson diskutoval v srpnu 2017 o rozdílech mezi Porcupine Tree a jeho sólovou kapelou pro portál Linea Rock:
"Nejedná se o to, jaké procento hudby jsem napsal nebo nepsal".
"Tady je situace: Když jste v kapele, pokud jste demokratická kapela jako my... V případě Porcupine Tree existovaly čtyři jedinci, z nichž každý měl svou vlastní hudební osobnost a svůj hudební vkus".
"Ačkoli jsem napsal skoro celou hudbu, neznamenalo to, že by ji nechtěli hrát".
"Takže to není otázka věci, které napsali, je to otázka věcí, které jsem napsal já, které si nepřáli hrát. Ani to, že nechtěli hrát, je to, že jsem věděl, že se s ním vůbec netýkají".
"Takže když například máte v kapele jednoho chlapíka, který nenávidí jazz, nebo máte v kapelu jiného kluka, který nenávidí elektronickou hudbu. A obě tyto věci jsem si chtěl prozkoumat".
"Takže bych prostě ani neposkytl takovou hudbou. Protože nechci na pódiu hrát písně, o kterých vím, že každý za mnou má odpor k tomu, co hrajeme".
"Takže to bylo spíše otázkou toho, co jsem cítil, že jsem se nemohl realizovat v kapele jako autor. A cítil jsem nakonec zejméma, že zvuk kapely se zúžil a to byl důvod, proč jsem se tak rozhodl [ukončit Porcupine Tree]."


Wilson říkal, že jej bubeník Gavin Harrison a hráč na klávesy Richard Barbieri mrzeli kvůli toho, že byli tím, kdo přitahoval veškerou pozornost, cítil, že jeho muzikantství bylo pomíjeno. "Necítil jsem se v kapele nějak zvlášť oblíbený nebo respektovaný - nebo alespoň pokud respekt měli, nikdy to nebylo vokalizováno." Wilson se tedy neobtěžoval jim nic říkat. Právě odešel a nechal Porcupine Tree jako věčný volný konec. Zbývající dva několik let čekali, až se Wilson vrátí. Pak si ale přečetli rozhovory, ve kterých hovořil o své sólové kariéře a popřel jakýkoli zájem o jejich kapelu.

"Nemůžeš si pomoct, ale cítíš se zahořklý a zraněný," říkal Barbieri, který se ocitl ve stejné situaci, jako když David Sylvian odešel z Japan na konci roku 1982. "Dostanete se do kritického bodu a komerčního úspěchu a v tu chvíli je to prostě nepříjemné. A pro členy samozřejmě není snadné jen tak pokračovat. Než se vrátíte do kariéry, vyžaduje to spoustu času. Ale pro člověka pokračujím kupředu se stejným manažerem, stejnou nahrávací společností, stejnou fanouškovskou základnou, stejným vydavatelem, stejným promotérem, stejným agentem, je to pro ně velmi bezbolestné. Ale ponechává za sebou lidi, kteří trávili tolik času prací jako oni, takže je to těžké".

Harrison žil poblíž Wilsona a od roku 2012 spolu často jamovali, takže jej rozhovory méně znepokojovaly. "Pomyslel jsem si: "No, minulý týden jsem s ním měl šálek čaje a nic takového mi neřekl." Ale myslím, že ze Stevenova pohledu to byla do jisté míry vnitřní soutěž mezi kapelou, kterou založil, a jím samotným, mezi dvěma různými věcmi, které se odehrávaly v jeho mysli, a myslím se, že chtěl, aby se publikum alespoň nesoustředilo na to, až se Porcupine Tree vrátí, a soustředilo se na jeho sólovou kariéru".

Wilsonovo neustálé odmítání řešit budoucnost Porcupine Tree znamenalo, že legenda kapely rostla v jejich nepřítomnosti. Stali se prog rockovou kapelou, která utekla (tedy ne něco, co by nutně potěšilo Wilsona, který tento termín nenávidí). Když před téměř 12 lety odešli z pódia v Royal Albert Hall, dva ze tří členů předpokládali, že kapela zůstala nepřetržitým podnikem. Ale Steven Wilson, jejich frontman a kytarista, se rozhodl, že je to pro skupinu, alespoň prozatím.

7. NOVÉ AKTIVITY

Po velmi dlouhém mlčení, kdy se členové kapely věnovali svým dalším projektů nebo sólové dráze jako jejich leader, se v činnosti kapely objevil alespoň náznak nějaké aktivity. Porcupine Tree spustili 20. března 2020 web Bandcamp (porcupinetreeofficial.bandcamp.com) pro "vzácné a nevydané rarity z jejich hlavních vydavatelství". Zpočátku je na webu několik živých alb, ale záměrem je neustále další přidávat do sbírky...

Kapela k tomu uvedla:
"Spustili jsme stránku Bandcamp na adrese porcupinetreeofficial.bandcamp.com, kde můžete poslouchat a stahovat nahrávky vzácných a nevydaných rarit s plným rozlišením mimo naše hlavní nahrávky vydání pod vydavatelstvími. Předcházelo tomu dlouhé plánování a omlouváme se za špatné načasování, protože víme, že je nyní velmi obtížné období pro všechny, včetně nás jako hudebníků a našich rodin. Výsledkem je, že jsme se rozhodli pokračovat a oživit stránku nyní, jak bylo plánováno, ale poukázat na to, že není absolutně žádný spěch, abyste využili svého obsahu, bude to na neurčito a naším cílem je přidat k ní více hudby v nadcházejících měsících. Pokud jste mezitím uvízli doma a cítíte se jako nějak extra závislí na PT hudbě, tak tady to je!"

Nahlédl jsem tam, a vězte, je věru co poslouchat... K 21. dubnu 2020 tam již bylo DESET plnohodnotných desek!!!

Steven Wilson oznámil, že v červnu 2020 vydá své nové studiové album "The Future Bites" prostřednictvím The Future Bites Corporation a 12. března 2020 to potvrdil prvním singlem, který byl z alba převzat, "desetiminutová Moroder-variace" "Personal Shopper". Steven Wilson k tomu podal vysvětlení, že nové album "The Future Bites" je "zkoumáním vývoje lidského mozku v éře internetu. "The Future Bites" je nejen fenomenálním šestým albem Wilsona, ale také online portálem do světa designu s vysokým konceptem, který je postaven pro ultramoderního zákazníka". Nahrávka je očekávána k vydání 12. června 2020 a bude k dispozici v několika formátech CD/Kazeta/Red and Black Vinyl LP/Blu-Ray/Boxset.

Hudebně se, "The Future Bites" blýští. Díky úžasným elektronickým zvukům zprohýbaným lidským zásahem ("King Ghost"), svižně stoupající akustikou, která směřuje vzhůru do stratosféry ("12 Things I Forgot"), neúnavným basovým motorickým rytmem ("Follower") a plovoucí, temné funk ("Eminent Sleaze"), se jedná o Stevenovu dosud nejoslnovitelnější práci k dnešnímu dni. Album bylo nahráno v Londýně a koprodukováno Davidem Kostenem (Bat For Lashes, Everything Everything) a Stevenem Wilsonem.

"The Future Bites" jsou otevřené dveře do světa kupní síly, kde je vše obchodovatelné a nic není příliš náhodné na to, aby se dalo do prodeje. "The Future Bites" je inspirovano takovými pozoruhodnými artefakty 21. století, jako je keramický blok Virgil Abloh a kanadský Vitality Air v konzervách. "The Future Bites" plně zobrazuje spotřebitelský vesmír (postavený ve spolupráci s Baby and Crystal Spotlight), který byl navržen tak, aby byl přístupný a návykový pro kohokoli od příležitostný fanoušek hardcore sběratele."

Steven Wilson odehraje dvě dříve ohlášená britská představení na podzim v Nottingham Arana (čtvrtek 17. září 2020) a v Londýnské O2 (sobota 19. září 2020).

Skupina Porcupine Tree Group oznámila, že jejich nové živé album "House Of Blues, Los Angeles 2003" bude vydáno 31. července 2021. Materiál původně dostupný na Bandcamp bude vydán jako dvojalbum na modrém vinylu. Záznam pochází z koncertu, který se konal 30. července 2003 v House of Blues v Los Angeles. Hudebníci poté odehráli turné v Severní Americe se švédskými Opeth, celkem 15 koncertů v Kanadě a USA. Nahrávka obsahuje téměř plný 90-minutový set, nejen druhý přídavek Trains, který rozbil kytarovou strunu. Níže je uveden seznam skladeb. Album lze objednat na webových stránkách Burningshed zde. Hudebníci navíc ohlásili obnovení svých webových stránek a spuštění nového oficiálního kanálu YouTube.

8.  SKUPINA OPĚT OŽÍVÁ

Dne 31. října 2021 se objevila kratičká zpráva, že Colin Edwin již není součásti Porcupine Three. Kapela rovněž uvedla: "Jsme hrdí, že můžeme konečně představit album, které vzniká 12 let – "Closure / Continuation". Sešli se v Air Studios v Londýně počátkem roku 2021. Tři muži hráli společně hudbu poprvé od října 2010. Po tak dlouhém odstupu by se dala očekávat jistá lajdáckost, ale laickému posluchači nic z toho není. Na druhé straně se zdá, že trio je dokonale synchronizované, když prochází "Harridan", úvodní skladbou jejich nového alba "Closure/Continuation". Basa a bicí se kolem sebe obtáčejí jako liána, složité a zdvojené klávesy se nad nimi lámou jako vlny. Je to komplexní, ožehavá, ale melodická hudba. "Closure / Continuation" se připravovalo od dob, kdy se zdálo, že Porcupine Tree skončil. Záseky, které Wilson a Harrison podnikli za poslední desetiletí, byly znovu navštíveny během covidového locdownu. Pásky, které Barbieri v pozdějších letech poslal Wilsonovi, byly zpracovány do písní. Všichni tři muži je nahráli ve svých domovech, proto spolu nehráli od roku 2010, nakonec však natočili své nové album, aniž by o tom kdokoli věděl.

Album, které vyjde 24. června 2022 si můžete předobjednat zde: https://porcupinetree.lnk.to/PTCC. Dnes 1. listopadu 2021 sdílíme první singl "Harridan", který je nyní k dispozici ve všech streamovacích službách". Na albu je k dispozici sedm skladeb.

"Harridan" a několik dalších nových písní jsou ve hře krátce po vydání alba "The Incident". Zpočátku žily na pevném disku v pomalu rostoucím počítačovém souboru označeném PT2012, později přejmenovaném na PT2015, PT2018 a tak dále. Byly chvíle, kdy jsme dokonce zapomněli, že tam jsou, a chvíle, kdy nám nadávali, abychom je dokončili, aby viděli, kam nás vezmou. Při poslechu hotových skladeb bylo jasné, že se to nepodobá žádné naší práci mimo kapelu – kombinovaná DNA lidí za hudbou znamenala, že tyto skladby tvořily to, co bylo nepopiratelně, nezaměnitelně, očividně nahrávkou Porcupine Tree".

Název odráží jejich nejistotu ohledně budoucnosti kapely. "Nemuseli jsme dělat tuhle desku," říká Wilson. "Není to tak, že bychom se vrátili, protože nám bylo nabídnuto 10 milionů dolarů na turné po Americe. Nevrátili jsme se, protože naše sólová kariéra selhala. Mysleli jsme si, že to bude zábava a měli jsme dobrý materiál. Myslím, že se to i částečně odráží v názvu alba: opravdu nevím, jestli je to uzavření nebo začátek další pokračující části kariéry kapely".

"Jsme také velmi rádi, že můžeme sdílet zprávy o živých vystoupeních ve Velké Británii a Evropě v říjnu/listopadu 2022. Získejte exkluzivní předprodej vstupenek na turné předobjednáním našeho nového alba "Closure / Continuation" nebo se zaregistrujte přes oficiální obchod Porcupine Tree. Termíny turné po Americe a Kanadě budou oznámeny začátkem příštího roku, zůstaňte naladěni s námi!"

Až se Porcupine Tree znovu zahrají živě na veřejnosti, bude to pro větší davy než kdy předtím; arény čekají. A když turné skončí a všichni tři odejdou z pódia, kdo ví, jestli to nebude naposledy? "Možná to bude uzavření celé věci," říká Harrison. "Neříkám, že se v roce 2022 rozejdeme. Ale rok 2010 byl zvláštním koncem - nebo nekončícím. Bylo by hezké přijít s rachotem. Pokud by to tak mělo být."

Kapela oznámila počítkem června 2022, že na nadcházející turné je podpoří Randy McStine a Nate Navarra. Oba jsou neuvěřitelně talentovaní hudebníci a kapela už měla tu čest s nimi nový materiál zkoušet. Zní to fantasticky a těšíme se na turné koncem roku 2022.

9.  PŘICHÁZÍ ODCHÁZENÍ KAPELY ???

Steven Wilson oznámil s přelomem roku v novoročním poselství, že reunion pravděpodobně skončí po letních show. Zdá se, že Steven Wilson si na aktuálním reunionu Porcupine Tree vyžádal čas a oznámil, že nadcházející venkovní vystoupení kapely budou "s největší pravděpodobností" poslední.

V novoročním vzkazu fanouškům na Instagramu a Twitteru dnes (který můžete vidět níže), stejně jako v diskuzi o jeho nadcházejícím sólovém albu, o kterém mluví jako o "naprosto domýšlivém", Wilson říká: "Mezitím (pravděpodobné poslední) PT show bude hrstka festivalových vystoupení během léta". Celé prohlášení zní: "Šťastný nový rok vám všem! Nejdříve a nejpředněji velké poděkování všem, kteří si v uplynulém roce užili album/show Porcupine Tree "Closure/Continuation" a moji knihu "Limited Edition Of One"."

"V roce 2023 vyjde moje nové album, 10 stop a 65 minut hudební cesty, kterou je docela těžké popsat, ale stačí říct, že je to zase jiné, nemluvě o naprosto okázalosti (v dobrém slova smyslu!) Vyjde u Virgin Music, UK, další přijdou již brzy. Děje se spousta dalších vzrušujících věcí (alespoň pro mě), ale zatím vám zanechám přání všeho nejlepšího do příštího roku, doufám, že pro vás bude úžasný."


Porcupine Tree oznámila, že se reformovala po 12-leté pauze v listopadu 2021. Skupina vydala album "Closure/Continuation" v červnu 2022 a turné po Severní Americe a Evropě zakončila vystoupením v londýnské Wembley Areně v listopadu 2022.

Kapela aktuálně oznámila venkovní vystoupení na letošní rok a 29. června 2023 zahraje na Manchester Castlefield Bowl. Na turné byli Porcupine Tree nuceni vystupovat v redukované sestavě 4 hudebníků po dočasném zběhnutí svého basisty Natea Navarra. K vysvětlení situace vydala skupina 21. června 2023 následující tiskovou zprávu: "Možná jste slyšeli, že včera v Bonnu Porcupine Tree nečekaně vystoupili jen 4 muzikanti, protože náš baskytarista Nate Navarro měl bohužel vážnou rodinnou krizi a musel se vrátit do Spojených států za svými blízkými. Buďte si však jisti, že všechny naše letní show proběhnou podle plánu! Díky kouzlu technologie budou Nateovy basy nadále znít v show, i když je nevidíte. Doufáme, že vám to nezkazí požitek z živého zážitku PT."

Z tiskové konference, která se konala v červnu na francouzském festivalu Hellfest, se snesla slova o nejbližší budoucnosti kapely PORCUPINE TREE. Jak z rozhovoru vyplynulo, je kapela popravdě otevřená všem alternativám. "Nikdy jsme oficiálně neřekli, že bychom chtěli skončit. Ale nedokážu říct, zda ještě někdy uděláme novou desku nebo pojedeme turné. Už jsme přeci jen starší pánové. Na druhou stranu by bylo hloupé dělat unáhlená rozhodnutí. Kdo ví, co bude za dva - tři roky…" nechal celou záležitost bez jasného stanoviska leader Steven Wilson.

Wilson měl od loňského listopadu plné ruce práce s laděním "The Harmony Codex", svým sedmým sólovým albem. Dne 29. srpna 2023 Steven Wilson konečně oznámil, že 29. září 2023 vydává prostřednictvím Virgin Records své nejnovější album "The Harmony Codex". Zároveň zveřejnil video k jeho zbrusu novému singlu "Economies Of Scale". "Moje sedmé album "The Harmony Codex" je skutečným výletem, krásným a experimentálním 65-minutovým labyrintem nahrávky, přičemž téměř každá z jeho 10 skladeb má jiný hudební přístup," říká. "Opravdu doufám, že všichni uslyšíte album tak, jak bylo zamýšleno - nepřetržitá hudební cesta, nebo kousek "kina pro uši".

Wilson na novém albu spolupracoval s dlouholetými studiovými partnery, jako jsou Ninet Tayeb, Craig Blundell a Adam Holzman, spolu s řadou prvních spolupracovníků včetně Jacka Dangers of Meat Beat Manifesto a Sama Fogarina z Interpol. "The Harmony Codex" bude k dispozici jako jeden CD a také jako limitovaná edice 3CD luxusní sady knih v pevné vazbě, která obsahuje "Harmonic Distortion", 77-minutovou reimaginaci alba s alternativními verzemi a remixy od Manic Street Preachers, Rolanda Orzabala (Tears for Fears), Mikaela Akerfeldta z Opeth, od Interpol, Meat Beat Manifesto, Faultline a Radiophonic Workshop. Třetí disk je pouze u DeLuxe verze BluRay s vysokým rozlišením 96/24 stereo, 5.1 surround a Dolby Atmos mixy "The Harmony Codex", 2 videa a exkluzivní instrumentální mixy z celého 65-minutového alba ve vysokém rozlišení 96/ 24 stereo, 5.1 surround a Dolby Atmos. 100-stránková vázaná kniha navržená Carlem Gloverem obsahuje ohromující umělecká díla Hajo Muellera, která byla pečlivě vytvořena po dobu 18 měsíců v úzké spolupráci se Stevenem během tvorby alba.

Dne 8. prosince 2023 vychází nové koncertní album Porcupine Tree "Closure/Continuation.Live Amsterdam 7/11/2022", které dokumentuje vystoupení kapely ze 7. listopadu 2022 v Ziggo Dome v Amsterdamu, které sledovalo několik tisíc fanoušků. Skupina poté představila své 11. studiové album "Closure/Continuation" v celém rozsahu a mnoho klasických skladeb, včetně "Trains", "Blackest Eyes", "Fear Of A Blank Planet" a "Anesthetize". Během vystoupení Stevena Wilsona, Richarda Barbieriho a Gavina Harrisona je podporovali Randy McStine (kytara) a Nate Navarro (baskytara). Album je k dispozici v několika formátech jako 2CD/2BD Deluxe Edition, BD/DVD a 4LP vinyl boxset.

Steven Wilson prohlásil po pás měsících od vydání jeho Top Four alba "The Harmony Codex", že jeho další studiové album by mělo vyjít začátkem roku 2025. V rozhovoru v podcastu Gas Masks & Hand Grenades, během rozhovoru se sebou samým a Timem Bownessem o novém boxu No-Man "Housekeeping: The OLI Years, 1990-1994", Wilson prozradil, že jeho další studiové album bude opět jiné a bude obsahovat jen dvě dlouhé skladby a bude to koncepční nahrávka. "Skladby jsou téměř dokončeny, můžete tomu věřit," prozradil Wilson. "Mějte na paměti, že "The Harmony Codex" byla dokončena v prosinci 2022, takže od té doby uplynul více než rok a já jsem téměř dokončil pokračování. Je to opět velmi odlišné." Když se jej zeptali, kdy by mohlo být vydáno nové album, Wilson pokračoval: "Začátek roku 2025. Pracuji velmi rychle a stále jsem nadšený z tvorby hudby. Toto jsou jen dvě 20-minutové skladby. Takže je to velmi koncepční a myslím, že to bude hotové a připravené k vydání začátkem příštího roku."

Když se jej hostitel zeptal, jestli nevyjede na turné k "The Harmony Codex", Wilson odpověděl: "Myslím, že počkám, až vydám tuto další desku, a pak vyrazím na turné." Wilson vydal své sedmé studiové album "The Harmony Codex" v září 2023 a album dosáhlo čtvrtého místa v britském žebříčku alb v době, kdy redaktoři Prog zvolili své album roku, což je krok, který doplnili čtenáři v anketě čtenářů za rok 2023 v aktuálním vydání, kde byl Wilson také zvolen kapelou/umělcem roku.

Současní členové
 Steven Wilson
 Richard Barbieri
 Gavin Harrison
Bývalí členové
 Colin Edwin
 John Wesley (jen při koncertech)
 Chris Maitland


Členové (celým jménem Steven John Wilson
(Narozen 3. listopadu 1967, v Hemel Hempstead,
Hertfordshire, Londýn, Anglie)


Frontman skupiny, kytarista, zpěvák, skladatel
a textař,producent, příležitostně hraje na klávesy.

Svůj vztah k hudbě objevil, když mu bylo 8 let poté
co svého otce pozoroval při poslechu Pink Floyd
"Dark Side of the Moon" a svoji matku při
"Love to Love You Baby" od Donny Summer. To
byla dvě alba, která jej nasměřovala do hudební oblasti.

Jeho otec, elektrotechnik, mu sestavil vícestopé
nahrávací zařízení a Steven začal experimentovat
s overdubbingem a rozvíjet své vlastní produkční techniky.

Jako dítěti mu jeho rodiče platili hodiny kytary, které ho zrovna moc
neoslovovaly, ale když mu bylo 11 let, našel na půdě klasickou kytaru
s nylonovými strunami a začal "experimentovat".
Jeho prvotní demo pásky se začaly objevovat již v polovině 80. let, ještě když Steven chodil do školy, až nakonec jako desetiletý vytvořil dva projekty, které mu získaly později vstup do profesionálního hudebního světa: Porcupine Tree a No-Man.

V 15 letech už měl Wilson svoji první progress rockovou skupinu - Karma, se kterou nahrál dvě kazety. Některé z těchto nahrávek byly použity pro pozdější repertoár Porcupine Tree.

Wilson spustil dva projekty. První, No Man, spojoval dva hudební styly: progresivní rock a synthetický pop. Druhý projekt nazval Porcupine Tree, který se pro něj stal později hlavní kapelou.

V letech 1996 - 2001 nastartoval Steven Wilson další tři projekty. I.E.M., Bass Communion, a společně s izraelským zpěvákem Avivem Geffenem spustil projekt Blackfield, se kterým nahrál dvě alba. Wilson spolupracoval i s dalšími kapelami, jako je například Marillion, Opeth, Dream Theater, OSI, a další.

V roce 2008 vydal Steven Wilson své první sólové album Insurgentes.

Jeho účast ve skupinách:
No-Man (od 1987)
Porcupine Tree (od 1987)
Bass Communion (od 1994)
I.E.M. (1996-2001)
Blackfield (od 2000)
Storm Corrosion (od 2010)

Členové Richard Barbieri
(Narozen 30. listopadu 1957, v Londýně, Anglie)
(manželka Suzanne Barbieri)
Hráč na synthezátory, klávesy a skladatel.


Studoval na Catford Boys' School, Catford, South East London.
Svoji hudební kariéru začínal v roce 1976 s post-prog art skupinou Japan,
se kterou vydal 5 alb. Skupina se rozpadla v listopadu 1982 na vrcholu své
popularity po jejich světovém turné v tomto roce. Dva roky tam také
strávil s Rain Tree Crow.

Po rozpadu Japan Barbieri pokračoval ve spolupráci s Davidem
Sylvianem, kterému pomáhal nahrá jeho první sólová alba
(a v roce 1986 také na turné In Praise Of Shamans).
Během této doby působil po boku takových jiných novátorů
jako Holger Czukay, Ryuichi Sakamoto a Robert Fripp.

V roce 1987 začal rozvíjet další dlouholetý hudební vztah
s dalším kolegou z Japan Steve Jansenem. Z jejich spolupráce
se zrodilo dodneška šest alb původně pod názvem Dolphin
Brothers, "Catch The Fall" (1987) a později jako Jansen &
Barbieri "Stories Without Borders" (1993), "Worlds
In A Small Room" (1996) a "Stone To Flesh" (1997).
Ke konci roku se bývalí členové Japan znovu
spojili ke spolupráci pod projektem
Rain Tree Crow. Tato spolupráce ale
vydržela jenom jedno stejnojmenné album.
Další spolupráce tria Jansen, Barbieri a Karn podpořila rytmickou sekci britské art-popové kapely No-Man, která se rekrutovala v roce 1992 turné po UK a na albu Loveblows & Lovecries a EP deskách "Painting Paradise" a "Sweetheart Raw". Tato aktivita přinesla Barbieriho první společnou práci se Stevenem Wilsonem, která pak přerostla do členství v Porcupine Tree. V druhé polovině roku 1993 se Barbieri připojil k progresivní rockové skupině Porcupine Tree, když předtím již u ní hostoval při albu "Up the Downstair".

V roce 2012 vydal společné album se zpěvákem britských Marillion Stevem Hogarthem s názvem "Not The Weapon But The Hand", které vyšlo pod Kscope Records v únoru 2012.

Členové Gavin Harrison
(Narozen 28. května 1963, Harrow, Middlesex, Anglie)
Je britský bubeník a perkusionista.


Jako bubeník začal hrát profesionálně v 16 letech,
prakticky po opuštění školy - a pokračuje
až do dnešního dne.

Ve svých 19 letech se Gavin připojil k prog rockové
skupině Renaissance, se kterou koncertoval v letech
1983-1984, v roce 1986 se připojil na světové turné
k Iggy Popovi.

V roce 1994 hrál na koncertech skupiny Level 42.

Od roku 2002 je členem skupiny Porcupine Tree.
V roce 2007 Gavin začal svoji dlouhodobou spolupráci
se zpěvákem a hráčem na basu 05Ric, se kterým nahrál alba Drop (2007),
Circles (2009) a The Man Who Sold Himself (2012). Od roku 2008 také hraje
se skupinou King Crimson.

Je autorem dvou instruktážních knih pro bubeníky, které nesou názvy Rhythmic Illusions
a Rhythmic Perspectives. Také vydal dvě instruktážní DVD Rhythmic Visions a Rhythmic Horizons.

Svoje první sólové album Sanity & Gravity vydal Harrison v roce 1998.
Gavin je znám i ze své spolupráce se skupinou O.S.I., se kterou nahrál už dvě desky Blood (2009) a Fire Make Thunder (2012).

Jinak se podílel na nahrávkách mnoha hudebníků a zpěváku, jen namátkou Storm Corrosion (Storm Corrosion - 2012), Paul Cusick (P'dice - 2011), Richard Barbieri (Stranger Inside - 2008), Rob Cowen/Beverley Craven (Lady Advertiser - 2004), Richard Barbieri/Tim Bowness (Flame - 1994), No-Man (Schoolyard Ghosts - 2008), Lisa Stansfield (831-Change - 2001, Swing - 1999, Never, Never Gonna Give You Up Live - 1997) Manfred Mann's Earth Band (Soft Vengeance - 1996), Blackfield (Blackfield - 2004, Blackfield II - 2007) a další.

Vlastní stránky: http://www.gavharrison.com/
Podrobnější informace: http://www.drummerworld.com/drummers/Gavin_Harrison.html

Svoje první angažmá jsem dostal, poněkud neuvěřitelně, když jsem v šestnácti skončil ve škole. Kamarád mého otce měl práci - hrál na trubku v dixielandové kapele na vršku londýnského doubledeckeru bez střechy. Byla to promo akce po dvacet týdnů propagující pekárnu britského chleba. Vymalovali autobus v barvách chleba a v kapele jsme nosili žluté košile s modrými kravatami, bílými kalhotami a červenými bundami a jezdili jsme po Království od tři čtvrtě na devět ráno do půl šesté odpoledne. Přijeli jsme do města a hráli dixieland, který jsem fakt neměl rád, pak jsme dorazili do supermarketu, já si nasadil pochodový buben a procházeli jsme supermarketem a opět hráli dixieland; trubka, trombón, klarinet a bendžo. Došli jsme k regálu s tím úžasným chlebem a hráli půl hodiny. Dixieland! Těžká práce. Nevadilo, že to není můj oblíbený žánr a že podmínky byly šílené. Třeba staré dámy v Glasgow při nakupování o tenhle hluk zrovna nestály a házely po nás plechovky. Ale byl jsem šťastný, že si v šestnácti na živobytí vydělávám hrou na bicí.

A pak jsem měl štěstí, protože můj kamarád klávesák mě dotáhl k hraní v kabaretu. Tam hraješ pro vystupující jen asi hodinu; na tu celonoční šichtu mají jinou kapelu. To byl pro mě velký krok. Poprvé jsem měl technika a nemusel jsem si sám tahat a skládat soupravu. Jsme u druhé kapitoly mé kariéry. Hraní v kabaretu a s popovými umělci - Iggym Popem, Level 42, Lisou Stansfield, zkrátka s řadou rozlišných osobností. Když jsi bubeník, nemusíš hrát hudbu, kterou miluješ, ale podmínky se v té době zlepšily: hrála se původní hudba namísto coverů, peníze tedy byly lepší, a hlavně, hrálo se pro publikum, které přišlo na nás, protože nešlo o kulisu v hospodě. Tak to trvalo asi dalších deset let, než jsem byl osloven s tím, jestli se nechci připojit ke kapele coby její regulérní člen. Což byli Porcupine Tree...

Ve skupině na mě čekala spousta práce kromě samotného hraní na bicí, takže jsem dělal na počítači podklady, produkci filmů k projekcím, jejich synchronizaci, zkrátka tenhle okruh činností. Richard se soustředil na merchandizing, další věci dělal Steve, další Colin. Všichni jsme pracovali na plný úvazek kolem organizace související s existencí Porcupine Tree. Tehdy jsem si uvědomil, kolik všechno stojí a že je to děsivé, ohromné sumy peněz. A na konci turné se ptáš, kam se všechny poděly. Lidé často netuší, jak je nákladné být jako kapela na turné. Neuvěřitelné výdaje za víza do Států, za pronájem autobusu... Například jsme vyprodali Radio City Musical na Manhattanu, šest a půl tisíce návštěvníků, a dovedu si představit, že si lidi možná říkali: „Porcupine Tree musí být milionáři.“ Ve skutečnosti jsme na uspořádání toho koncertu ale tratili. Do té doby se mi nikdy nestalo, že bych se vrátil z turné s méně penězi než jsem na něj odjel. Ale vynahradilo se mi to tím, že jsem byl v kapele, kterou jsem spoluutvářel při nahrávání, produkcí, při skládání, tudíž je v Porcupine Tree samozřejmě mnohem více z mé osobnosti, než když jsem vystupoval s popovými hvězdami. Je to mnohem víc uspokojující, takže od roku 2001 už jsem na žádnou popovou šňůru nevyjel, ačkoliv ve studiu stále pro jiné umělce nahrávám. To jsou tři kapitoly mé kariéry. Nejdůležitější bylo, že jsem vždy dělal něco zajímavějšího než před tím.

Členové Colin Edwin
(narozen 2. července 1970,
v Melbourne, Austrálie)
(Hraje na baskytaru, bezpražcovou baskytaru, kontrabas a guimbri)


Do skupiny Porcupine Tree vstoupil v prosinci roku 1993.
Se Stevenem Wilsonem se Colin Edwin potkal na škole.

Je také členem skupiny Ex-Wise Heads, ve které se spojují
etnické a post-moderní vlivy, dále hraje v metalovém projektu
Random Noise Generator.

V roce 2001 spolupracoval na albu projektu No Man. Jinak je
Colin také známý jako velký fanoušek jazzové hudby.

V roce 2009 Edwin vydal své debutové sólové album
s názvem Third Vessel, které je k dispozici u Burning Shed.

V roce 2012 Edwin v rámci společného projektu s americkým
kytaristou Jonem Durantem vydal "Burnt Belief" u labelu
Alchemy Records.

Bývalý baskytarista Porcupine Tree Colin Edwin oznámil, že vydá 27. října 2023 zbrusu
nové album "The Weight of A Shadow" s estonským kytaristou a skladatelem Robertem Jürjendalem.
Tato dvojice spolu poprvé spolupracovala v roce 2011 v rámci projektu Tima Bownesse Slow Electric a v roce 2018 vydala album "Another World". S Jürjendalem pracujícím ze svého vzdáleného nahrávacího zařízení na estonském venkově se duo spojilo a vytvořilo další dílo plné minimalistického ambientu, post-rock a experimentální prvky.

Členové John Wesley, také Wes Dearth
(Narozen v červnu 1962)
John Wesley Dearth, III)
Je americký zpěvák a kytarista,
občasný (koncertní) člen kapely.
Americký zpěvák a kytarista.


Svou hudební kariéru začal v 80.
letech na Floridě, s producentem
a bubeníkem Markem Pratorem.

V roce 1998 se po bodu Mikea Trampa
objevil jako předskokan na turné
Petera Framptona / Lynyrd Skynyrd.
Později hrál také na několika koncertech
bývalého zpěváka skupiny Marillion - Fishe.

Se skupinou Porcupine Tree se objevuje
na koncertech, zpívá doprovodné sbory,
hraje na kytaru. S Porcupine Tree
také natáčel poslední alba
(od In Absentia po současnost).
John Wesley vydal zatím 5 sólových desek:
1993 - Under the red and white sky
1995 - The closing of the pale blue eyes
1997 - The emperor falls
2001 - Chasing monsters
2007 - Shiver

http://www.john-wesley.com/about/biography

Členové Chris Maitland
(narozen 13. května 1964, Cambridge, Cambridgeshire)
Je anglický bubeník.


V letech 1993-1994 spolupracoval se Stevenem Wilsonem
ve skupině NO-MAN.
Po jejich podzimním turné v roce 1993, byl Maitland
požádán Wilsonem, zda by se nepřipojil i k jeho druhému
hlavnímu projektu, progressivní rockové skupině Porcupine
Tree. Zůstal pak u nich až do February 2002, když byl nahrazen
Gavinem Harrisonem.

Hrál také na debutovém albu skupiny Blackfield v roce 2003,
kde se střídal s Gavinem Harrisonem.

V letech 2004 až 2005 Maitland byl členem progressive
rockové superskupiny KINO. Jako člen skupiny KINO
spolupracoval s Johnem Beckem (It Bites), Johnem
Mitchellem (Arena) a Pete Trewavasem (Marillion).
Debutové album skupiny KINO "Picture" vyšlo v Feb 2005.

V průběhu celé své kariéry Maitland spolupracoval s mnoha muzikály
z West End a v letech 2004 až 2011 hrál na bicí v Mamma Mia!
International Tour. Za bicími jej ale můžeme nalézt i u dalších
muzikálu jako jsou Rock Of Ages, We Will Rock You, Fame, Grease, Manhattan Nights, Wet Side Story.

V únoru 2009 bylo oznámeno, že Maitland bude hrát na bicí v projektu Arjena Anthony Lucassena "Guilt Machine".

Dne 17. dubna 2011 v Zoetermeer, Holandsko, Maitland podpořil jevištní reunion projektu člena Porcupine Tree basisty Colina Edwina a zpěváka NO-MAN Tima Bownesse s názvem Memories Of Machines (spolupráce Bownesse a Giancarlo Erra z Nosound).

  Studiová alba   Živá alba   Kompilace
2022 Closure / Continuation
2009 The Incident
2007 Fear Of A Blank Planet
2005 Deadwing
2002 In Absentia
2000 Lightbulb Sun
1999 Stupid Dream
1998 Metanoia
1996 Signify
1995 The Sky Moves Sideways
1993 Up The Downstair
1991 On The Sunday Of Life
1991 The Nostalgia Factory
1990 Love, Death & Mussolini
1989 Tarquin's Seaweed Farm
2023 Closure/Continuation.Live Amsterdam 7/11/2022
2021 House Of Blues, Los Angeles 2003 (2LP)
2020 IndigO2
2020 Salford
2020 Coma: Coda (Rome 1997)
2020 Los Angeles 30th July 2003
2020 BBC Session 13th April 2007
2020 Köln 4th Dec 2007
2020 First Live Performance 4th Dec 1993
2012 Octane Twisted (2CD)
2010 Atlanta
2009 Ilosaarirock
2008 We Lost The Skyline
2006 Rockpalast
2004 Warszawa
1997 Coma Divine - Recorded Live In Rome
1994 Spiral Circus Live
2005 XM II
2003 Out Absentia
2003 XM
2002 In Absentia (bonus CD)
2002 Stars Die: The Delerium Years 1991-1997
2001 Lightbulb Sun (bonus CD)
2001 Recordings
2001 Transmission
2000 Voyage 34: The Complete Trip
1997 Insignificance
1994 Yellow Hedgerow Dreamscape
  EP/SP desky   Sólové nahrávky SW   DVD a ostatní
2007 Nil Recurring (EP)
2005 Shallow
2005 Lazarus
2003 Futile (EP)
2001 Delerium (EP)
2000 Shesmovedon
2000 Four Chords That Made A Million
1999 Pure Narcotic
1999 Stranger By The Minute
1999 Piano Lessons
1999 Coma Divine II
1996 Waiting
1994 Staircase Infinities (EP)
1994 Moonloop (EP)
1993 Voyage 34 (III a IV)
1992 Voyage 34 (I a II)
2023 The Harmony Codex
2020 The Future Bites
2018 Home Invasion: In Concert At The Royal Albert Hall (live)
2017 To The Bone
2016 4 1/2
2015 Hand. Cannot. Erase.
2014 Cover Version
2013 The Raven That Refused To Sing (And Other Stories)
2012 Get All You Deserve (live)
2011 Grace For Drowning
2008 Insurgentes


2012 Octane Twisted
2008 Anesthetize
2006 Arriwing Somewhere


Sestava:
Steven Wilson - Vocals, Guitar, Piano, Synthesisers & Sampler
Richard Barbieri - Synthesizers, Keyboards, Piano & Sound Processing
Gavin Harrison - Drums, Percussion
Diskografie "Closure / Continuation"
Vyšlo 24. června 2022, Music For Nations/Sony (UK & Europe)

Seznam skladeb:
01. Harridan (8:07)
02. Of the new day (4:43)
03. Rats Return (5:40)
04. Dignity (8:22)
05. Herd Culling (7:03)
06. Walk the Plank (4:27)
07. Chimera’s Wreck (9:39)
Total Time: (48:00)

Produced and Performed: Porcupine Tree

Sestava:
Steven Wilson - Vocals, Guitars, Keyboards
Richard Barbieri - Synthesizers, Keyboards
Colin Edwin - Bass Guitar, Double Bass
Gavin Harrison - Drums, Percussion

Diskografie The Incident
Vyšlo 14. září 2009, Roadrunner Records, RR 7857-2 (UK & Europe)

Seznam skladeb:
CD1
01. Occam's Razor (1:55)
02. The Blind House (5:47)
03. Great Expectations (1:26)
04. Kneel and Disconnect (2:03)
05. Drawing the Line (4:43)
06. The Incident (5:20)
07. Your Unpleasant Family (1:48)
08. The Yellow Windows of the Evening Train (2:00)
09. Time Flies (11:40)
10. Degree Zero of Liberty (1:45)
11. Octane Twisted (5:03)
12. The Seance (2:39)
13. Circle of Manias (2:18)
14. I Drive the Hearse (6:41)
CD2
01. Flicker (3:42)
02. Bonnie the Cat (5:45)
03. The Black Dahlia (3:40)
04. Remember Me Lover (7:28)
Total Time: (75:56)

Arranged & Produced: Porcupine Tree
Engineers: Steve Orchard, John Wesley (engineered guitars)
Mixing: Steven Wilson
Mastering: Jon Astley (stereo), Darcy Proper (5.1)

Sestava:
Steven Wilson - Vocals, Guitars, Piano, Keyboards
Colin Edwin - Bass Guitars
Richard Barbieri - Keyboards and Synthesizers
Gavin Harrison - Drums, Tapped Guitar (08 - Vinyl and DVDA editions)
Hosté:
Alex Lifeson (Rush) - Guitar Solo (03)
John Wesley - Backing Vocals
Robert Fripp (King Crimson) - Soundscapes (05), Lead Guitar (08 - vinyl)
Ben Coleman - Electric Violin (10 - vinyl and DVDA editions)
Diskografie Fear Of A Blank Planet
Vyšlo 16. dubna 2007, Roadrunner Records, RR 8011-2, (Europe)
Atlantic Records (USA), WHD (Japan)

Seznam skladeb:
01. Fear Of A Blank Planet (7:28)
02. My Ashes (5:07)
03. Anesthetize (17:42)
04. Sentimental (5:26)
05. Way Out of Here (7:37)
06. Sleep Together (7:28)
Total Time: (50:48)

(Vinyl version)
Side One
01. Fear Of A Blank Planet (7:28)
02. My Ashes (5:07)
03. Cheating the Polygraph (Harrison/Wilson) (7:10)
Side Two
04. Anesthetize (17:46)
Side three
05. Sentimental (5:26)
06. Way Out of Here (7:37)
07. Sleep Together (7:28)
Side four
08. Nil Recurring (Harrison/Edwin/Barbieri/Wilson) (6:08)
09. Normal (7:09)
10. What Happens Now? (8:23)

Recorded London, England and Tel Aviv, Israel October - December 2006
Produced and arranged: Porcupine Tree
Mixed and mastered: Steven Wilson
Guitars produced: Steven Wilson and John Wesley
Engineered: Mark Prator
String arrangements: Dave Stewart and Steven Wilson
Orchestrated: Dave Stewart
Performed by the London Session Orchestra
Leader: Gavyn Wright. Session fixer: Isobel Griffiths.
Engineered: Steve Price
Photography: Lasse Hoile
Design: Carl Glover

Sestava:
Steven Wilson - Vocals, Guitars, Piano, Keyboards, Hammered Dulcimer, Bass Guitar (01,03,05) (middle section), (07)
Richard Barbieri - Keyboards and Synthesizers
Colin Edwin - Bass Guitar
Gavin Harrison - Drums and Percussion
Hosté:
Mikael Akerfeldt (Opeth) - Backing Vocals (01,03,05), Second Guitar Solo (05)
Adrian Belew (King Crimson) - Solo guitar (01,04)
Diskografie Deadwing
Vyšlo 28. března 2005, Lava/Atlantic Records, 7567-93437-2 (Europe)
26. dubna 2005 (US)
24. března 2006 (Japan)

Seznam skladeb:
01. Deadwing (9:46)
02. Shallow (4:17)
03. Lazarus (4:18)
04. Halo (4:38)
05. Arriving Somewhere but not Here (12:02)
06. Mellotron Scratch (6:57)
07. Open Car (3:46)
08. The Start of Something Beautiful (7:39)
09. Glass Arm Shattering (6:17)
10. Shesmovedon (2004) (4:59) (v US)
Total Time: (59:35) (Europe/Original edition)
(64:34) (US edition), (79:07) (DVD-A edition)


Recorded March-October 2004 at various locations through England
Produced: Steven Wilson, Richard Barbieri & Gavin Harrison
Recorded & Engineered: Paul Northfield & George Schilling
Mixed: Steven Wilson
Mastered: Andy VanDette

Sestava:
Steven Wilson - Vocals, Acoustic & Electric Guitar, Piano
Richard Barbieri - Analog synths, Mellotron, Hammond Organ
Colin Edwin - Bass Guitar
Gavin Harrison - Drums, Percussion
Hosté:
Aviv Geffen - Backing Vocals (04,07)
John Wesley - Backing Vocals (01,04,07), Additional Guitar (01), String Arrangements
Diskografie In Absentia
Vyšlo 24. září 2002, Lava/Atlantic Records, 83604-2

Seznam skladeb:
01. Blackest Eyes (4:23)
02. Trains (5:56)
03. Lips of Ashes (4:39)
04. The Sound of Muzak (4:59)
05. Gravity Eyelids (7:56)
06. Wedding Nails (6:33) (instrumental)
07. Prodigal (5:32)
08. .3 (5:25)
09. The Creator Has a Mastertape (5:21)
10. Heartattack in a Layby (4:15)
11. Strip the Soul (7:21)
12. Collapse the Light Into the Earth (5:52)
Total Time: (68:20)

Recorded Avatar Studios, New York, March 2002-April 2002
Arranged by Porcupine Tree
Produced by Steven Wilson
Engineered by Paul Northfield
Mixed by Mark O'Donoughue & Tim Palmer
Mastered by Andy VanDette

Sestava:
Steven Wilson - Vocals, Guitars, Piano, Mellotron, Hammered Dulcimer, Samples, Banjo, Harp
Richard Barbieri - Synthesizers, Hammond Organ, Fender Rhodes, Clavinet, Mellotron
Colin Edwin - Bass, Drum Machine, Guimbri
Chris Maitland - Drums, Backing Vocals
Hosté:
Stuart Gordon - Violin, Viola
Nick Parry - Cello
Eli Hibit - Backup Rhythm Guitar
The Minerva String Quartet:
Katy Latham - Violin
Lisa Betteridge - Violin
Sarah Heines - Viola
Emmeline Brewer - Cello
Diskografie Lightbulb Sun
Vyšlo 22. května 2000, Kscope, SMACD827 (UK)
21. dubna 2008, Kscope

Seznam skladeb:
01. Lightbulb Sun (5:33)
02. How Is Your Life Today? (2:48)
03. Four Chords That Made A Million (3:38)
04. Shesmovedon (5:15)
05. Last Chance To Evacuate Planet Earth Before It Is Recycled (4:50)
06. The Rest Will Flow (3:36)
07. Hatesong" (Edwin, Wilson) (8:28)
08. Where We Would Be (4:14)
09. Russia On Ice (Barbieri, Edwin, Maitland, Wilson) (13:05)
10. Feel So Low (5:16)
Total Time: (56:17)

Recorded at Foel Studio, Llanfair Caerinon, Wales and at No Man's Land, Hemel Hempstead, Nov 1999 - Jan 2000
Produced and Recorded: Steven Wilson.
Mastering: Chris Blair
Mixed at No Man's Land Feb 2000.
Strings arranged and produced: Dave Gregory at Christchurch Studios, Clifton, Bristol Jan 2000
Recorded: John Waterhouse.
Recorded digitally at 24 bit - mixed to half inch analogue tape at 30 ips.
Mastered: Chris Blair at Abbey Road, London, 7th March 2000.
Cover Photograph, Additional Photography: John Foxx
Group portraits, other photography: Luigi Colasanti Antonelli

Sestava:
Steven Wilson - vocals, guitars, piano, samples, bass (08, 09)
Richard Barbieri - analogue synthesizers, hammond organ, mellotron, piano (01), glockenspiel (04)
Colin Edwin - bass guitar, double bass (12)
Chris Maitland - drums, percussion, backing vocals (09)
Guest musicians Theo Travis - Flute (06, 11), Saxophone (06)
East of England Orchestra - Strings (conducted by Nicholas Kok)

Diskografie Stupid Dream
Vyšlo březen 1999, reissue 2006
Kscope/Snapper (UK/US), smacd-813, gas 0000813sma (UK)
East Rock/One Music (Korea)

Seznam skladeb:
01. Even Less (7:11)
02. Piano Lessons (4:21)
03. Stupid Dream (0:28)
04. Pure Narcotic (5:02)
05. Slave Called Shiver (4:40)
06. Don't Hate Me (8:30)
07. This Is No Rehearsal (3:26)
08. Baby Dream in Cellophane (3:15)
09. Stranger By The Minute (4:30)
10. A Smart Kid (5:22)
11. Tinto Brass (Wilson/Barbieri/Edwin/Maitland) (6:17)
12. Stop Swimming (6:53)
Total Time: (59:55)

Produced: Steven Wilson
Recorded: Elliot Ness & Chris Thorpe
Recorded: Elliot Ness at Foel Studio, Llanfair Caerinon, Wales
Recorded at No Man's Land, Hemel Hempstead, January 1998 - November 1998
Orchestral arrangements: Chris Thorpe and Steven Wilson at the Cedar Arts Centre, Derby
Mixed: Steven Wilson at No Man's Land except track 08 mixed: Dominique Brethes at Wolf Studios, Brixton

Sestava:
Steven Wilson - Guitar, Vocals
Richard Barbieri - Keyboards, Electronics
Colin Edwin - Bass
Chris Maitland - Drums, Backing Vocals
Diskografie Metanoia
Vyšlo prosinec 1998, Chromatic Records, CHR 003 (UK)

Seznam skladeb:
01. Mesmer I (8:33)
02. Mesmer II (6:03)
03. Mesmer III / Coma Divine (13:18)
04. Door to the River (4:25)
05. Metanoia I / Intermediate Jesus (14:32)
06. Insignificance (4:55)
07. Metanoia II (11:03)
08. Milan (2:25)
Total Time: (56:54)

CD reedice improvizací zaznamenaných v průběhu nahrávání "Signify" a původně vydány v limitované edici jako dvojitý 10 palcový vinyl v roce 1998. Skladby 04 a 06 jsou další skladby zaznamenané během stejné relace a původně zařazeny na kazetě "Insignificance".
CD Track 01-04 recorded in Cambridge on 13th July 1995 by Stephen Stewart.
CD Track 05-07 recorded at the Doghouse, Henley on Thames on 4th March 1996 by Marcus Butler. CD Track 8 recorded direct to DAT on 3rd March 1997.

Sestava:
Steven Wilson - Guitars, Piano, Organ, Mellotron, Samples, Tapes, Banshee Guitar, Drum Programming, Chimes, Musical boxes, Vocals
Richard Barbieri - Synthesisers, Hammond Organ, Prophet V/System 700 Electronics, Piano, Tapes, Texture, Sequencers
Chris Maitland - Drums, Cymbals, Percussion, Vocal Harmonies (05,07), Drum Loops, Keyboards and Voices (11)
Colin Edwin - Electric Bass, Double Bass
Hosté:
Terumi - Voices (01)
Diskografie Signify
Vyšlo 30. září 1996, Delerium

Seznam skladeb:
01. Bornlivedie (Wilson/Barbieri) (1:41)
02. Signify (Wilson) (3:26)
03. The Sleep Of No Dreaming (Wilson) (5:24)
04. Pagan (Wilson) (1:34)
05. Waiting Phase One (Wilson) (4:24)
06. Waiting Phase Two (Wilson) (6:15)
07. Sever (Wilson) (5:30)
08. Idiot Prayer" (Wilson/Edwin) (7:37)
09. Every Home Is Wired (Wilson) (5:08)
10. Intermediate Jesus" (Wilson/Barbieri/Edwin/Maitland) (7:29)
11. Light Mass Prayers (Maitland) (4:28)
12. Dark Matter (Wilson) (8:57)
Total Time: (61:56)

Recorded No Man's Land, Hemel Hempstead, The Doghouse, Henley
Katrina & the Waves' Studio, Cambridge 1995-1996
Produced and mixed by Steven Wilson
Mastered by Chris Thorpe at Serendipity
Art & Design by John Blackford

Sestava:
Steven Wilson - Vocals, Guitars, Keyboards, Flute
Colin Edwin - Bass, Double Bass
Richard Barbieri - Keyboards, Electronics
Theo Travis - Flute (06)
Suzanne J. Barbieri - Vocals (07)
Chris Maitland - Drums, Percussion
Gavin Harrison - Drums (03,04, expanded edition only)
Ricky Edwards - Additional Percussion
Diskografie The Sky Moves Sideways
Vyšlo únor 1995, Delerium

Seznam skladeb:
01. The Sky Moves Sideways Phase 1 (18:37) (Wilson)
    i. The Colour Of Air (4:39)
   ii. I Find That I'm Not There (3:47)
  iii. Wire the Drum (6:18)
   iv. Spiral Circus (3:56)
02. Stars Die (5:01) (pouze v US)
03. Dislocated Day (5:24)
04. The Moon Touches Your Shoulder (5:51)
05. Prepare Yourself (1:54) (Wilson)
06. Moonloop (8:11)
07. The Sky Moves Sideways Phase 2 (16:46) (Wilson)
    i. Is... Not (12:01)
   ii. Off the Map (4:43)
Total Time: (65:31)

Recorded June, 1993-July, 1994
Produced & Mixed: Steven Wilson
Produced, Recorded and Mixed: Steven Wilson at No Man's Land, June 1993 - July 1994
Recorded & Engineered By Steven Wilson
Additional Recording By Markus Butler
Additional recording at The Doghouse with the assistance of Markus Butler
Art Direction: Michael Bennion

Sestava:
Colin Edwin - Bass Guitar (04)
Richard Barbieri - Electronics (05)
Suzanne J. Barbieri - Vocals (05)
Gavin Harrison - Drums (Disc 1 2005 edition only)
Diskografie Up The Downstair
7. června 1993, Delerium, remastered 2005

Seznam skladeb: (remastered verze)
CD1 - Up The Downstair
01. What You Are Listening To... (0:58)
02. Synesthesia (5:11)
03. Monuments Burn Into Moments (0:20)
04. Always Never" (Wilson, Alan Duffy) (6:58)
05. Up The Downstair (10:03)
06. Not Beautiful Anymore (3:26)
07. Siren (0:52)
08. Small Fish (Wilson, Duffy) (2:43)
09. Burning Sky (11:06)
10. Fadeaway (Wilson, Duffy) (6:19)
CD2 - Staircase Infinities
01. Cloud Zero (4:40)
02. The Joke's On You (Wilson, Duffy) (4:17)
03. Navigator (4:49)
04. Rainy Taxi (6:50)
05. Yellow Hedgerow Dreamscape (9:36)
Total Time: (47:59)

Nahráváno únor 1992 - leden 1993

Sestava:
Steven Wilson - Vocals, All Instruments
Master Timothy Masters - Oboe
Solomon St. Jemain - Additional Guitar & Voice on "Queen Quotes Crowley"
The Expanding Flan - Drums (03)
Diskografie On The Sunday Of Life
2LP, Vyšlo červenec 1991

Seznam skladeb:
Part I - First Love
01. Music for the Head (2:42)
02. Jupiter Island (6:12)
03. Third Eye Surfer (2:50)
04. On The Sunday Of Life... (2:07)
05. The Nostalgia Factory (7:28)
Part II - Second Sight
01. Space Transmission (2:59)
02. Message from a Self-Destructing Turnip (0:27)
03. Radioactive Toy (10:00)
04. Nine Cats (3:53)
Part III - Third Eye
01. Hymn (1:14)
02. Footprints (5:56)
03. Linton Samuel Dawson (3:04)
04. And the Swallows Dance Above The Sun (4:05)
05. Queen Quotes Crowley (3:48)
Part IV - Fourth Bridge
01. No Luck With Rabbits (0:46)
02. Begonia Seduction Scene (2:14)
03. This Long Silence (5:05)
04. It Will Rain For A Million Years (10:51)
Total Time: (75:47)

Recorded 1988-1990
All words and music by Steven Wilson except on 2, 5, 9, 11, 12, 13, 17 a 18 texty: Alan Duffy a hudba: Steven Wilson
Cover Design: Mike Bennion
Photography: Andy Cleal, 3rd Function
Management: Richard Allen
Not entirely blameless: Alan Duffy, Malcolm Stocks, Alistair I. W. Campbell.

Sestava:
The Delightful People Party To The Production:
The Porcupine Tree - Acoustic Guitar, Electric Guitar, Bass, Tamboura, Flute, Singing, Keyboard Instruments, Tape Processing, Programming
The Expanding Flan - Drums
Solomon St. Jemain - Electric Guitar, Vocalising
Alix Straighter - Laughter
Michael France - Prepared Tapes, Piano
Alan Imaginary Duffy - Verse Butcher
Diskografie The Nostalgia Factory
Vyšlo červenec 1991, tape, Delerium

Seznam skladeb:
Side B
01. Hymn (1:22)
02. Footprints (5:56)
03. Linton Samuel Dawson (3:04)
04. And The Swallows Dance Above The Sun (4:12)
05. Queen Quotes Crowley (4:40)
60. No Luck With Rabbits (0:47)
70. Begonia Seduction Scene (2:34)
08. Colours Dance Angels Kiss (3:00)
09. Prayer (1:50)
10. The Nostalgia Factory (8:15)
Side B
01. This Long Silence (6:51)
02. Sinatra Rape Scene (0:39)
03. Hokey Cokey (5:05)
04. Landscare (3:16)
05. Delightful Suicide (1:12)
06. Nine Cats (3:51)
07. Split Image (1:58)
08. It Will Rain For A Million Years (10:50)
Total Time: (73:22)

Recorded 1988-1990
Všechny skladby napsal Steven Wilson,
kromě A2, A3, A4, A8, A10, B1, B6 a B8 napsané dvojicí Wilson/Duffy
Artwork: Alistair Campbell
The Nostalgia Factory, s podtitulem "...and other tips for amateur golfers", je druhé album vydané Stevenem Wilsonem pod hlavičkou "Porcupine Tree". Byla to dvojkazeta vydaná "z žertu" s přítelem Malcomem Stocksem. Vyšlo u Delerium v roce 1991 v limitované edici 300 kopií. Tak jako u jeho předchůdce, skladby z The Nostalgia Factory byly přeházeně vydány na prvním studiovém albu "On The Sunday Of Life", a kompilačním albu "Yellow Hedgerow Dreamscape". Povšimněte si, že některé skladby byly přejmenovány a/nebo přearanžovány na pozdějších albech a vystoupeních.

Fiktivní sestava:
PORCUPINE TREE - Vocal, Electric and Acoustic Guitars, Bass
SIR TARQUIN UNDERSPOON - Organ, Mellotron, Keyboards
EXPANDING FLAN - Drums, Percussion
SOLOMAIN ST. JEMAIN - Glissando Guitars and Vocals (05)
JC CAMILLIONI - Programming, Soundscapes
Diskografie Love, Death & Mussolini
Vyšlo počátkem 1990, Hidden Art

Seznam skladeb:
Side one - The Extended Player
01. Hymn (Tree) (1:22)
02. Footprints (Tree, Duffy) (5:56)
03. Linton Samuel Dawson (Tree, Duffy) (3:04)
04. And The Swallows Dance Above The Sun (Tree, Duffy) (4:12)
05. Queen Quotes Crowley (St. Jemain) (4:40)
Side two - The Long Player
06. No Luck With Rabbits (Underspoon) (0:47)
07. Begonia Seduction Scene (Jemain, Tree) (2:34)
08. Out (Tree, Underspoon) (8:59)
09. It Will Rain For A Million Years (Tree, Underspoon) (4:05)
Total Time: (35:39)

Recorded at No-Man's Land studios and Periscope Station
Produced: JC Camillioni and Porcupine Tree for Hidden Art Productions
"The Love, Death & Mussolini je EP, které bylo vydáno na kazetě Stevenem Wilsonem pod pseudonymem "Porcupine Tree". Obsahuje celkem devět skladeb, ze kterého sedm bylo krátce po vydání "The Nostalgia Factory". Původně 40 minutová kazeta - soukromé vydání pouze v 10 kopiích. Píseň "Out" byla později obsažena na vinylu v kompilačním albu "Yellow Hedgerow Dreamscape", "It Will Rain for a Million Years" sdílí své jméno se skladbou na "On The Sunday Of Life...", ale je to úplně odlišná píseň a jinde nedostupná.

Love, Death & Mussolini vyšlo limitovaně pouze v 10 kopiích, takže bylo brzy nedostupné. Některé z textů na Love, Death & Mussolini napsal Alan Duffy a věnoval je Stevenu Wilsonovi jako dárek. Vložka z kazety obsahuje odkazy na některé hudebníky, z nichž pouze JC Camillioni je skutečnou osobou, všechny ostatní jsou fiktivní členové kapely vytvořené Stevenem Wilsonem. Zadní strana ukazuje legrační vysvětlení, proč EP "Love, Death & Mussolini" je ve skutečnosti LP.

Fiktivní sestava:
The Porcupine Tree - Acoustic Guitar, Electric Guitar, Flute, Koto & Sings
Sir Tarquin Underspoon - Organ, Electric Piano, Synthesisers & Sings
Mr Jelly - Bass Guitar
The Expanding Flan - Drums, Percussion, Drum Computer & Speaks
Timothy Tadpole-Jones - Acoustic Guitar, Percussion
Master Timothy Masters - Oboe, Cor Anglais
Sebastian Tweetle-Blampton III operates the delay circuits and mixing desk
Solomon St. Jemain - Guitar (10), Drum Computer (09) & speaks
Linton Samuel Dawson operates the light show
Diskografie Tarquin's Seaweed Farm
Vyšlo 1989, No Man's Land /1991, Delerium, DELC 002

Seznam skladeb:
Cassette side A
01. Music For The Head (Here) (2:44)
02. Jupiter Island (6:09)
03. Nun's Cleavage (Left) (2:45)
04. Clarinet Vignette (1:18)
05. Nun's Cleavage (Right) (1:09)
06. Space Transmission (2:56)
07. Message From a Self-Destructing Turnip (0:28)
08. Radioactive Toy (5:49)
09. Towel (3:33)
10. Wastecoat (1:10)
11. Mute (Part 1, Part 2, Part 3) (8:06)
12. Music For The Head (There) (1:24)
Cassette side B
13. No Reason To Live, No Reason To Die (11:09)
14. Daughters In Excess (6:46)
15. The Cross / Hole / Yellow Hedgerow Dreamscape (20:39)
Total Time: (77:17)

All tracks written: Steven Wilson except "Jupiter Island" written: Wilson/Duffy, "Clarinet Vignette" written: Wilson/Masters and "The Cross" written: Prince
Artwork: Alistair Campbell
"Tarquin's Seaweed Farm" s podtitulem "Words from a Hessian Sack" je první albový počin vydaný Stevenem Wilsonem pod názvem "Porcupine Tree". Kazeta byla původně sestavena jako experimentální hudba v provedení Stevena Wilsona pro jeho "jako" kapelu, kterou založil se svým kamarádem Malcomem. Kazetu rozeslali pouze několika lidem, ale to úplně stačilo získat skupině trochu slávy ve Velké Británii v podzemní hudební scéně té doby. Později bylo vydáno za podpory Delerium Records v roce 1991 v limitované edici 300 kusů. Ostatně skladby z tohoto a dalšího alba Porcupine Tree "The Nostalgia Factory" byly předělány, takže se pozměněné objevily na prvním opravdovém albu Porcupine Tree "On the Sunday of Life" a kompilaci "Yellow Hedgerow Dreamscape".

V roce 2004, tohle a další dvě kazety Delerium Wilson soukromě zremixoval a remasteroval je a posléze znovu vydal ve speciálním boxsetu s názvem "Footprints: Cassette Music 1988-1992". 25 kopií bylo vyrobeno a rozdáno přátelům a Wilsonově rodině, ale uchoval si i kopii sám pro sebe a zbylým členům skupiny.Sestava:
Steven Wilson - Vocals, Guitars
Richard Barbieri - Keyboards, Synthesizer
Gavin Harrison - Drums, Percussion
Hosté:
Randy McStine - Guitars
Nate Navarro - Bass
Diskografie Closure/Continuation.Live Amsterdam 7/11/2022
Vyšlo 8. prosince 2023, digital

Seznam skladeb:
01. Blackest Eyes ()
02. Harridan ()
03. Of the New Day ()
04. Rats Return ()
05. Even Less ()
06. Drown With Me ()
07. Dignity ()
08. The Sound Of Muzak ()
09. Last Chance To Evacuate Planet Earth Before It Is Recycled ()
10. Chimera’s Wreck ()
11. Fear of a Blank Planet ()
12. Buying New Soul ()
13. Walk The Plank ()
14. Sentimental ()
15. Herd Culling ()
16. Anesthetize ()
17. I Drive The Hearse ()
18. Sleep Together ()
19. Collapse the Light Into Earth ()
20. Halo ()
21. Trains ()
Total Time: (00:00)

Recorded on November 7, 2022 at the Ziggo Dome, Amsterdam

Sestava:
Steven Wilson - Vocals, Guitars, Piano
Colin Edwin - Bass Guitar
Richard Barbieri - Keyboards, Synthesizer
Gavin Harrison - Drums
John Wesley - Vocals, Guitar
Hosté:
Diskografie House Of Blues, Los Angeles 2003
2LP, vyšlo 31. července 2021, Kscope Music

Seznam skladeb:
A
01. Blackest Eyes (5:29)
02. Shesmovedon (5:24)
03. Gravity Eyelids (7:41)
B
04. Futile (7:49)
05. Even Less (7:15)
06. Slave Called Shiver (4:38)
07. Waiting (4:42)
C
08. Hatesong (8:42)
09. Russia On Ice (12:08)
D
10. Moon Touches Your Shoulder (6:36)
11. Strip The Soul (7:45)
12. Wedding Nails (5:54)
Total Time: (84:03)

Photos: Lasse Hoile
All songs by Wilson except:
"Futile" - Harrison / Wilson
"Hatesong" and "Strip The Soul" - Edwin / Wilson
"Wedding Nails" - Barbieri / Wilson
"Russia On Ice" - Barbieri / Edwin / Maitland / Wilson

Sestava:
Richard Barbieri - Keyboards, Synthesizer
Colin Edwin - Bass Guitar
Gavin Harrison - Drums
Steven Wilson - Vocals, Guitars
John Wesley - Vocals, Guitar
Hosté:
Diskografie IndigO2
Vyšlo 6. října 2020, digital

Seznam skladeb:
01. Intro/Normal (Indigo) (10:02)
02. Drown With Me (Indigo) (6:11)
03. Stars Die (Indigo) (5:55)
04. What Happens Now? (Indigo) (8:59)
05. Anesthetize (Indigo) (17:44)
06. Open Car (Indigo) (4:56)
07. Dark Matter (Indigo) (9:06)
08. Wedding Nails (Indigo) (5:49)
09. Prodigal (Indigo) (6:05)
10. Strip the Soul / .3 (Indigo) (8:27)
11. Half-Light (Indigo) (5:46)
12. Way Out of Here (Indigo) (7:56)
13. Sleep Together (Indigo) (9:45)
14. Fear of a Blank Planet (Indigo) (8:38)
15. Halo (Indigo) (6:42)
Total Time: (00:00)

Recorded at the IndigO2, London on 19th Oct 2008 under the supervision of Ian Bond
Mixed September 2020

Sestava:
Richard Barbieri - Keyboards, Synthesizer
Colin Edwin - Bass Guitar
Gavin Harrison - Drums
Steven Wilson - Vocals, Guitars
John Wesley - Vocals, Guitar
Hosté:
Diskografie Salford
Vyšlo 27. června 2020, digital

Seznam skladeb:
01. Isnot / Radioactive Toy (16:16)
02. Moonloop (11:00)
03. Burning Sky (11:25)
04. Not Beautiful Anymore (7:56)
Total Time: (46:37)

Recorded direct to DAT from the mixing desk at the Chapman Theatre, Salford University, UK on 2nd November 1994
Restored and mastered June 2020

Sestava:
Richard Barbieri - Keyboards, Synthesizer
Colin Edwin - Bass Guitar
Gavin Harrison - Drums
Steven Wilson - Vocals, Guitars
John Wesley - Vocals, Guitar
Hosté:
Diskografie Coma: Coda (Rome 1997)
Vyšlo 7. května 2020, digital

Seznam skladeb:
01. Intro/Signify (Rome) (7:10)
02. Cryogenics/Dark Matter (Rome) (10:45)
03. Idiot Prayer (Rome) (7:29)
04. Nine Cats (Rome) (3:44)
05. Every Home is Wired (Rome) (3:03)
06. Dislocated Day (incomplete) (Rome) (3:37)
07. Radioactive Toy (Rome) (13:27)
08. Voyage 34 Phase II (Rome) (15:49)
Total Time: (00:00)

Photos: Lasse Hoile

Sestava:
Richard Barbieri - Keyboards, Synthesizer
Colin Edwin - Bass Guitar
Gavin Harrison - Drums
Steven Wilson - Vocals, Guitars
John Wesley - Vocals, Guitar
Hosté:
Diskografie Los Angeles 30th July 2003
Vyšlo 1. května 2020, digital

Seznam skladeb:
01. Blackest Eyes (LA) (5:29)
02. Shesmovedon (LA) (5:24)
03. Gravity Eyelids (LA) (7:41)
04. Futile (LA) (7:49)
05. Even Less (LA) (7:15)
06. Slave Called Shiver (LA) (4:38)
07. Waiting (LA) (4:42)
08. Hatesong (LA) (8:42)
09. Russia on Ice (LA) (12:08)
10. Moon Touches Your Shoulder (LA) (6:12)
11. Strip the Soul (LA) (8:06)
12. Wedding Nails (LA) (6:42)
Total Time: (00:00)

Photos: Lasse Hoile
All songs by Wilson except:
"Futile" - Harrison / Wilson
"Hatesong" and "Strip The Soul" - Edwin / Wilson
"Wedding Nails" - Barbieri / Wilson
"Russia On Ice" - Barbieri / Edwin / Maitland / Wilson

Sestava:
Richard Barbieri - Keyboards, Synthesizer
Colin Edwin - Bass Guitar
Gavin Harrison - Drums
Steven Wilson - Vocals, Guitars
Hosté:
John Wesley - Vocals, Guitar
Diskografie BBC Session 13th April 2007
Vyšlo 21. března 2020, digital

Seznam skladeb:
01. Blackest Eyes (BBC 2007) (4:32)
02. Fear of a Blank Planet (BBC 2007) (7:20)
03. Sleep Together (BBC 2007) (7:20)
04. The Pills I'm Taking (BBC 2007) (5:59)
05. Halo (BBC 2007) (5:42)
Total Time: (00:00)

BBC radio session recorded at Maida Vale Studios, London on 13th April 2007
during promotion for the Fear of a Blank Planet album
Photos: Lasse Hoile

Sestava:
Richard Barbieri - Keyboards, Synthesizer
Colin Edwin - Bass Guitar
Gavin Harrison - Drums
Steven Wilson - Vocals, Guitars
John Wesley - Vocals, Guitar
Hosté:
Diskografie Köln 4th Dec 2007
Vyšlo 16. března 2020, digital

Seznam skladeb:
01. Fear Of A Blank Planet (Köln) (8:37)
02. Waiting (Köln) (4:47)
03. Anesthetize (Köln) (17:14)
04. Dark Matter (Köln) (8:42)
05. Sleep Together (Köln) (8:03)
06. The Sky Moves Sideways (Köln) (8:49)
07. Halo (Köln) (6:22)
Total Time: (62:34)

All songs written: Wilson except "Halo" written: Barbieri, Edwin, Harrison, Wilson
Photos: Lasse Hoile

Sestava:
Richard Barbieri - Synthesisers, Keyboards
Colin Edwin - Bass Guitar
Chris Maitland - Drums
Steven Wilson - Guitars, Vocals
Hosté:
Diskografie First live performance 4th Dec 1993
Vyšlo 16. března 2020, digital

Seznam skladeb:
01. Voyage 34 (Nag's Head 4/12/93) (11:39)
02. Always Never (Nag's Head 4/12/93) (7:41)
03. The Nostalgia Factory (Nag's Head 4/12/93) (5:13)
04. Burning Sky (Nag's Head 4/12/93) (11:21)
05. Radioactive Toy (Nag's Head 4/12/93) (10:06)
06. Up the Downstair (Nag's Head 4/12/93) (10:41)
07. Not Beautiful Anymore (Nag's Head 4/12/93) (9:07)
Total Time: (65:48)

Photos: Lasse Hoile
This nervous but spirited show recorded at a sold-out Nag's Head club in High Wycombe

Sestava:
Steven Wilson - Vocals, Guitars, Piano
Colin Edwin - Bass Guitar
Richard Barbieri - Keyboards, Synthesizer
Gavin Harrison - Drums
Hosté:
John Wesley - Vocals, Guitar
Diskografie Octane Twisted
Vyšlo 20. November 2012, Kscope Music

Seznam skladeb:
CD 1 - The Incident - Chicago
01. Occam's Razor
02. The Blind House
03. Great Expectations
04. Kneel And Disconnect
05. Drawing The Line
06. The Incident
07. Your Unpleasant Family
08. The Yellow Windows Of The Evening Train
09. Time Flies
10. Degree Zero Of Liberty
11. Octane Twisted
12. The Seance
13. Circle Of Manias
14. I Drive The Hearse
CD2
01. Hatesong (9:57)
02. Russia On Ice/The Pills I'm Taking (15:02)
03. Stars Die (5:57)
04. Bonnie The Cat (6:11)
05. Even Less (14.28)
06. Dislocated Day (7:05)
07. Arriving Somewhere But Not Here (12:59)
Total Time: (38:43)

Sestava:
Performer - Colin Edwin, Gavin Harrison, Richard Barbieri, Steven Wilson
John Wesley - Guitar, Backing Vocals
Diskografie Atlanta
Vyšlo 2010, Porcupine Tree Download Store, PTDWNLD 021 (UK)

Seznam skladeb:
01. Fear Of A Blank Planet (9:31)
02. What Happens Now? (8:04)
03. Sound Of Muzak (5:16)
04. Sentimental (5:37)
05. Drown With Me (5:51)
06. Anesthetize (17:30)
07. Open Car (4:45)
08. Dark Matter (8:51)
09. Cheating The Polygraph (8:38)
10. A Smart Kid (5:31)
11. Blackest Eyes (4:58)
12. Half-Light (5:59)
13. Way Out Of Here (7:42)
14. Sleep Together (8:46)
15. Even Less (6:11)
16. Halo (7:24)
Total Time: (38:43)

Recorded live at the Roxy, Atlanta, USA on 29th October 2007
Engineer [Recording]: Mark Prator
Mixed: Steven Wilson at No Man's Land, UK
Design [Cover], Photography: Carl Glover
Tento soubor ke stažení obsahuje kompletní 2 hodiny živého vystoupení z Fear of a Blank Planet tour a představuje vůbec první oficiálně vydanou živou nahrávku "chytrého kluka".

Sestava:
Steven Wilson - Vocals, Guitars, Piano
Richard Barbieri - Keyboards, Synthesizer
Colin Edwin - Bass Guitar
Gavin Harrison - Drums
John Wesley - Guitars, Backing Vocals
Diskografie Ilosaarirock
Vyšlo březen 2009, Transmission Recordings, Transmission 10.1

Seznam skladeb:
01. Intro (2:02)
02. Fear Of A Blank Planet (Wilson) (7:32)
03. Lightbulb Sun (Wilson) (6:04)
04. Open Car (Wilson) (5:35)
05. Anesthetize (Wilson) (17:23)
06. Blackest Eyes (Wilson) (5:18)
07. Way Out Of Here (Barbieri, Edwin, Harrison, Wilson) (7:43)
08. Sleep Together (Wilson) (8:52)
09. Trains (Wilson) (5:58)
10. Halo (Barbieri, Edwin, Harrison, Wilson) (7:17)
Total Time: (73:42)

Mixed: Steven Wilson v No Man's Land, UK, srpen 2007
Cover photography shot in Copenhagen, Denmark on 26th November 2007
Photography [Cover]: Lasse Hoile
Cover design for Aleph
Nahrávalo se v Ilosaarirock Festival ve Finsku 14. července 2007 a bylo to jedno z nejlepších představení skupiny v rámci turné "Tour Of A Blank Planet".

Sestava:
Steven Wilson - Ecoustic and Electric Guitar, Vocals
John Wesley - Electric Guitar, Backing Vocals (04-08)
Diskografie We Lost The Skyline
CD: 18. úora 2008, Transmission Recordings, Transmission 7.1 (UK)
Vinyl: 18 March 2008

Seznam skladeb (CD):
01. The Sky Moves Sideways (4:02) (The Sky Moves Sideways)
02. Even Less (3:27) (Stupid Dream)
03. Stars Die (4:33) (US version The Sky Moves Sideways)
04. Waiting (3:52) (Signify)
05. Normal (4:52) (Nil Recurring)
06. Drown With Me (4:09) (European version In Absentia)
07. Lazarus (4:29) (Deadwing)
08. Trains (4:04) (In Absentia)
Total Time: (33:32)

Recorded live 4 October 2007 in store, Park Avenue, Orlando, 4th Oct 2007
Producer: Matt Gorney
Engineering: Darren Schneider
Assistant Engineers: Joe Jachino, Shane Fitzgerald, Tyler Tapp, Michael Escobar, Stephen Spencer
Nahráváno během představení v prodejně CD v Park Avenue v Orlandu, Florida, před 200 fanoušky.

Sestava:
Steven Wilson - Vocals, Guitar
Colin Edwin - Bass Guitar
Richard Barbieri - Synthesizers
Gavin Harrison - Drums
John Wesley - Backing Vocals, Guitars
Diskografie Rockpalast
Vyšlo 2006, Porcupine Tree Download Store, PTDWNLD 001 (UK)

Seznam skladeb:
Disc One:
01. Intro (2:45)
02. Open Car (z Deadwing) Wilson (4:45)
03. Blackest Eyes (z In Absentia) Wilson (5:37)
04. Lazarus (z Deadwing) Wilson (4:17)
05. Futile (B-Side z In Absentia) Harrison, Wilson (6:29)
06. Mellotron Scratch (z Deadwing) Wilson (7:23)
07. Mother And Child Divided (B-Side z Deadwing) Harrison, Wilson (5:23)
08. .3 (from In Absentia) Wilson (6:22)
09. So Called Friend (B-Side z Deadwing) Barbieri, Edwin, Harrison, Wilson (5:13)
Disc Two:
01. Arriving Somewhere But Not Here (z Deadwing) Wilson (12:46)
02. The Sound Of Muzak (z In Absentia) Wilson (5:11)
03. Start Of Something Beautiful (z Deadwing) Harrison, Wilson (7:27)
04. Halo (z Deadwing) Barbieri, Edwin, Harrison, Wilson (8:36)
05. Radioactive Toy (z On the Sunday of Life) Wilson (7:48)
06. Trains (z In Absentia) Wilson (7:18)
Total Time: (97:20)

Producer: Erik Nacken
Mixing: Steven Wilson
Live sound engineer: Reiner Kühl
Executive Producer: Peter Sommer
Cover artist: Lasse Hoile
Design: Carl Glover

Sestava:
Steven Wilson - Guitar, Vocals
Richard Barbieri - Keyboards
Colin Edwin - Bass Guitar
Chris Maitland - Drums, Percussion, Backing Vocals
Diskografie Warszawa
Vyšlo únor 2004, Transmission Recordings, Transmission 2.1 (UK)

Seznam skladeb:
01. Even Less (7:36)
02. Slave Called Shiver (5:08)
03. Shesmovedon (5:21)
04. Last Chance To Evacuate Planet Earth (5:01)
    a) Winding Shot (Summer 1981)
    b) Last Chance to Evacuate Planet Earth Before It Is Recycled (instrumental)
05. Lightbulb Sun (5:59)
06. Russia on Ice (12:26)
07. Where We Would Be (3:40)
08. Hatesong (8:36)
09. Stop Swimming (7:08)
10. Voyage 34 (12:37)[instrumental]
11. Signify (5:40)[instrumental]
Total Time: (38:43)
The recording on this CD is taken from a live broadcast for Polish radio program III, Warszawa in studio im. Agnieszki Osieckiej on April 6th 2001. Also in the studio during the broadcast was an invited audience who helped to make the atmosphere on the night and on this recording so special. This single CD accommodates the entire performance with the exception of Tinto Brass. All of the music was recorded to 32 track digital tape and remixed at No Man's Land in June 2001.

Sestava:
Steven Wilson - Guitars, Vocals
Richard Barbieri - Keyboards, Synthesisers
Colin Edwin - Bass
Chris Maitland - Drums, Percussion, Vocals


Diskografie Coma Divine - Recorded Live in Rome
Vyšlo 1997, CD Delerium, DELECCD067 (UK),
2CD 2003, Delerium, DELEC DCD080 (UK)

Seznam skladeb:
01. Bornlivedieintro (1:23)
02. Signify (5:22)
03. Waiting (Phase One) (4:32)
04. Waiting (Phase Two) (5:28)
05. The Sky Moves Sideways (12:38)
06. Dislocated Day (6:37)
07. The Sleep Of No Dreaming (5:18)
08. Moonloop (11:40)
09. Radioactive Toy (15:26)
10. Not Beautiful Anymore (9:43)
Total Time: (78:07)

Track listing of Delerium 2003 2CD reissue:
Disc A (53:07)
01. Bornlivedieintro (1:25)
02. Signify (5:29)
03. Waiting Phase One (4:26)
04. Waiting Phase Two (5:23)
05. The Sky Moves Sideways (12:40)
06. Dislocated Day (6:35)
07. The Sleep Of No Dreaming (5:19)
08. Moonloop (11:50)
Disc B (49:44)
01. Up The Downstair (7:40)
02. The Moon Touches Your Shoulder (5:05)
03. Always Never (5:41)
04. Is...Not (6:09)
05. Radioactive Toy (15:26)
06. Not Beautiful Anymore (9:43)
Total Time: (38:43)

All titles by Steven Wilson except:
"Bornlivedieintro" by Steven Wilson/Richard Barbieri
"Moonloop" Rick Edwards/Colin Edwin/Chris Maitland/Steven Wilson
Recorded during 3 nights at the Frontiera in Rome March 25-27 1997
Additional Recording and mix at No Man's Land
Vinyl
Sestava:
Steven Wilson - Guitars, Vocals
Richard Barbieri - Keyboards, Electronics
Colin Edwin - Bass
Chris Maitland - Drums, Backing Vocals
Diskografie Spiral Circus - Live
Vyšlo duben 1994, Delerium, tape

Seznam skladeb:
Side A:
01. Burning Sky - BBC/Borderline, London (11:02)
02. Voyage 34 - Borderline, London (5:32)
03. Always Never - BBC (6:28)
Side B
01. Radioactive Toy - High Wycombe (9:58)
02. Up The Downstair - High Wycombe (7:15)
03. Not Beautiful Anymore - High Wycombe (8:58)
Total Time: (49:13)


Tape
První část alba byla převzata z představení v BBC a Borderline, London, druhá část pak z The Nag's Head, High Wycombe.Sestava:
Steven Wilson - Guitars, Keyboard, Samples
Richard Barbieri - Keyboards
Colin Edwin - Bass Guitar
Gavin Harrison - Drums
John Wesley - Guitars, Vocal
Diskografie XM II
Vyšlo červenec 2005, Transmission

Seznam skladeb:
01. Shesmovedon (5:09)
02. Fadeaway (5:18)
03. Trains (5:30)
04. Hatesong (8:29)
05. Pure Narcotic (5:10)
06. Russia on Ice (12:04)
07. Last Chance To Evacuate Planet Earth Before It Is Recycled (4:57)
08. Feel So Low (3:51)
Total Time: (50:46)

Recorded in England between March-Oct 2004 at No Man's Land, The Artillery, Bourne Place, New Rising, RAK, Astoria and Livingstone
Recorded live at XM Satellite Radio Performance Studio One, Washington DC, USA, 21st July 2003.
Some elements retained from demos recorded 2003-04
XM Recording Engineer: Quinton Roebuck
Additional guitar recording by Paul Northfield (thanks also to George Schilling)
Mixed: Steven Wilson at No Man's Land, UK, August 2003
Mastered: Andy Dette at Masterdisk
5.1 version mixed: Elliot Scheiner and Steven Wilson
Mastered: Darcy Proper at Sony Mastering
Jedná se živě nahrané album ve studiu z roku 2005.

Sestava:
Steven Wilson - Vocals, Guitars
Richard Barbieri - Keyboards
Colin Edwin - Bass
Gavin Harrison - Drums
Diskografie Out Absentia
Vyšlo 2003

Seznam skladeb:
01. Strip The Soul (Video Edit) (3:35)
02. The Creator Has A Mastertape (Extended) (6:08)
03. Lips Of Ashes (Demo) (4:39)
04. Wet Ribbon (7:08)
05. Trains (Extended) (6:19)
06. Drown With Me (5:29)
07. Wedding Nails (Demo) (6:34)
08. Untitled Instrumental (1:45)
09. Imogen Slaughter (2:37)
10. Chloroform (7:17)
11. The Rest Will Flow (Orchestral) (2:05)
12. Shesmovedon (Tim Palmer Remix) (5:24)
13. Is Not (Website Exclusive) (5:06)
14. Collapse The Light Into The Earth (Extended) (7:08)
15. Strip The Soul (Extended) (16:18)
Total Time: (87:32)

Sestava:
Steven Wilson - Guitars, Keyboards, Samples
Richard Barbieri — Keyboards
Colin Edwin — Bass Guitar
Gavin Harrison — Drums
John Wesley — Guitars, Vocal
Host:
John Wesley - Guitars, Backing Vocals
Diskografie XM
Vyšlo 2003, Transmission Recordings, Lava Transmission 4.1 (UK)

Seznam skladeb:
01. Blackest Eyes (4:26)
02. The Sound of Muzak (5:02)
03. Gravity Eyelids (7:30)
04. Wedding Nails (5:17)
05. Even Less / Slave Called Shiver (11:38)
06. Heartattack in a Layby (4:16)
07. Strip the Soul (7:06)
08. Tinto Brass (6:38)
Total Time: (52:12)

XM Recording Engineer: Quinton Roebuck, assisted by Aaron Lee
Mixed: Steven Wilson at No Man's Land, UK, December 2002
52 minute live in the studio performance. First release on the band's own Transmission imprint.

Features 5 piece touring line up including special guest John Wesley on guitar and backing vocals.
Nahrávka pocházi ze studia v XM Satellite Radio ve Washingtonu DC ze 12. listopadu 2002 a vyšla v limitovaném vydání.

Sestava:
Richard Barbieri - Keyboards, Hammond Organ, Synthesisers, Electronics
Colin Edwin - Bass Guitar, Double Bass
Chris Maitland - Drums, Percussion, Vocal Harmonies
Steven Wilson - Vocals, Guitars, Bass, Keyboards, Mellotron, Samples, Tapes, Piano, Programming

All tracks written by SW, except A2, A3, A4, A7, A9, B3 written by SW/Alan Duffy, A5 written by SW/Hugh Banton/David Jackson/Lisa Gerrard/Brendan Perry and B7 written by SW/traditional arrangement by Guo Yue and Guo Yi.
Diskografie Stars Die: The Delerium Years 1991-1997
Vyšlo 2002

Seznam skladeb:
Disc one
01. Radioactive Toy (10:10)
02. Nine Cats (3:51)
03. And the Swallows Dance Above the Sun (4:02)
04. The Nostalgia Factory (7:33)
05. Voyage 34 (Phase One) (12:54)
06. Synesthesia" (Extended Version) (7:54)
07. Phantoms (3:14)
08. Up the Downstair (10:09)
09. Fadeaway (6:16)
10. Rainy Taxi (6:52)
Disc two
01. Stars Die (5:06)
02. The Sky Moves Sideways (Phase One) (18:37)
03. Men of Wood (3:35)
04. Waiting Phase One (4:29)
05. The Sound of No-One Listening (8:13)
06. Colourflow in Mind (3:49)
07. Fuse the Sky (4:33)
08. Signify II (6:04)
09. Every Home Is Wired (5:13)
10. Sever (5:33)
11. Dark Matter (8:12)
Total Time: (38:43)

Front Cover image: Mike Diver
Art direction: Mike Bennion
Graphic Design: Carl Glover for Aleph

Sestava:
Steven Wilson - Vocals, Guitars, Piano
Chris Maitland - Drums, Percussion
Richard Barbieri - Analogue Synthesizers, Hammond Organ, Mellotron
Colin Edwin - Bass Guitar
Hosté:
Theo Travis - Saxophone & Flute (06), Flute (08)
East of England Orchestra - Strings (08)
Conducted: Nicholas Kok (08)
Diskografie Recordings
Vyšlo 12. června 2001, Kscope, SMACD840 (UK), 6. September 2010 (Reissue)

Seznam skladeb:
01. Buying New Soul (10:24)
02. Access Denied (3:35)
03. Cure for Optimism (6:11)
04. Untitled (8:53)
05. Disappear (3:37)
06. Ambulance Chasing (6:32)
07. In Formaldehyde (5:19)
08. Even Less (14:08)
09. Oceans Have No Memory (3:06)
Total time: (61:44)

Nahráváno 1998-2000 ve Foel Studio/No Man's Land
Recordings je kompilační album, poprvé vyšlo v květnu 2001. Jedná se o kolekcí b-stran ze studiových nahrávek alb Stupid Dream a Lightbulb Sun. Vyšlo v normálně a limitovaně pouze ve 20000 kopiích. Později znovuvydáno na CD v září 2010 a jako dvojitý vinyl (pouze 2000 kopií) v lednu 2011.

Sestava:
Steve Wilson - Vocals, Guitars, Keyboards
Colin Edwin - Bass
Chris Maitland - Drums, Percussion
Richard Barbieri - Keyboards
Hosté:
Markus Butler - Harmonica
Rick Edwards - Percussion
Diskografie Transmission
Vyšlo 2001, Delerium Records, DELEC CD 999 (UK)

Seznam skladeb:
01. Moonloop (40:07)
Total Time: (40:07)

Written: Edwards, Edwin, Maitland, Wilson
Recorded at the Doghouse, Henley on 28th June 1994 by Markus Butler.
Additional overdubs and mix at No Man's Land on 30th June 1994 by Steve Wilson
Album zachycuje nikdy dříve nevydané improvizace z roku 1994.


Sestava:
Steven Wilson - All Instruments, Vocals
Richard Barbieri - Synthesizers on Phase 4
Diskografie Voyage 34: The Complete Trip
Vyšlo 6. června 2000, Delerium, Snapper

Seznam skladeb:
01. Voyage 34 - Phase 1 (12:54)
02. Voyage 34 - Phase 2 (17:24)
03. Voyage 34 - Phase 3 (19:24)
04. Voyage 34 - Phase 4 (13:42)
Total time: (63:37)

Recorded June, 1992-August, 1993
Remixed CD reissue of all four versions of Voyage 34, with new artwork
All titles written: Steven Wilson
Programmed, produced and performed: Steven Wilson at No Man's Land
Phase I+II recorded June/July 1992. Remixed August 1998
Phase III remix and additional production by Swordfish for Astralasia August 1993
Phase IV recorded August 1993. Remixed and abridged August 1998

Sestava:
Steven Wilson - guitars, piano, organ, mellotron, samples, tapes, banshee guitar, drum programming, chimes, musical boxes, vocals
Richard Barbieri - synthesisers, Hammond organ, Prophet V/System 700 electronics, piano, tapes, texture, sequencers
Colin Edwin - electric bass, double bass
Chris Maitland - drums, cymbals, percussion, vocal harmonies (03,07), drum loops, keyboards
Host:
Terumi - voices (track 1)
Diskografie Insignificance
Vyšlo září 1997, Delerium/Snapper, tape

Seznam skladeb:
01. Wake as gun 1 (3:25)
02. Hallogallo/Signify (6:58)
03. Waiting (6:52)
04. Smiling not smiling (3:52)
05. Wake as gun 2 (3:48)
06. Neural rust (5:53)
07. Sever tomorrow (6:05)
08. Door to the river (4:20)
09. Insignificance (5:02)
10. Nine cats - Acoustic version (4:05)
Total Time: (50:10)

Nahráváno v No Man's Land, Hemel Hempstead, The Doghouse, Henley, Katrina & the Waves' Studio, Cambridge 1995-1996

All titles by Steven Wilson except:
"Hallogallo" by NEU! (Rother, Dinger), "Door To The River" by Barbieri, Edwin, Maitland, Wilson, "Insignificance" by Edwin, Maitland, Wilson, "Nine Cats" music by Steven Wilson, lyrics by Alan Duffy

Sestava:
Steven Wilson - Vocals, All Instruments
Simon Vockings - Synthesisers (02), Organ (03)
Malcolm Stocks - Guitars (02,07,13), Voice, Drum program (09), MC (14)
Howard Jones - Drums (10)
Shamus Teale - Organ, Guitar (6)
Alex Slater - Alex Slater (11)
Diskografie Yellow Hedgerow Dreamscape
Vyšlo 1999, 2LP, Gates Of Dawn (vinyl), Magic Gnome/Metrognome,CD MG4299325

Seznam skladeb:
01. Mute (8:05)
02. Landscare (2:58)
03. Prayer (1:38)
04. Daughters In Excess (6:34)
05. Delightful Suicide (1:04)
06. Split Image (1:52)
07. No Reason To Live, No Reason To Die (11:07)
08. Wastecoat (1:11)
09. Towel (3:35)
10. Execution Of The Will Of The Marquis De Sade (5:07)
11. Track 11 (2:59)
12. Radioactive Toy (5:57)
13. An Empty Box (3:12)
14. The Cross / Yellow Hedgerow Dreamscape (20:44)
15. Music For The Head (1:23)
Total Time: (77:41)

All tracks written by Steven Wilson, except "The Cross" written by Prince
Programmed, produced and performed by Porcupine Tree at No Man's Land 1988 - 1991Sestava:
Steven Wilson - Vocals, Guitars, Piano, Keyboards
Colin Edwin - Bass Guitars
Richard Barbieri - keyboards and synthesizers
Gavin Harrison - Drums, Percussion, Tapped Guitar (1)
Hosté:
Robert Fripp - Lead Guitar (01)
John Wesley - Backing Vocals
Ben Coleman - Electric Violin (04)
Diskografie Nil Recurring
Vyšlo 2007

Seznam skladeb:
01. Nil Recurring (6:08)
02. Normal (7:07)
03. Cheating the Polygraph (7:06)
04. What Happens Now? (8:23)
Total Time: (28:44)

Sestava:
Steven Wilson - Vocals, Guitars, Piano, Keyboards, Bass Guitar (01)
Richard Barbieri - Keyboards and Synthesizers
Colin Edwin - Bass Guitars
Gavin Harrison - Drums
Mikael Akerfeldt - Backing Vocals (01)
Diskografie Lazarus
Vyšlo březen 2005, Lava, 7567-93675-2 (Europe)

Seznam skladeb:
01. Lazarus (Radio Edit) (3:55) (Wilson)
02. So Called Friend (4:48) (Porcupine Tree)
03. Half-Light (6:20) (Wilson)
Total Time: (15:03)

Vydán v březnu 2005 pouze v Polsku a Německu.

Sestava:
Steven Wilson - Vocals, Guitars, Piano, Keyboards
Gavin Harrison - Drums
Richard Barbieri - Keyboards and Synthesizers
Colin Edwin - Bass Guitars
Diskografie Shallow
Vyšlo leden 2005, Lava, 7567-93675-2, (Europe)

Seznam skladeb:
01. Shallow (Radio Edit) (3:36)
Total Time: (3:36)

Vydán exklusivně v USA pro radiové vysílání. Píseň vstoupila do Billboard's Hot Mainstream Rock Tracks žebříčku a dosáhla #26, bez podpory videa k této skladbě.

Sestava:
Steven Wilson - Guitar, Vocals
Richard Barbieri - Keyboards, Electronics
Colin Edwin - Bass
Gavin Harrison - Drums
Diskografie Futile
Vyšlo 2003, Lava, PRCD 301170 (US)

Seznam skladeb:
01. Strip The Soul (edited version)(4:30)
02. Orchidia (new song)(3:27)
03. Futile (new song)(6:06)
04. Drown With Me (bonus track on In Absentia re-issue)(5:21)
05. Interview with Steven Wilson (11:14)
06. Hatesong (live in Philadelphia 2002)(8:40)
07. Blackest Eyes (live at XM radio - from the XM CD)(4:26)
08. Death Whispered A Lullaby (5:49)
(Taken from Opeth "Damnation" CD - track co-written and produced by SW)
09. Chloroform (7:24)
10. Steven Wilson Generic Station ID (0:09)
Total Time: (45:13)

Sestava:
Steven Wilson - Vocals, Guitar, Keyboards (all instruments on 02)
Colin Edwin - Bass
Richard Barbieri - Keyboards (except on 01)
Chris Maitland - Drums, Harmony Vocals
Diskografie Delerium
EP, vyšlo 2001

Seznam skladeb:
01. Stars Die (5:04)
02. Radioactive Toy (10:00)
03. Disappear (3:37)
04. Signify (3:27)
Total Time: (22:08)

All titles by Steven Wilson
Compiled by A Burnt Hippie and created by Linton Samuel Dawson
Released only in Greece, 2003

Sestava:
Steven Wilson - Vocals, Guitars, Piano, Samples
Colin Edwin - Bass
Richard Barbieri - Synthesizers, Hammond Organ, Mellotron
Chris Maitland - Drums, Percussion, Harmony Vocals
Diskografie Shesmovedon
Vyšlo červenec 2000, KScope/Snapper Music, SMASCD120 (UK)

Seznam skladeb:
01. Shesmovedon (Edit) (3:50)
02. Cure for Optimism (6:13)
03. Untitled (8:52)
Total Time: (19:01)

Singl dosáhl #4 v NME independent žebříčku prvného týdne po vydání.
Track 1 written by Steven Wilson and arranged by Porcupine Tree.
Track 2 written and performed by SW.
Track 3 written by Barbieri/Edwin/Maitland/Wilson. Improvised live 15.03.2000.

Sestava:
Steven Wilson - Guitars, Vocals
Colin Edwin - Bass
Chris Maitland - Drums
Richard Barbieri - Keyboards
Diskografie Four Chords That Made A Million
Vyšlo duben 2000, KScope/Snapper Music, smas7 111 (UK)

Seznam skladeb:
01. Four Chords That Made a Million (3:40)
02. Disappear (3:41)
03. In Formaldehyde (5:10)
Total Time: (12:31)

All tracks written by Steven Wilson and arranged by Porcupine Tree
"4 Chords That Made A Million" taken from the album "Lightbulb Sun". The "Special Limited Edition" was limited to 2,000 copies and contained a different front cover (red sky instead of blue).
Sestava:
Steven Wilson
Colin Edwin
Chris Maitland
Richard Barbieri
Diskografie Pure Narcotic
Vyšlo listopad 1999, KScope/Snapper Music, smascd110 (UK)

Seznam skladeb:
01. Pure Narcotic (3:43) (Edit)
02. Tinto Brass (6:47) (Barbieri/Edwin/Maitland/Wilson)
(Live at Southampton University)
03. Door To The River (4:27) (Barbieri/Edwin/Maitland/Wilson)
Total Time: (14:57)

"Tinto Brass" byl nahrán rovnou na mini disk z mixážního pultu ze Southampton University ze dne 24. dubna 1999, Live Mix provedl Ian Bond. Tatáž živá verze písně byla později zařazena na German Tour Edition of Lightbulb Sun.

Sestava:
Steven Wilson
Colin Edwin
Chris Maitland
Richard Barbieri
Diskografie Stranger By The Minute
Vyšlo říjen 1999, KScope/Snapper

Seznam skladeb:
01. Stranger By The Minute (Edit) (3:47)
02. Even Less (Part 2) (7:26)
03. VIDEO: Piano Lessons (3:30)
Total Time: (11:13)


Sestava:
Steven Wilson - Vocals, Guitars, Piano, Samples, Keyboards (03)
Richard Barbieri - Synthesizers, Hammond Organ, Mellotron
Colin Edwin - Bass
Chris Maitland - Drums, Percussion
Theo Travis - Saxophone (02)
Diskografie Piano Lessons
Vyšlo duben 1999, KScope/Snapper Music, smascd103 (UK)

Seznam skladeb:
01. Piano Lessons (4:28)
02. Ambulance Chasing (6:35)
03. Wake As Gun (3:30)
Total Time: (14:33)

"Wake as Gun" was originally recorded in 1995 and issued on the "Insignificance" cassette.

Sestava:
Steven Wilson - Guitars, Vocals
Richard Barbieri - Synthesisers
Colin Edwin - Bass Guitar
Chris Maitland - Drums, Percussion, Harmony Vocals
Diskografie Coma Divine II
Vyšlo leden 1999, KScope/Snapper

Seznam skladeb:
01. Up the Downstair (7:47)
02. The Moon Touches Your Shoulder / Always Never (11:09)
Total Time: (19:56)

Jedná se koncertní nahrávky z 26. - 27. března 1997 z Frontiera, Řím. Obě skladby byly později vydány na 2CD Coma Divine - Recorded Live in Rome.

Sestava:
Steven Wilson ("Colourflow in Mind" is performed by SW solo)
Richard Barbieri
Colin Edwin
Chris Maitland
All music written by Steven Wilson
Diskografie Waiting
Vyšlo květen 1996, Delerium Records, DELEC CDS 049 (UK)

Seznam skladeb:
CD Version
01. Waiting (Phase One) (4:27)
02. Waiting (Phase Two) (6:19)
03. The Sound Of No-One Listening( 8:20)
Total Time: (19:06)
12" vinyl
Side A
01. Waiting (Phase One) (4:27)
02. Waiting (Phase Two) (6:25)
Total Time: (19:18)
Side B
01. Colourflow In Mind (3:52)
02. Fuse The Sky (4:34)
Promo CD version
01. Waiting (Phase One) (4:27)
02. Waiting (Phase Two) (6:19)
03. Rainy Taxi (6:45)

Sestava:
Steven Wilson - guitar, vocals, keyboards, programming

All songs written by Steven Wilson except "The Joke's On You": Music by Steven Wilson, Lyrics by Alan Duffy
Diskografie Staircase Infinities
Vyšlo prosinec 1994, Lazy Eye, 3094
říjen 1995, Blueprint (CD)

Seznam skladeb:
Vinyl/CD version
Side One
01. Cloud Zero (4:39)
02. The Joke's On You (4:05)
03. Navigator (4:51)
Side Two
01. Rainy Taxi (6:44)
02. Yellow Hedgerow Dreamscape (9:24)
Total Time: (29:43)

Up The Downstair version
01. Cloud Zero (4:40)
02. The Joke's On You [2004 remix] (4:17)
03. Navigator (4:49)
04. Phantoms (3:15)
[only on the 2005 remaster vinyl version]
05. Rainy Taxi (6:50)
06. Yellow Hedgerow Dreamscape (9:36)
Total Time: (29:43)

Programmed, produced and performed: Porcupine Tree at No Man's Land 1992 to 1993
Front cover photo/painting: Nop and Win Machielse
This CD EP is a companion release to the "Up The Downstair" Album and contains further music taken from the same recording sessions.

Sestava:
Steven Wilson - Vocals, Guitars, Keyboards
Colin Edwin - Bass
Chris Maitland - Drums
Rick Edwards - Percussion
Andy Gent - Piano
Diskografie Moonloop
SP, Vyšlo říjen 1994, Delerium Records, DELEC CDS 032 (UK)

Seznam skladeb:
01. Stars Die (4:57)
02. Moonloop (18:04)
Total Time: (23:01)

Vinyl - UK Delerium (EP032)
Side A: 01. Stars Die (4:57)
Side B: 02. Moonloop (18:04)

US CD - US CS Records (CS2024-2)
01. Stars Die (4:57)
02. Moonloop (Edit) (8:10)
03. Always Never (6:58)

Nahráváno červen - červenec 1994 v No Man's Land a The Doghouse
Produced and mixed by Steven Wilson at No Man's Land June/July 94.
Mixing: Steven Wilson
Additional recording at the Doghouse with the assistance of Markus Butler.
Art direction: Mike Bennion
Photography and montage: Mike Diver

Sestava:
Steven Wilson - All Instruments

Diskografie Voyage 34
Vyšlo prosinec 1993, Delerium Records, DELEC-EP-007 (UK)

Seznam skladeb:
Side A:
1. Voyage 34 - Phase 3: Astralasia Dreamstate (19:35)
Side B:
1. Voyage 34 - Phase 4: A New Civilisation (19:44)
Total Time: (39:19)

Programmed, produced and performed at No Man's Land June/July 1992
Phase 3 remixed by Astralasia
Phase 4 remixed: SW and Richard Barbieri
Phase 3 recorded and produced: Swordfish at the Spaceshed
Phase 4 programmed, produced and executed: Steven Wilson & Richard Barbieri, August 1993
Cover design: Richard Allen
Toto vydání, prodloužené, bylo remixováno, remasterováno a nově vydáno s částmi III a IV v roce 2000.

Sestava:
Steven Wilson - All Instruments

Diskografie Voyage 34
Vyšlo prosinec 1992, Delerium Records, DELEC-EP-010 (UK)

Seznam skladeb:
A. Voyage 34 Phase One (12:35)
B. Voyage 34 Phase Two (17:29)
Total time: (30:04)

Programmed, produced and performed at No Man's Land June/July 1992
Cover design: Richard Allen
Photography & advice: Mike Bennion
Typesetting: Die Schnabeltier
Toto vydání, prodloužené, bylo remixováno, remasterováno a nově vydáno s částmi III a IV v roce 2000.


Sestava:
Steven Wilson - Vocals, Mellotron, Keyboards, Guitars, Bass
Hosté:
Ninet Tayeb - Vocals
Elton John - Narrator
Diskografie The Harmony Codex
Vyšlo 29. září 2023, Virgin Records

Seznam skladeb:
01. Inclination ()
02. What Life Brings ()
03. Economies Of Scale ()
04. Impossible Tightrope ()
05. Rock Bottom ()
06. Beautiful Scarecrow ()
07. The Harmony Codex ()
08. Time Is Running Out ()
09. Actual Brutal Facts ()
10. Staircase ()
Disc 2 - Harmonic Distortion
01. Codex Theme #7 ()
02. Economies of Scale - Manic Street Preachers remix ()
03. Codex Theme #9 ()
04. Inclination - Faultline remix ()
05. Impossible Tightrope - alternate version ()
06. Codex Theme #6 4 ()
07. Beautiful Scarecrow - Meat Beat Manifesto Excursion 1 ()
08. Codex Theme #8 ()
09. Time is Running Out - Mikael Akerfeldt version ()
10. Staircase - Interpol Remix ()
11. Codex Theme #3 ()
12. What Life Brings - Aug 22 mix by Roland Orzabal ()
13. The Harmony Codex - long take ()
14. Staircase - Radiophonic Workshop remix ()
Disc 3 – The Harmony Codex BluRay
01. 5.1 Instrumentals (96/24) ()
02. 5.1 Mix (96/24) ()
03. Atmos Instrumentals (48/24) ()
04. Atmox Mix (48/24) ()
05. High Resolution Stereo (96/24) ()
06. Stereo Instrumentals (96/24) ()
Total Time: (00:00)

Producer: Steven Wilson, Faultline
Co-producer: David Kosten, Steven Wilson


Sestava:
Steven Wilson - Vocals, Mellotron, Keyboards, Guitars, Bass
Hosté:
Ninet Tayeb - Vocals
Elton John - Narrator
Diskografie The Future Bites
Vyšlo 18. srpna 2017, Arts & Crafts Productions/Caroline International

Seznam skladeb:
01. Unself (1:05)
02. Self (2:56)
03. King Ghost (4:06)
04. 12 Things I Forgot (4:43)
05. Eminent Sleaze (3:53)
06. Personal Shopper (9:49)
07. Man Of The People (4:42)
08. Follower (4:40)
09. Anyone But Me (3:54)
Total Time: (39:48)

Producer: Steven Wilson, Faultline
Co-producer: David Kosten, Steven WilsonSestava:
Steven Wilson - Vocals, Guitars, Keyboards
Nick Beggs - Bass, Vocals
Adam Holzman - Keyboards
Alex Hutchings - Guitars
Craig Blundell - Drums
Hosté:
Diskografie Home Invasion: In Concert At The Royal Albert Hall
Vyšlo 2. listopadu 2018, Eagle Vision, ERBCD5364, 5051300536473 (Europe)

Seznam skladeb:
01. Intro "Truth" (4:17)
02. Nowhere Now (4:11)
03. Pariah (5:20)
04. Home Invasion / Regret #9 (10:49)
05. The Creator Has A Mastertape (6:23)
06. Refuge (7:56)
07. People Who Eat Darkness (6:10)
08. Ancestral (13:55)
09. Arriving Somewhere But Not Her (15:06)
10. Permanating (4:16)
11. Song Of I (7:11)
12. Lazarus (4:11)
13. Detonation (11:28)
14. The Same Asylum As Before (6:39)
15. Song Of Unborn (6:34)
16. Vermillioncore (5:08)
17. Sleep Together (10:33)
18. Even Less (4:09)
19. Blank Tapes (3:05)
20. The Sound Of Muzak (5:11)
21. The Raven That Refused to Sing (10:36)
Total Time: (153:08)

Bonuses:
22. Routine ()
23. Hand Cannot Erase ()
24. Heartattack In A Layby ()
* Interview with Steven Wilson ()

Directed: James Russell
Produced: Andy Derbyshire
Production Supervised: Peter Worsley
Execitive Producer: Geoffg Kempin, Terry Shand

Sestava:
Steven Wilson - Vocals, Mellotron, Keyboards, Guitars, Bass
Hosté:
Ninet Tayeb - Vocals (02)
Diskografie To The Bone
Vyšlo 18. srpna 2017, Caroline International

Seznam skladeb:
01. To The Bone (6:41)
02. Nowhere Now (4:04)
03. Pariah (4:44)
04. The Same Asylum As Before (5:14)
05. Refuge (6:42)
06. Permanating (3:35)
07. Blank Tapes (2:09)
08. People Who Eat Darkness (6:03)
09. Song of I (5:22)
10. Detonation (9:20)
11. Song of Unborn (5:56)
Total Time: (59:50)

Producer: Steven Wilson


Sestava:
Steven Wilson - Vocals, Mellotron, Keyboards, Guitars, Bass
Adam Holzman
Nick Beggs
Guthrie Govan (Official)
Dave Kilminster
Craig Blundell
Marco Minnemann - Drums
Chad Wackerman
Theo Travis
Diskografie Steven Wilson - 4 1/2
Vyšlo 22. ledna 2016, Kscope

Seznam skladeb:
01. My Book Of Regrets (9:23)
02. Year Of The Plague (4:15)
03. Happiness III (4:31)
04. Sunday Rain Sets In (3:50)
05. Vermillioncore (5:09)
06. Don’t Hate Me (9:34)
Total Time: (36:42)

Producer: Steven Wilson

Čtyři z písní vznikly během studiových nahrávek pro desku "Hand. Cannot. Erase.", jedna je z pozůstalosti z nahrávky před-předchozího alba "The Raven that Refused to Sing". Poslední skladba je pak jednou z verzí písně "Don’t Hate Me" původně zaznamenané kapelou Porcupine Tree v roce 1998 a je založena na živém záznamu z nedávného turné po Evropě s pozdějšími studiovými dodělávkami ve studiu. Vokály v této nové verzi jsou nazpívány jako duet Steve Wilsona a Ninet Tayeb. Album navíc přinese v limitované edici bonus, s to 5.1 mix nové verze skladby Lazarus.

Sestava:
Steven Wilson - Vocals, Mellotron, Keyboards, Guitars, Bass
Guthrie Govan - Lead Guitars
Nick Beggs - Bass, Chapman Stick
Adam Holzman - Keyboards, Piano
Marco Minnemann - Drums, Percusssions
Ninet Tayeb - Vocals
Theo Travis - Flute, Sax
Diskografie Steven Wilson - Hand. Cannot. Erase.
Vyšlo 27.února 2015 (Něm.), 2. března GB, Kscope

Seznam skladeb:
01. First Regret (2:01)
02. 3 Years Older (10:18)
03. Hand Cannot Erase (4:13)
04. Perfect Life (4:43)
05. Routine (8:58)
06. Home Invasion (6:24)
07. Regret #9 (5:00)
08. Transience (2:43)
09. Ancestral (13:30)
10. Happy Returns (6:00)
11. Ascendant Here On... (1:54)
Total Time: (65:44)

Producer: Steven Wilson
Cover Art: Lasse Hoile

Čtvrtá sólová deska Steve Wilsona "Hand. Cannot. Erase." vyšla 27. února 2015. Je to deska otevřená, ale přesto zakořeněná v jádru progresivního rocku, jak jej tento britský sympaťák na svých vlastních albech představuje. Album "Hand. Cannot. Erase." je obsahově v textech napsáno z ženské perspektivy. Koncept desky byl inspirován skutečnou událostí, ve které hrál hlavní roli život jisté Joyce Carol Vincent, osmatřicetileté, společensky aktivní a oblíbené ženy, která po své náhlé smrti ve svém bytě nikomu až tak moc nechyběla, že její tělo bylo nalezeno po dvou letech od tragické události. Wilsonův příběh má podobný základ, je však přepracován do jiných časových a prostorových kulis, stejně jako je zde hlavní postavou zcela jiná fiktivní žena, umělkyně, malířka, z jejíž perspektivy je vlastně děj odvyprávěn. A protože šlo o bytost, které byla odvážným muzikantem vdechnuta duše, životní příběh i osobnostní charakteristika, bylo třeba postavu opatřit vzpomínkami, minulostí a pro její život zásadními osobami a událostmi. Onen koncept není hudebně příliš uchopitelný, extově samozřejmě je a popisuje životní události ženy, která oproti předloze neumírá, čemuž brání třeba jen přílišná odlišnost několika poloh, jež deskou provázejí, protože onen skok od progrockových not ke kontrastním popovým náladám a zase zpět k art rocku je natolik proměnlivý, že ačkoli se na první pocit tváří jako album křehčí, intimnější a prostší na košaté aranže, tak se toho na něm i tak děje dost. Téma osamění a úmyslného separace uvnitř velkoměstského prostředí ostatně bude vždy magnetizovat, stejně jako zde bude přítomný údiv nad tím, jak se vůbec něco podobného může přihodit.

Sestava:
All music produced and performed: Steven Wilson
Diskografie Steven Wilson - Cover Version
Vyšlo 30. června 2014, Kscope, KSCOPE294 (Europe)

Seznam skladeb:
01. Thank U (Alanis Morissette)(4:39)
02. Moment I Lost (Steven Wilson)(3:12)
03. The Day Before You Came (Abba)(5:06)
04. Please Come Home (Steven Wilson)(3:30)
05. A Forest (The Cure)(6:04)
06. Four Trees Down (Steven Wilson)(3:33)
07. The Guitar Lesson (Momus)(4:03)
08. The Unquiet Grave (Traditional)(6:57)
09. Sign O' the Times (Prince)(3:55)
10. Well You're Wrong (Steven Wilson)(3:35)
11. Lord of the Reedy River (Donovan)(5:03)
12. An End to End (Steven Wilson)(5:12)
Total Time: (54:03)

Producer: Steven Wilson
Photography and Graphic: Carl Glover for alephstudio.co.uk
Cover Version je kompilační album vydané v roce 2014 britským hudebníkem a hudebním producentem Stevenem Wilsonem. Album se skládá z 12 skladeb původně vydaných jako šest dvou písňových singlů. Každé vydání se skládalo z jedné původní písně a jednoho cover songu, který zahrnoval nové interpretace jiných autorových skladeb způsobem nepříliš odlišmým od svých původních verzí. Jedinou výjimkou z tohoto formátu je v "The Unquiet Grave", což je vlastně stará anglická lidová píseň.

Sestava:
Steven Wilson - Lead Vocals, Mellotron, Keyboards, Guitars, Bass Guitar (03)
Guthrie Govan - Lead Guitar
Nick Beggs - Bass Guitar, Chapman Stick (03), Backing Vocals
Adam Holzman - Keyboards, Hammond Organ, Piano, Minimoog
Marco Minnemann - Drums, Percussion
Theo Travis - Flute, Saxophone, Clarinet
Hosté:
Jakko Jakszyk - Additional Vocals (01,05)
Alan Parsons - Guitar Solo (03)
Diskografie Steven Wilson - The Raven That Refused To Sing (And Other Stories)
Vyšlo 25. February 2013, Kscope

Seznam skladeb:
01. Luminol (12:10)
02. Drive Home (7:37)
03. The Holy Drinker (10:14)
04. The Pin Drop (5:03)
05. The Watchmaker (11:42)
06. The Raven That Refused to Sing (7:57)
Total Time: (54:03)

Recorded at East West Studios, Los Angeles 15th-21st September 2012
Producer, Mixing: Steven Wilson
Associate Producer, Recording Engineer: Alan Parsons
Assistant Engineer: Brendan Dekora

Strings arranged: Dave Stewart
Performed: The London Session Orchestra and recorded at Angel Studio 17th October 2012 (Soloist - Perry Montague-Mason)
Deska se rodila v roce 2012, Wilson ji skládal prvních sedm měsíců a v produkci a ve zvukové režii pod slovutným Alanem Parsonsem ji v září nahrál s muzikanty, se kterými Wilson koncertoval na turné po jeho druhé sólovce "Grace For Drowning" ze září 2011.

Jsou to celkem známá muzikantská jména, kytarista Guthrie Govan byl součástí jedné z pozdějších sestav skupiny ASIA, baskytarista a hráč na stick Nick Beggs se sice proslavil v popových Kajagoogoo, bubeník Marco Minnemann je členem Jobsonových UKZ nebo byl na konkurzu u Dream Theater a hrává koncertně i s Jordanem Rudessem, jazzový sideman Adam Holzman hrál například s Milesem Davisem. Saxofon a flétnu natočil další respektovaný jazzman, tentokrát pro změnu Brit Theo Travis.

Každá skladba na albu je založena na nějakém nadpřirozeném příběhu. K dispozici je luxusní 4 diskové vydání alba, které obsahuje i 128 stránkovou vázanou knihu obsahující texty a strašidelné příběhy, ilustrovanou Hajo Muellerem. Nebyl by to ale Wilson, aby nepřidal také vícekanálovou verzi pro labužníky, takže na zvukovém Blue-ray vydávaném současně pod stejným názvem čeká vedle různých zvukových mixů alba ještě instrumentální podoba celého alba, jiná verze skladby Drive Home, instrumentální podoba skladeb a též něco obrazu, 23 minutový dokument o vzniku alba.

Sestava:
Steven Wilson - Vocals, Guitar, Keyboards
Niko Tsonev - Guitar
Adam Holzman - Keyboards
Marco Minnemann - Drums
Nick Beggs - Bass Guitar, Stick, Backing Vocals
Theo Travis - Saxophone, Flute, Clarinet, Keyboards
Ian Bond - Front of House Sound
Diskografie Get All You Deserve
Vyšlo 24 September 2012, DVD, Kscope

Seznam skladeb:
DVD/Blu-ray
01. Intro ('Citadel') [Cenotaph - Bass Communion]
02. No Twilight Within the Courts of the Sun [Insurgentes]
03. Index [Grace for Drowning]
04. Deform to Form a Star [Grace for Drowning]
05. Sectarian [Grace for Drowning]
06. Postcard [Grace for Drowning]
07. Remainder the Black Dog [Grace for Drowning]
08. Harmony Korine [Insurgentes]
09. Abandoner [Insurgentes]
10. Like Dust I Have Cleared From My Eye [Grace for Drowning]
11. Luminol [The Raven That Refused To Sing (and other stories)]
12. Veneno Para Las Hadas [Insurgentes]
13. No Part of Me [Grace for Drowning]
14. Raider II [Grace for Drowning]
15. Get All You Deserve [Insurgentes]
16. Outro ('Litany') [Litany - Bass Communion]
CD - Disc 1
01. No Twilight Within the Courts of the Sun (10:23)
02. Index (5:01)
03. Deform to Form a Star (8:40)
04. Sectarian (7:41)
05. Postcard (4:52)
06. Remainder the Black Dog (10:03)
07. Harmony Korine (5:07)
08. Abandoner (5:03)
09. Like Dust I Have Cleared from My Eye (6:32)
CD - Disc 2
01. Luminol (12:19)
02. Veneno Para Las Hadas (7:01)
03. No Part of Me (6:09)
04. Raider II (26:02)
05. Get All You Deserve (7:23)
Total Time: (38:43)

Director, Editor, Concert visuals, Concert photography: Lasse Hoile
Concert Lighting: Paul van der Heijkant
Director of 'Litany' film: Grant Wakefield
Concert photography: Joe del Tufo, Diana Nitschke
Sound Remixing: Steven Wilson
Additional photographs: Susano Moyaho, Nancy Akl, Jasmine Walkes
Design: Carl Glover (for Aleph)
"Get All You Deserve" je první živé DVD a druhé živé album progresivního hudebníka Stevena Wilsona, které vyšlo 24. září 2012. Bylo natočeno na vyprodaném představení v Mexico City, Mexiko během jeho Grace for Drowning turné. Vydání DELUXE se skládá ze dvou CD, DVD a Blu-ray disku.

Nástroje:
Vocals - Steven Wilson
Piano - Steven Wilson, Jordan Rudess
Electric Guitar - Steven Wilson, Steve Hackett, Mike Outram
Acoustic guitar - Sand Snowman
Bass Guitar - Steven Wilson, Tony Levin, Nick Beggs, Trey Gunn
U8 Touch Guitar - Markus Reuter
Drums - Nic France, Pat Mastelotto
Warr Guitar - Trey Gunn
Soprano Saxophone, Saxophone - Theo Travis
Clarinet - Theo Travis, Ben Castle
Stick - Nick Beggs, Tony Levin
Strings - London Session Orchestra, Dave Stewart
Flute - Theo Travis
Keys, Autoharp, Harmonium, Percussion - Steven Wilson
Diskografie Steven Wilson - Grace For Drowning
Vyšlo 26. September 2011, Kscope

Seznam skladeb:
Disc 1: Deform To Form A Star
01. Grace For Drowning (2:06)
02. Sectarian (7:41)
03. Deform To Form A Star (7:51)
04. No Part Of Me (5:45)
05. Postcard (4:29)
06. Raider Prelude (2:23)
07. Remainder The Black Dog (9:27)
Disc 2: Like Dust I Have Cleared From My Eye
01. Belle De Jour (2:59)
02. Index (4:49)
03. Track One (4:16)
04. Raider II (23:21)
05. Like Dust I Have Cleared From My Eye (8:01)
Total Time:
Disc 1: (39:38)
Disc 2: (43:23)


Recorded January 2010 - June 2011
Production, Mixing: Steven Wilson
Additional Production: Pat Mastelotto
Arrangements, Conduction: Dave Stewart
Engineering: Mat Collis
Mastering: Paschal Byrne


Sestava:
Steven Wilson - Vocals, Acoustic & Electric Guitars, Acoustic & Electric Pianos, Keyboards, Synthesizers, Harmonium, Mellotron, Bass Guitar, Percussion, Drums & Keyboard Programming, ambient noise, loops
Hosté:
Gavin Harrison - Drums (01,02,03,05,06,07,09,11,12,13), Cymbals (04)
Tony Levin - Bass (05,06,13)
Mike Outram - Electric Guitars (05,08)
Dirk Serries - Guitar Drones (03,09)
Jordan Rudess - Piano (04,05,08)
Clodagh Simonds - Vocals (06)
Sand Snowman - Acoustic & Processed Acoustic Guitars (02,08), Recorders (04)
Theo Travis - Wah-flute (02), Clarinet (04,11), Saxophone (11)
Michiyo Yagi - 17-string Bass Koto (10), 21-string Koto (13)
Diskografie Steve Wilson - Insurgentes
Vyšlo 26. listopadu 2008,
Deluxe: Headphone Dust, Vinyl: Tonefloat, Retail: Kscope

Seznam skladeb:
01. Harmony Korine (5:08)
02. Abandoner (4:48)
03. Salvaging (8:17)
04. Veneno Para Las Hadas (5:57)
05. No Twilight within the Courts of the Sun (8:37)
06. Significant Other (4:31)
07. Only Child (4:24)
08. Twilight Coda (3:25)
09. Get All You Deserve (6:17)
10. Insurgentes (3:55)
BONUSY:
11. Port Rubicon (4:24)
12. Puncture Wound (4:18)
13. Collecting Space (5:10)
14. Insurgentes (Mexico) (5:45)
15. The 78 (4:47)
Total Time: (55:22)

Recorded All over the world, December 2007 — August 2008
Produced & Mixed: Steven Wilson
Engineers: Steve Price, Maki Sasaki
Guitars Engineered: Mark Prator & John Wesley
Piano Engineered: Bert Baldwin
Mastering: Andy VanDette (stereo mix); Steven Wilson (5.1 mix)Sestava:
Steven Wilson - Guitars, keyboards, lead vocals
Richard Barbieri - Keyboards
Colin Edwin - Bass
Gavin Harrison - Drums
John Wesley - Guitars, Vocals
Diskografie Octane Twisted
DVD, vyšlo 2012, KScope Records, Kscope KSCOPE217 (UK)

Seznam skladeb:
01. Occam's Razor (2:20)
02. The Blind House (5:58)
03. Great Expectations (1:26)
04. Kneel And Disconnect (2:03)
05. Drawing The Line (4:43)
06. The Incident (5:20)
07. Your Unpleasant Family (1:51)
08. The Yellow Windows Of The Evening Train (2:01)
09. Time Flies (12:07)
10. Degree Zero Of Liberty (1:45)
11. Octane Twisted (5:03)
12. The Seance (2:39)
13. Circle Of Manias (2:34)
14. I Drive The Hearse (6:49)
Bonus Japan edition:
15. Hatesong (9:57)
16. Russia On Ice / The Pills I'm Taking (15:02)
17. Stars Die (5:57)
18. Bonnie The Cat (6:11)
19. Even Less (14:28)
20. Dislocated Day (7:05)
21. Arriving Somewhere But Not Here (12:59)
Total Time: (128:18)
2CD live set recorded in Chicago during the tour that supported The Incident.

Sestava:
Steven Wilson - Guitars, keyboards, lead vocals
Richard Barbieri - Keyboards
Colin Edwin - Bass
Gavin Harrison - Drums
John Wesley - Guitars, Vocals
Diskografie Anesthetize
DVD, vyšlo 20. května 2010, Live DVD/Audio, KScope Records

Seznam skladeb:
01. Intro (2:07)
02. Fear of a Blank Planet (7:34)
03. My Ashes (4:46)
04. Anesthetize (17:20)
05. Sentimental (5:18)
06. Way Out of Here (7:47)
07. Sleep Together (7:54)
08. What Happens Now? (8:09)
09. Normal (7:13)
10. Dark Matter (8:57)
11. Drown With Me (5:21)
12. Cheating the Polygraph (8:11)
13. Half Light (5:28)
14. Sever (5:37)
15. Wedding Nails (5:43)
16. Strip the Soul / Dot Three (8:17)
17. Sleep of No Dreaming (5:31)
18. Halo (6:34)
19. Outro (2:00)
Total Time: (129:47)
Deska představuje koncertní záznam složený ze dvou vystoupení britské kapely Porcupine Tree v nizozemském městě Tilburg, Holandsko, 15. a 16. října roku 2008. Záznam je rozdělený na dvě části. První představuje kompletní živou prezentaci alba "Fear Of A Blank Planet", druhá pak zachycuje skladby ze starších alb. Zvuk byl smíchán samotným frontmanem kapely Stevenem Wilsonem do formátů DTS-HD 5.1 a LPCM Stereo, režie se chopil dlouholetý spolupracovník skupiny, fotograf a filmař Lasse Hoile.

Sestava:
Steven Wilson - Lead Vocals, Guitars
Colin Edwin - Bass
John Wesley - Guitars, Vocals
Richard "Carte d Or" Barbieri - Keyboards
Gavin Harrison - Drums
Diskografie Arriwing Somewhere
DVD, vyšlo 2006, Snapper Music, SMADVD051 (UK)

Seznam skladeb:
DISC ONE:
01. Revenant (3:04)
02. Open Car (4:46)
03. Blackest Eyes (4:41)
04. Lazarus (4:06)
05. Hatesong (9:14)
06. Don't Hate Me (8:38)
07. Mother And Child Divided (5:11)
08. Buying New Soul (7:17)
09. So Called Friend (4:55)
10. Arriving Somewhere But Not Here (12:57)
11. Heartattack In A Layby (4:07)
12. Start of Something Beautiful (7:19)
13. Halo (6:42)
14. Sound Of Muzak (5:14)
15. Even Less (6:54)
16. Trains (7:18)
17. End Credits (special alternate mix of Mother and Child Divided) (2:05)
Total Time: (104:28)

DISC TWO:
01. Rockpalast TV: Futile (6:29)
02. Rockpalast TV: Radioactive Toy (6:45)
03. Lazarus - promo clip directed by Lasse Hoile
04. Start of Something Beautiful (live film directed by Przemyslaw Vshebor and Lasse Hoile )
05. Halo (live film directed by Lasse Hoile)
06. Mother and Child Divided (live film directed by Lasse Hoile)
07. Gavin Harrison - Cymbal Song film (in stereo and 5.1 audio)
08. Photo Gallery (with exclusive ambient music by RB+SW)

Recorded and filmed at Park West, Chicago, USA, 11-12 October 2005
Produced: Porcupine Tree
Edited: Lasse Hoile
Filmed: Studio M
Sounf recording: Mark Prator of red Room Recorders
Mixed: Steven Wilson at No Mans's Land, UK
Nahráváno v Chicago Park ve dnech 12. a 13. října 2005.


Chris Maitland, Richard Barbieri, Colin Edwin, Steven Wilson


Wilson Tour 2018 L-R: Nick Beggs, Craig Blundell, Steve Wilson, Adam Holzman and guitar prodigy Alex Hutchings.Oficiální stránka Porcupine Tree:
porcupinetree.com


Oficiální stránka Stevena Wilsona:
stevenwilsonhq.comOficiální stránka
STORM CORROSION:
stormcorrosion.com
Oficiální stránka NO-MAN:
no-man.co.uk
A zdroje informací:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Porcupine_Tree
http://www.voyage-pt.de/swdisco.pdf
http://en.wikipedia.org/wiki/Porcupine_Tree
http://artrock.pl/artykuly/390/porcupine_tree_-_biografia.html
http://fragments.sweb.cz/porcupinetree/info.htm
http://www.last.fm/music/Steven+Wilson
http://starsdie.com/wp/
https://suzannebarbieri.wordpress.com/about/

Nahoru ProgressRock
Made by 
©  19.3.2013 
Poslední aktualizace: 23.2.2024
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!