RIVERSIDE - progressrock.cz


Zpět






FANTAZÍROVÁNÍ


   01. První kroky a směřování...
02. Jediná změna v sestavě
  03. Druhá část trilogie
   04. Závěr trilogie a koncerty s Dream Theater
     05. Do nových časů
     06. Tragický zlom...
     07. ...a znovu ve čtyřech
Biografie 01. První kroky a směřování...

Historie skupiny Riverside se začala psát v autě Petera Kozieradzkiego během cesty s Peterem Grudzinskim. V jejich hlavách se objevila myšlenka hrát moderní progresivní rock, která vykrystalizovala až později v Riverside. Grudziński byl v té době totiž kytaristou metalové kapely Unnamed, zatímco Kozieradzki bubnoval s death metalovými Hate a Domain. Během cesty se očividně překvapenému Grudzinskiemu z reproduktorů Mittloffova (přezdívka) přehrávače linula melodie z alba "Clutching At Straws" neoprogresivní skupiny Marillion. Ukázalo se, že oba dva velice zajímá progresivní hudba a chtěli by si tento žánr i vyzkoušet. Padl návrh, že by to spolu mohli zkusit, což se stalo o pár měsíců později ke konci roku 2001.

Kromě Kozieradzkiego a Grudzinskiego se do projektu zapojil i klávesista Jacek Melnicki, který vlastnil nahrávací studio a dříve hrával v kapele Cedamus. První společný "jam" se údajně nevyvíjel nijak zajímavě, ale druhý pokus všechno změnil. Melnicki přivedl dalšího muzikanta, baskytaristu Mariusze Dudu. Od té doby je nově vytvořený projekt kvartetem, a co bylo nejdůležitější, na jedné z následujících zkoušek Mariusz Duda předvedl svůj vokální talent. Jeho improvizace do zatím instrumentálních kompozic se kolegům líbily a Mariusz od té doby plní roli zpěváka i baskytaristy.

Mariusz Duda uzavřel první skládanku sestavy skupiny. Nepotřeboval ani moc času, aby dokázal svoji hodnotu a přínos pro skupinu. Už v době, když začal zpívat, začalo být jasné, že pro Riverside bude velmi důležitou osobností. Po přijetí role basisty a zpěváka se brzy stal i ústředním bodem skupiny a jevištním vůdcem. Duda v době začlenění do sestavy Riverside byl již všestranným muzikantem. Kromě hraní na baskytaru, kterou zvládal na nejvyšším stupni, mu nedělala potíže ani obsluha kláves nebo hraní na kytaru. Hraji na několik nástrojů, ale oblíbil jsem si hlavně dva: a kustická kytara a basa - řekl novinářům z "Mystic Art" - akustická kytara je nástroj, pomocí kterého skládám. Ve skupině hraji na basu, protože miluji rytmus. Basa přináší Mariuszovi i další výhody: v závislosti na typu a povaze skladby toho může využít v mnoha ohledech, například pro kontrolu situace.

Svoji všestrannost a následnou volbu basy hudebník vysvětlil v rozhovoru: "Nikdy jsem nebyl schopen se soustředit pouze na jeden nástroj. Ve skupině jsem dal přednost spíše skládání, než snaze na dosažení perfektního umění hraní na nástroj, který obhospodařuji. Postupem času se ukázalo, že jsem asi nejlepší při hře na basu. Líbilo se mi, jak hraje Geddy Lee z Rush nebo John Wetton z King Crimson."

Mariusz, tak jako každý jiný hledající umělec, poslouchal i jinou hudbu a jak přiznal: uzavřenost v jakémkoliv stylu je pro něj zcela nemyslitelná. Právě proto je nejoblíbenějším stylem pro Mariusze progresivní rock a ten do značné míry postrádá jakékoliv omezení. V seznamu nejoblíbenějších alb lze nalézt celou historii progrocku. Mariusz mezi nejvíce "poslouchaná" alba zařazuje, oba giganty ze sedmdesátých let - Genesis a Yes, symbol neoprogresu - Marillion a nejdůležitější kapelu ze současné progrese - Porcupine Tree. Mimo to se zmínil i o albech Tangerine Dream, Pain of Salvation, Dead Can Dance a Vangelisa, což je důkazem jeho širokého posluchačského zájmu.

Pročítáním Mariuszových rozhovorů můžeme dojít k závěru, že jeho zpěv je někde na konci celého spektra hudebních zájmů, někde ve stínu skládání a hraní na hudební nástroje. V rozhovoru s Maciejem Stankiewiczem z "Mystic Art" v roce 2004, Duda řekl: "Zpívání? Vždycky to přijde nějak samo a nezáleží zrovna na tom, co v tuto chvíli hraji. Nyní již zpívám skoro deset let, ale svůj hlas jsem se naučil používat pouze v Riverside. Nechodil jsem na žádné vokální lekce". Mezitím se zpěv stal jedním z nejpůsobivějších hudebních složek kapely, magnet přitahující pozornost a rozpoznávací znak kapely. Již úplně první demo ukázalo velký vokální potenciál basisty. Duda tak mohl v jednom okamžiku generovat napětí, vytvářet atmosféru nebo jednoduše bez zbytečných ozdůbek jenom vyprávět příběhy. Se stejnou lehkostí tak mohl odezpívat jemné melodie stejně jako metalový křik.

Je třeba podotknout, že pouze Duda jako jediný z Riverside měl svoji progresivní minulost. V devadesátých letech byl zapojen v progrockovém uskupení Xanadu z Węgorzewa (album "Wczorajsze Ślady" 1996), kde hrál na klávesy. Na toto období vzpomíná s láskou: "...byla to velká hudební nástrojová škola a spolupráce v týmu." Węgorzewská skupina ale nikdy nevešla ve známost a je velmi obtížné objevit nějaké nahrávky Xanadu, které by byly určitě zajímavé pro současné fanoušky Riverside.

Piotr "Grudzień" Grudziński byl v době založení Riverside již zkušeným kytaristou s téměř desetiletou zkušeností ve varšavské metalové skupině Unnamed. Tato skupina, i když neměla žádné mimořádné úspěchy, vydala přece jen dvě alba "Id" a "Duality", která se těšíla přízni v metalové komunitě. Unnamed se pohybovali hlavně v oblasti doom/death metalu.

Grudziński by se snad ani nestal členem Riverside, kdyby se v něm neprojevovala touha muzikantského hledání, která jej odvedla z metalu, jak o tom hovořil v roce 2003: "...nikdy mě nepřitahovala jeho brutální stránka, vždycky jsem vyhledával melodie, náladu, prostor, tajuplnost až jsem nakonec někde ve svých hudebních objevech skončil u Anathemy. Každé jejich album je výprava do neoraničené melancholie, každý zvuk hýbe emocemi..." a dodává "...vždycky jsem hledal zvuky, které působí rovnou na srdce. To je důvod, proč jsem obdivoval hru Davida Gilmoura, která na mě působí vždycky nějak k srdci".

Grudziński se svoji metalovou vervou a emocionální hledačskou touhou byl perfektním typem, aby se stal moderním progresivním kytaristou. Svůj potenciál začal využívat odvážně již od prvních nahrávek Riverside. Zmapoval širokou emoční oblast, ve které se pohybuje velmi obratně již na jejich promo nahrávce. Z jedné strany hypnotické riffy, z druhé řezané metalové vyhrávky a k tomu krásně zdobené, jakoby gilmourovsky laděné melodie a sóla. Různé vyznění své kytary Peter vysvětluje následovně: "...vzhledem k tomu, že lidé jsou neustále zmítaní různými emocemi, pozitivními i negativními, chceme ukazovat krásu i temnotu, harmonii i úzkost".

Peterův seznam oblíbenců je poměrně dlouhý, stejně jako u Dudy a ukazuje širokou škálu zájmů kytaristy. V první řadě je samozřejmě Anathema, která prošla podobným vývojem jako Grudziński proměnou z metalu do atmosférického rocku. Mimo progrockové oblasti Peter ukázal i jiné desky, včetně Dead Can Dance, Depeche Mode, Cocteau Twins nebo Seal. Samozřejmě, že mezi vybranými deskami nescházely nahrávky Pink Floyd, Porcupine Tree či Pain Of Salvation. Peter se také zmínil o "Fugazi" od Marillion.

"Grudzień" od začátku věřil v úspěch jeho nové mise: "Riverside je nejplnohodnotnější skupina a abych byl upřímný, spojuji ji s velkými ambicemi. Zdá se mi, že je to tým, kde bych chtěl hrát celý svůj život, kde se zcela plně realizuji a spoustu se toho naučím". Vidíme-li uspokojení, s nímž kytarista hraje během jejich představení svoje party, je opravdu snadné věřit jeho slovům. Grudziński se v "riversidové" fúzi artrocku a progmetalu cítí dokonale.

Piotr 'Mittloff' Kozieradzki je dobře známá a respektovaná ikona ve světě death metalu. Dlouho předtím, než byli založeni Riverside, Mittloff si již získal reputaci jako nadaný bubeník. Na počátku 90. let ve Varšavě založil death metalovou kapelu Hate. Později se připojil ke kapele Domain pocházející z Lodže, která hrála podobný styl hudby. Byl zároveň členem obou těchto kapel v 90. letech a na počátku 21. století. Pracoval s Domain krátkou dobu i po založení Riverside.

Kozieradzki měl vždy zájem o těžší zvuk. To mu ale nezabránilo, aby objevil Marillion zpětně z 80. let, kteří se stali jeho oblíbenou kapelou a jejich album Brave z roku 1994 nemělo dlouhou dobu konkurenci podle jeho slov. A tak, zatímco poslouchal Slayer, jeho duše se zamilovala do progresivní hudby. Kromě Marillion Piotr si oblíbil také těžší prog - Dream Theater, Pain Of Salvation a Porcupine Tree.

Velice nerad a málokdy bubeník hovořil o své inspiraci a málo se vědělo o jeho zalíbení v Marillion. Nicméně se to stalo v Mittloffově autě, kde vznikl nápad na vznik Riverside. Hned po svém prvním rozhovoru s Grudzienem o kapele věděl, že to udělá - říká o té památné cestě s Grudzienem a po chvíli dodává: "Po naší první zkoušce s Mariuszem jsem věděl, že to bude jediná kapela, která pro mě bude 100% ní 'ačko'". A tak se také stalo. V roce 2003 byl Piotr Kozieradzki jedině členem kapely Riverside - kapela splnila všechny jeho sny: "Je to první kapela, ve které mám pocit, že žiji. Má všechno, co všem mýmn předchozím kapelám chybělo. Cool hudba, atmosféra, lidé a celkové zapojení nejen z mé strany".

Změna hudebního žánru zřejmě ovlivnila také Mittloffuv herní styl. V progresivní kapele není místo pro tempo a agresi, které jsou znakem v death metalu. Kozieradzki zpomalil, soustředil se na svoji techniku a různé emoce. Nicméně, to neznamená, že se zbavil všech svých metalových předností. Připadalo, že jeho jeho styl hraní je vybaven dokonale na progmetalový zvuku Riverside. Tato změna byla pro něj dobrá, jak přiznal v jednom z rozhovorů, že právě nyní začal doopravdy hrát.

V roce 2002 Kozieradzki, Grudziński, Duda a Melnicki, již jako Riverside, udělali jejich první vážné kroky. Odehráli naživo dva první koncerty ve Varšavě a v Otwocku s vlastním materiálem. V říjnu vstoupili do studia, aby nahráli své první propagační demo. Vyšlo v březnu a získalo jim značnou pozornost v hudebním průmyslu.

Demo s názvem "Riverside" byla první známka budoucího úspěchu kvartetu. Nahrávka obsahovala 5 skladeb a skladby sloužily jako raný příklad kapely již s velkým potenciálem. Odhalili své široké hudební území zřetelně ukazující, co lze od kapely očekávat. Odhalili své inspirace a současně deklarovali svoji touhu hledat inovace a rozvíjet vlastní styl kapely. 300 kopií demo nahrávky zmizelo téměř okamžitě. Kapela je poslala do rozhlasových stanic a nahrávacích společností, ale většina z nich byla rozdána mezi své přátele a diváky, kteří přišli na jejich jarní koncert ve varšavském klubu Kopalnia 15. března 2003. Pak se hudba rozšířila díky CD vypalovačkám. Poptávka po jejich hudbě rostla pořád více a tak bylo rozhodnuto nahrát první studiové album.

Čerstvé novinky naděje kapely rošířily. Metal Center byli jedním z prvních, kteří objevili jejich potenciál. Vydali recenzi demo nahrávek, ve které napsali: "Byli bychom velmi zmatení, pokud tato nahrávka nebyla známa mimo tuto zemi velmi brzy... a přáli bychom si i více! Tato hudba je návyková. Kapela sama si byla jistá, že je poptávka po rockové hudbě, která má atmosféru a metalovou urputnost. Měli by napsat další písně a vrátit se do studia, aby nahráli svoji první desku." V prosinci 2003 vydali i singl "Loose Heart", který dosáhl na 17. místo "Listy Przebojów" v Polském rozhlasu na Třetím programu (LP3).

Přesto, že měli šest hotových skladeb (pět použili na demo + "Reality Dream II") a téměř 45 minut kvalitní hudby, kapela musela tvrdě pracovat na svých nahrávkách. Deska nespatřila denní světlo až do prosince roku 2003. V té chvíli bylo jasné, že pouze tři hudebníci se plně zapojili do práce se skupinou. Klávesový hráč Jacek Melnicki nebyl schopen věnovat potřebné množství času, a tak se dala předvídat i první personální změna.

Deska byla nahrána ve staré sestavě, ale v novém studiu, kde Magda a Robert Srzednicki míchali všechny skladby, včetně těch z demo CD. Deska se nahrávala v DBX studio od Jacka Melnickiego. Nové skladby "In Two Minds", "I Believe" a "OK" vyvážily celé album a ukázaly jemnější a akustickou stranu Riverside. Debutové album nakonec pod názvem "Out Of Myself" vyšlo jako koncepční album, když se tak rozhodl Mariusz Duda, který napsal všechny texty. Grafický design polského vydání alba provedl Piotr "Pjepshu" Parzysz. Dne 15. prosince se díky úsilí labelu Mystic Production objevil debut první na pultech. na rozdíl od púoslkého vydání, přebal řipravil americký grafik Travis Smith, známý ze spolupráce např. s kapelami jako je Control Denied nebo Lux Occulta.

Album "Out Of Myself" bylo překvapivě vyzrálé a soudržné. Členové kapely nebyli samozřejmě žádní začátečníci, ale je třeba poznamenat, že pouze Mariusz Duda měl dříve něco společného s art rockem a progresivním rockem. Proto v určitém ohledu "Out Of Myself" byla deska debutem všech ostatních členů - Kozieradzkiego, Grudzińskiego a Melnickiego. Nicméně album není jen náhodnou sbírkou skladeb. Toto CD od samého začátku až do závěrečných sekund vypráví příběh, a to jak v textové i hudební oblasti.

Textový obsah vytvořl Mariusz Duda a vypráví v něm příběh o lidském boji, jeho selhání a následném pokusu o návrat do života ve společnosti. "The Same River" je pokus znovu se vrátit ke stejnému životu. V poslední písni "OK" - postava v jistém smyslu hledá vlastně sama sebe.

Need to stay right here
I don't care if there is a better place
I must try it myself
Again
My broken sleep will never be the same
I'm only hanging on
And waiting for another night

There's sadness in my mind - ok
There's darkness in my mind - ok

What has come over me?
Can't believe, but your tears leave me cold
I'm walking through the dark
Again
And I am not afraid to be alone
Anymore

There's sadness in my mind - ok
There's darkness in my mind - ok
Thoughts echoing in my mind - ok
Everything is gonna be...
Potřebuji zůstat tady
Nestarám se, zda existuje lepší místo
Musím to zkusit já sám
Znovu
Můj přerušený spánek už nikdy nebude stejný
Jsem na něm závyslý
A čekám na další noc

Mám smutek ve své mysli - ok
Mám temno ve své mysli - ok

Co to se mnou je?
Nemůžu uvěřit, ale tvé slzy mě nechávají chladným
Procházím se tmou
Znovu
A nebojím se být sám
Víceméně

Mám smutek ve své mysli - ok
Mám temno ve své mysli - ok
Myšlenky rezonují v mé mysli - ok
Všechno se odehrává...


Duda poukazuje na to, že text písně vlastně slouží jako prohlášení o akceptování svého vlastního smutku autora. Textovou soudržnost bylo snazší dosáhnout, neboť zpěvák si napsal všechny texty sám, ale hudební soudržnosti musel být dosaženo všemi čtyřmi členy kapely a úspěchu nebylo všechno jen tak jednoduše a zřetelně. Je jedna věc napsat osm dobrých písně, ale napsat je tak, aby se staly osmi částí stejného příběhu je složitější věc. Riverside se to podařilo, i když v té době působili jako kapela něco málo přes rok.

Dalším úspěchem bylo zkrocení jejich vlastní hudební inspirace, když některé ohlasy na "Out Of Myself", nebyly až tak dostatečně drzé, aby obvinily kapelu z kopírování ostatních kapel. Objevily se některé názvy dalších kapel v recenzích: Pink Floyd, Porcupine Tree, Anathema, Marillion nebo dokonce Dream Theater, Tools a Pain of Salvation. Všechna tato jména jsou více či méně vhodná, když se porovnává hudba Riverside, ale zásadní věcí je, že kvartet si razí svůj vlastní jedinečný zvuk od samého počátku.

Při poslechu alba je těžké uvěřit tomu, co Mariusz Duda řekl v rozhovoru pro Mystic Art: "Od začátku jsme se rozhodli, že se budeme snažit, abychom se distancovali od některých otřepaných vzorů, že bychom měli ignorovat naši inspiraci z kapel, které se každý nový progresivní rockový hudebník snaží kopírovat." A i když v jiném rozhovoru řekl o skladbě "The Same River": "Víme, že budeme hrát něco, co se hrálo předtím - je to stále dost důvtipné a nepokazí to upřímnou radost z poslechu."

Ohlasy na desku překročily veškeré očekávání. Album se velmi dobře prodávalo mimo hlavní proud a recenzenti téměř jednomyslně zastávali kladná stanoviska k nahrávce. Recenzent v "Rzeczpospolita" napsal: "Progresivní rock je naživu! Máme vynikající polský debut." Pak poukázal na všestrannost kapely: "Riverside dokáži nahrát velkou baladu ("I Believe"), heavy-rytmickou skladbu ve stylu Dream Theater ("Out Of Myself" a "Reality Dream"), ale i komplexní kompozici postavenou kolem skvělé melodie ("Curtain Falls"). Novináři z "Teraz Rock" nebyli výjimkou a albu věnovali 4 z 5 hvězdiček a okomentovali to: "To, co zde máme, je slibný kus hudby, jistě zajímavý pro každého fanouška Pink Floyd nebo Purcupine Tree".

Biografie 02. Jediná změna v sestavě

Kapela věděla, že by se měla vydat na turné, aby podpořila vydanou desku. Tyto plány však museli opustit, protože hned po vydání "Out Of Myself" skupina musela najít nového hráče na klávesy.

V roce 1999 si Jacek Melnicki otevřel nahrávací studio DBX a i přes dobré předpoklady kapely, studio a jeho správné fungování se staly Melnickiego prioritou. Na druhé straně nároky skupiny vyžadovaly stále více a více času. Nebylo již možné rozdělit čas mezi studiem a kapelou způsobem, aby to všechny uspokojilo. Musela se hledat náhrada. Neobsazený post ale brzy obsadil mladý a talentovaný Michał Lapaj.

Michał Łapaj a jeho nová kapela rychle začali mluvit stejným jazykem, i když Michał přiznal, že byl zpočátku skeptický: "Když jsem dostal CD od Grudziena s nabídkou, abych se k nim připojil, jen jsem si pomyslel... další projekt, další parta chlapů s "velkými" ambicemi a fantastickými nápady pro budoucnost. Ale když jsem pak poslouchal album, už jsem neměl žádné další pochybnosti. Musel jsem se stát členem této kapely."

Změna sestavy proběhla hladce. Michał se ukázal být tou správnou osobou na správném místě. Mladý, ne tak zkušený jako Grudzien nebo Mittloff, ale se silnou touhu po úspěchu, plný víry v hudbu, a, samozřejmě velmi talentovaný. Hrával na C flétnu a navštěvoval The Institute Of Organ Playing. Ve svých mladých letech poslouchal hodně hudby, která vždy přítomná v jeho domě. Klávesy byly jeho oblíbený nástroj a mezi své oblíbené umělce řadí Genesis, Yes a Deep Purple. Jedničkou na jeho seznamu je ale jeho idol Jon Lord, kterému připisuje inspirující vliv na svoji zálibu ke klávesám.

Michał rychle pochopil, že Riverside jsou jeho cesta na vrchol. "Out Of Myself", které dostal od Grudziena, na něj udělalo obrovský dojem. Nicméně, hned po svých prvních zkouškách s kapelou, během nichž se zdálo, že navzájem sdílejí vzájemné porozumění, mohl šťastně přiznat: konečně mám velkou kapelu! I když s nimi nehrál příliš dlouho, získal pocit jako by to dělal už celé roky. Riverside se stali cílem jeho vytrvalého snažení.

Nový členem kapely se rychle naučil své party ve skladbách od začátku března byla skupina připravena odehrát své první koncerty. Během dvou koncertů ve varšavském klubu "Progresja" jim aplaudovalo více než 500 diváků, což je na klubové vystoupení velmi dobrý počet. Jedno březnové představení komentoval reportér z rockmetal.pl: "Myslím, že nikdo nečekal takový úžasný výkon. Čtyři hudebníci hráli úžasné, opravdu krásné a někdy i klidné melodie, do kterých vložili své srdce. Tato hudba je opravdovou poezií inspirovanou Pink Floyd, Marillion, Porcupine Tree a některými progmetalovými kapelami. Fantastické hudební krajiny, brilantní klávesy a úžasné kytarové party - ztratil jsem řeč, bylo to úžasné. Samozřejmě diváci je přivítali vřele a neváhali fandit a tleskat rukama."

Další koncert se konal v klubu "Kolor" ve Vratislavi 27. března. Od toho večera se hlavní město Dolního Slezska stalo druhým domovem skupiny na dlouhou dobu. Recenze byly skvělé. Reportér artrock.pl napsal o tom večeru: "Reakce na první skladbu překročily moje očekávání. Euphorie. Opěvování jména kapely. A tak to vytrvalo až do konce představení, nezáleželo na tom, jestli hráli skladby z "Out Of Myself" nebo novější skladby. Mnozí lidé znali texty a zpívali s Mariuszem, třeba singl "Loose Heart" nebo titulní skladbu z debutového alba."

Kapela rozšířila turné k desce "Out Of Myself" na dvě celopolské turné pod názvem "Progressive Tour" I a II. První z nich se konalo na jaře a druhé na podzim roku 2004. Kapela hrála přes 20 koncertů v největších městech, které obvykle probíhaly v malých klubech pro 300 nebo 400 lidí. I to byl úspěch, protože téměř žádná polská progresivní kapela nebyla schopna hrát na pravidelných představeních. Další velký okamžik pro kapelu byla příležitost předskakovat skupině Anathema v Bydhošti (klub "Kuźnia"). Dne 11. června kapela vystoupila na festivalu Ryockowisko Goleniów. Wroclaw bylo jedním z měst, která hostila kapelu v květnu i v říjnu. Koncert na podzim byl obzvláště nezapomenutelný díky své atmosféře. Publikum, které zaplnilo klub "Diabolique" si hudbu oblíbilo natolik, že si požádalo čtyři přídavky od kapely. Duda, Kozieradzki, Grudziński a Lapaj hráli více než 90 minut, dokud prostě nedošly písně. Takže pro 4. přídavek kapela zahrála "Out Of Myself" podruhé toho večera. Za zmínku stojí, že mimo své vlastní skladby kapela zahrála i cover od Porcupine Tree "Radioactive Toy".

Od začátku bylo jsné, že aby kapela přežila, musela přilákat pozornost v západní Evropě a v Americe. Dokonce i nejlepší kapela nemusí přežít hraním této hudby pouze v Polsku. Proto kapela v roce 2004 kapela podepsala smlouvu s labelem Laser's Egde, a o devět měsíců po jeho polské premiéře, bylo 21. září 2004 album "Out Of Myself" vydáno celosvětově pod novým labelem. Pozitivní recenze v zahraničním hudebním tisku pak přiměly skupinu, aby si udělala malý výlet i mimo Polsko. V říjnu se vydali do Holandska, kde se zúčastnili festivalu Prog Power Festival v Baarlo. Po návratu do Polska Riverside pokračovali ve svém turné Progresive Tour II 2004.

Biografie 03. Druhá část trilogie

Druhé album bylo nejprve naplánováno na začátek roku 2005. Bohužel ale realita byla poněkud jiná. Kapela potřebovala více času na psaní nových písní. Hudebníci věděli, jak vysoko si nastavili laťku svým debutem a následovník alba "Out Of Myself" by měl být alespoň stejně dobrý, ale lišicí se ale tou měrou, aby kapela nebyla obviněna z kopírování sebe sama. V té době Mariusz Duda přišel s nápadem s pokračováním příběhu z "Out Of Myself". Kapela unčinila první prohlášení, že druhé album ukáže těžší stranu kapely a bude pokračovat i v lyrickém pojetí prvního alba. Bylo také rozhodnuto, že debutové album, stejně jako její následovník se stanou součásti trilogie s názvem "Reality Dream". Druhé album mělo být vydáno na podzim 2005.

Kapela na podnět hlavně členů jejího fanklubu s názvem "Voices In My Head", který byl založen na podzim roku 2004, vydala v březnu 2005 EP "Voices In My Head". Mělo udržet živý zájem o kapelu a připravit fanouškům snesitelnější dlouhé čekání na nové album. Zpočátku to mělo být jen omezeně vydané CD pro členy fanklubu členy, nakonec se objevilo také v hudebních obchodech, což se ukázalo jako dobrý tah, protože se uvolnilo téměř 40 minut plných zajímavých zvuků. Kromě tří živě hraných skladeb známých z debutového alba EP obsahuje také pět nových skladeb.

"Voices In My Head" obsahuje výsledky studiové práce z ledna a února 2005. Nebylo to sice zcela reprezentativní pro kapelu, neboť na ní ukázala spíše měkčejší stranu Riverside. Pouze tři ze skladeb nahráli na živých vystoupeních ("Us", "The Time I Was Daydreaming" hrána v pětičlenném obsazení s hostujícím baskytaristou, a "Acronym Love") a pouze jedna skladba obsahuje i živé bicí od Mittloffa. Ale na druhou stranu, nelze říci, že těmto písním chybí jemnost, charakter a půvab. Při psaní skladby jako "Dna ts. Rednum Or F. Raf" kapela ukázala hodně kreativity a odvahy.

Tři živé nahrávky byly také speciálním dárkem pro fanoušky. Byly to "I Believe", která byla zahrána jinak než v albové verzi, spolu s "Out Of Myself" a "Loose Heart". Nahrávka se pořídila v "Traffic Club" ve Varšavě v květnu 2004 a ukazují kapelu ve skvělé kondici. EP je důležité také proto, že se jednalo o studiový debut nové sestavy kapely. Michał odvedl skvělou práci na koncertech, ale nevěděli ještě, zda bude stejně skvělý ve studiu. Michał ale dokázal, že je platným členem kapely, o čemž se můžeme snadno přesvědčit na "Acronym Love" - skladba plná klavíru a kláves. Recenzent z "Teraz Rock" si obzvláště oblíbil "Dna ts. Rednum Or F. Raf" a nebyl zdaleka sám ve svém stanovisku. Napsal: "Skladba "Dna ts. Rednum Or F. Raf" láká svým elektronickým pozadím, orientálním zvukem a změnami tempa. Je to nejzajímavější skladba a to ukazuje, co můžeme od kapely očekávat, jakou novou hudební oblast odhalí." Fanoušci byli zaujati tajemným názvem skladby, který na první pohled připadá, že obsahuje jen některá náhodně uspořádaná písmena. Nicméně je to jen přesmyčka výrazu "Far From Understand" s přidanou interpunkcí.

Počátkem dubna 2005 skupina zahrála tři zahřívací koncerty v Polsku (Krakov, Varšava a Wroclaw) a zamířila do západní Evropy. Duda, Grudziński, Kozieradzki a Lapaj hráli dva koncerty v Nizozemí, Belgii a v Německu, po jednom ve Francii a Švýcarsku. Toto první evropské turné bylo nejlepším důkazem, že popularita Riverside překročila polské hranice a že tu byla šance, aby Evropa projevila zájem o polskou progresivní scénu.

Kapelu nadále provázelo štěstí. V červenci 2005 Riverside podepsali nahrávací smlouvu na dvě desky s InsideOut - velkou nahrávací společností specializující se na prog hudbu. Díky tomuto posunu se kapela již nemusela starat o vydání svého druhého alba po celém světě, jeho distribucí či následné turné. Riverside byli brzy uvedeni v katalogu InsideOut spolu s Neal Morsem, Spocks Beard, Paatos, Pain Of Salvation, Steve Hackettem a Flower Kings. Členové kapely se netají tím, že cítí určitý tlak, ale na druhou stranu se zdá, že se cítí docela dobře. V prosinci, v rozhovoru, který předcházel vydání druhého alba, Piotr Grudziński řekl: "Tlak je opravdu obrovský. Nikdo z nás nečekal, že "Out Of Myself" bude tak úspěšné. Teď je to opravdu těžký úkol udržet se na stejné úrovni, překvapit a dokázat, že "Out Of Myself" nebyla jednorázová věc." Mariusz Duda byl podobného názoru: "Cítíme tlak, protože víme, že je to rozhodující moment v naší kariéře. Buď dokážeme tímto albem, že jsme originální kapela, která má co říci díky naší hudbě, nebo to nedokážeme."

Po návratu z evropského turné se kapela musela zhostit úkolu nahrání druhého alba. Měli však právo cítit se pohodově, protože už hráli naživo některé z nových písní. Během svých živých vystoupení hráli nové skladby jako součást suity (později se stala první části skladby "Second Life Syndrome") a "Volte Face". Zvuk u těchto nových potvrzoval Dudova slova, že nové album bude těžší. Další nová skladba "Reality Dream III" byla také jádrem živých vystoupení, takže se zdálo, že převážná část nových písní byla již složena. V rozhovoru v září Michał Lapaj přiznal: "Před vstupem do studia jsme měli asi 90% materiálu připraveného. Vše, co jsme museli udělat, bylo přidat nějaké smyčky a samply do těchto písní."

Riverside vstoupili do studia Serakos v červenci a stihli svoji práci dokončit do konce srpna. Výsledky jejich práce byly předány panu a paní Srzednicki, kteří produkoval album a Jacku Gawlowskiemu, který se postaral o mastering. Přebal desky byl opět svěřen do péče Travisi Smithovi, který v minulosti spolupracoval s kapelami Anathema, Opeth nebo Katatonia. Nahrávání a produkce alba proběhlo bez problémů, takže nová deska s názvem "Second Life Syndrome" vyšla počátkem podzimu 2005. První kopie byly dodány do členských fanklubu již 31. října. Nahrávka vyšla pod InsideOut ve stejný čas po celém světě.

Skladba "The Piece Reflecting the Mental State of One of the Member of Our Band" je instrumentálka, která se nevešla na album. Vyšla jako součást singlu "Conceiving You". Je plná rychlých, agresivních a zajímavých kytarových melodií. Časem se ukázalo, že byla hrána jako přídavek. Jak už z názvu vyplývá, skladba odráží duševní stav jednoho z členů skupiny.

Novou deskou "Second Life Syndrome" bylo rozptýleno mnoho pochybností. Riverside ukázali, že nejsou pouze jednodeskovou kapelou, podařilo se jim zvládnout snadno tlak a nahráli album velmi odlišné od jejich debutu, ale neméně stejně dobré. Na novém albu je kapela ještě odvážnější a sebevědomější v tom, co dělají.

Při poslechu tohoto alba je možné sledovat oba dva opačné póly stylu kapely. Vychutnávky, melodie a jemná sóla na jedné straně ("Conceiving You", "I Turned You Down"), a agrese, temnota a skutečně metalová intenzita na straně druhé ("Artificial Smile", "Dance With The Shadow"). Kapela však dosáhly úrovně, kdy se hudebníkům podařilo najít ideální rovnováhu mezi těmito protiklady v titulní skladbě. Je to více než 15 minutová skladba, která definuje styl Riverside styl a je těžké říci, zda je to stále art-rockové nebo již prog-metal.

Bylo to dlouho balík, který obsahoval většinu charakteristických rysů kapely. Máme krásné kytarové a klávesové melodie, máme agresi, pochoutka, jemnost, dlouhé sólové pasáže, velké a melodický refrén, jakož i uzavření instrumentální část. Je dokonce možné spojit všechny ty věci? No, pro Riverside je.

Hodnocení desky byly opět velmi pozitivní. Łukasz Wiewiór napsal pro "Teraz Rock": "Na 'Second Life Syndrome' kluci hard rockují jako nikdy předtím, samozřejmě v rámci progresivního rocku. Trvalo jim to nějakou dobu dát to do kupy i očekávání byly docela velké. Výsledkem je deska, která je mnohem těžší než "Out Of Myself" a je stejně dobrá." Oceněna byla 4 hvězdičkami.

Recenzent z Mystic Art napsal také hřejivou a pozitivní recenzi: "Je to album, které je čistá radost poslouchat. Tato hudba posluchače báječně uvolňuje a ulevuje jejich mysl (...), než znovu více dynamicky udeří (...). Celá ta věc vypadá brilantně. Je to záznam, na který by celý polský hudební průmysl měl být hrdý. Pokud má někdo ještě nějaké pochybnosti po takové nadšené recenzi, výsledná známka hovoří za vše - 10. z 10. Stejně pozitivní byly názory i v zahraničním rockovém a metalovém tisku. Němci a Holanďané se obzvláště rozepsali o "Second Life Syndrome".

Apetit posluchačů byl mimořádně povzbuzen, ale kapela překvapivě naplánovala pouze jeden polský koncert v roce 2005 a více se zaměřila na festivaly v zahraničí. Pouze propagační koncert se konal 17. listopadu v Poznani v Zeppelin Hall a sešlo se tam kolem 800 fanoušků. Tento počet fanoušků z celé země včetně místních obyvatel byl svědkem koncertu včetně velké skupiny fanoušků z Vratislavi a mnoha fanoušků z Varšavy, kteří přišli do Poznaně v pronajatém autobuse. Ale ten večer stál za to, neboť kapela hrála více než dvě hodiny, a přestože to byl první koncert po delší přestávce, ukázal neustálý vývoj kapely.

Bartosz Donarski z "Mystic Art" koncert hodnotí jako skvělý, když napsal ve své recenzi: "Koncert byl vystoupením čtyř hráčů s přirozeným talentem. Byla to přirozená radost z hraní a ze setkání se svými fanoušky. Nejdůležitější věci ale bylo, že hudbu kterou jsem znal z nahrávek, jsem viděl naživo. Když jsem odcházel z Zeppelin Hall, byl jsem přesvědčen, že to byl jeden z těch momentů, které slouží jako odměna pro někoho, kdo se zabývá hudbou. Je to důkaz, že hudba má svůj hlubší význam".

Polský hudební tisk a posluchači chválili kapelu za jejich práci v roce 2005. Stejně jako pět novinářů z "Metal Hammer" uvedlo "Second Life Syndrome" ve svých seznamech 10 nejlepších nahrávek roku. Ještě milostivější byli čtenáři "Teraz Rock", který zařadili kapelu v top 10 v pěti různých kategoriích. Mariusz Duda byl zařazen sedmý mezi nejlepšími polskými zpěváky, Piotr Grudziński byl devátý mezi instrumentalisty, skladba "Conceiving You" byla jmenována za šestý nejlepší hit a kapelu sama získala druhé místo v kategorii "Kapela roku" (zanechala za sebou takové kapely jako Myslovitz a Kult!). Kromě toho kapela získala ocenění i jako největší naděje pro budoucnost. Mariusz, Grudzien, Mittloff a Michał měli plné právo cítit se spokojeni.

Pro všechny, kteří neviděli kapelu v Poznani, Riverside oznámili velké turné naplánované na duben 2006. Kapela plánovala návštěvu polských měst (např. Vratislav, Krakov, Gdaňsk) v první polovině měsíce ještě předtím, než vyrazí na evropské turné ve druhé polovině dubna. Jako obvykle měla skupina naplánované vystoupení v Německu a v zemích Beneluxu, ale také poprvé pásmo navštívil Madrid, Paříž a Nitru (Slovensko). "Second Life Syndrome Tour" končilo vystoupením v Proxima ve Varšavě na začátku května. Díky dohodě s Empik (polský obchodní řetězec prodávají knihy a multimediální produkty), skupina byla schopna uspokojit své fanoušky a rozdávat autogramy před představením.

Během turné Riverside hráli pestrý setlist, které obvykle trval asi 2 hodiny. Úvodní písni byla pěti minutová instrumentálka s názvem "Back To The River", která obsahovala některé kousky vypůjčené ze skladby Pink Floyd "Shine On You Crazy Diamond". Zbytek show pak vyplnily původní skladby skupiny známé zjejich tří nahrávek. Odehráli téměř celé debutové album , vynechali jen "In Two Minds". Také dlouhodobě nehranou "OK" vrátili zpátky do setlistu. "Second Life Syndrome" byla zastoupena šesti nebo sedmi skladbami. Jediná věc, kterou hráli z "Voices In My Head" byla jako obvykle "Acronym Love". "Volte Face" vynechali, což bylo považováno za překvapení, protože tatoskladba je považována za jeden z nejsilnějších momentů druhého alba. Ale posluchači, kteří se zúčastnili těchto koncertů v dubnu a květnu si nestěžovali. Zvuk byl lepší než kdy jindy, navíc světelný park doplňoval atmosféru písní.

Toto turné sice zakončilo představení v Proxima 7. května, ale nebyl to jejich poslední koncert v tomto roce. Jen o tři týdny později kapela začala sérii hraní na open-air evropských festivalech, kromě jiných také na Tiana Prog Fest v Barceloně, Arrow Rock Festival v Lichtenvoorde (Nizozemsko), kde hráli po boku Rogera Waterse, Porcupine Tree, DIO, Deep Purple a Status Quo, a na Castle Party v Bolkówě. Nejdůležitější koncert se nicméně konal v USA, kde kapela hrála poprvé. Dne 24. června Riverside byli jednou z vystupujících na prestižním Nearfest festivalu. V tento den hudebníci i organizátoři mohli konečně říci "není vše ztraceno, jen se to zpozdilo", když kapela byla pozvána již o rok dříve, ale některé problémy se získáváním víz pak zabránily kapele debutovat v Americe.

Podzim 2006 byl také naplněn koncertní činnosti. V období od 14. září do 3. října kapela měla krátké turné s názvem "ProgmetalFest" (spolu s Vanden Plas a Aurora Project). Turné zahrnovalo sedm koncertů v Nizozemsku, Belgii a Německu. Polští fanoušci uviděli kapelu zpátky v říjnu, když se uskutečnila druhá část polského turné "Second Life Syndrome Tour". Setlist se mírně lišil od jarní části turné. "OK", "Reality Dream I" a "Before" byly vypuštěny a "Volte Face" se vrátila zpátky do repertoáru.

Biografie 04. Závěr trilogie a koncertování s Dream Theater

Hudebníci začali pracovat na jejich třetí desce na konci roku 2006. V březnu během koncertu v Zabrze už byli schopni zahrát rané verze některých z nových skladeb. K fanouškům čas od času dostávaly různé informace o nahrávání. V lednu zveřejnili název poslední částt trilogie "Reality Dream", měla ji uzavírat deska s názvem "Rapid Eye Movement". První část nahrávání ve studiu proběhla v březnu, a jak Mittloff vysvětluje, byla to ta nádhernější část nahrávání. Ta těžší část se pak odehrála v dubnu. Album se nahrávalo v Serakos Studio ve Varšavě a v Toya Studio v Lodži. Album mělo vyjít v září.

Ještě před vydáním desky připravili dvě nahrávky, aby čekání bylo opět pro fanoušky snesitelnější. Při prvním termínu bylo k dispozici členům fanklubu v březnu DVD obsahující celé představení z Den Bosch z 20. dubna 2006. Druhým byl pak singl z připravovaného třetího alba, který obsahoval dvě verze "02 Panic Room", "Lucid Dream IV" a "Back To The River", které předtím hráli během živých vystoupení. Singl se objevil v obchodech 15. června. Tehdy Riverside vyjeli na malé turné jako speciální hosté prog metalových ikon Dream Theater na jejich "Chaos In Motion" turné.

Sedmkrát Riverside zahajovali společné turné s Dream Theater. Sdílení jeviště s tak velkou kapelou bylo i odměnou pro Riverside a velkou výzvou, stejně jako příležitost pro další rozvoj kvarteta. "Je to pro nás obrovská šance oslovit více lidí" - řekl Mariusz - "díky tomuto turné se naše sny se staly zase o něco reálnější. Před deseti lety Dream Theater byli pro nás big band. Jejich alba "Images & Words" a "Awake" byly pro nás jako nějaká bible prog rocku. Být s nimi na turné nyní je skvělá věc a my se budeme snažit být jim dobrými partnery... Věřím, že to dokážeme." A i když jejich první společný koncert v Katovicích byl opravdu perfektní, další show v Berlíně, Esch a Bonnu jim vynesla řadu vřelých recenzí.

V červenci kapela hrála na festivalech v Německu a Turecku a v srpnu, díky rozhlasovému novinář Piotru Kosińskimu, byla velká část nové hudby představena světu. Ve svém pořadu "Noc muzycznych Pejzaży" Kosiński představil tři nové skladby z připravovaného alba - "Parasomnia", "Embryonic" a "Through The Other Side". Kapela strávila celé září přípravou na velké polské propagační turné.

"Rapid Eye Movement" vyšlo v Polsku 24. září u Mystic Production. InsideOut následně vydal desku v Euvropě 28. září a ve Spojených státech 9 . října jako dvojité CD.

Novináři i fanoušci byli zvědaví, proč bylo vydáno dvojité CD a proč nebylo k dispozici také v Polsku. Mariusz vysvětlil historii této podivné publikační politiky v jednom z rozhovorů: "Plán byl takový - v Polsku jsme vydali singl "02 Panic Room" s některými dalšími skladbami a mimo Polsko jsou ty skladby na 2CD verzi nahrávky. InsideOut je známá tím, že vydává alba v různých verzích, včetně limitovaných edic s další hudbou. Přáli si si o něco více, než jenom skladby ze singlu, ale buďme upřímní, vždyťkaždý si je může stáhnout z internetu. Původně jsme tam chtěli zařadit některá videa, ale zavrhli jsme tu myšlenku. Měli jsme dvě nedokončené skladby z nahrávání. Když jsme skončili a nahráli je, ukázaly se jako docela slušné melodie. Tyto dvě skladby na poslední chvíli byly "Behind The Eyelids" and "Rapid Eye Movement". Pouze první CD bylo pokračováním trilogie a kompozice na něm jsou rozděleny do dvou částí: "Fearland" a "Fearless".

"Rapid Eye Movement" je pokračováním kapely po hudební a obsahové stránce známé ze dvou předchozích nahrávek, to ale neznamená, že tam nedošlo k žádným posunům. Nejvíce se zlepšil zvuk nahrávky. Sami hudebníci se shodli, že produkce alba byl lepší než kdy jindy. Nejvýraznější rozdíl v hudbě je kytarová hra od Grudzienia. Používá svůj nástroj spíše pro těžké riffy než na sóla a líbivé melodie. Další novinkou bylo využití některých psychedelických a trance prvků. Byla upřednostněna i akustická kytara, která se vrátila a objevila ve dvou skladbách. Mariusz vysvětlil konzistenci kapely a opatrné experimentování s příkladem zápalek: "Představte si, že máte krabičku zápalek. Každá sirka je jiný hudební prvek. Vaším úkolem je ponechat si těch 50 nebo 48 zápalek, míchat je a experimentovat s nimi jakýmkoli způsobem jak se vám zlíbí, ale bez vyloučení některých prvků. Pak máte šanci vytvořit něco koherentního. Neomezený experimentování může způsobit, že nikdy nevytvoříte svůj vlastní styl."

I když je album součástí trilogie, má své vlastní hlavní témata - dualismus a spánek. Podle autora textů klíčovou skladbou nejen této desky, ale také celé trilogie, je "Parasomnia", která se zabývá na této desce zásadní otázkou - dualismus každého z nás. V této skladbě druhé "já" převezme to první. Tzv. "pan Hyde" se objeví - i se svoji temnou stránkou našeho hrdiny, který prý udělal něco špatného. Kdo ví, možná to byly hrozné události, které jsem nechtěl plně vysvětlit, jež jej uvedly k uzavření se uvnitř své vlastní ulity. Hrdina přichází k překvapivému závěru. V "02 Panic Room" vzpomíná na dobu své osamělosti známou z prvního alba. V "Embryonic" si přeje, aby se mohl vrátit do své samoty. A konečně na konci "Ultimate Trip", která je i poslední písní alba, slyšíme stejný rádiový šum, který se objevil na počátku "The Same River". To znamená, že se příběh uzavřel do kruhu a člověk se vrátil k výchozímu bodu.

V srpnu, téměř měsíc před datem vydání, skladby alba dokonce unikly na internet. Když se konečně dostalo do obchodů, recenze byly zprvu smíšené. Většina z nich byla pozitivních nebo nadšených, ale tentokrát nová hudba Riverside i přinesla i slova kritiky. Jeden ze dvou zklamaných recenzentů z artrock.pl použil k vyjádření své nespokojenosti slova: "Prvním důvodem je atmosféra. Nemůžete vstoupit do stejné řeky dvakrát, a to zejména v případě, když se ponoříte příliš hluboko, nebo voda tam není už čerstvá. Tam je něco o hudbě, taky. I když je to nahráno bezchybně a zvuk je skvělý, celé dílo nedělá dobrý dojem. V tomto bezchybném hraní se jeví, že nemají žádnou inspiraci, nadšení nebo radost. Není tam jediná skladba, která by se mě přiblížila, v žádném případě. Přicházejí jedním uchem tam a druhým zase ven."

Zároveň zcela odlišné hodnocení lze nalézt na stejném portálu. Ve své recenzi Mariusz Danielak napsal: "Je to klasický Riverside styl a dokazuje to jen, že kapela má opravdu svůj vlastní styl. Možná, že album je nejméně přístupné ze všech jejich alb, ale nemůžu garantovat, že je to jen povrchové. Sttrávíte-li nějaký čas poslechem tohoto alba, objevíte jeho skutečnou krásu a vynikající (možná i nejlepší) melodie kapely." Recenzent z "Teraz Rock" byl podobného názoru dává albu 4 z 5 hvězdiček a k tomu napsal: "REM" je samostatné pokračování dvou předchozích alb. Nahrávka je jasnější než dříve. Větší rozmanitost při použití kláves je pozitivní, i když ne překvapující. Kapela je prostě stále ve skvělé kondici. Je to jejich nové a skvělé album. A to je vše."

Piotr Miecznikowski z "Mystic Art" napsal: "Celkový styl je neměnný, ale můžete zaslechnout v nových skladbách, že kapele narostly větší křídla. Je to dynamické a jemné zároveň a nestává se moc často, že kapela je schopna nalézt tuto rovnováhu. Riverside již překonaly zaznamenali více než stovku dalších kapel, ale po poslechu "REM" je jasné, že to je jen začátek, a že tito lidé toho mohou dosáhnout mnohem více!

Mimo hranice Polska byly recenze většinou příznivější. Nizozemci a Němci byli velmi optimističtí ve svých názorech a často umístili "REM" mezi nejlepší alba roku 2007.

Tváří v tvář kritice poprvé hudebníci neskládali své hlavy do písku. Piotr Grudziński obhajoval nové album obratně v rozhovoru pro Radioaktywny, adresoval je především lidem, kteří tvrdili, že album postrádá inovaci: "Věřím, že tato nahrávka je dobrým zakončením trilogie. Chtěli jsme, aby všechny alba měly mnoho společného - připomněl - protože je to trilogie, nemohli jsme a ani jsme nechtěli nahrát něco zcela jiného." Mittloff považoval toto rozdělení ohlasů na pro a proti novému albu jako něco normálního: "Věřím, že polarizace je něco přirozeného. Je obvykle, že se posluchači dělí na pro a proti" - říká bubeník v rozhovoru pro "Mystic Art". "Myslíme si, že na tomto albu dáváme našim fanouškům vše, za co nás milují a něco navíc, aby mohli milovat stejně. Jediné, co musíte udělat, je dát tomuto albu nějaký čas." Mariusz Duda byl také v klidu k celé situaci: "Jsme již v takové fázi, kdy se nemůžete zavděčit všem. Od této chvíle bude vždy existovat nějaké rozdělení mezi fanoušky."

Reakce veřejnosti dala kapele za pravdu. Týden po vydání "Rapid Eye Movement" debutoval na 23. místě na Olis - žebříček nejprodávanějších polských alb a dosáhl na pozici 2 o týden později! Bylo jasné, že kapela dosáhla vyšší úrovně, že jejeich hudba oslovuje širší publikum. To se potvrdilo i během polského turné v září a v říjnu. Turné s 16 zastávkami navštivilo největší publikum do té doby, a změnilo názor mnoha nespokojenců s novým albem. "Beyond The Eyelids" se okamžitě se stal zahajovací skladbou, zatímco "Panic Room" a "Ultimate Trip" uchvátily publikum a zněly ještě silnější než na albu.
Bohužel turné provázely komplikace. Počátkem října Dudovi odešly hlasivky. Kapela musela odložit pět koncertů a vzít si týden volna. Naštěstí po této nucené přestávce se všechno vrátilo do normálu. Skupina strávila listopad a první polovinu prosince na turné v zahraničí. Jako již obvykle hráli v Holandsku, Belgii a Německu, stejně jako ve Skandinávii - Finsko, Švédsko a Norsko. Kapela také hrála v Londýně před pěti sty skandujícími návštěvníky.

V prosinci, zatímco Riverside cestovali po Evropě, měl premiéru jejich první profesionální videoklip. Produkovali jej Inbornmedia a podporoval skladbu "02 Panic Room". Maciej Pawelczyk a Radek Wikiera režírovali klip, který natočil v říjnu Jakub Jakielaszek.

Kapela byla ještě na turné, když se objevily otázky typu "A co dál?". Riverside se osvobodili z pout trilogie a mohli otevřít zcela novou "krabičku zápalek". Mariusz Duda uvedl, že "...kapela udělá všechno proto, aby čtvrté album nebylo další části trilogie "Reality Dream", ale před tím, než uzavřou první období v historii kapely, to chce ještě nějaký čas. V roce 2008 chceme koncertovat s "Reality Dream Tour" a nahrávat každý koncert. Pak vybereme něco z tohoto turné pro živé album a DVD."

Co se týče nové hudby ,kapela otevřeně prohlásila, že se cítí šťastná, že má před sebou zcela prázdný list papíru, aby jej popsali. Duda oznámil, že určitě nevyužijí některé z charakteristik svých předchozích alb: Určitě nebudeme mít tři slovný název desky nebo devět skladeb na albu - a šel ještě dále ve svých předpovědích - mohli bychom udělat dvanáct krátkých skladeb, které by nemusely být zařazeny v každém případě do progresivního rocku, nebo bychom mohli také nahrát dvě instrumentálky, které budou dráždit všechny naše skalní fanoušky. Uděláme si, co budeme chtít. Určitě se ale příští deska bude lišit od těch předchozích.

I když by brzké prohlášení mohly snadno rozrušit představivost fanoušků, byl tam ale ještě rok a půl čekání, než kapela předloží novou hudbu. Mezitím rok 2008 měl být rokem bilancování, krátké turné a ... debut bočního projektu Mariusze Dudy. První bilancování roku 2007 udělali čtenáři "Teraz Rock". Po výročním hlasování, se ukázalo, že Piotr Grudziński byl nejlepším polským instrumentalistou roku 2007. Kromě tohoto vítězství byla kapela nominována i v některých dalších kategoriích - druhé místo v "Nejlepší kapela", čtvrté místo v "největší naději pro budoucnost ", album "Rapid Eye Movement" skončilo třetí místo mezi nejlepšími alby.

V době, kdy se vyhlášovaly tyto výsledky, kapela už v roce 2008 zkoumala terén a zjišťovala zájem svých posluchačů. Začátkem ledna kapela psala krátký příspěvek k "Rapid Eye Movement Tour". V období od 10. do 20. ledna hráli koncerty v Olsztyn, Lubin, Lublinu a Białystoku. V březnu navštívili také dosáhl Poznań a Zabrze a dobrý vstup do jara měli, když kapela odletěla do Mexika hrát na uznávaný prog festival Baja Prog.

V tomto období odehráli jen pár koncertů, ale fanoušci neměli důvod si stěžovat. V únoru a březnu stanice MTV a VH1 přehrávaly videoklip k "Panic Room" a singl s touto kompozicí se 12. března stal zlatým. O pět dní později byl vydán další singl "Schozophrenic Prayer". Těmi singly splaceli dluh polským divákům, kteří až do té doby měl nějaké problémy se získáváním skladeb z druhého alba mezinárodního vydání "REM" od InsideOut ("Behind The Eyelids", "Rapid Eye Movement"). Jeden obsahoval titulní skladbu v obou jeho verzích - původním a remixu, dvou zmíněných skladeb z druhého disku z "REM" a nové skladby "Rainbow Box". Jako bonus, fanoušci dostali video k "Panic Room". Celkem to bylo více než 30 minut hudby, nepočítaje v to video.

Květen byl skutečným zážitkem pro všechny ty fanoušky, kteří zmeškali živá vystoupení. V polovině května skupina vyjela na mini-turné po Polsku (Gdyně, Bydgoszcz, Piekary, Krakov, Lodž). Nejdůležitějším byl ale koncert ze 17.května v Toya Studios v Lodži. Riverside tam odehráli více než dvouhodinový koncert, který zahrnoval celou "Reality Dream Trilogy". Koncert byl také nahráván na plánované DVD. Asi tisíc lidí se sešlo v Toya Studios, mezi nimi i mnoho lidí z jiných měst či dokonce zemí, např. z Holandska a Německa, členové fanklubu "Voices In My Head", kteří, jak je obvyklé v případě těchto speciálních akcí, nemuseli platit za své vstupenky. Kapela se jako vždy chopila příležitosti a odehrála koncert, který opravdu stál za zaznamenání a pozdější vydání. Kromě velkého hudebního výkonu z reoertoáru jejich tři desek, měli také dosud nejlepší světelný park v historii Riverside, připravil také několik obrazovek, které ukázovaly některé speciální vizualizace během celého koncertu.

Od května kapela opět vystupovala na letních festivalech v Węgorzewu a Inowrocławi, tam poprvé hráli "Rapid Eye Movement", v Weert (Nizozemsko) v Bospop, kde byli na pódiu vedle takových velkých jmen jako Anathema, Europe, Thin Lizzy, ZZ Top a Opeth. Tento festivalový trek trval až do podzimu, kde v září kapela letěla přes oceán hrát na ProgPower (USA) a FMPM festival (Kanada).

Ve stejném měsíci Lunatic Soul - boční Dudův projekt - vydal své první eponymní album. Duda nahrával své první sólové skladby v průběhu celého roku s pomocí renomovaných hudebníků - Maciej Meller, Wawrzyniec Dramowicz, Michał Lapaj a Maciej Szelenbaum. Výsledkem bylo temné album plné různých zvuků, často hraných na neobvyklých nástrojích jako např. kalimba. Přesun k více přirozenému zvuku připomíná práci Petera Gabriela, Dead Can Dance nebo Clannad. Frontman Riverside vytvořil tajemné a poutavé koncepční album o cestě tam, co je mimo náš život. "Lunatic Soul" mělo velmi dobré recenze a bylo zvoleno "Nejzajímavějším albem roku" posluchači pořadu "Noc Muzycznych Pejzaży".

V té době ale nebyla žádná šance na předvedení "Lunatic Soul" naživo , neboť to byl přísně studiový projekt. Ale v listopadu začalo nové turné Riverside. Jako obvykle kapela odehrála pár koncertů v Polsku, mimo jiné fantastické představení v Radio Wrocław, a pak zamířili do západní Evropy, kde vrcholem turné byl koncert ve slavném amsterodamském Paradiso Club. Přehlídka byla vysílána živě i na internetu.

Ti, kteří navštívili tyto koncerty, si mohli zakoupit mezi prvními, i když jen omezenou, živou verzi "Reality Dream". Toto dvojité CD album obsahovalo téměř celý záznam koncertu v Toya Studios z květnu (s výjimkou "Loose Heart", "Dance with the Shadow", "I Believe" a "Lucid Dream IV").


Biografie 05. Do nových časů

Listopadové a prosincové "Reality Dream" turné bylo posledním rozloučením s obdobím trilogie. V létě kapela už začala pracovat na nové koncepci a nových skladbách pro své čtvrté album "Anno Domini High Definition". Na konci ledna 2009 se Duda, Kozieradzki, Grudziński a Lapaj nastěhovali do studia, tentokrát to bylo Studio X Olsztyn, a začli nahrávat další album Riverside. Současně byla otevřena nová speciální internetová stránka, kde hudebníci informoval své fanoušky každých pár dní o procesu nahrávání, přidali k tomu pár fotek a textové ukázky z nového alba.

Zatímco kapela tvrdě pracovala na novém albu, mohli si fanoušci koupit další limitované nahrávky. Kapela se rozhodla věnovat svůj respekt k historii hudby a vydala své alba ("Out Of Myself" a "Reality Dream") jako vinyly pod labelem Primal Vinyl Records v lednu.

Na jaře roku 2009 kapela zahrála pouze dvě vystoupení. První 26. dubna Riverside předvedli v Krakově klubu "Studio" společně s Vader, Jesus Chrysler Suicide a Ketha na charitativním koncertu. "Hráli jsme charitativní koncert, abychom získali peníze na lékařské ošetření Covana z Decapitated" řekl Mittloff v "Teraz Rock", "...doufám, že mu to pomůže. Každý z nás by se mohl ocitnout ve stejné situaci", dodal, "Také hodně cestujeme (Covan byl těžce zraněn při autonehodě, když se jeho kapela vracela z koncertu - MN) a kdo ví, co se může stát. Jeden z nás může potřebovat pomoc ze dne na den. Na koncertě kapela představila i dvě nové skladby z připravovaného alba - "Hyperactiv" a "Hybrid Times".

Druhé představení Riverside hráli 21. května ve Varšavě na Juwenalia ("Majáles"). Třetí plánovaný koncert byt ale zrušen. Kapela měla hrát na čtvrtém ročníku rockového festivalu Konin Art, ale zraněné rameno dělalo Mittloffovi problémy, které mu znemožnily hrát. Fanoušci byli zklamaní, ale dobrou zprávou bylo, že nové album se rychle blíží.

Fanoušci byli seznámeni s názvem čtvrtého studiového alba "Anno Domini High Definition" již v polovině roku 2008. Čtvrté album vyšlo v Polsku 15. června ve dvou verzích – jako CD a dvojité CD. Druhý disk v rozšířeném vydání obsahuje DVD s částí přehlídky z Amsterdamu z 10. 12. 2008. "Hledal jsem titul, který by byl spojen s moderní dobou, titul, který by byl dnešní a obsahoval některé populární současné prvky..." řekl Mariusz v rozhovoru pro Interia. "Takže výsledkem je směs s High Definition technologie a poruchy, která, jak se ukázalo, sužuje velkou část naší rušné společnosti. Kromě toho jsem chtěl čtyři slova, pro vyjádření toho, že se jednáo naše čtvrté album."

Album mělo být jen volné spojení pěti skladeb, z nichž každá vypráví příběh o lidech, kteří se snaží vyrovnat s tryskem a hyperaktivitou moderního světa. "Naše album není o televizorech, přehrávačích, iPodech či moderních médiích, ale o spěchu, kterým naše civilizace trpí..." vysvětlil Mariusz v "Teraz Rock". "Je to o tom, že nemáme čas na nic, a ti, kteří zůstanou pozadu, nejsou lidé, kteří by pracovali na sebezlepšení - prostě neběží dvakrát tak rychleji. Protože v dnešní době, budete muset běžet dvakrát tak rychle, jinak nebudete držet krok s celým světem."

Všichni, kteří se báli, že by mohli dostat "čtvrtý díl trilogie", mohli vydechnout s úlevou po vyslechnutí nové alba. Kapela dosáhla velkého úspěchu. Předvedli hudbu dost odlišnou od předchozích alb, takže je nikdo nemohl obvinit z kopírování sebe sama, ale dost na to, aby byli obviněni ze ztráty vlastního stylu. "Anno Domini High Definition" přineslo hudbu, která byla dynamická, agresivní, energická nebo dokonce - s odkazem na titul - hyperaktivní. Hudebníci vytvořili to nejlepší, co jen mohli a s nově nabytou svobodou, kterou získali po dokončení trilogie "Reality Dream", vytvořili kompozice, které byly impulzivní, odvážné a nekonvenční. Tentokrát zde nejsou žádné kratší skladby typu "verš-refrén" nebo akustické balady. Jednodušší formy byly zcela nahrazeny komplexními progresivními skladbami.

První hodnocení byly velmi dobré. Jako obvykle, kapela dostala hedně příjemné recenze a vysoké hodnocení od "Teraz Rock". Tentokrát album získalo 4,5 bodů z 5 možných a recenzent vysoce ocenil album: "Je to další album Riverside, takže je budete muset poslouchat vícekrát, protože nemůžete slyšet všechno najednou. Ale když se konečně prohlédnete, všechno je tam... Jsem hrdý na to, že máme takovou 'vývozní kapelu'." Trochu méně nadšený, ale stále velmi pozitivní byl Artrock.pl a jejich recenzent Mariusz Danielak. Vysvětlil hodnocení 4, které dal kapele: "Je to důležité album této kapely. Začíná její nový život (...), je to těžší, mnohem náročnější (...) Ti, kteří oceňují tuto pevnou, silnou hudbu známou z nejtěžších částí "Reality Dream III", naleznete ji spoustu v každé kompozici. Je to album, které v žádném případě nemůže zklamat někoho, kdo miluje high-class Hard Rock, natož každého fanouška této skupiny ve Varšavě."

Přišlo i mnoho pozitivních hodnocení z jiných zemí. Vysoké poznámky byly dány rockovými, artrockovými a metalovými recenzenty z Německa, Nizozemska, Norska a dokonce i Ruska. Zdálo se, že většina posluchačů uvítala nové album s velkou úlevu a spokojeností. Fanoušci spěchali v hojném počtu, aby svých místních hudebních obchodů ještě před datem vydání a díky tomu, pouhé tři dny po tom, co album dospělo do obchodů, debutovalo jako číslo 6 na seznamu nejprodávanějších alb v Polsku. To však byla jen předzvěst skutečného úspěchu, protože jen o týden později, album bylo na samém vrcholu tohoto seznamu, když porazilo i nové desky polských popových hvězd - Andrzej Piaseczny a kapely Feel.

Nové studiové album podpořilo jako obvykle dvoudílné turné. Bylo to pravděpodobně největší turné v dosavadní historii kapely. Koncem září Riverside odstartovali dvaceti zastávkové turné v Polsku, po kterém pak následovalo pětadvacet koncertů v zahraničí.
Přehlídky byly rozděleny do tří částí - "zelená", "červená" a "přídavky". Čtyřicet minut dlouhý set písní z předchozích desek, obvykle s různými aranžmá a smíšenými tématy, se hrál na začátku každého představení. Dříve než kapela spustí "02 Panic Room", předcházelo zajímavé intro. A to byla jen špička ledovce všech překvapení připravených pro diváky. Další novinka byla ukryta ve střední části "Second Life Syndrome", během které mohli fanoušci slyšet podstatnou část "Schizophrenic Prayer", která před tím nebyla živě hrána. "The Same River" byla také provedena jiným způsobem. Tuto překvapivou rozehřávku uzavřela směs dvou akustických balad, které také nehráli dlouhou dobu - "In Two Minds" a "The Time I Was Daydreaming" (ta druhá pouze ve formě velmi krátké vsuvky). V okamžiku, kdy jsou všechny zvuky z balad vybledly, hudebníci opustili jeviště a zelené světlo bylo nahrazeno intenzivní červenou záři. Klima na pódiu se změnilo. Diváci mohli slyšet velmi dobře intro tónů klavíru "Hyperactive", během kterého kapela se vrací na jeviště a začíná hlavní část koncertu, která prezentuje jejich nejnovější album. Tato část byla provedena v souladu s pořadím skladeb na albu. V části "přídavky" fanoušci mohli slyšet "Rapid Eye Movement", "Reality Dream II" a "III" spojené do jednoho instrumentální části, a "Stuck Between" - píseň z mini alba "Voiced In My Head", kterou nikdy předtím nehráli živě.

"ADHD" tour se ukázalo být velkým úspěchem, a to jak z uměleckého i "obchodní" hlediska. Poprvé měli Riverside své vlastní osvětlení, které si užívali hojně při oddělování nálad v jednotlivých částech koncertů. Pozadí za kapelou bylo také ozdobeno náhledy prezentujícími obal z posledního alba. Bylo těžké si nevšimnout, že kapela udělala další krok vpřed ve své kariéře.

Konec roku 2009 přinesl i čas sklizně po dlouhé a těžké práci. V listopadu se "Anno Domini High Definition" dotáhlo na zlatou příčku (15 tis. prodaných desek), zatímco přehledy publikované v prosinci hodnotily statistiku turné a ze všech vyplynulo, že to bylo nejbohatší turné v historii Riverside. 20 polských koncertů navštívilo 9 000 lidí, 6 nizozemsko-belgických koncertů - od 3 000 (vstupenky na některé z nich byly vyprodány několik týdnů před show). Sumasumárum asi 20 tisíc fanoušků vidělo skupinu v průběhu 45 koncertů. Kapela byla vyhlášena klubovou hvězdou.

Nicméně, ne všechny věci se vyvíjely podle prvních předpokladů hudebníků. Premiéra DVD, které bylo zaznamenáno v květnu 2008, muselo být odloženo na několik měsíců. Nahrávání totiž neproběhlo v patřičné kvalitě a tak se hudebníci snažili zachránit kvalitu i vydání onoho DVD. Nakonec bylo video přepracováno a dlouho očekávané DVD "Reality Dream" bylo v prodeji těsně před Vánocemi, a přestože jeho kvalita byla docela zklamáním,nahrávka přece jen dostala příznivé recenze a dobře se prodávalo.

Po roce tvrdé a úzkostlivé práce kapela začala rok 2010 dlouhou přestávkou. Každý člen Riverside mohl trávit čas v období mezi lednem a březnem podle sebe. Grudzien a Michał si "dobíjeli baterie", Mittloff se věnoval svému nakladatelství Prog Team a připravoval nahrávky Division By Zero a Disperse k vydání. Pouze Mariusz neopustil svoji kytaru a studio a využil svoji "dovolenou", aby nahrál své druhé album projektu "Lunatic Soul".

Riverside se aktivovali k životu v polovině března. Na začátku jara přišlo období, kdy kapela začala zkoušet na nadcházející koncerty. Mini turné s názvem "Evening With Riverside Riverside and Friends", které se skládalo ze čtyř koncertů, bylo plánováno na duben. Představení s kapelami Jolly a Pure Reason Revolution nadšeně sledovalo holandské a německé publikum. "Byl to velmi úspěšný týden" hodnotil Mariusz turné. "Lidé z kapel, se kterými jsme byli, byli opravdu veselí. Rozhodli jsme se, že letos nebudeme hrát hodně koncertů v místech, kde hrajeme velmi často. To je důvod, proč se neukážeme v Polsku s výjimkou jednoho nebo dvou festivalů v létě. Udělali jsme totéž i v ostatních zemích. Mysleli jsme že, jednou někde v Holandsku a další v Německu, by měly stačit. Aby byly věci ještě zajímavější, náš zahraniční manažer nám navrhl, abychom si zahráli s Pure Reason Revolution a Jolly. Myšlenka společných koncertů se ale setkala s trochu větším zájmem, než jsme očekávali, a tak se uskutečnilo toto mini turné. Koncert v Tilburgu sledovalo 1100 lidí. Hezké. Účast na dalších koncertech byla relevantní velikosti klubů. Neměli jsme žádné důvody ke stížnostem." V květnu Riverside vyjeli do míst, ve kterých předtím ještě nikdy nehráli a pro které byly jejich koncerty vzácné. Hráli v Řecku, Turecku, Bulharsku, Rakousku, na Slovensku a v Maďarsku.

Jediný koncert v Polsku se odehrál během letního festivalu "Metal Hammer". Riverside hráli ve Spodek spolu s Opeth a KoRn, nedělali předkapelu zkušenějším kolegům. Zvuk na koncertě byl dokonalý, provedení bylo bezchybná. Publikum přivítalo kapelu velmi vřele. Díky nim se stali důležitou součásti festivalu napsal Robert Filipowski pro "Teraz Rock".

Kapela ale nefungovala na plný plyn. Její členové se spíše snažili "nabýt čerstvost" před zahájením nahrávek v roce 2011 a již oznámeného výročí kapely. Pouze Mariusz pracoval po celou dobu, když využil každou volnou minutu, aby zhmotnit své druhé, tentokrát "bílé" CD s názvem "Lunatic Soul". "Je pokračováním "černého" alba" řekl Duda v rozhovoru. "Je to doplněk do jednoho příběhu, ale negativním způsobem. Nemám na mysli barvy obalů alb nebo skutečnost, že ve třetí skladbě je slyšet smích místo pláče. Nebudu to před vámi skrývat, je to trochu pro mě výzva pokračovat v něčem, ale jinýmm hudebním způsobem. Kopírování "One" by nemělo být těžké, ale při "kopírování" nemluvím o náladě. Byla tady výzva ukázat celou tuto hudební čistotu, lehkost a druh úzkosti, která provází postavu během jejího dalšího putování." Podle většiny kritiků se Mariusz zhostil svého úkolu. Album se dostalo na trh v říjnu a od samého počátku získalo označení jedné z nejžhavějších premiér v artrockovém světě. Dobré a velmi dobré recenze se objevily snad všude. Album bylo dokonce zvoleno vysoce ceněným německým magazínem "Eclipsed" za "album měsíce".

Konec roku 2010 byl věnována hlavně věcem stojícím mimo Riverside. Mariusz věnoval podporu svému "Lunatic Soul" a absolvoval rekordní počet rozhovorů v polských i zahraničních médiích. Mittloff dohlížel na "3D Progressive Tour", na kterém se prezentovaly tři mladé progresivní skupiny Disperse, Division By Zero a Dianoya. Nicméně čím více se blížil konec roku, tím věce se vyrojilo otázek týkajících se dalších kroků Riverside. Mezitím hudebníci byli skoupí na zprávy. Nakonec ale vše odhalili na konci února 2011. Riverside odehrají 18 koncertů v rámci "10th Anniversary Tour". První koncert tohoto turné se odehrál dokonce v České republice 5. května v klubu Exit Chmelnice v Praze. 6 nočních představení bylo plánováno v klubech v největších polských městech, zatímco dvě známé zahraniční kapely Paatos a Pineapple Thief budou hrát roli speciálních hostů. Květen byl pak velmi nadějný - horký, hlasitý a progresivní, ale ani do té doby kapela nebude ve stavu klidu. Turné mělo být doprovázeno premiérou nového mini alba s názvem "Memories In My Head". Písně z tohoto alba měly být předvedeny během jarních koncertů. Podzim hudebníci strávili ve studiu, kde začali připravovat páté studiové album. Dne 8. a 9. července 2011 se konal šestý ročník Night of The Prog festival v německém Loreley, kterého se vedle Riverside zůčastnili i kapely Eloy, IQ, Anathema nebo Dream Theater.

Polští progresivisté RIVERSIDE měli během roku 2012 plné ruce práce s nahráváním svého pátého alba, které jim vyjde začátkem roku 2013. Zabydleli se ve varšavském studiu Serakos, kde se zrodila dříve i jejich albová trilogie „Reality Dream“. "S Magdou a Robertem Srzednickými se známe líp než s kýmkoliv jiným, takže se nám spolupracuje hladce. Co je ale nejdůležitější, všichni chceme učinit další krok vpřed a nahrát nejlepší album RIVERSIDE. Vypadá to, že půjde o naši nejvyspělejší nahrávku," říká kapelník Mariusz Duda. V září 2012 kapela odhalila název nového alba "Shrine of New Generation Slaves" (pozn. pětislovný název...) a k dispozici bude asi 50 minut hudby rozdělených do 8 zcela nových skladeb. "Název může znít trochu složitěji, ale ve zkratce určitě vysvětlí, co jsme udělali s naší hudbou tentokrát." komentoval název Mariusz Duda. Na listopad byl ohlášen i singl z alba nové video. Album opět vydá Century Media/Inside Out a Mystic Production. Singlem se stala skladba "Celebrity Touch", která byla dostupná na netu od 17. prosince 2012. Páté album vyšlo v Evropě 21. ledna 2013 (v Polsku, Německu a ve Švýcarsku již 18. ledna) znovu s obálkou od Travise Smithe. Ve Spojených státech vyšlo 5. února 2013.

Únorové vydání německého Prog Magazine opět album ocenilo úžasnými 9 z 10 bodů a zvolil je i "albem měsíce". V únoru se Riverside ocitli i na obálce polského vydání magazínu Metal Hammer a uvnitř čísla byla k nalezení recenze alba stejně jako rozhovor se členy kapely. Album se po vydání dostalo na popřední místa v některých zemích - Polsko #2, Německo #33, UK (Rock Charts) #24, Nizozemsko #28, Nizozemsko (Alternative Charts) #9, Švýcarsko #51, Finsko #41 a USA (Billboard New Artists Chart) #18. začátkem března se pak kapela vydala na "New Generation Tour" společně s kapelami Jolly a Dianoya na některých představeních. Dne 8. června 2013 opět zavítali do Prahy do klubu Nová Chmelnice. Turné k nové desce je jejich nejdelší vůbec a navšivili s nim i USA a Mexiko. "Zkušenosti jsou neuvěřitelné," říká leader kapely Mariusz Duda. "Můžete uspořádat své vlastní turné někde v zámoří a lidé k vám skutečně přijdou... Myslím, že jsme dosáhli další úrovně." K potvrzení těchto slov je možné uvést, že Riverside byli nominování na Prog Rock Awards 2013 ve dvou kategoriích "Anthem" a "Breakthrough Artist". Turné a albu se nakonec protáhlo i na několik představení v roce 2014.

V roce 2014 Mariusz Duda začal pracovat i na dalším albu Lunatic Soul. Nahrávání se odehrávalo ve studiu Serakos, tam co nahrávání desky kapely. "Pracuji na něm znovu s Magdou a Robertem, stali jsme se skoro jedním organismem za tak mnoho let. Nedokážu si představit jiné místo pro své nové zvukové nápady," říká Mariusz Duda. "Všechno je již složeno. Pracoval jsem na něm v posledních dvou měsících (do prosince 2013) a nyní (od začátku nového roku nejpozději, během přestávek mezi koncerty Riverside, budu nahrávat všechny nové nápady, jak nejlépe to půjde." Lunatic Soul vydal oficiálně již tři alba "Lunatic Soul" (2008), "Lunatic Soul II" ( 2010) a instrumentální "Impressions" (2011). Nová deska má vyjít na podzim 2014.

V únoru 2014 se Mike Portnoy a Derek Sherinian spojili s klukama z Sixthman a Norweigian Cruise Line a uvedli v život úžasný projekt. Festival se konal během plavby na lodi, která vyjela z Miami a navštívila Great Stirrup Cay a Grand Bahama Cay. Byl to čtyř denní výlet s pásem koncertů po celý den a celou noc. Transatlantic byli headlinery. Mezi hostujícími skupinami se mimo jiné zařadili Riverside, Pain of Salvation, Anathema, The Dear Hunter, Beardfish, Jolly a Bigelf a mnoho dalších.

"Love, Fear and The Time Machine" je název šestého alba Riverside, jehož skládání kapela dokončila v lednu 2015. "Naše šesté album, šest slov v názvu, to je šedesát minut nové hudby, což hovoří o tom, jak dlouhá nová nahrávka bude. A nebude to už jen hard rock", usmívá se Mariusz Duda. "Bude tam mnohem více melodických pasáží ve zcela různých odstínech. Měníme se a vyvíjejíme se jako kapela, než když jsme vyrůstali, ale především chceme nahrávat různá alba, které se prostě skvěle poslouchají. A to nové bude jako nádech čerstvého vzduchu, velmi odlišné od toho, co jsme dělali předtím."

"Láska, strach a čas, to jsou věci, které nás nejvíce formovaly a měly největší vliv na naše životní volby. Texty budou o všem, co nás tlačí učinit nejdůležitější rozhodnutí v našem životě." Kapela se chystá zahájit nahrávání nového materiálu v březnu. Pokrok v nahrávání je možno sledovat na speciálním Instagram profilu (www.instagram.com/riversideband.pl). Album má vyjít v srpnu nebo v září 2015 a některé z nových písní se objeví na letošních letních festivalech.

Biografie 06. Tragický zlom...

Dne 21. února 2016 se objevila smutná a šokující tragická zpráva zpráva, že toho rána zemřel ve věku 40 let Piotr Grudziński, kytarista polských progresivních mistrů Riverside. Kapela jeho smrt oznámila krátkým textem: "S nejhlubším zármutkem a neochotou tomu uvěřit oznamujeme, že náš nejbližší přítel a bratr Piotr Grudzinski dnes ráno zemřel. Laskavě vás žádáme, abyste respektovali soukromí jeho rodiny a přátel." Grudzinski se v těchto dnech s RIVERSIDE připravoval na turné k aktuálnímu albu "Love, Fear and The Time Machine".

Vzhledem k úmrtí kytaristy Piotra Grudzińskiego kapela Riverside vydala na svých oficiálních stránkách informaci o pozměněných plánech na nejbližší období: "Rádi bychom poděkovali za nás všem za přicházející podporu a soucítění s námi v této těžké době. Piotr zemřel nečekaně v neděli ráno 21. února v důsledku náhlé srdeční zástavy. Zanechal v nás prázdné a otevřené rány, které potřebují získat čas na uzdravení. Z těchto důvodů odvoláváme všechny letošní letošní koncerty, zároveň potvrzujeme, že budeme pokračovat v realizaci letošních vydavatelských plánech plánovaných na konec jara a podzim 2016. Děkujeme, že jste s námi."

Takže v roce 2016 na jaře nebo v létě by se měla objevit jejich raná deska ve verzi 5.1. Na podzim se pak objevi speciální kompilace instrumentálních a ambientních skladeb, kterými polští progrockeři uctí nedávno zesnulého kytaristu Piotra Grudzinského. Připraveno je více než sto minut hudby. "Materiál shromažďujeme už roky. Vím, že někteří naši posluchači ty skladby neslyšeli anebo si ani neuvědomují, že Riverside v podstatě už od začátku experimentují s ambientní a progresivní elektronickou muzikou. Vždy to ale bylo součástí naší DNA," říká lídr kapely Mariusz Duda. Nahrávku hodlá Grudzinskému rovnou věnovat. Také se již dva roky se píše biografie kapely, která by se měla ukázat koncem roku 2016.

Ohlašovaná a očekávaná deska instrumentálních verzí skladeb kapely se objeví na pultech 21. října 2016 pod názvem "Eye Of The Soundscape" a bude obsahovat 13 experimentálních a atmosférických skladeb, včetně skladeb dříve obsažených jako bonusový materiál pro na albech "Shrine Of New Generation Slaves" a "Love, Fear Aand The Time Machine", rarity 2007/2008 (nový mix "Rapid Eye Movement" a singlu Rainbow Trip) a čtyři nové skladby Where The River Flows", "Shine", "Sleepwalkers" a "Eye Of The Soundscape" v délce přes 33 minut. Deska vyjde jako 2CD, 3LP (s CD jako bonusem) nebo digitálně.

Kapela Roverside získala ovenění Anthem Award za "Towards The Blue Horizon" od Prog Music Awards za rok 2016

Koncem září Riverside oznámili, že nebudou hledat nového kytaristu po smrti Piotra Grudzinskiego a budou pokračovat jako trio. Kapela napsala: "Rozhodli jsme se, že nebudeme dělat casting na nového kytaristu. Tak jsme skončili jako kvartet a zůstaneme trio. V tomto složení připravíme naše nové studiové album. A to jak v nahrávacím studiu i na turné - pokud se vrátíme na turné - budeme hrát s hostujícími kytaristy, kteří jsou našimi přáteli. Ale sestava Riverside zůstane, jak je zobrazeno na fotografii.
"Ano, uvědomujeme si, že to nebude stejná kapela. Víme, že pro mnohé z vás příběh Riverside tady končí, letos, a album "Eye Of The Soundscape" by mohlo být poslední Riverside, které si koupíte. Víme, že někteří z vás si nedovedu představit tuto kapelu bez charakteristické kytary Piotra Grudzinskigo a pro vás Riverside skončili, ale náš příběh ještě neskončil. - s kazem, s jizvou, s množstvím nových zkušenosti, jsme se rozhodli jít dál."

Dne 16. listopadu 2016 vyjde kniha "Riverside. Sen ve vysokém rozlišení." (Riverside. Sen w wysokiej rozdzielczości). Jedná se o první oficiální biografii jedné z nejfenomenálnějších polských rockových kapel. Kniha popisuje patnáctiletou historii Riverside na jejich cestě po pomyslném žebříku rockové kariéry. Komplikovaný způsob hudby Mariusze Dudy, Piotra Grudzińskiego, Piotra Kozieradzkigo a Michaela Łapaje je ještě delší. Vedla od provinčních kapel a metalového undergroundu až do smlouvy s velkou nahrávací společnosti a důsledků příchodu mezinárodního úspěchu. V roce 2003 Riverside byl pouhý rozmar zapálené skupiny nadšenců progresivního rocku, dnes je to zasloužený symbol uctívaný nejen v Polsku, ale také v několika dalších zemích po celém světě. "Sen ve vysokém rozlišení" je podrobný životopis dokumentující cestu, kterou Riverside urazili. Krok za krokem ukazuje způsob tvůrčího a organizačního týmu, který podrobně rozebírá všechna alba skupiny a podává informace o koncertních turné. Autorem knihy je Maurice Nowakowski (romanopisec a autor životopisů), který nejen pozorně sledovat činnost týmu, ale zejména v posledních letech, měl desítky dlouhých, poctivých rozhovorů s hudebníky Riverside. Životopis vychází z poznatků těchto rozhovorů, aby kniha mohla rozptýlit mnoho mýtů a vrhá nové světlo na jednotlivé etapy historie Riverside. "Sen s vysokým rozlišením" je kniha velmi autentická, ve které hudebníci odhalili mnohá tajemství soukromého života a tvůrčí dílny týmu, ale také kontroverzní podrobnosti na hrbolaté cestě k hudebnímu úspěchu. Obálku knihy navrhl autor obalů alb Riverside Travis Smith (ale také, mimo jiné, Katatonia, Opeth, Eluveitie, Anathema King Diamond).

Pár dnů po výročí úmrtí Petera - přesně 25. února 2017, kapela odehraje svůj první koncert po pauze. Koncert bude pro kapelu rozhodně nejemocionálnější. Koncert, který se bude konat v klubu, který je mnoho let spojen s kapelou Riverside - klub Progresja ve Varšavě. Koncertu se zúčastní pozvaní hosté, kteří tak zahájí úplně novou kapitolu historie kapely. Dne 25. února 2017 se tak odehraje speciální událost a jediná svého druhu.

Kapela Riverside 26. ledna 2017 oznámila své turné "Towards The Blue Horizon Tour 2017", které bude zahrnovat zastávky ve 26 evropských městech, bohužel se vyhnou naší republice. "Rok 2017 by měl být lepší rok. Musíme se vrátit do života. Nebudeme to dělat ale bez návratu na scénu. Během turné se představí zatím nejmenovaný hostující kytarista, aby naše hudba zněla tak, jak má, a to nejen proto, že je to velmi dobrý hudebník, ale především proto, že má skromnost a pokoru, která pro nás na jevišti byla vždy nesmírně důležitá." uvedla k tomu kapela. Po dvou speciálních koncertech pak celoevropské turné začne na podzim. "Budeme rovněž prezentovat mnoho kompozic, které budeme hrát poprvé ve své kariéře. Naše výkony umocní vaše vzrušení, které jste nikdy předtím nepocítili" dodala na závěr kapela.

Na nadcházejících dvou koncertech dne 25. a 26. února ve Varšavě na festivalu Progresja a během Blue Horizon Tour 2017 se ke kapele Riverside připojí kytarista Maciej Meller podle infomrací, které se objevily v březnovém čísle časopisu Teraz Rock. Maciej Meller je dobře znám posluchačům po mnoho let jako člen kapely Quidam, později dvakrát spolupracoval s leaderwm Riverside Mariuszem Dudou. Objevil se také na debutu Lunatic Soul. Naposledy oba dva hudebnící s Maciejem Golyniakiem nahráli debutové album "Breaking Habits" v projektu pod názvem Meller Golyniak Duda.

Během dubna Riverside připravují k vydání novou koncertní nahrávku. Hudebníci uvedli na své stránce: "jednou za 10 let se objevují v naší diskografii těžce dostupné živé nahrávky... Je nám potěšením informovat vás, že již zanedlouho Riverside budou mít další takovou nahrávku." "Lost 'n' Found - Live In Tilburg" představí záznam vystoupení z nizozemského klubu 013 v Tilburgu, který se odehrál na podzim roku 2015. 2CD s grafickým přebalem opět od Travise Smithe bude dostupné pouze během letošních koncertů Riverside v rámci "Towards The Blue Horizon Tour".

Po úspěšném evropském turné v květnu oznámili Riverside své další koncertní termíny pro rok 2017. Basista a zpěvák Riverside Mariusz Duda k turné prohlásil: "Cílem turné "Blue Horizon Tour 2017" je dokázat, že Riverside, navzdory otřesu z února 2016, se postavili zpět na nohy a znovu se zrodili silnější než kdy předtím. Jsme opravdu rádi, že po mimořádně úspěšné dubnové etapě v Polsku a v květnu v západní Evropě budeme moci odehrát další etapu ve Skandinávii. Víme, že naši fanoušci ve Švédsku, Norsku a Finsku na nás už dlouho čekají. V Dánsku budeme také hrát poprvé. Budou to neuvěřitelně emocionální a nezapomenutelné večery. Těšíme se tam na vás všechny!"


S kapelou při interview hostující kytarista Maciej Meller

Dne 8. dubna 2018 skupina Riverside oznámila, že pracuje na novém albu a před třemi dny na své webové stránce odhalila i nějaké informace o tomto materiálu, ale také o budoucnosti skupiny: Nové album se blíží a proto dostáváme od vás mnoho otázek. Je Riverside stále trio [...] nebo spíše kvartet koncertů? A co nové album? Budou hrát hostující kytaristé nebo nebude žádná kytara? Víme, že pro mnohé z vás je nemyslitelné, že Riverside by sestava existovala bez kytaristy. Skutečnost, že na podzim roku 2016 jsme oznámili, že jsme trio a používali jsme řadu černo-bílých fotografií moře je jedna věc, ale "Towards The Blue Horizon“ v roce 2017 již bylo složena ze čtyř lidí. Tak jak se děje něco pro nové sedmé album, na kterém momentálně pracuje skupina? Máme následující odpověď. Riverside je kapela, kde kombinujeme několik světů, několik míst, kde jsou různé divize a ve kterých máme určité vzory. Díky tomu náš tým stále pracuje a jak se ukázalo, dokáže přežít i nejhorší zemětřesení. Našli jsme spřízněnou duši v podobě Macieje Mellera a díky tomu jsme na jevišti stále ještě kvarteto a máme zvuk jako Riverside. V ateliéru však chceme být konzistentní a poslední album je tvořeno především v tříčlenné skupině. Maciej bude mít pár písniček, ale bude jediným hostujícím kytaristou na tomto albu, což ale neznamená, že je jediným hostem. Co můžeme říci o novém albu v tuto chvíli? Pouze to, že taková emocionální zátěž, jaká je na ní, ještě nikdy nebyla na našich nahrávkách. Nahráváme nevyzrálejší a nejemocionálnější album v naší kariéře. Silné, temné a velmi mužské. V každé notě slyšíme, že se stala tragédie, že jsme již jinou kapelou, ale že jsme dosud byli, ale prožíváme život se zdviženou hlavou a stále se jmenujeme Riverside. Po celou dobu nás také doprovází pocit, že vytváříme něco velkého, něco nesmírně důležitého a něco, co se bude pamatovat po mnoho let. Uspějeme? Uvidíme...

Riverside právě podepsali novou smlouvu s dlouholetými partnery InsideOutMusic a s potěšením oznamují své nadcházející sedmné studiové album "Waste7and", stejně jako své první evropské turné za říjen / listopad. Riverside k tomu uvedli:

"No, a jsme zpátky ve hře! Rádi vám oznamujeme, že naše sedmé album jsme nazvali "Waste7and" (Wasteland) a vyjde na konci září 2018. Bude to naše první album zaznamenané jako trio. Naše hudba se stala vážnější a zralější, takže se připravte na mužské a emocionální album. "Waste7and" bude opravdu dokonalé. Kombinuje emocionální charakter prvních dvou a produkční zralost posledních dvou nahtávek. Pokud vše půjde podle plánu (protože stále nahráváme), nové album Riverside vás jednoduše zničí... Také letos vyrazíme na "Waste7and 2018 Tour", abychom propagovali nové album" Od října tak v Polsku kapela vystoupí ve městech Gdaňsk, Poznaň, Vratislav, Katovice, Lodž, Toruň, Krakov a ve Varšavě.

Dne 17. července 2018 kapela zvěřejnila cover nového alba, který vytvořil americký výtvarník Travis Smith (Opeth, Devin Townsend), který s nimi spolupracuje již delší dobu. Tentokrát se skupina rozhodla v textech psát o post-apokalyptických tématech. Leader Mariusz Duda k tomu uvedl: "Tématem"post-apokalyptiky" jsem již nějakou delší dobu sledoval - knihy, filmy, videohry, příběhy o pokusech o přežití ve světě, který skončil. Teprve nyní psaní takového příběhu dostalo smysl a význam, když Riverside začínají svoji novou kapitolu. "Waste7and" hovoří především o tom, co se děje ve světě, a odkazuje na tragédii, k níž došlo v kapele v roce 2016. Hudebně jsme se vrátili k temnějšímu hraní, ale také jsme vytvořili novou kvalitu a charakter. Jsou to stále Riverside, ale mnohem hlubší a zralejší ve své výpovědi. Všichni hudebníci během představení nových záznamů tvrdí, že vytvořili svoji nejlepší práci. Neříkám to proto, neboť všechno, co jsme dosud mohli napsat, bylo velmi dobré, jedinečné a na úrovni. Nicméně, takový emocionální zážitek, který se odehrává na posledním albu, nebyl nikdy a pravděpodobně nikdy nebude. "Waste7and" je velké, poetické, vícerozměrné a velmi hluboké album. To, co může být vytvořeno jednou za život. "Waste7and" je první studiové album složené bez účasti Piotra Grudzińského, spoluzakladatele a kytaristy skupiny, Piotra Grudzińskiego, který tragicky zemřel v únoru 2016. Tentokrát se skupina rozhodla nahrávat album jako trio za účasti pozvaných hostů."

Polští Riverside to obzvláště po smrti kytaristy Piotra Grudzińského neměli jednoduché a stáli na rozcestí. Nakonec se rozhodli pokračovat jako trio a po vydání alba "Wasteland" se kaopela vydala na turné k jeho propagaci. Album také dalo název aktuálnímu turné kapely. Část turné v roce 2019 začala dne 6. března v Paláci Akropolis v Praze. Setlist koncertu byl postaven na aktuální a velmi solidní desce, která zazněla celá. Mezi novinky se rozprostřely i kousky z celé historie skupiny, a to včetně letitých věcí z debutu "Out of Myself". Koncert tak nakonec narostl na poctivé dvě hodiny.

Biografie 07. ...a znovu ve čtyřech

Dne 4. února 2020 kapela ohlásila do světa zprávu: "Riverside jsou opět kvartet!" Kapela to uvádí jako neuvěřitelně důležitý okamžik v historii naší kapely. Od začátku února 2020 už Riverside oficiálně už není triem, ale kvartetem! S neuvěřitelnou radostí kapela oznámila, že čtvrtým oficiálním členem kapely se stal... (šlo by očekávat někoho jiného?) Maciej Meller, který u kapely působil více než tři roky jako hostující hráč. Pomohl kapele zotavit se z tragické ztráty, kterou všichni ostatní členové zažili, pomohl jim přežít a stali rok od roku lepší a lepší živou kapelou. Stal se jejjich přítelem a bratrem. Kapela uvedla ještě: "Být dobrým kytaristou a milující hudbu je jedna věc, ale být schopen zapadnout do vaší osobnosti, neuvěřitelné skromnosti a pokory, to je v naší skupině neuvěřitelně důležité. Maciej splňuje všechna kritéria a jsme opravdu rádi, že chce s námi pokračovat v cestě."


Poté, kdy v roce 2016 ztratili Piotra, jen obrovská část podpory fanoušků přinutila pokračovat jako Riverside. Nebyli jsme v té době připraveni pozvat někoho do naší rodiny. „Wasteland" tak bala zaznamenána jako trio. Prostě se museli se ztrátou vyrovnat sami. Nyní už nastal nejvyšší čas, aby byl Riverside opět s kytaristou, a to nejen během živých vystoupení, ale i ve studiu, když se pracuje na novém materiálu. Po návratu z poslední jarní částu turné Wasteland Tour 2020 společně s Maciekem v nové sestavě začne kapela pracovat na osmém albu. Nadcházející jarní koncerty budou mít jiný charakter, jiný tón a Riverside bude znít silněji než kdy předtím.

Před třemi týdny v září 2021 Riverside představili svůj nový singl "Story of My Dream". Dílo propagovalo speciální jubilejní nakladatelství "Riverside 20", které mělo 23. listopadu 2021 premiéru. Mariusz Duda to komentoval: "Story Of My Dream" je skladba připravená speciálně k našemu 20. výročí. Chtěli jsme, aby obsahovala všechny prvky charakteristické pro náš styl a byla kombinací Riverside z první dekády, kde jsme hráli "tvrději" a Riverside z druhé dekády, melancholicky zpěvnější. Lyrická vrstva obsahuje citáty, verše a odkazy na mnoho názvů našich dřívějších písní. Přebal singlu, který připravil Travis Smith, obsahuje také úryvky z našich starých coververzí a přebalů alb". "Story Of My Dream" je první skladba, kterou složila nová čtyřčlenná sestava s Maciejem Mellerem jako oficiálním členem. Je také v jistém smyslu předzvěstí zvuku, který se objeví na novém osmém albu kapely v roce 2022.

Novinka "RIVERSIDE 20" obsahuje remasterované verze vybraných písní kapely od Magdy a Roberta Srzednickich. Kompilace je rozdělena do dvou hudebních světů nazvaných "The Shorts" a "The Longs".

Počátkem června 2022 Riverside oznámili, že začínají nahrávat nové album. "Tak jsme tady. Po téměř čtyřech letech od vydání "Wasteland" jsme konečně zpátky ve studiu, abychom nahráli naše osmé album. Tentokrát bude materiál registrován ve dvou nahrávacích studiích, The Boogie Town Studio v Otwocku, ze kterého vás zdravíme, a Studio Serakos ve Varšavě. Nový materiál (který už tam většinou je), kvůli názvu a tématu, bude obsahovat všechny charakteristiky stylu Riverside a měl by zajistit nejsilnější a nejintenzivnější poslech od "Anno Domini High Definition". Sledujte prosím naše účty na sociálních sítích, kde najdete další informace o procesu nahrávání našeho nového vydání. A je docela možné, že z toho něco zahrajeme během závěrečného evropského turné "Riverside 20" v září 2022". Datum vydání osmého alba Riverside je naplánováno na leden 2023.

Polští progeři Riverside vydávají v lednu 2023 osmé album "ID.Entity" a bude obsahovat některé z jejich nejvíce nabitých materiálů za deset let. Dne 21. října 2022 Riverside oznámili své první dlouhohrající studiové album po téměř pěti letech. Varšavská čtyřka je vydá pod názvem "ID.Entity" prostřednictvím InsideOut 20. ledna 2023. Zároveň zveřejninili video k prvnímu singlu s písní "I'm Done With You". "[Píseň] je o hněvu a frustraci!" říká hlavní hlavní Mariusz Duda. "Žijeme v době hněvu a bezmoci. V dobách ovládaných velkými technologiemi, populisty, konspiračními teoriemi, nenávistí, chamtivými korporacemi, které způsobují, že planeta a lidská přirozenost umírá zrychlenou rychlostí. Žijeme v době, kdy jedna země může z ničeho nic napadnout druhou jen proto, že si myslí, že si něco víc zaslouží. V dnešní době je prostě těžké zpívat jen o lásce, přátelství a útěcích do imaginárních světů".

Ale to není jediná skladba, která se vrací k energii a agresi, která definovala jejich výstupy od roku 2000. "Chtěl jsem se trochu vrátit k tomu zvuku," říká Duda pro portál Prog, "ale hlavně jsem se chtěl vrátit ke zvuku, kterého Riverside může dosáhnout, když hrajeme živá vystoupení. Riverside live má více koulí a to, co nás definuje, je interakce mezi námi a publikem: vždy jsme lidi nutili zpívat, komunikovat a tleskat".

Podle leadera Dudy se návrat k těžším kořenům Riverside dostavil tím, že znovu psali ve svém zkušebním prostoru. "Na prvních čtyřech albech, která jsme nahráli, jsme spolu pracovali ve zkušebně," vysvětluje. "U tří předchozích alb z druhé dekády byl materiál většinou ve studiu. S novým materiálem chci, abychom se vrátil do dob, kdy jsme byli více spolu. To byla moje výzva na začátku třetí dekády: Riverside kombinují začátky s druhou dekádou, kde jsme podle mého názoru vytvořili vyzrálejší materiál".

Duda začal psát materiál pro "ID.Entity" na turné pro "Wasteland". Během pandemie si dal pauzu, aby se soustředil na vytvoření své trilogie sólových alb, pak se vrátil ke skládání pro Riverside v říjnu 2021, ve stejném měsíci, kdy kapela vydala singl "Story Of My Dream". Tato skladba se však na nové desce znovu neobjeví. "Nové album je pro mě vždy nová kapitola," vysvětluje Duda. "ID.Entity" byl snímán a smíchán v Boogie Town Studio, Otwock, a Serakos Studio, Varšava, na jaře a v létě roku 2022. Je to první album nahrané s kytaristou Maciejem Mellerem na plný úvazek. Meller byl dříve členem kapely na turné a hrál několik sól na Wasteland. Nyní nahrazuje Piotra Grudzinského, který zemřel v roce 2016 ve věku pouhých 40 let.

Textově "ID.Entity" ukazuje, jak Duda zpochybňuje své vlastní místo ve světě a také místo Riverside na prog scéně. "Když jsem začal psát", vzpomíná, "první otázky byly: Kdo jsem? Jak se cítím uvnitř sebe? Jak je to s identitou kapely? Kdo jsme? I když se pokusíme dodat úplně jiný druh hudby, vždy budeme v prog komunitě. Algoritmus Spotify nás tam umístil, takže v textech jsou otázky týkající se tohoto algoritmu. Na začátku alba je věta: "Za koho se teď vydáváš?" Na jejich nahrávce jsou podle něj i širší politická témata. "Žijeme ve skutečně nejisté a těžké době. Měli jsme lockdown, teď máme válku přes hranice [na Ukrajině]. Navíc žijeme v polarizované společnosti: extrémní levice, extrémní pravice a nic mezi tím. Musel jsem o tom něco zmínit v textech".


Riverside také oznámili, že si zahrají na Prognosis Festival ve Velké Británii a v Nizozemsku v roce 2023. Polští progrockeři Riverside oznámili, že v květnu 2024 vyrazí na turné po Irsku a Velké Británii na podporu loňského alba ID.Entity. Osmidenní běh začíná v Norwichi 12. května 2024 a poběží do Manchesteru 21. května a zahrnuje hlavní show v nově zrekonstruovaném londýnském místě Koko. "Vracíme se," je nadšen hlavní muž Mariusz Duda. "Vzpomínáme na fantastická vystoupení ve Spojeném království a Irsku na jaře 2023. Protože jsme od turné Wasteland nenavštívovali ostrovy příliš často, vrátíme se s naším dosud největším turné po Spojeném království a Irsku. Byli bychom velmi rádi vás všechny (znovu) poznávám. Takže než uzavřeme kapitolu o "ID.Entity" a dáme si pauzu, pojďte s námi!" Podpora na všech termínech přichází od francouzských progrockerů Klone, kteří předvedou speciální unplugged vystoupení. Riverside zahrají na Cruise To The Edge v březnu před turné po Severní Americe a Latinské Americe.

Kapela také uvedla svůj dokument "Making of ID.Entity", který režíroval Marcin Zawadziński. Dokument byl promítán před rokem na propagačních setkáních kapely v kinech Helios v Polsku.

Zpět
Mariusz Duda Michal Lapaj Piotr Kozieradzki Piotr Grudziński Maciej Meller
Členové Mariusz Duda
(narozen 25. září 1975, Węgorzewo, Gmina Węgorzewo, Węgorzewo County, Warmian-Masurian, Poland)
(Vocals, Bass Guitar, Acoustic Guitar)


Mariusz Duda je polský hudebník a skladatel, který je nejznámější jako leader, basista a zpěvák v kapele Riverside. Desky vydává i pod hlavičkou projektu Lunatic Soul, během pandemie pak vydal i tři sólová alba, podílel se také na projektu "Meller Gołyźniak Duda". V současnosti žije ve Waršavě.

Mariusz Duda se narodil ve Węgorzewo. Zpívat začínal už ve školní kapele v pěti letech. Když mu bylo deset let, jeho matka jej přihlásila na lekce klavíru. Mnohahodinové lekce hry na klavír byly první inspirací k vytvoření jeho vlastních skladeb. V 15 letech založil se spolužáky kapelu Decay. Tehdy se poprvé ujal role zpívajícího basisty. Kapela hrála metalovou hudbu inspirovanou kapelami jako Metallica, Testament nebo Flotsam a Jetsam. Spolu s Decay odehrál svůj vůbec první koncert na rockovém festivalu ve Węgorzewo v roce 1991.

V září 1992 se připojil k neo-progresivní skupině Xanadu, kde zpočátku hrál roli hráče na klávesové nástroje. Po několika měsících fungování ve dvou týmech opustil Duda řady Decay a zaměřil se pouze na Xanadu. Po absolvování střední školy v roce 1994 se rozhodl dát si rok pauzu od studia a soustředit se na hudbu. Ve stejném roce vystoupil s Xanadu na festivalu Jarocin. Formace vydala i kazetu "Najdalszy shore", která se však kvůli nevhodné distribuci nedostala k širšímu publiku.

V roce 1995 zahájil externí studium práv v Toruni. O rok později Xanadu nahráli album "Wczorajsze Traces". Materiál ale nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. V roce 1996 skupina Xanadu přestala existovat a Duda se stal kulturním animátorem ve Węgorzewo. Pořádal koncerty, režíroval divadelní představení a skládal k nim hudbu. V roce 1997 ukončil studium a vrátil se k hudbě v různých formacích. Přivydělával si mimo jiné jako zvukař, ale neviděl žádnou možnost rozvoje hudební kariéry ve svém rodném městě. Proto se v roce 2000 se rozhodl přestěhovat do Varšavy. Tam pracoval v půjčovně aut, navštěvoval školu reklamy a po spolupráci se svými kolegy hrál v metalové skupině Hexen. Formace neměla žádné plány na profesionální kariéru, ale díky sdílení stejné zkušebny se v listopadu 2001 setkal s Piotrem Kozieradzkim, Jacekem Melnickim a Piotrem Grudzińskim, díky čemuž se přidal k jejich soupisce a proměnili se v kapelu Riverside.

Hostoval také na albu skupiny Indukti "S.U.S.A.R" z roku 2004. Kromě Riverside, ke kterým se připojil v roce 2001, založil boční projekt Lunatic Soul, který své první album vydal v roce 2008.

Dne 26. června 2020 vydal své debutové sólové album s názvem "Lockdown Spaces", elektronickou nahrávku složenou během nahrávání sedmého alba Lunatic Soul. Následovaly desky "Claustrophobic Universe" a "Interior Drawings", obě vyšly v roce 2021.

A o sobě prozradil:
HUDBA
Dávám ji vše. Poslouchám ji kdekoliv. Je to hudba, prostřednictvím které si přeji užívat života a nejen ve světě vytvořeném v mé mysli. A je to také kvůli tomu, že si někdy připadám jako naprosto neskutečný člověk.

BASSKYTARA
Je to opravdu skvělý nástroj. V závislosti na druhu hudby a charakteru skladby může být použita mnoha různými způsoby... Miluji rytmus. Miluju bicí. Ale nejraději hraji na basu. Existují dva základní důvody pro mou volbu. Zpívat a hrát na basu je pro páteř a krční obratle mnohem zdravější, než zpívat a hrát na bicí. Kromě toho, basa je mnohem lehčí přístroj k nošení na jevišti po koncertě.

ZPĚV
Zpívám Rad, miluji pěvecké experimenty. Vždycky jsem pozornost věnoval melodickým linkám a způsobu, jak jsou strukturované. Možná že odstud na rozdíl od "rytmických záležitostí" pochází moje záliba k progresivnímu rocku.
Piotr Grudziński
(přezdívka Grudzień)
(narozen 15. března 1975, Masovia, Warszaw, Poland
zemřel 26. února 2016, Warszaw, Poland)
Guitars


Piotr Grudziński byl polský hudebník, skladatel a instrumentalista. Je znám především mnohaletým účinkováním v kapele Riverside, jejímž členem je od roku jejího založení v roce 2001. Spolu s formací nahrával m.j. šest studiových alb "Out Of Myself" (2003), "Second Life Syndrome" (2005), "Rapid Eye Movement" (2007), "Anno Domini High Definition" (2009), "Shrine Of New Generation Slaves" (2013) a "Love, Fear And The Time Machine" (2015). V předchozích letech vystupoval ve skupinách jako Groan (1998) a Unnamed (1995-2002).

A o sobě prozradil:
HUDBA
... byla vždycky kolem mě, ale to všechno začalo vážně s prvním poslechu Iron Maiden "Seventh Son Of The Seventh Son". To byl začátek mého dobrodružství, především s metalem. Přiznám se, že jsem nikdy nebyl přitahován jeho brutalitou, vždy jsem hledal melodii, atmosféru, prostor, nějaké tajemství, a pak jsem objevil kapelu Anathema. Jejich každé album je cesta přes poušťmelancholie, každý zvuk překypuje emocemi... poctivost a sdělení je to, co je pro mě nejvíce v hudbě.

KYTARA
...objevila se v mém životě čistě náhodou. Můj dětský sen byl stát se sportovcem a dělal jsem vše, abych toho dosáhl, ale všichni víme, že sny nejsou vždycky pravda. Najednou jsem musel skončit svoji kariéru, dostal jsem deprese a pak, díky mým rodičům a vypůjčené kytaře jsem si uvědomil, že svět ještě nekončí. Postupem času se ukázalo, že je z ní nová vášeň na celý můj život a já neměnil bych za nic na světě.

Piotr Grudziński zemřel náhle 21. února 2016 v ranních hodinách. Příčinou smrti byla náhlá srdeční zástava.

Kapela jeho smrt oznámila tímto krátkým textem: Chtěli bychom jménem rodiny i svým jménem poděkovat všem za podporu a vaši přítomnost v těchto těžkých chvílích. Piotr zemřel nečekaně přirozenou smrtí pro náhlou zástavu srdce 21. února. Zůstali jsme s prázdnotou a otevřenou ránou, která potřebuje čas na zahojení. Z pochopitelných důvodů jsme se rozhodli zrušit všechny koncerty potvrzené na letošní rok. Zároveň bychom vás rádi informovali, že letos chystáme nahrávku naplánovanou na konec jara a podzim 2016."

Grudzinski se právě s RIVERSIDE připravoval na turné k aktuálnímu albu "Love, Fear And The Time Machine".

Dne 29. února 2016 byl pohřben na Severním komunálním hřbitově ve Varšavě. Zůstali po něm Syn Stanisław a dcera Elżbieta.
Piotr Kozieradzki
(narozen 23. května 1970, Masovia, Warsaw, Poland)
Drums


Piotr Kozieradzki je polský hudebník, skladatel a hráč na bicí a perkuze. Je znám především mnohaletým účinkováním v kapele Riverside. Dříve působil v kapelách Dark Prophecies (1995), Goetia, Hate (1991-2002), Holy Hell, Toxic Reasons (1989-1990). Hostoval i na nahrávkách kapel Kataxu, Thunderbolt a Goetia, když už nebyl jejím členem.

A o sobě prozradil:
MUSIC
Je pro mě velmi důležitá, za předpokladu, že je dobře, samozřejmě. Je to jediná věc, která povzbuzuje mysl, která mě postaví do dobré nálady. Moje hudební výchova začala velmi brzy v polovině sedmdesátých let (nepamatuji si to přesně, 1974-1977). Můj otec byl vášnivý rockman, vzal mě na můj první koncert, byli to UFO na varšavské "Torwar". Takhle to všechno začalo. Samozřejmě, nebyl jsem si plně vědom pak toho, co s tím všechno souvisí, proč dlouhé vlasy, muži běhají, skáčou a hrají na kytaru na jevišti, dělají hodně hluku, ale zajímalo mě to.

Uplynulo několik let, byl jsem v sedmé třídě na základní škole (13 až 14 let) a pak, pomalu, ty zvuky se začaly dostávat do mě. Můj první opravdový koncert byli Iron Maiden na "Torwar" v roce 1984. Po nějaké době v roce 1988 jsem si uvědomil, že jsem zahrabán do hudby a hlavně do bicích. Bylo to všechno kvůli Slayer a mému bratranci. Slayer vydali "South Of Heaven", pak si můj bratranec zlomil ruku a nemohl hrát na bicí. Bez přemýšlení jsem je od něj vysomroval téměř za nic ty stařičké Polmuz a dotáhl je do sklepa, kde jsem se začal učit hrát. Zvládal jsem to překvapivě dobře.

Nedbal jsem na nikoho, tak jsem se zamkl sám ve sklepě a hrál. Po roce už jsem měl kapelu a po dvou letech jsem založil skupinu, která se transformovala do dnešní Hate. Při hraní v Hate, Domain a mnoha dalších metalových kapelách, jsem vždycky měl tajného favorita a oblíbenou skupinu. Byli to Marillion. Nechtěl jsem se chlubit, protože nikdo nejevil zájem, ale tak jako tak se mi to líbilo. Šel jsem na všechny jejich koncerty v Polsku (i na tom žalostném v Sopotech, kde hráli z playbacku). Několik let jsem hrál death metal, ale cítil jsem se trochu unavený a hledal jsem lidi, se kterými bych mohl hrát takový druh hudby jaký dělali Marillion. Konečně jsem je našel.
Michal Lapaj
(narozen 3. března 1982, Warsaw, Poland)
Keyboards


Michał Łapaj je polský klávesista, nejznámější jako člen progresivní rock-metalové kapely Riverside, se kterou vydal šest alb. Łapaj byl také hostem na několika albech dalších kapel, včetně Lunatic Soul "Lunatic Soul" (2008), Antigama "Meteor" (2013) a Behemoth "The Satanist" (2013) od roku 2013 do 2018, kde poskytl hru na klávesy a varhany Hammond. Hostoval také u kapely Leash Eye (2009) nebo se účastnil projektu Vivaldi Metal Project (2016).

Klávesový hráč Riverside Michal Lapaj vydalá 18. června 2021 prostřednictvím Mystic své debutové sólové album "Are You There". Album s 10 skladbami obsahuje instrumentální skladby i celé písně, které předvádějí Lapajův výběr analogových kláves, od Hammond a Rhodes po analogové syntezátory. Na desce se k němu připojili speciální hosté jako Mick Moss z Antimatter, Bela Komoszyńska z polské kapely Sorry Boys a bubeník Artur Szolc (Annalist, Inside Again).

MUSIC
Ta žije v mém srdci už docela hodný čas a nemyslím si, že vystěhování je na spadnutí. Byla se mnou v každé vteřině svého života. Probouzím se a usínám za zvuku hudby. Zbožňuji každou a všechny její stránky bez ohledu na žánr - ať už je to klasický romantický Brahms nebo ďábelská řežba nějaké death metalové kapely. Ale nejhlouběji jsem zakořeněn ve starém klasickém rocku. Můj otec mě ji krmil odmalička - to je možná důvod, proč se na mě přilepila. Vzpomínám si, že když jsem dostal svůj první nástroj, hral jsem Deep Purple, a pak Rainbow, atd. nejméně hodinu nakonec. Jak jsem poznával nové věci, velmi mě to uspokojovalo a nechtěl jsem se omezit na jeden žánr, snažil jsem se hrát od všeho trochu. Přecházením přes houští různých zvuků, umělců a myšlenek jsem se naučil techniku a dělám to dodnes.

KLÁVESY
...? Nevím, proč se klávesy. Všechno to začalo od kapely mé matky. Myslím, že mi byly čtyři roky, když pod podlahou našeho bytu, bývaly jejich zkoušky. Poté, co skončili, vždycky jsem tam chodil a pokládal své ruce na klávesnici. Vzpomínám si, že to byl klávesista, který měl z celé kapely upravený zvuk nejvíce. Postavil se za klávesy, měl celou řadu tónů, od piana k houslím, varhanám, které měl k dispozici (tehdy ty zvuky byly zatraceně úžasné).

Navzdory tomuto okouzlení jsem se v roce 1995 začal učit hrát na flétnu v hudební škole. Vzpomínnal jsem na ty dny, pořád jsem byl více přitahován ke klávesám a našel svou cestu na varhanický vzdělávací institut. V tom období jsem studoval na soukromé škole jazzovou hudbu. Hrál jsem na spoustu nástrojů v mém životě, ale klávesy mě nejvíce naplňují. Je to jejich rozmanitost a rozsah zvuků, které mi umožňují uvádět své nápady do praxe.
Maciej Meller Maciej Meller
(narozen 17. dubna 1975, Żnin, Polsko)
Guitars


Maciej Meller je polský hudebník, skladatel a hráč na kytaru.

Od roku 1991 do roku 2014 spoluvytvářel kapelu QUIDAM, se kterou natočil 6 studiových alb a 4 živá alba. Kapela si vydobyla pověst jednoho z nejvýznamnějších představitelů progresivního rocku při koncertování nejen v Polsku, ale i v celé Evropě, USA, Mexiku nebo Brazílii. V letech 1998 až 2005 spolupracoval s Colinem Bassem z kapely CAMEL. Nahráli spolu 2 studiová alba a 2 živá alba. Během té doby odehráli také několik propagačních koncertních turné.

Poté, co Quidam pozastavili svoji činnost, založil projekt MELLER/GOŁYŹNIAK/DUDA, který vydal 2 nadšeně přijatá alba.

Od roku 2017 byl Maciej Meller z Inowrocławia hostujícím koncertním kytaristou kapely Riverside. Z Mariuszem Dudou, leaderem kapely se zná již mnoho let, když spolu působili v Xanadu a Deep River, ze kterých se v polovině 90. let stala kapela Quidam. Maciej se také uvedl na první nahrávce sólového projektu Dudy - Lunatic Soul. Působili společně v triu Meller/Gołyźniak/Duda a nahráli společně živou desku "Breaking Habits".

V roce 2018 nahrál sólové party pro album "Wasteland", které získalo zlaté ocenění. Od počátku února 2020 se Maciej Meller stal oficiálním členem kapely a už se podílí na přípravě dalšího alba Riverside.

Zpět
Studiová alba a EP:
2023 ID.Entity
2018 Waste7and
2016 Eye Of The Soundscape
2016 Love, Fear And The Time Machine (Spec.)
2015 Love, Fear And The Time Machine
2013 Shrine Of New Generation Slaves
2011 Memories In My Head (EP)
2009 Anno Domini High Definition
2007 Rapid Eye Movement
2005 Second Life Syndrome
2005 Voices In My Head (EP)
2003 Out Of Myself
2003 Riverside (promo)

DVD a živé nahrávky:
2017 Lost 'n' Found - Live In Tilburg 2CD
2009 Reality Dream DVD
2009 Reality Dream
Lunatic Soul:
2020 Through Shaded Woods
2018 Under The Fragmented Sky
2017 Fractured
2014 Walking On A Flashlight Beam
2011 Impressions
2010 Lunatic Soul II
2008 Lunatic Soul

Mariusz Duda:
2023 AFR AI D
2022 Lockdown Trilogy (4CD)
2022 Let's Meet Outside (EP)
2021 Interior Drawings
2021 Claustrophobic Universe
2020 Lockdown Spaces

Michał Łapaj:
2021 Are You There

Maciej Meller:
2021 Zenith Acoustic
2020 Zenith


Skupina:
Mariusz Duda - Vocals, Bass Guitar, Acoustic Guitar
Piotr Kozieradzki - Drums
Michal Lapaj - Keyboards
Maciej Meller - Guitars
Hosté:
Diskografie ID.Entity
Vyšlo 28. září 2018, Mystic Production/InsideOut Music, IOMCD 514, 19075871852

Seznam skladeb:
01. Friend or Foe? (7:29)
02. Landmine Blast (4:50)
03. Big Tech Brother (7:24)
04. Post-Truth (5:37)
05. The Place Where I Belong (13:16)
06. I'm Done With You (5:52)
07. Self-Aware (8:43)
Total Time (53:11)

Bonus tracks (deluxe versions only)
08. Age Of Anger (Instrumental) (11:56)
09. Together Again (Instrumental) (6:29)
10. Friend or Foe? (Single Edit) (5:59)
11. Self-Aware (Single Edit) (5:29)

Tracked and Mixed: Paweł Marciniak at Boogie Town Studio, Otwock, and
Magda and Robert Srzedniccy at Serakos Studio, Warsaw, in spring and summer 2022
Mastered: Robert Szydło
Producer: Mariusz Duda
Coverart: Jarek Kubicki

Skupina:
Mariusz Duda - Vocals, Bass Guitar, Acoustic Guitar
Piotr Kozieradzki - Drums
Michal Lapaj - Keyboards
Hosté:
Maciej Meller - Guitars (02,04,06)
Michał Jelonek - Violin (01,05,08)
Mateusz Owczarek - Guitar Solo (03)
Diskografie Waste7and
Vyšlo 28. září 2018, Mystic Production/InsideOut Music, IOMCD 514, 19075871852

Seznam skladeb:
01. The Day After (1:48)
02. Acid Rain (6:03)
    Part I. Where Are We Now?
    Part II. Dancing Ghosts
03. Vale Of Tears (4:49)
04. Guardian Angel (4:24)
05. Lament (6:09)
06. The Struggle For Survival (9:32)
    Part I. Dystopia
    Part II. Battle Royale
07. River Down Below (5:41)
08. Wasteland (8:25)
09. The Night Before (3:59)
Total Time (50:50)

Recorded on December 2017 - July 2018 at Serakos Studio, Warsaw
Producer: Mariusz Duda, Magda and Robert Srzednicki
Cover Art: Travis Smith (Opeth, Devin Townsend)

Skupina:
Mariusz Duda - Vocals, Bass Guitar, Acoustic Guitar
Piotr Grudzinski - Guitars
Piotr Kozieradzki - Drums
Michal Lapaj - Keyboards
Diskografie Eye Of The Soundscape Special Edition
Vyšlo 21. října 2016, Inside Out Music/Mystic Production

Seznam skladeb:
CD 1:
01. Where The River Flows (10:53)
02. Shine (4:09)
03. Rapid Eye Movement (2016 mix) (12:40)
04. Night Session - Part One (10:40)
05. Night Session - Part Two (11:35)
CD 2:
01. Sleepwalkers (7:19)
02. Rainbow Trip (2016 mix) (6:19)
03. Heavenland (4:59)
04. Return (6:50)
05. Aether (8:43)
06. Machines (3:53)
07. Promise (2:44)
08. Eye Of The Soundscape (11:30)
Total Time: (102:14)


Skupina:
Mariusz Duda - Vocals, Bass Guitar, Acoustic Guitar
Piotr Grudzinski - Guitars
Piotr Kozieradzki - Drums
Michal Lapaj - Keyboards
Diskografie Love, Fear and the Time Machine Special Edition
Vyšlo 22. července 2016, Inside Out Music/Mystic Production

Seznam skladeb:
Disc 1/CD (60:32):
Love, Fear And The Time Machine

01. Lost (Why Should I Be Frightened By A Hat?) (5:51)
02. Under The Pillow (6:47)
03. #Addicted? (4:52)
04. Caterpillar And The Barbed Wire (6:56)
05. Saturate Me (7:08)
06. Afloat (3:11)
07. Discard Your Fear (6:42)
08. Towards The Blue Horizon (8:09)
09. Time Travellers (6:41)
10. Found (The Unexpected Flaw of Searching) (4:03)
Disc 2 / DVD-AV (96:35)
Love, Fear And The Time Machine

01. Lost (Why Should I Be Frightened By A Hat?) (5:51)
02. Under The Pillow (6:47)
03. #Addicted (4:52)
04. Caterpillar And The Barbed Wire (6:56)
05. Saturate Me (7:08)
06. Afloat (3:11)
07. Discard Your Fear (6:42)
08. Towards the Blue Horizon (8:09)
09. Time Travellers (6:41)
10. Found (The Unexpected Flaw Of Searching) (4:03)
"Day Session":
01. Heavenland (4:59)
02. Return (6:49)
03. Aether (8:43)
04. Machines (3:53)
05. Promise (2:43)
"Video Clips":
01. Love (Trailer) (1:38)
02. Fear (Trailer) (1:58)
03. Time Machine (Trailer) (1:07)
04. Found (Video Clip) (4:06)
Total Time: (00:00)

5.1 Mix: Bruce Soord
Stereo Mix: Magda and Robert Srzedniccy
Artwork Cover: Travis Smith (Katatonia, Opeth)

Skupina:
Mariusz Duda - Vocals, Bass Guitar, Acoustic Guitar
Piotr Grudzinski - Guitars
Piotr Kozieradzki - Drums
Michal Lapaj - Keyboards
Diskografie Love, Fear And The Time Machine
Vyšlo 4. září 2015, Inside Out Music/Mystic Production

Seznam skladeb:
01. Lost (Why Should I Be Frightened By A Hat?)
02. Under The Pillow
03. #Addicted
04. Caterpillar And The Barbed Wire
05. Saturate Me
06. Afloat
07. Discard Your Fear
08. Towards The Blue Horizon
09. Time Travellers
10. Found (The Unexpected Flaw Of Searching)
Total Time: (51:01)

Artwork Cover: Travis Smith (Katatonia, Opeth)
Skupina:
Mariusz Duda - Vocals, Bass Guitar, Acoustic Guitar
Piotr Grudzinski - Guitars
Piotr Kozieradzki - Drums
Michal Lapaj - Keyboards
Diskografie Shrine Of New Generation Slaves
Vyšlo 21. ledna 2013, 2LP (180) Inside Out Music 0506301 (Europe)
2CD Inside Out Music 0630-2, IOMSECD 366 (US)
2CD Inside Out Music 0506300, IOMSECD 366 (Europe)
2CD Mystic Production MYSTCD 231 (Poland)
CD Inside Out Music 0506302, IOMCD 366 (Europe)

Seznam skladeb:
01. New Generation Slave (4:17)
02. The Depth of Self-Delusion (7:39)
03. Celebrity Touch (6:48)
04. We Got Used To Us (4:12)
05. Feel Like Falling (5:17)
06. Deprived [Irretrievably Lost Imagination] (8:26)
07. Escalator Shrine (12:41)
08. Coda (1:39)
Total Time: (51:01)

Recorded: Serakos Studio, Warsaw, Poland (where the "Reality Dream" trilogy" was also tracked) with Magda Srzednicka and Robert Srzednicki.
Riverside - Shrine of New Generation Slaves
VERDIKT: Překvapivě hard rockově orientovaná nahrávka, která skrývá nejedno překvapení. Polská stálice na scéně je tu s novou deskou, na kterou se vyplatilo počkat.

Na světové scéně se pohybuje nespočet talentovaných progresivně – metalových kapel, z nichž mým uším ladí obrovská spousta z nich. V současné době lze s potěšením říci, že většina těchto kapel je na vysoké technické úrovni a že už se jen stěží dá posoudit, kdo má techničtěji obtížnější hudbu než jiný. Někteří vycházejí ze 40 let starých progresivních postupů prvních artově otevřených kapel, jiní se snaží jít zcela novými cestami a další se rádi ztrácejí v instrumentálních orgiích, často až na hranici uchopitelnosti. Jen málokdo dokázal vytvořit vlastní zvuk a zcela ojedinělý styl, který rozeznáte na sto a více honů. Takových je opravdu málo. Málokdo z vás, drazí čtenáři, klikl na tuto recenzi s tím, že by tuto partu neznal. Určitě budete souhlasit, že Riverside patří mezi ojedinělý spolek, co stále dokáže překvapovat, a přitom jej poznáte velice rychle. Mají osobitý přístup k věci a jejich tvorba se vyznačuje prostě „Riverside feelingem“, na který mají vlastní patent.

Začalo to příjemně progresivním – a v té době už řádně našlápnutým – albem Out Of Myself. Pokračování této prvotiny, Second Life Syndrome, se pro mne stalo jedním z vrcholů progresivní tvorby, hrdě po boku tehdejších Porcupine Tree, Spock´s Beard a Pain Of Salvation. Ostatně toto CD je jedním ze stále „nejprotáčenějších“ v mé sbírce. REM - spánková fáze, tedy Rapid Eye Movement, přineslo další porci podobně laděné progrese s většími vlivy experimentů se zvukem a písňovější formu tvorby. Anno Domini High Definition bylo prvním větším vývojovým krokem s mnoha překvapeními a opět hutnějším zvukem, než na jaký jsme byli u Riverside zvyklí. A nová, zcela aktuální deska, je tady. Jaká vlastně je? Nepoužiju otřepané fráze o „překračování vlastního stínu“, protože tvorba Riverside není o překonávání sebe sama.

Ruadek, 7.5.2013
http://www.echoes-zine.cz/recenze/riverside-shrine-of-new-generation-slaves

Skupina:
Mariusz Duda - Vocals, Bass, Accoustic Guitars
Piotr Grudziński - Guitars
Michał Łapaj - Keyboards, Hammonds, Theremin,
Piotr Kozieradzki - Drums
Diskografie Memories In My Head
EP, 2011 Glasville Records

Seznam skladeb:
01. Goodbye Sweet Inocence (10:40)
02. Living in the Past (11:58)
03. Forgotten Land (09:57)
Total Time: (32:35)

Produkce: RIVERSIDE, Magda Szrednicka, Robert Szrednicki

RIVERSIDE - Memories In My Head
Ten čas ale letí. Není tomu tak dávno, co jsme o polských RIVERSIDE na těchto stránkách psali jako o nadějné kapele a už tady máme oslavu jejich desetileté existence. Ta už byla patřičně provedena i prostřednictvím nedávného pražského koncertu, ale pro ty, kteří letošní tour skupiny z různých důvodů minuli, je tady ještě další dárek.

„Memories In My Head“ je pokusem kompletně navázat na 6 let staré EP „Voices In My Head“ a zároveň snahou tak trochu vykročit stranou ze směru, kterým se Mariusz Duda a spol. vybrali na výborném posledním albu „Anno Domini High Definition“. RIVERSIDE se od silně artrockových začátků postupně vyvíjeli v něco, čemu asi nejlépe sedí škatulka „písničkový progrock“. Pravda, trošku krkolomný přívlastek hudby této polské kapely, ale poslech jejich několika posledních nahrávek k tomuto tvrzení prostě svádí.

S tímto třískladbovým minialbem to však bude trochu jiné. Jak již bylo řečeno, skupina se v něm snaží navázat hlavně na své začátky a tím nejlepším možným způsobem si tak připomenout dekádu uplynulou od své první zkoušky. Dost toho prozradí už jen pohled na celkovou stopáž nahrávky. Ta přesahuje hranici 32 minut, což při počtu tří skladeb jasně říká, že tentokrát to bude o delších a, řekněme, že i složitějších kompozičních celcích.

Zpřetrhat však nit se svojí současnou tváří RIVERSIDE rozhodně nehodlají. Cílem této kolekce je hlavně reminiscence jejich začátků a vystavění pevného můstku směrem k dnešním dnům. Jejich lehce zasněný zvuk si po těch letech rozhodně nespletete. Typický rukopis Poláků se stává nezaměnitelným, což okamžitě potvrzuje i start úvodní „Goodbye Sweet Innocence“. Svoji hudební „nevinnost“ má skupina už dávno za sebou. Tehdy možná bylo všechno jednodušší, nikdo od vás nečekal žádné velké věci a tím pádem se ani nedalo hovořit o nějakém tlaku posluchačů. Nechci teď tvrdit, že dnes jsou na RIVERSIDE kladeny extrémní nároky početného publika, ale i oni samotní jakoby si chtěli připomenout romantizovanou dobu svých prvních hudebních pokusů.

A to se jim myslím i daří. Trojice rozvláčných písní je v kontrastu s většinou toho, s čím se dnes Poláci prezentují, nicméně společných jmenovatelů je zde stále více než dost. V první řadě i přes rozsáhlou délku jednotlivých skladeb není nouze o podmanivé melodické linky. Tyto jsou, jak už je u RIVERSIDE dobrých zvykem, velmi chytlavé a navíc organicky implantované do té či oné kompozice. Možná, že se dá hovořit i o momentech, kterým by slušela menší časová redukce, ale i v tomto směru lze najít snahu oživit své začátky, na nichž byla typické právě určitá kompoziční předimenzovanost.

Z trojice zde zastoupených skladeb mám chuť nejvíce vyzdvihnout tu druhou v pořadí. „Living In The Past“ je nejzručněji vystavěnou záležitostí, jíž nechybí jak úderná ústřední linka, tak ani silná atmosféra a s ní spojené emocionální turbulence. Prvky typické v podstatě pro celou tvorbu RIVERSIDE, ale nejvíce rozvinuté hlavně na jejich posledních albech.

Na otázku, zdali „Memories In My Head“ brát jako počátek další fáze existence této sympatické čtveřice jsem si vlastně už několikrát odpověděl v předchozím textu. Jedná se rozhodně o příjemný dárek věrné posluchačské obci, ale domnívám se, že již další nahrávka bude opět plně v režii více písničkovějšího přístupu. Na každý pád však rozhodně smysluplný počin, který by se v diskografii RIVERSIDE neměl ztratit.

PS: Nerad bych opomenul fakt, že se skladba „Forgotten Land“ stala oficiální promo melodií pro uvedení počítačové hry "Zaklínač2: Vrahové králů".

Dalas, Zveřejněno: 1.6.2011
http://www.metalopolis.net/art_reviews.asp?id=5785

Skupina:
Mariusz Duda - Vocal, Bass, Acoustic Guitar
Piotr Grudziński - Guitar
Piotr Kozieradzki - Drums
Michał Łapaj - Keyboards, Theremin
Hosté:
Rafał Gańko - Trumpet (03)
Karol Gołowacz - Saxophone (03)
Adam Kłosiński - Trombone (03)
Diskografie Anno Domini High Definition
Vyšlo 15. června 2009 (Poland), 6. července 2009 (EUR), 28. července 2009 (USA)
Mystic Production (MYSTCD 081, MYSTCD 096), Inside Out

Seznam skladeb:
01. Hyperactive (05:45)
02. Driven To Destruction (07:06)
03. Egoist Hedonist (08:56)
04. Left Out (10:59)
05. Hybrid Times (11:53)

Bonus DVD: Live In Amsterdam
01. Volte-Face
02. I Turned You Down
03. Reality Dream III
04. Beyond The Eyelids
05. Conceiving You
06. Ultimate Trip (excerpt)
07. Panic Room
Total Time: (44:29)

Music: Riverside, Lyrics: Mariusz Duda
Recorded and Mixed by: Studio-X (I-III 2009) Szymon Czech
Mastering: Grzegorz Piwkowski - Higendaudio
Production: Riverside and Szymon Czech
Illustration, Design & Layout: Travis Smith @ Seempieces
Art Direction: Mariusz Duda
Band Photos: Wojtek Kutyla
RIVERSIDE - Anno Domini High Definition
Naštěstí existuje nemálo uskupení, jejichž nová alba jsou očekávána se zvýšeným tepem. Tato výsada zdobí i polské RIVERSIDE, kterých předchozí nahrávku „Rapid Eye Movement“ z roku 2007 jsme na Metalopolis trestuhodně opomněli. Dodržení dvouletého cyklu mezi jednotlivými řadovkami však dává velmi rychle možnost naše zaváhání napravit. Nové album nese zajímavý název „Anno Domini High Definition“ a představuje kapelu ve své typické poloze neúnavných pracantů a budovatelů svého specifického zvuku a stylu.

Možná, že na první pohled překvapí poněkud strohý výčet písní. RIVERSIDE tentokráte zcela vynechali kratší skladby a s výjimkou úvodní každá z nich přesahuje sedmiminutovou stopáž. Paradoxně však i navzdory rozsáhlým časovým plochám vymezeným pro jednotlivé položky se tentokráte Poláci odhodlali vsadit na svižnější a živější pojetí. Nedělají však ukvapené závěry a nadále se drží svého osvědčeného základu v podobě art rockového pojetí se špetkou rockové progrese v tvrdším rockovém provedení. Oproti minulosti však jejich hudba působí razantnějším a zemitějším dojmem. Éterické zasněnosti a celkově příjemné ospalosti se skupina plně oddala pouze na fantastické „Left Out“, kde tyto svoje devízy z předchozích alb, postavené především na podmanivém hlasu Mariusze Dudy, dotáhla do nádherné dokonalosti. Téměř jedenáctiminutové kompozici nechybí pohlcující melodie a atmosféra, kterou vyšperkuje účelná a do emocí nikterak přílišně vybičovaná gradace.

Naproti tomu zbytek hudební náplně „Anno Domini...“ potěší úplně jinými atributy. Vše podstatné napoví už rozjezd úvodní „Hyperactive“, která svému názvu nezůstává nic dlužna. Jemný nástup za zvuků piána je pouze tak trochu klamným manévrem před nájezdem kytar doprovázených sytým zvukem kláves. Agresivní atmosféru trošku tlumí jakoby nezaujatě znějící Dudův hlas. Pro znalce dosavadní tvorby vcelku překvapivé entré se v dalších následujících kompozicích dočkává zdatných pokračovatelů. RIVERSIDE se i nadále velmi dobře daří udržet rozsáhle skladby v jednom funkčním celku. Stále velmi dobře pracují s jejich náladami, přičemž nyní upustili od své zavedené praxe opakování hudebních motivů ve snaze přivodit jejich gradaci. Dosahují tak více rockovějčího a řekněme, že i písničkovějšího vyznění, aniž by se však přitom zpronevěřili svému předchozími deskami budovanému stylu. Art rockově rozmáchlých pasáží si i na „Anno Domini...“ posluchač užije dost, včetně několika v dobrém slova smyslu exhibicionisticky pojatých intermezz. K těm nejzdařilejším určitě patří použití netradičního elektronického nástroje thereminu, který, jak dokáže druhá polovina písně „Egoist Hedonist“, zvládá Michał Łapaj více než dobře.

RIVERSIDE prostě i přes vítanou revizi osvědčeného soundu ihned bezpečně poznáte. Tato skupina si už v průběhu tří studiových alb vybudovala solidní renomé a dá se říct, že i originální zvukový rukopis, který na své nové desce opět obohacuje a osvěžuje. Samozřejmě, že v případě těchto hračičků jen těžko soudit, do jaké míry tím zároveň poodhalili i svoje budoucí plány, ale jisté je, že jejich současnost je přitažlivá, neotřelá a z posluchačského hlediska i trvanlivá. Ač bývám v manipulaci se škatulkou s názvem „progres“ velmi opatrný, jsou RIVERSIDE z tohoto ranku jednou z těch kapel, které se za svými nástroji určitě neflákají, ale posluchač nehodlající se prosekávat komplikovanými kompozičními porosty se jich rozhodně nemusí obávat. Takže tentokráte opět spokojenost a uvidíme se zase za dva roky!

Dalas, Zveřejněno: 6.11.2009
http://www.metalopolis.net/art_reviews.asp?id=4887

Skupina:
Mariusz Duda - Vocal, Bass, Acoustic Guitar
Piotr Grudziński - Guitar
Piotr Kozieradzki - Drums
Michal Lapaj - Keyboards
Hosté:
Artur Szolc - Percussion (01,04)
Robert Srzednicki - Keyboards and Guitar (CD2 03)
Diskografie Rapid Eye Movement
Vyšlo 24. září 2007 (Poland),
28. září 2007 (EUR), 9. října 2007 (US)
Mystic Production (MYSTCD 044), Inside Out (SPV 79612 CD, SPV 79610 DCD)

Seznam skladeb:
CD 1:
Part One: Fearless
01. Beyond The Eyelids (7:53)
02. Rainbow Box (3:36)
03. 02 Panic Room (5:28)
04. Schizophrenic Prayer (4:20)
05. Parasomnia (8:09)
Part Two: Fearland
06. Through The Other Side (4:05)
07. Embryonic (4:09)
08. Cybernetic Pillow (4:45)
09. Ultimate Trip (13:13)
Délka: (55:43)
CD 2:
01. Behind The Eyelids (06:18)
02. Lucid Dream IV (04:33) (instrumental)
03. 02 Panic Room (remix) (03:24)
04. Back To The River (06:29) (instrumental)
05. Rapid Eye Movement (12:40) (instrumental)
Total Time: (33:26)

Lyrics: Mariusz Duda
Music: Riverside excerpt 02 Panic Room (remix) - Riverside/Magda & Robert Srzedniccy, Back To The River – Excerpt is taken from “Shine On You Crazy Diamond”, music by Pink Floyd Recorded & Engineered: Magda & Robert Srzedniccy, Serakos Studio III-VI & VIII-IX 2007
Mixed & Mastering: Magda & Robert Srzedniccy, Serakos Studio VI & IX 2007
Producion: Riverside, Magda & Robert Srzedniccy
Band Photos: Kielek
Illustration, Design & Layout: Travis Smith @ Seempieces
Rapid Eye Movement is Riverside's third and final album in the Reality Dream Trilogy which also includes Out of Myself and Second Life Syndrome. The album has a three word title and nine tracks just like the first two parts of the trilogy. It was released late September and early October of 2007 by InsideOut in America and Europe and on Mystic Productions in Poland. It is also available in a deluxe edition which comes with the album and a bonus CD with extra content including videos and more.

18. 10. 2007
Dost možná ještě o nějakou tu píď temnějšího, ponuřejšího i smutnějšího charakteru nabývá čerstvý materiál polských Riverside. Zabalen do hávu jmenujícího se Rapid Eye Movement představuje pro kapelu jeden z dalších významných kroků do čelních pozic moderního metalového pojetí.

Dost možná ještě o nějakou tu píď temnějšího, ponuřejšího i smutnějšího charakteru nabývá čerstvý materiál polských Riverside. Zabalen do hávu jmenujícího se Rapid Eye Movement představuje pro kapelu jeden z dalších významných kroků do čelních pozic moderního metalového pojetí.

Tak už jsou tomu dva roky, co o sobě dala mladá naděje z Polska výraznějším způsobem vědět deskou Second Life Syndrome, jež tehdy připravila podnětné úvahy týkající se všeobecného vzestupu progresivní tváře rockové hudby. A skutečnost, že ambiciózní Riverside pocházejí z končiny podobné muzice příliš neholdující, pak všeobecnou pozornost ještě přiživila.

Jak už tomu bývá, třetí deska (ať už mluvíme o jakémkoli rozvíjejícím se interpretovi z daného žánru) může ledacos nastínit. Nabízí se hned několik variant, určujících, zda šlo pouze o jakýsi kratičký záblesk na přesyceném kolosálním trhu, či dostačující zásobárnou nápadů disponující těleso, s nímž bude muset posluchačstvo ještě nějaký ten pátek počítat.

Jsem tomu rád, že Mariusz Duda a spol. mají i díky své nové řadovce slunné zítřky doslova na dosah ruky. Nasazenou laťku minulé desky totiž minimálně srovnali, ne-li o nějaký ten kousíček povytáhli. Znovu předkládají emocemi nabitou směsici motivů pro jejich tvorbu tolik charakteristických. Úvod tentokrát nezastává pomalu se kolébající smuteční melancholie, ačkoli to tak možná může vypadat, nýbrž se tne rovnou do živého. Piotr Grudziński tasí v rychlém sledu ze svého arzenálu snůšku kytarových hoblovaček, jaké bychom mohli čekat spíše u jiných kalibrů.

Přihořívá i nadále, vlastně až do zlomového momentu ve třetí „02 Panic Room,“ kde dostává výraznější prostor také klávesové přičinění. Jinak si lze opět vychutnat decentní spojení zjemňujících aspektů, ať už hovoříme o zkrášlující, vhodně prostupující akustické kytaře, polehoučku vybrnkávající base, nebo naléhajících bolestných vokálních sekcích. Důkaz, s jakou lehkostí a procítěností dokáže zapůsobit nikterak nespěchající skladba, nabízejí krom téměř doslova meditačního kousku „Schizophrenic Prayer“ také dvě vydrnkávající nádhery, pýchy Rapid Eye Movement, „Through The Other Side“ a „Embryonic,“ opatřené přesně tou hlavní zbraní skupiny, totiž změtí mrazení vyvolávajících momentek. Závěrečné řeči se ujímají zejména dramatičtější chvilky přiříznuté o nějakou tu zajímavou kudrlinku, jejichž věčný boj pak vrcholí v dlouhém gradujícím epilogu „Ultimate Trip.“ O novince se nedá říci, že by obsahovala věci neslýchané, navýsost originální a převratné. Potvrzuje ale hutnost balíku, v němž jsou ukryty celé řady skvěle působících nápadů, krásné momenty i zvláštní rysy, jimiž se Riverside mohou právem pyšnit. Pokud jim jejich zásoba bude takovýmto způsobem narůstat, můžeme si být jisti, že o těchto polských muzikantech ještě mnohé uslyšíme. To už se však ocitáme v trochu jinačích kolejích…

Autor článku: Jan Stanislav
http://rockmag.cz/clanky/riverside-rapid-eye-movement/

Skupina:
Mariusz Duda - Vocal, Bass, Acoustic Guitar
Piotr Grudziński - Guitar
Piotr Kozieradzki - Drums
Michal Lapaj - Keyboards
Diskografie Second Life Syndrome
Vyšlo 31. října 2005
Mystic Production (MYSTCD 023), Inside Out (SPV 48642 CD)

Seznam skladeb:
01. After (3:31)
02. Volte - Face (8:40)
03. Conceiving You (3:39)
04. Second Life Syndrome (15:40)
05. Artificial Smile (5:27)
06. I Turned You Down (4:34)
07. Reality Dream III (5:01)
08. Dance With The Shadow (11:38)
09. Before (5:23)
Total Time: (63:40)62:33

Music: Riverside, Lyrics: Mariusz Duda
Recorded, engineered & Mixed by: Magda & Robert Srzedniccy, Serakos Studio 2005
Mastering: Jacek Gawłowski & MasterLab
Production: Riverside, Magda & Robert Srzedniccy
Illustration, Design & Layout: Travis Smith @ Seempieces
24. 9. 2006
Polští Riverside navazují v roce 2005 na svoje debutové album "Out Of Myself" právě touto zde recenzovanou deskou. Na co kapela sází? čím se liší jejich muzika od hudby podobných kapel? A jaké je album Second Life Syndrome?

Těžko pochybovat o tom, že v posledních letech spatřují světlo světa velmi zajímavé a kvalitní nahrávky přesahující klasický metalový žánr, v podání skutečně talentovaných kapel. K takovým bezesporu patří i polští Riverside, kteří v roce 2005 navázali na svůj debut "Out Of Myself" deskou "Second Life Syndrome". Již díky své prvotině si ambiciózní muzikanti získali škatulku prog rock. Rozhodně však nečekejme žádná rozsáhlá sóla a přechody, jakých jsme zvyklí například u Dream Theater. Riverside sázejí na něco docela jiného. Důraz je kladen především na sílu a neopakovatelnost momentů, jež mohou být melancholické, skličující až úzkostlivé, ale také tvrdé a rázné. Přitom jednotlivé skladby dokáží působit i příjemně svěže a bezstarostně ("Conceiving You"). Poláci nepůsobí zbytečně natahovaných dojmem ani v delších kompozicích ("Volte-Face", "Dance With The Shadow") a opravdu dokáží zcela pohltit. Pokud posluchač zvolí plné soustředění, atmosféra niterného světa, kterým Riverside disponují, pronikne do lidské duše a zanechá oslňující pocity. Bonbónkem je pak vokál baskytaristy Mariusze Dudy. Disponuje hlasem tu poklidným, tu bolestivým a jindy zase velmi hrubým ("Artificial Smile"). A hlavně vždy tak, aby podtrhl směsici nálad, jaké se na "Second Life Syndrome" odehrávají. Emoce v hudebním podání působí u Riverside velmi intenzivně, někdy i posmutněle a mrazivě. Po stránce instrumentální netřeba něco dodávat, hudebníci vědomi si své muzikantské vyzrálosti se naplno uvádějí při "Reality Dream III", kde si znovu pohrávají s pocity a náladovostí. A velmi úspěšně!

Druhé album je tedy zase o nějaký ten krůček dál než předchůdce. Ostatně, bude velmi zajímavé, do jakých sfér skupina namíří prostřednictvím dalšího výtvoru. Osobně jsem toho názoru, že nebude trvat dlouho a Riverside se postupně díky svému citu pro kompozici a proniknutelnosti do nitra posluchače dobelhají až ke kýžené dokonalosti.
Autor článku: Jan Stanislav
http://rockmag.cz/clanky/riverside-second-life-syndrome/

RIVERSIDE - Second Life Syndrome
Ačkoliv byl za doménu polské metalové potažmo tvrdě rockové scény dlouhá léta považován death metal a k němu přináležející spolky jako VADER, BEHEMOTH a další, vývoj posledních let ukazuje, že také ostatní žánry netrpí kvalitativním deficitem. A vedle již poměrně zavedených kolegů jako např. SATELLITE či NAAMAH jsou toho RIVERSIDE v doméně progresivního rocku a art rocku dokladem.

V pořadí již druhá nahrávka přirozeně pokračuje ve šlépějích předchozího alba a typický náladotvorný rukopis debutu dokázala kapela rozvinout do šíře a barevnosti a odstranit tak dřívější drobná zaškobrtnutí či nejistoty. „Second Life Syndrome“ tak i nyní prezentuje velmi niterný hudební svět, který opět staví na silné atmosféře a přitažlivých, přesto ne banálních motivech a art rockové zasněnosti sobě vlastní, jenž pouze vzdáleně upomíná na někdejší přímočařěji podanou inspiraci PINK FLOYD. Technická komplexnost progresivního rocku, které se REVIRSIDE ani zdaleka nevyhýbají, v jejich podání naštěstí nesklouzává do samoúčelných instrumentálních celků bez logických vyústění, nýbrž ctí přirozený hudební vývoj skladby a podřizuje se jeho struktuře. Hudebníci dokáží i na ploše desetiminutových kompozic vyprávět stále poutavý příběh složený ze střípků dílčích melodických motivů a vtisknout hudbě potřebnou variabilitu a nenudit.

Jednotlivé hudební prvky a složky jsou tak skloubeny do velmi harmonického celku, který netahá za uši, ale dokáže velmi jemně přecházet od rozsáhlých imaginativních ploch ke komplexněji pojatým instrumentálním polohám s mnohdy výrazným nádechem psychedelie („Dance With The Shadow), u nichž ke slovu přichází ostřejší kytary a nápaditá rytmika vkusně doplněná klávesami, piánem či takřka nenápadně zakomponovanými samply a rytmickými smyčkami. Ostatně RIVERSIDE skutečně nepatří mezi ty progresivně rockové kapely, které by sázely na prostoduchá patetická a „načinčaná“, aranžmá, ačkoliv by charakter prezentované hudby mohl k této cestě svádět. Jejich um spočívá v úsporném využití všech základních nástrojů a citlivě pojaté práci se zvukem, jehož celková úroveň sice nedosahuje vycizelovanosti krajanů SATELLITE, ovšem živelné a emocemi prostoupené hudbě dodává potřebnou organičnost a vzdušnost. Ve srovnání s debutní nahrávkou pak postupuje o mnoho úrovní výše.

Výrazný kvalitativní posun je zřejmý nejen po stránce instrumentální a kompoziční, ale současně i vokální. Na poměry žánru neotřelý a naléhavý projev Mariuzse Dudy výtečně sekunduje nástrojovému obsazení a vokalista na „Second Life Syndrome“ plně využívá svůj bohatý výrazový rejstřík, který sebejistě lavíruje od „drsněji“ pojatých poloh („Artificial Smile“) až po jemně se vznášející melancholický hlas v takřka éterických baladách "Conceiving You" nebo "I Turned You Down".

Po prvních nejistých krůčcích RIVERSIDE směle dokazují, že potenciál naznačený na předchozí nahrávce nebyl jen přelétavým šepotem ve větru. "Second Life Syndrome" se prezentuje jako vyzrálé album, která směle obstojí v konkurenci již služebně starších kolegů a v mnohém je bez jakékoliv polemiky překonává. A přestože v zásadě neobjevuje nové horizonty, jako jedna z mnoha opět dokazuje, že i nadále existuje dostatečný prostor pro osobitě pojatou hudbu, která ke skutečné působivosti nepotřebuje pozlátko vyvoněné produkce a přetechnizované instrumentace, ale staví na až na někdy naivní upřímnosti a čistých emocích. A ty RIVERSIDE bezesporu nepostrádají.

Pavel, Zveřejněno: 12.4.2006
http://www.metalopolis.net/art_reviews.asp?id=2728

Skupina:
Mariusz Duda - Vocal, Bass, Acoustic Guitar
Piotr Grudziński - Guitar
Piotr Kozieradzki - Drums
Michal Lapaj - Keyboards
Diskografie Voices In My Head
Mystic Production (MYST CD 20)
Inside Out (IOMCD 251)
EP, Vyšlo 7. března 2005 (Poland)

Seznam skladeb:
01. Us (02:33)
02. Acronym Love (04:45)
03. Dna ts. Rednum or F. Raf (07:20)
04. The Time I Was Daydreaming (04:53)
05. Stuck Between (03:46)
06. I Believe (live) (04:00)
07. Loose Heart (live) (05:28)
08. Out Of Myself (live) (03:42)
Total Time: (36:35)

Recording: Magda & Robert Srzedniccy, Serakos Studio 2005
Tracks 1–5 recorded I-II 2005
Tracks 6–8 recorded live at Traffic Club 15.05.2004 Warsaw
Producer: Marek Bereszczyński
Mix: Magda & Robert Srzedniccy, Serakos Studio 2005
Mastering: Magda & Robert Srzedniccy, Serakos Studio 2005
Production: Riverside, Magda & Robert Srzedniccy
Band photos: Agnieszka Lewsza
Illustration, Design & Layout: Riverside, Piotr Kozieradzki

Skupina:
Mariusz Duda - Vocal, Bass, Acoustic Guitar
Piotr Grudziński - Guitar
Piotr Kozieradzki - Drums
Jacek Melnicki - Keyboards
Guest Appearance:
Krzysztof Melnicki - Trombone (09)
Diskografie Out Of Myself
Mystic Production (MYST CD 19), Laser's Edge (LE1039)
Vyšlo 15. prosince 2003 (Poland)
21. září 2004 (World)

Seznam skladeb:
01. The Same River (12:01)
02. Out Of Myself (03:44)
03. I Believe (04:15)
04. Reality Dream (06:15) (instrumentalny)
05. Loose Heart (04:51)
06. Reality Dream II (04:45) (instrumentalny)
07. In Two Minds (04:39)
08. The Curtain Falls (07:59)
09. OK (04:47)
Total Time: (53:11)

Music: Riverside, Lyrics: Mariusz Duda
Realizacja, nagranie: Jacek Melnicki, DBX Studio 2003
Mixed: Magda & Robert Srzedniccy, Serakos Studio 2003
Mastering: Grzegorz Piwkowski
Production: Riverside
Illustration, Design & Layout: Travis Smith @ Seempieces
Band photos: Sylwia Prach
Cover art: Travis Smith
RIVERSIDE - Out Of Myself
Na podzim roku 2001 se na své první zkoušce sešla čtveřice zkušených hudebníků, kteří svými předchozími hudebními zkušenostmi pokrývají široké pole od death metalových rumišť až po progresivní scenérie. Vznikli RIVERSIDE. V březnu 2003 vydávají promo nahrávku a ještě v témže roce studiovku „Out Of Myself“. Jak už to ale na východě chodí, do „západní civilizace“ se nahrávka dostává po strastiplné pouti až o rok později. A to navzdory faktu, že prezentují mnohem zajímavější hudební variantu prog rocku, než jakou chrlí tuny zasloužilých důchodců a muzicírujících kopíráků, kterých je plný hudební trh. Překvapuje to ještě někoho?

Nemá cenu se tu zabývat nějakým lopotným vymezování prog rocku jako žánru, který sice poslouží jako použitelná škatulka pro tvorbu Poláků, ale vlastně nic zásadního o jejich debutu neříká. Vystačím si s tím, že hudební pojetí RIVERSIDE je do jisté míry příbuzné s produkcí jejich zralejších krajanů SATELLITE. Rozvolněné kompozice bazírující na výtečné instrumentální úrovni všech zúčastněných, ale nikterak nevyzdvihující složitost provedení na úkor emocí. Ba naopak. Jsou to emoce, které ženou hudbu a spojují leckdy trochu rozpačité kompoziční postupy.

Podobně jako SATELLITE i RIVERSIDE laborují s technickým problémem v podobě zvuku. Zatímco ale první jmenovaní vyřešili omezení ku prospěchu věci, zvuk a produkce „Out Of Myself“ je největším karbunklem na jinak spanilé tváři. Nevadí mi znatelně méně kvalitní sejmutí zvuku, problémem však je, že mu chybí jakákoli přirozenost a ucelenost, která se shrnuje pod paušální termín „sound“ nahrávky. Debut zní až příliš rozklíženě a vzhledem k nadužití kytarových efektů velice vyumělkovaně a nepřesvědčivě. Tento fakt bohužel sráží dojem i z těch nejpovedenějších pasáží, na druhou stranu ponechává naději pro další alba... Uvidíme, uslyšíme.

Co se hudby samotné týče... je velmi dobrá, místy vskutku výtečná, místy poněkud nepřesvědčivá, příčemž pozitivní dojem výrazně převažuje. Výrazově se Poláci drží zejména v oblasti prog rockových postupů, ale nezřídka sáhnou do klobouku pro obšírné a táhlé plochy, které evokují ANATHEMU v období „Eternity“ (včetně obliby RIVERSIDE v samplových kolážích). Na albu se prolínají velice příjemná melodická sóla kytar, panoramatizující klávesový podklad a zřejmě nejprogresivnější element v podobě basové linky... Semo tamo dravěji zavrčí kytary v metalovém riffu. Hlavní devizou kapely je ale výtečný vokální aparát Mariusze Dudy, který svojí křehkou barvou hlasu připomene Chrise Martina z COLDPLAY, ale narozdíl od jeho zženštilých manýr se nebojí vyrazit na šturm death metalovým chrapotem. Jeho jistý a vybroušený projev dodává hudbě ten správný melancholický nádech a energii, když je toho nejvíce zapotřebí.

I am your fear, hope
I am your grief, joy
I am your deed, word
I am your hate, love
I know... I can... Wanna stay...


"Out Of Myself" obsahuje širokou kvalitativní paletu kompozic. Od vyloženě rozpačité progové instrumentálky "Reality Dream", přes příjemnou, ale trochu samoúčelnou baladu "I Believe", až k takřka poprockové nádheře "In Two Minds" a k minimalisticky znějící "OK" s patrným vlivem britské rockové školy. Největší přesvědčivosti dosahují RIVERSIDE tam, kde se násilně netlačí do jasné žánrovosti, nesnaží se znít ani něžně, ani progresivně, ale právě tam, kde zní jejich hudba přirozeně a emoce z ní vydechují jakoby samy. V těchto polohách ("In Two Minds", "Reality Dream II", "The Curtain Falls" a mnoho pasáží v ostatních skladbách) zní hudba Poláků dostatečně svojsky a dává tušit, že až kapela ve tmách nahmatá svojí tvář a svůj zvuk, bude patřit k ozdobám scény. Věřím, že ten okamžik se blíží s druhým albem, které by mělo být hotové letos. Věřím a těším se. Navzdory všem negativům je "Out Of Myself" jedním z objevů minulého roku.

Marigold, Zveřejněno: 26.1.2005
http://www.metalopolis.net/art_reviews.asp?id=1850

Skupina:
Mariusz Duda - Vocal, Bass, Acoustic Guitar
Piotr Grudziński - Guitar
Piotr Kozieradzki - Drums
Jacek Melnicki - Keyboards
Host:
Krzysztof Melnicki - Trombone (09)
Diskografie Riverside
Promo, Vyšlo 15. března 2003 (Poland), vlasní náklad

Seznam skladeb:
01. The Same River (12:01)
02. Out Of Myself (03:41)
03. Reality Dream (06:10) (instrumental)
04. Loosing Heart (04:48)
05. The Curtain Falls (07:59)
Total Time: (34:37)

Lyrics: Mariusz Duda

Recording: Jacek Melnicki & Riverside @ DBX Studio between October 2002 and March 2003
Mix: Jacek Melnicki & Riverside @ DBX Studio between October 2002 and March 2003
Mastering: Grzegorz Piwkowski - Higendaudio
Production: Riverside

Band photos: Sylwia Prach
Illustration, Design & Layout: Riverside, Piotr Kozieradzki
Vyšlo vlastním nákladem a bylo jej asi 300 kopií.


Skupina:
Mariusz Duda - Vocals, Bass, Acoustic Guitar
Piotr Grudziński - Guitars
Michał Łapaj - Keyboards
Piotr Kozieradzki - Drums
Diskografie Lost 'n' Found - Live In Tilburg
2CD, vyšlo 11. prosince 2020, ProgTeam (PT_001)

Seznam skladeb:
CD 1:
01. Lost (7:56)
02. Feel Like Falling (5:36)
03. Hyperactive (5:29)
04. Conceiving You (5:04)
05. Panic Room (5:43)
06. Under The Pillow (6:48)
07. The Depth Of Self-delusion (7:32)
08. Saturate Me (7:22)
CD 2:
09. Egoist Hedonist (7:22)
10. We Got Used To Us (5:37)
11. Escalator Shrine (20:25)
12. The Same River (13:03)
13. Pound (5:48)
Total Time: (103:54)

Cover Art: Travis Smith
Album představuje záznam vystoupení z nizozemského klubu 013 v Tilburgu, který se odehrál na podzim roku 2015. 2CD s grafickým přebalem opět od Travise Smithe bylo dostupné pouze během letošních koncertů Riverside v rámci "Towards The Blue Horizon Tour".

Skupina:
Mariusz Duda - Vocals, Bass, Acoustic Guitar
Piotr Grudziński - Guitars
Michał Łapaj - Keyboards
Piotr Kozieradzki - Drums

Diskografie Reality Dream
Vyšlo 14. října 2009 (EUR), ProgTeam (PT_001)
11. ledna 2010 (FRA)
23. února 2010 (USA)

Seznam skladeb:
DVD 1:
01. The Same River (11:31)
02. Out Of Myself (03:39)
03. Volte-Face (08:47)
04. Rainbow Box (03:36)
05. 02 Panic Room (04:09)
06. Reality Dream III (05:01) (instrumental)
07. I Turned You Down (05:05)
08. Dance With The Shadow (11:30)
09. Parasomnia (07:45)
10. Second Life Syndrome (16:13)
11. The Curtain Falls (09:38)
DVD 2:
Encores
12. Before (06:08)
13. Ultimate Trip (13:46)
Bonus Features Live Performances:
01. Beyond The Eyelids (07:56) (Unna, Germany 2007)
02. Loose Heart (04:55)
03. Back To The River (06:15) (Montreal, Canada 2008)
04. Conceiving You (03:39)
05. I Believe (04:20) (Aschaffenburg, Germany 2007)
06. Lucid Dream IV (06:39) (Fulda, Germany 2008)
07. Reality Dream II (04:45) (Baarlo, Holland 2006)
Behind the Curtain (A film by John Vis)
Photo Gallery
Credits
Total Time: (00:)

Lyrics: Mariusz Duda
Recording: Maciej Mularczyk @ Toya Studios
Production: Riverside, Magda & Robert Srzedniccy
Illustration, Design & Layout: Travis Smith @ Seempieces
Photos: Rafał Nowakowski, Katarzyna Kusztelak

Skupina:
Mariusz Duda - Vocals, Bass, Acoustic Guitar
Piotr Grudziński - Guitars
Michał Łapaj - Keyboards
Piotr Kozieradzki - Drums

Diskografie Reality Dream
Vyšlo 26. října 2009 (Poland), ProgTeam (PT_001)

Seznam skladeb:
Disc 1:
01. The Same River (11:31)
02. Out of Myself (3:39)
03. Volte-Face (8:47)
04. Rainbow Box (3:35)
05. 02 Panic Room (4:09)
06. I Turned You Down (5:04)
07. Reality Dream III (4:47)
08. The Curtain Falls (9:38)
Total Time: (51:20)
Disc 2:
01. Parasomnia (7:45)
02. Second Life Syndrome (16:12)
03. Back To The River (6:15)
04. Conceiving You (3:39)
05. Before (6:08)
06. Ultimate Trip (13:46)
Total Time: (39:59)

Lyrics: Mariusz Duda
Recording: Maciej Mularczyk @ Toya Studios
Production: Riverside, Magda & Robert Srzedniccy
Illustration, Design & Layout: Travis Smith @ Seempieces
Photos: Rafał Nowakowski, Katarzyna Kusztelak
Audio version of forthcoming Anno Domini High Definition DVD available on Reality Dream Tour 2008.
2CD Limited edition (1000 copies)
2LP Limited edition (500 copies) (with reduced tracklist)


Sólový projekt Mariusze Dudy

Skupina:
Mariusz Duda - Vocals, Bass, Acoustic Guitar, Drums, Percussion, Glockenspiel, Fender Jazz Bass, Keyboards, Flute
Diskografie Through Shaded Woods
Vyšlo 13. listopadu 2020, Mystic Production/Kscope

Seznam skladeb:
01. Navvie (4:03)
02. The Passage (8:57)
03. Through Shaded Woods (5:51)
04. Oblivion (5:03)
05. Summoning Dance(9:52)
06. The Fountain (6:04)
Total Time: (39:50)

Additional bonus tracks:
07. Vyraj (5:32)
08. Hylophobia (3:20)
09. Transition II (27:45)

Artwork: Jarek Kubicki
Album je inspirované slovanským a skandinávským folklórem, je to také první album, které bude zcela prosto elektronických prvků. Všechny nástroje obssloužil sám Duda. Ústředním konceptem alba jsou "temné hvozdy", které symbolizují trauma a noční můry, kterým musíme čelit. Hudebník nachází inspiraci v lesích a jezerech rodného Úhořeva. "Myslím, že jsem chtěl vždy natočit album nasáklé atmosférou lesů a luhů. V nich se cítím svoboden, prostupuje mnou dech a tanec. Proto jsem na albu chtěl vyjádřit náladu prastarých, ritualistických tanců a slovanských a vikingských šamanských rituálů. Mým cílem je toto všechno smísit a spojit, chci, aby "Through Shaded Woods" bylo moje nejintenzivnější, nejdynamičtější a nejtanečnější album," napsal hudebník.

Skupina:
Mariusz Duda - Vocals, Bass, Acoustic Guitar, Drums, Percussion, Glockenspiel, Fender jazz bass, Keyboards
Maciej Szelenbaum - Keyboards, Flute, Trumpet
Diskografie Under The Fragmented Sky
Vyšlo 25. května 2018, Mystic Production / Kscope

Seznam skladeb:
01. He av En (4:05)
02. Trials (5:44)
03. Sorrow (1:30)
04. Under The Fragmented Sky (5:03)
05. Shadows (4:31)
06. Rinsing the Night (3:56)
07. The Art Of Repairing (7:54)
08. Untamed (3:24)
Total Time: (36:07)

Artwork: Jarek Kubicki
Mariusz Duda sice zpočátku přemýšlel jen o vydání EP "A Thousand Shards Of Heaven” s několika dalšími skladbami, ale všechno se tak hezky rozrostlo ve studiu, že se našlo více než 36 minut úplně nových zvuků. Vyšlo z toho to opravdu zajímavé album. "UTFS" je hudební cesta s velmi jemnou elektronikou a vokálními experimenty, extrémně koherentní a jistě mnohem bližší ke klimatickým podmínkám známým z předchozích alb. Díky "Fragmented Sky" se poslední červené album dostane na plnější výraz a celá diskografie Lunatic Soul získá další splátku mých hudebních fascinací, od počátku se někde mezi životem a smrtí pověsila. Za zmínku stojí, že Lunatic Soul v roce 2018 slaví deset let činnosti.

Skupina:
Mariusz Duda - Vocals, Bass, Acoustic Guitar, Drums, Percussion, Glockenspiel, Fender jazz bass, Keyboards
Maciej Szelenbaum - Keyboards, Flute, Trumpet
Diskografie Fractured
Vyšlo 6. října 2017, Mystic Production / Kscope

Seznam skladeb:
01. Blood On The Tightrope (7:19)
02. Anymore (4:37)
03. Crumbling Teeth And The Owl Eyes (6:42)
04. Red Light Escape (5:43)
05. Fractured (4:36)
06. A Thousand Shards Of Heaven (12:17)
07. Battlefield (9:05)
08. Moving On (5:14)
Total Time: (53:33)

Nahráno ve studiu Serakos a Custom 34 Studio
Music and Lyrics: Mariusz Duda
Mixed: Magda a Robert Srzedniccy, Mariusz Duda
Artwork: Travis Smith (Opeth, Riverside)

"Fractured" je album s osmi skladbami, které hovoří o ztrátě, změně, boji a snaze přežít v nové realitě. Mariusz Duda o něm řekl: "Hudba "Fractured“ je inspirována událostmi, k nimž došlo v mém životě v roce 2016, a vším, co se v poslední době kolem nás děje a odvrací nás od sebe navzájem a od sdílení dobrého a špatného. Je to nejdéle nahrávané a nejvíce hýčkané album v mé kariéře. Album má větší dynamiku a je mnohem výraznější než předchozí alba Lunatic Soul. Troufám si říci, že se jedná o nejoriginálnější hudební album, které vyšlo z mé ruky. Podařilo se mi na něm vytvořit jeden soudržný celek spojující v sobě mnoho hudebních světů a texty zahrnují především to, co bylo a stále je pro mě nejdůležitější. "Fractured" je mým nejosobnějším albem.“

Skupina:
Mariusz Duda - Vocals, Bass, Acoustic Guitar, Drums, Percussion, Glockenspiel, Fender jazz bass, Keyboards
Maciej Szelenbaum - Keyboards, Flute, Trumpet
Wawrzyniec Dramowicz – Drums
Diskografie Walking On A Flashlight Beam
Vyšlo 11. října 2014, Mystic Production / Kscope

Seznam skladeb:
01. Shutting Out The Sun (8:40)
02. Cold (6:58)
03. Gutter (8:42)
04. Stars Sellotaped (1:34)
05. The Fear Within (7:10)
06. Treehouse (5:31)
07. Pygmalion’s Ladder (12:02)
08. Sky Drawn in Crayon (4:58)
09. Walking on a Flashlight Beam (8:11)
Total Time: (63:46)

Music and Lyrics: Mariusz Duda



Skupina:
Mariusz Duda - Vocals, Bass, Acoustic Guitar, Drums, Percussion, Glockenspiel, Fender jazz bass, Keyboards
Maciej Szelenbaum - Keyboards, Flute, Trumpet
Wawrzyniec Dramowicz – Drums
Diskografie Impressions
Vyšlo 1. listopadu 2011, Mystic Production

Seznam skladeb:
01. Impression I (5:29)
02. Impression II (4:04)
03. Impression III (7:03)
04. Impression IV (3:57)
05. Impression V (5:02)
06. Impression VI (7:33)
07. Impression VII (3:13)
08. Impression VIII (4:24)
09. Gravestone Hill (remix) (3:51)
10. Summerland (remix) (4:26)
Total Time: (49:02)

Music and Lyrics: Mariusz Duda
Recorded and mastered: Magda and Robert Srzedniccy Serakos Studio, Warsaw, Poland March, July 2011
Mixed and produced: Mariusz Duda, Magda and Robert Srzedniccy
Ilustration, design and layout: Travis Smith

Mariusz Duda,basgitarista a líder poľskej progmetalovej svorky Riverside a jeho tretí sólový album,ktorý vydal pod názvom Lunatic Soul. "Trojka" je úplne odlišný album od prvých dvoch,jedná sa o osemdielnu inštrumentálnu suitu v štýle Jarreho diel Oxygene a Equinoxe. Duda sa rozospieva až v záverečných dvoch bonusových remixoch. Impressions je hudba skôr meditatívneho charakteru určená na rozjímanie. Progmetal, aký produkuje Dudova materská kapela Riverside tu budete hľadať márne.Hneď od úvodu ma prekvapilo nasadenie rôznych elektronických mašiniek a množstvo zaujímavých kozmických zvukov. Impressions je skutočne veľmi vkusne zaranžovaná pestrá zvuková koláž. A samozrejme nemôže chýbať skoro všadeprítomná Dudova basgitara a sem-tam aj jeho hlas,ktorý používa ako ďaľší sprievodný hudobný nástroj na dotvorenie celkového melodického spektra. Príjemne až osviežujúco pôsobí aj zvuk xylofónu, ktorý obzvláštni celkovú atmosféru tohto diela. Treba otvorene povedať,že Impressions nie je nič zásadné a svetoborné,ale celkovo sa počúva veľmi príjemne. Ideálne na vypočutie večer,tesne pred spaním,kedy človek hodnotí a bilancuje uplynulý deň.

30.04.2012, Brano
http://www.progboard.com/Lunatic-Soul/Impressions/1000546

Skupina:
Mariusz Duda - Vocals, bass, acoustic guitar, kalimba, drums
Maciej Szelenbaum - Keyboards, flute, piano, trumpet, quzheng
Wawrzyniec Dramowicz – white drums, drums, snare, cajon
Julia Majos – sweet laugh
Rafal Buczek – keyboards, loops
Diskografie Lunatic Soul II
Vyšlo 25. října 2010, Kscope / Mystic Productions

Seznam skladeb:
01. The In-Between Kingdom (6:48)
02. Otherwhere (2:48)
03. Suspended In Whiteness (7:56)
04. Asoulum (6:23)
05. Limbo (1:53)
06. Escape from ParadIce (4:39)
07. Transition (11:07)
08. Gravestone Hill (3:41)
09. Wanderings (5:28)
Total Time: (00:00)

Music and lyrics: Mariusz Duda
Recorded and mastered: Robert Srzednicki at Serakos Studio, Warsaw, Poland between Jan - Aug 2010
Mixed and produced: Mariusz Duda, Robert and Magda Srzedniccy
Photos: Anna Panasz, www.iskra.art.pl
Back cover photo: Wojtek Kutyla
Design and layout: Rafal Buczek
Art direction: Mariusz Duda
Odkaz: www.lunaticsoul.com
Multitalentovaný Mariusz Duda, jinak frontman progresivistů RIVERSIDE, se roku 2008 představil se svým debutovým sólovým albem "Lunatic Soul" a nutno zdůraznit, že nadmíru povedeným. Mile mě potěšilo, když o dva roky později vyrukoval s nástupcem lakonicky pojmenovaným "Lunatic Soul II". Pokračování mě uhranulo ještě krapet více než předchůdce a mně nezbývá než konstatovat, že Mariusz Duda patří mezi absolutní velikány světové progrockové scény. Prakticky jediné, co ho limituje v širším (komerčním) prosazení se vedle ikon jako Steven Wilson nebo Daniel Gildenlöw je zřejmě jen místo původu, tedy post-komunistické Polsko (naštěstí se ale vše začíná obracet k lepšímu, RIVERSIDE vydává nejrespektovanější žánrový label InsideOut a LUNATIC SOUL skvěle našláplý Kscope). Kvalitou svých děl však výše jmenovaným směle konkuruje, ba co více, v některých aspektech je i přesahuje.

Na LUNATIC SOUL se mi nejvíce zamlouvá jejich žánrová nejednoznačnost, chtělo by se jednoduše říci, že se jedná o RIVERSIDE bez metalové, respektive rockové fazóny. Pravdou zůstává, že krom dokonale emotivního a jaksi ryze upřímného zpěvu pojí Dudův projekt s domovskou kapelou především jisté signifikantní hudební postupy, nechci říci vyloženě riffy (o nich hovoříme zejména v souvislosti s rock/metalovou elektrickou kytarou), neboť kytary v LUNATIC SOUL slyšíme pouze akustické a převážně podpořené dojímavým piánem či ambientním podložím (žádný z těchto nástrojů však nedominuje, avšak dotváří svébytný celek). Ve skutečnosti nejsou LUNATIC SOUL zcela prostí rock/metalových atributů, sice zde neuslyšíte elektrickou kytaru, avšak třeba bicí kupříkladu v "Suspended In Whiteness" zní ryze rockově, stejně tak lehce teatrální zpěv v "Asoulum" by klidně mohl figurovat na klasických "sedmdesátkových" hard-rockových počinech nebo závěr "Escape From Paradice", byť zahraný bez tradičních rockových instrumentů, nezapře ryze progrockové manýry. Stručně řečeno, Duda se inspiruje všude možně a síla LUNATIC SOUL tkví právě ve specifickém způsobu podání, dokazuje, nakolik je rock, potažmo metal variabilní a tvárný, že i jeho velmi neortodoxní poloakustické provedení ho stále evokuje.

Novum oproti domovské kapele (avšak dominující též na debutu) spatřuji především v nasazení trancovních či tribal perkusí, nebo obecně, lehce worldmusic názvuků. Ačkoliv tyto pasáže (především úvodní "The In-between Kingdom" nebo šamanská instrumentálka "Limbo") svým podáním inklinují k atmosféře kultovních DEAD CAN DANCE nebo neméně legendárního Petera Gabriela, za nejdůležitější považuji fakt, že svou kvalitou se jim zcela vyrovnají. Opět musím před Dudou smeknout, neboť neznám mnoho interpretů, jenž by natolik věrohodně uchopili tento magický hudební směr. Vymyslet dnes zcela neotřelý hudební motiv stojící současně pevnýma nohama na zemi snad ani není možné, nicméně třeba nesmírně uhrančivá kompozice "Transition" se tímto směrem směle vydává. Její počátek charakterizuje minimalistické piáno, avšak ve svém intimním přednesu přesto vzdorující tajuplným dark-ambientním zvukům v pozadí, vše občas pročísnou hypnotické samply či zklidňující flétna, opravdu neskutečně sugestivní přerod těla v duši, jak pěje Duda svým podmanivým zpěvem.

CD "Lunatic Soul II" považuji za takový privátní hudební klenot, album, které sice neokupuje ani žánrové hitparády, přestože působí kvalitativně a překvapivě i zvukově velmi vychytaně. Proč by však měl Mariusz Duda řešit podobné aspekty, když LUNATIC SOUL je odrazem jeho duše a ta si přeje především jen tak plynout, stejně jako jeho hudba. Zkuste díky ní též prozřít.
Štěpán Šimek, 27.04.11
http://www.abysszine.com/recenze/2011040026-lunatic-soul-lunatic-soul-ii/

Skupina:
Mariusz Duda - Vocals, Bass, Acoustic Guitar, Drums
Maciej Szelenbaum - Keyboards, Flute, Trumpet
Wawrzyniec Dramowicz – Drums, Percussion
Michał Łapaj - Hammond Organ
Anna Maria Buczek - Tears
Maciej Meller – e-Bow
Diskografie Lunatic Soul
Vyšlo 16. října 2008 (Poland), Mystic Production

Seznam skladeb:
01. Prebirth (1:10)(instrumental)
02. The New Beginning (4:50)
03. Out On A Limb (5:27)
04. Summerland (5:00)
05. Lunatic Soul (6:47)
06. Where the Darkness Is Deepest (3:57)(instrumental)
07. Near Life Experience (5:27)(instrumental)
08. Adrift (3:05)
09. The Final Truth (7:34)
10. Waiting For The Dawn (3:36)(instrumental)
Total Time: (00:00)

Hudba a texty: Mariusz Duda
Recorded and mastered: Robert Srzednicki at Serakos Studio, Warsaw, Poland between Jan – Jul 2008
Mixed and produced: Robert Srzednicki and Mariusz Duda
Photo, design and layout: Rafał Buczek
Zřejmě nejzářivější hvězda z polské čtveřice Riverside – Mariusz Duda (vokály, baskytara) se v roce 2008 rozhodl natočit své vlastní album, zkusil na chvíli zapomenout na nutnosti ve své domovské kapele a dal život svému vnitřnímu neklidu, myšlenkám, snům, představám. Tenhle popud dal za vznik puštění se do skládání materiálu, který by na desce Riverside těžko hledal pevné místo. V podstatě se jedná o naprosto odlišnou hudbu, ale přitom i když zcela jinou, tak stále naprosto osobitou, což je dle mého jeden z faktorů masového úspěchu debutového alba Lunatic Soul.

Sám Mariusz Duda řekl, že je častokrát vězněm svých myšlenek, že někdy prostě nevnímá své okolí, i když na něj jasně mluvíte. Jeho myšlenky jsou jistým světem mezi realitou a jinou sférou života a právě na tomto pomezí s těmito myšlenkami častokrát koketuje. Tohle rozpoložení bylo tedy zprostředkováno i nám, Duda vše uchopil pevně do svých rukou a zhudebnil.

Mnozí z Vás už jistě slyšeli o polských umělcích z kapely Riverside, o velice specifickém progresivním rocku, který je propleten mnoha různými náladami, uvězněnými myšlenkami, jednoduše řečeno emocionální hloubkou celkově. Hvězda této kapely září stále více, vybojovala si totiž někde tam nahoře své pevné místo a po progresi hladoví posluchači na ni jen těžko při hledání obživy nenarazí. V podstatě již v době vydání debutového alba byl okolo této kapely značný rozruch, který chtě či nechtě lidem naznačil, oč tady vlastně půjde, kapela se rychle stala právem uznávanou. Zřejmě nejzářivější hvězda z této čtveřice – Mariusz Duda (vokály, baskytara), kterému byla přilepena nálepka ‘frontman‘, se v roce 2008 rozhodl natočit své vlastní album, zkusil na chvíli zapomenout na nutnosti ve své domovské kapele a dal život svému vnitřnímu neklidu, myšlenkám, snům, představám.

Tenhle popud dal za vznik puštění se do skládání materiálu, který by na desce Riverside těžko hledal pevné místo. V podstatě se jedná o naprosto odlišnou hudbu, ale přitom i když zcela jinou, tak stále naprosto osobitou, což je dle mého jeden z faktorů masového úspěchu debutového alba Lunatic Soul.

Sám Mariusz Duda řekl, že je častokrát vězněm svých myšlenek, že někdy prostě nevnímá své okolí, i když na něj jasně mluvíte. Jeho myšlenky jsou jistým světem mezi realitou a jinou sférou života a právě na tomto pomezí s těmito myšlenkami častokrát koketuje. Tohle rozpoložení bylo tedy zprostředkováno i nám, Duda vše uchopil pevně do svých rukou a zhudebnil.

Není pochyb o tom, že bez textové složky by posluchač jen stěží objevoval hudbou vyjádřené myšlenky, proto jsou zde texty velice podstatným prvkem, a kdo se s nimi neseznámí, nemůže se nikdy usadit do výtahu letícího směrem nahoru, kterým má posluchač po celou dobu desky cestovat. S touhle deskou putujeme světem kráčícím za hranice našeho života, je to svět rodící se s příchodem smrti, jsou to síly, které nás vedou za hranice reálného smýšlení. Bílé tunely, nebe, trans, cestování naší duše. Nerad bych posluchačům vštěpoval své vlastní úsudky, udělejte si je nejlíp sami – naprosto se uvolněte a nechte se obklopit hudbou Lunatic Soul, o zbytek už bude postaráno, půjde to velice snadno – mé první seznámení se s tímto albem bylo čistě o transech, masírovalo mě zevnitř.

Až ambientně znějící deska nemá žádné slabé místo – jednak je příjemně vyvážená a v žádném případě nemůže nastat moment jakéhokoliv přesycení. Představte si, že sedíte na louce, rozhlížíte se na dalekou krajinu. Lesy, tráva, cesty, domy atd. – vše má svoje vlastní místo – město není postaveno na louce, louky nejsou uvězněny v srdci města – vše je naprosto přirozeně tam, kde to má být – přesně taková je i produkce celé desky, žádné vyčnívající ani odstrčené momenty. Spolu s velice příjemně jemňounkým zvukem další silná stránka alba, která si Vás bude podvědomě omotávat kolem prstu. Nemáte-li rádi moderní super hyper truper zvuky dnešních desek, věřte, že když si pustíte Lunatic Soul do sluchátek, budete se cítit jako v ráji. Nezbývá mi než jen doporučit se naprosto zabořit do sedačky, vypnout, zavřít oči a velice důkladně postřehovat všechny ty delikátní zvuky ladně tryskající do Vašich uší. Zvuk tohoto alba není klasická koule, zvuk Vám jezdí v uších z levé strany do pravé, pruží nahoru a dolů, nahoru, dolů…

Vlevo nahoře hraje věc A, vpravo dole dominuje věc B a během chvilky zase přijdou další a další odlišné zvuky, které udělají v uších takovou parádu, že už jen kvůli všem těmhle skvělým efektům si budete chtít pouštět Lunatic Soul ne jen jednou za čas. Na klasické domácí zvukové aparatuře k PC tohle s největší pravděpodobností nepostřehnete, ve sluchátkách je to ale labužnický zážitek! Snad nikomu nemusím říkat, že je asi nezbytné si album poslechnout z originálky a ne z nekvalitních empétrojek kolujících internetem.

Pojďme si ještě říct, co všechno asi uslyšíme při prvním seznámení s deskou. Jednak to bude sám Mariusz – jeho okouzlující hlas a příjemná hra na baskytaru, taky se osobně postaral o akustickou kytaru, perkuse, klávesy, kalimbu atd. Velice příjemná je i hra na bicí – pestrá, vyvážená, uvědomělá – Wawrzyniec Dramowicz (příhodné jméno pro bubeníka) z Indukti. O výtečné klávesové aranže se postarali Michal Lapaj a Maciej Szelenbaum – druhý jmenovaný má navíc na svědomí nástroje jako trumpeta, flétny, quzheng atd. Dále si člověk všimne ohromného množství zvuků, efektů, příjemně potěší atypické aranže jako plačící žena, ethno jamování… – posluchač se vážně nemůže nudit.

Co je ale problém, tak zabalit celou desku do poznávací škatulky. Popsal bych ji jako alternativní, experimentální progressive. Progresivní ambient, akustický chill-out… Žánrově rozmanitá, těžce uchopitelná, ale jinak naprosto soudržná a vyladěná deska.

Shrnuto podtrženo najdete na ‘černé jedničce‘ širokou škálu řeči k Vašim smyslům, spousta lidí tuhle desku slyší úplně jinak, přesto se jen stěží setkáte s negativním hodnocením. Mnoha lidmi vychvalována jako nejlepší deska roku 2008, pro spoustu lidí utěšující únik pryč z tohoto světa – a taková by měla dobrá hudba být!

V těchto dnech vychází pod hlavičkou Lunatic Soul zbrusu nové album, což je druhá strana mince, bílá dvojka – diptych. Duda to očividně nebere na lehkou váhu a snaží se nám posluchačům naservírovat maximální porci hudby – pro mě osobně je poslech Lunatic Soul vždycky velký zážitek, album se mi silně vrylo do paměti a okamžitě se zařadilo do mého top žebříčku mezi největší hudební díla všech odstínů a barev. Posloucháte éterické vrnění, posloucháte šepot duší, posloucháte zážitky z jiných dimenzí. Při poslouchání byste chtěli nejradši umřít a vydat se do onoho nádherného světa taky, posloucháte opravdové cestování Vašeho spirituálního já, slyšíte ty nejfantastičtěj­ší touhy.

Tohle album bych rád doporučil nekonzervativním a nezabředlým posluchačům, kteří mají rádi, když je hudba odnáší daleko pryč z křesla, lidem, kteří občas rádi nějakou svěží, alternativní hudební meditaci. Lidem, kteří vědí, co umí být hudba občas zač!

... This is not the end
It's the start of something that I'm really scared of
That I’m scared to life…



Mariusz Duda sólově

Skupina:
Mariusz Duda - Piano, Keyboards, Various Synthesizers, Vocals, Samples and All Other Sound
Hosté:
Mateusz Owczarek - Electric Guitars
Diskografie AFR AI D
Vyšlo 17. listopadu 2023, Kscope Records, KSCOPE583

Seznam skladeb:
01. Taming Nightmares (7:20))
02. Good Morning Fearmongering (5:14))
03. Fake Me Deep, Murf (4:48))
04. Bots' Party (5:00))
05. I Love To Chat With You (3:43))
06. Why So Serious, Cassandra? (4:56))
07. Mid Journey To Freedom (3:08))
08. Embracing The Unknown (7:59))
Total Time: (42:08)

Recorded: Magda and Robert Srzedniccy at Serakos Studio, Warszawa
Produced: Mariusz Duda and Magda and Robert Srzedniccy
Mastered: Robert Szydło
Music and all Instruments: Mariusz Duda
Artwork and Layout: Hajo Müller
Album je inspirováno strachem z umělé inteligence. "AFR AI D" obsahuje 8 skladeb a jedna z nich, "Embracing The Unknown" bude mít premiéru 7. září 2023. Obálku vytvořil Hajo Müller, který je také zodpovědný za grafiku pro umělcovu trilogii "Lockdown". Mariusz Duda o tomto albu říká: "Na tomto albu jsem se vrátil k temnějším zvukům. A pozval jsem kytaristu, aby se mnou spolupracoval. Myslím, že budete příjemně překvapeni. Překvapilo mě, že se mi to letos vůbec podařilo nahrát [...] O něco méně bude "trhání na Atari" známé z trilogie lockdown. Je blíž této nové elektronice pro ... rock? Každopádně kytarová sóla se na něm z nějakého důvodu objeví".

Skupina:
Mariusz Duda - Piano, Keyboards, Various Synthesizers, Vocals, Samples and All Other Sound
Hosté:
Diskografie Lockdown Trilogy
Vyšlo 4. května 2022, Kscope Records, KSCOPE583

Seznam skladeb:
CD1 "Lockdown Spaces":
01. Isolated (5:51)
02. Lockdown Spaces (2:54)
03. Bricks (6:32)
04. Waiting (2:08)
05. Thought Invaders (4:20)
06. Pixel Heart (5:26)
07. Silent Hall (1:09)
08. Unboxing Hope (5:00)
09. Screensaver (0:55)
CD2 "Claustrophobic Universe":
01. Knock Lock (3:58)
02. Planets In A Milk Bowl (4:12)
03. I Landed On Mars (2:50)
04. Waves From A Flat Earth (3:52)
05. 2084 (4:40)
06. Escape Pod (6:52)
07. Lemon Flavoured Stars (4:18)
08. Claustrophobic Universe (5:59)
09. Numbers And Denials (5:20)
CD3 "Interior Drawings":
01. Racing Thoughts (5:18)
02. Interior Drawings (5:44)
03. Shapes In Notebooks (4:50)
04. Prisoner By Request (5:38)
05. Dream Of Calm (3:25)
06. How To Overcome Crisis (4:55)
07. Almost Done (6:29)
08. Temporary Happiness (5:15)
CD4 "Let’s Meet Outside":
01. It All Started With This (1:51)
02. Lockdown 90-92 (4:13)
03 Offline Reverse (4:37)
04. News From The World (7:52)
05. Let`s Meet Outside (3:18)
06. Drawing Rain (2:15)
Total Time: (00:00)

Produced by Mariusz Duda and Magda and Robert Srzedniccy
Recorded: Magda and Robert Srzedniccy between January and March 2021 at Serakos Studio, Warszawa
Music and all Instruments: Mariusz Duda
Artwork and Layout: Hajo Müller
"Lockdown Trilogy" je luxusní 4CD box představující projekt Mariusze Dudy s instrumentální elektronickou hudbou. Vydání obsahuje tři samostatná alba "Lockdown Spaces", "Claustrophobic Universe" a "Interior Drawings" a bonusové EP "Let’s Meet Outside" obsahující nový, dosud nevydaný materiál, který byl připraven speciálně pro toto vydání. Autorem přebalu je Hajo Müller a brožura obsahuje exkluzivní texty a fotografie. Sada obsahuje také exkluzivní pohlednici s podpisem hudebníka.

Před 30 lety se stydlivý chlapec, fascinovaný díly Jeana Michela Jarreho, Vangelise a Tangerine Dream, zamkl ve svém pokoji a začal vymýšlet své originální hudební příběhy. Nahrál je na magnetofonové kazety, vytvořil k nim obaly a položil je na polici vedle desek svých mistrů. O 30 let později, když svět zachvátila pandemie a uzamčení, byl Mariusz přestěhován zpět do dětského pokoje, kde četl a kreslil komiksy, hrál hry, poslouchal kazety... a nahrával své vlastní elektronické zvuky. "Proč to neudělat znovu?" pomyslel si a cítil se inspirován. "Proč nevytvořit nový projekt, ve kterém budu hrát pouze na klávesy? A proč se pod něj nepodepsat jako kdysi, když jsem byl dítě? Prostě 'Mariusz Duda'". A přesně to udělal. V letech 2020-2021 nahrál a vydal tři elektronická alba, která tvoří "Lockdown Trilogy".

Skupina:
Mariusz Duda - Vocals, All Instruments
Hosté:
Diskografie Let's Meet Outside
EP, vyšlo prosinec 2021, Kscope Records

Seznam skladeb:
01. It All Started With This (1:51)
02. Lockdown 90-92 (4:12)
03 Offline Reverse (4:24)
04. News From The World (7:51)
05. Let`s Meet Outside (3:17)
06. Drawing Rain (2:15)
Total Time: (00:00)

Produced by Mariusz Duda and Magda and Robert Srzedniccy
Recorded between January and March 2021 at Serakos Studio, Warszawa by Magda and Robert Srzedniccy
Music and all Instruments: Mariusz Duda
Artwork and Layout: Hajo Müller

Skupina:
Mariusz Duda - Vocals, All Instruments
Hosté:
Diskografie Interior Drawings
Vyšlo prosinec 2021, Kscope Records, KSCOPE1165

Seznam skladeb:
01. Racing Thoughts (5:19)
02. Interior Drawings (5:44)
03. Shapes In Notebooks (4:50)
04. Prisoner By Request (5:39)
05. Dream Of Calm (3:25)
06. How To Overcome Crisis (4:55)
07. Almost Done (6:29)
08. Temporary Happiness (5:16)
Total Time: (00:00)

Produced by Mariusz Duda and Magda and Robert Srzedniccy
Recorded between January and March 2021 at Serakos Studio, Warszawa by Magda and Robert Srzedniccy
Music and all Instruments: Mariusz Duda
Artwork and Layout: Hajo Müller
"Interior Drawings" je třetí a posledním dílo "Lockdown Trilogy", kterou se umělec rozhodl vydat během pandemie trochu kontroverzním způsobem - alba jsou k dispozici pouze na jeho Bandcamp stránce, na streamovacích platformách a ...na audiokazetách.

Skupina:
Mariusz Duda - Vocals, All Instruments
Hosté:
Diskografie Claustrophobic Universe
Vyšlo 23. dubna 2021, GlassVille Records (Poland)

Seznam skladeb:
01. Knock Lock (3:58)
02. Planets In A Milk Bowl (4:12)
03. I Landed On Mars (2:50)
04. Waves From A Flat Earth (3:52)
05. 2084 (4:40)
06. Escape Pod (6:52)
07. Lemon Flavoured Stars (4:18)
08. Claustrophobic Universe (5:59)
09. Numbers and Denials (5:20)
Total Time: (42:01)

Produced by Mariusz Duda and Magda and Robert Srzedniccy
Recorded between January and March 2021 at Serakos Studio, Warszawa by Magda and Robert Srzedniccy
Music and all Instruments: Mariusz Duda
Artwork and Layout: Hajo Müller

Skupina:
Mariusz Duda - vocals, all instruments
Hosté:
Diskografie Lockdown Spaces
Vyšlo 26. června 2020, GlassVille Records (Poland)

Seznam skladeb:
01. Isolated (5:51)
02. Lockdown Spaces (2:54)
03. Bricks (6:32)
04. Waiting (2:08)
05. Thought Invaders (4:20)
06. Pixel Heart (5:26)
07. Silent Hall (1:09)
08. Unboxing Hope (5:00)
09. Screensaver (0:55)
Total Time: (34:15)

Composed and performed: Mariusz Duda
Recorded during two weeks in June 2020 at Serakos Studio, Warszawa by Magda and Robert Srzedniccy
Artwork: Hajo Müller


Skupina:
Michał Łapaj - Keyboards, Hammond Organ, Fortepiano, Piano Rhodes, Synthesizers
Hosté:
Artur Szolc - Drums, Percussion (Annalist, Inside Again)
Mick Moss - Vocals (Antimatter) (02,03)
Bela Komoszyńska - Vocals (Sorry Boys) (04,06)
Diskografie Are You There
Vyšlo 2021, Mystic Production, MYSTCD410

Seznam skladeb:
01. Pieces (2:44)
02. Flying Blind (4:07)
03. Shattered Memories (7:12)
04. Shelter (4:57)
05. Where Do We Run (10:13)
06. Fleeting Skies (5:44)
07. In Limbo (11:42)
08. Unspoken (5:25)
09. Surfacing (7:03)
10. From Within (3:38)
Total Time: (62:45)

Lyrics: Paulina Kimbar-Łapaj
Recorded, Produced, Mixed, Mastered: Michał Łapaj, Magda and Robert Srzednicki
Cover art: Anthony Rondinone

¨

Skupina:
Maciej Meller - Guitars, Mandolin, Whistle
Jacek Mazurkiewicz - Kontrabas
Łukasz Oliwkowski - Drums
Zbigniew Florek - Piano
Hosté:
Piotrek Rogóż - Saxophone
Jacek Zasada - Flute
Paweł Hulisz - Flugelhorn, Trumpet
Kamil Szewczyk - Oboe
Diskografie Zenith Acoustic
Vyšlo 18. září 2020, Ambient Media House

Seznam skladeb:
01. Aside ()
02. Frozen ()
03. Halfway ()
04. Fox ()
05. Knife ()
06. Trip ()
Total Time: (00:00)

All music: Maciej Meller
Mastering: Robert Szydło

Skupina:
Maciej Meller - Guitars, Mandolin, Whistle
Robert Szydlo - Bass
Lukasz Sobolak - Drums
Krzysztof Borek - Vocals
Lukasz Damrych - Keyboards
Hosté:
Szymon Paduszyński - Backing Vocals (03)
Diskografie Zenith
Vyšlo 18. září 2020, Ambient Media House

Seznam skladeb:
01. Aside (8:44)
02. Knife (4:39)
03. Plan B (4:11)
04. Zenith (5:10)
05. Frozen (5:40)
06. Fox (6:40)
07. Trip (8:05)
08. Magic (1:52)
Total Time: (45:01)

All music: Maciej Meller
Except "Trip" music: Mariusz Duda and Maciej Meller
All lyrics: Krzysztof Borek

Zpět
RIVERSIDE (Pol) + TIDES FROM NEBULA (Pol)
5. května 2011, Praha – Exit Chmelnice

Polsko se v duších a myslích nejen českých fanoušků zapsalo jako exportér extrémních, především deathmetalových spolků v čele s Vader a Behemoth, ale to rozhodně neznamená, že ostatní žánry u našich severních sousedů strádají či zacházejí na úbytě. V posledních letech vzbuzuje velkou pozornost i tamní velmi kvalitní a stále sílící progresivní scéna, jejímž neoddiskutovatelným králem je čtveřice RIVERSIDE. Právě tato formace se ve společnosti svých krajanů z kapely TIDES FROM NEBULA představí 5. května v Praze v klubu Exit Chmelnice. Vstupenky na koncert jsou k dostání ve všech běžných předprodejích. Bližší informace získáte na webu www.obscure.cz. Když se řekne progresivní rock, řada posluchačů má tendenci představit si překombinované nesrozumitelné kompozice, plné hráčského exhibicionismu. Příznačný je i fakt, že řada tzv. progresivních kapel je pouhým „klonem“ slavnějších kolegů jako Dream Theater, od nichž opisují od A až do Z a z „progresivního“ žánru tak dělají spíše „regresivní“, tedy úpadkový. A přesně toto vše NEPLATÍ právě o talentovaných Polácích Riverside, kteří prázdnému pojmu progresivní rock vracejí význam a náplň. Jdou si zcela svou cestou, mají nenapodobitelný styl, přesto samozřejmě kdesi vespod slyšíte spřízněnost s nejkvalitnějšími kapelami napříč rockovými a metalovými odnožemi: psychedelický rozmach a vznešenost Pink Floyd, aristokratičnost Porcupine Tree, přirozenost a uvěřitelnost Opeth či sugestivnost Tool...

Riverside jsou mistry svých nástrojů, ale nemají potřebu dávat to okázale najevo. Můžete se zaměřit na celek i na jednotlivé detaily – vše bude mít vždy své místo, nic zde nechybí ani nepřebývá. Zaujmou klenuté vokální linky Mariusze Dudy, jeho precizní baskytarová práce, vzletné plochy a vynikající harmonie kláves Michala Lapaje, zvukomalebná kytarová kresba Michala Grudzinského i rafinované a spolehlivé bicí Piotra Kozieradzkého. Největší síla Riverside je ovšem v tom, jak působí jako celek, monolit, a v jejich velmi sugestivním projevu. Kompozice a aranžmá Riverside jsou zajímavé, atraktivní, vzbuzují zvědavost, co bude dál, i příjemné pocity z poslechu, ale nejsou zbytečně komplikované. Riverside zkrátka dokáží to, co málokdo – skládat muziku, na které si pochutná hudební fajnšmekr, a přitom je díky své chytlavosti a jasnosti pořád přístupná širokému spektru posluchačů, zkrátka v tom nejlepším smyslu hitová. Umí udržet neustálé napětí a zároveň je zvláštním způsobem uklidňující a uvolňující. Je tak přesně naplněn koncept kapely, která se ve svých textech i hudbě snaží postihnout obraz dnešní doby, její neuchopitelnost, „tekutý“ a proměnlivý charakter, neustálý spěch, stres a úzkost z budoucnosti i potřebu alespoň chvilkového spočinutí v klidu...

Riverside letos slaví deset let své existence a v rámci oslav se konečně poprvé představí naživo také českému publiku, pražský koncert je dokonce hned první zastávkou „narozeninového“ turné. Na svém kontě mají za tu dobu čtyři kvalitní dlouhohrající alba, jež vydávají v pravidelných dvouletých odstupech. Již debut „Out of Myself“ z roku 2003 vzbudil zaslouženou pozornost, která od té doby jen rostla, stejně jako uznání recenzentů i fanoušků. Riverside zůstávají i na nejnovějším počinu „Anno Domini High Definition“ (který opanoval prodejní žebříčky v Polsku) věrni svému stylu, který ovšem dále pilují a propracovávají. Jejich diskografie nabízí řadu vynikajících kompozic, jež samozřejmě budou i koncertními tutovkami, je tedy z čeho vybírat. Páté dlouhohrající řadovky by se pak fanoušci měli dočkat příští rok.

Možná dojde i na živou ukázku z EP „Memories in My Head“, které si Riverside připravili právě pro své letošní výroční turné. 33 minut čerstvého materiálu z jejich dílny, údajně ve znamení stylového návratu k prvním dvěma řadovkám, je speciálním dárkem pro návštěvníky jarních koncertů, mimo koncertní šňůru prý materiál nebude příliš propagován.

Jako support se na turné představí další polský zástupce, tentokráte představitelé experimentálně progresivního rock/metalu TIDES FROM NEBULA.
RIVERSIDE - VEČER PROGRESIVNÍHO ROCKU V EXIT CHMELNICE
Kapela Riverside, která letos slaví první dekádu své muzikantské činnosti, se představila poprvé 5.5.2011 českému publiku a přivezla sebou další stylově spřízněnou partu ze země barev polské orlice, partu Tides From Nebula.

Praha měla to potěšení být zahajovacím místem narozeninového turné. Na první poslech rozhodně by nikdo netipoval, že se jedná o projekt zrozený v zemi bývalého socialistického bloku, a i inspirace a spřízněnost s veličinami jako Pink Floyd, Pocupine Tree, Tool, Opeth nebo The Mars Volta, v souvislosti s jejich tvorbou zmiňovaná, je zdárně patrná na jejich nahrávkách, od debutu Out of Myself (2003) po titul Anno Domini High Definition (2009). Posledním počinem je letošní EP Memories in My Head, jakási paralela k Voices in My Head z r 2005. Obě EP bylo možno na koncertě zakoupit, stejně jako dvoudiskové DVD.

Úvodní blok (necelých 40 minut) patřil zmíněným předskokanům Tides From Nebula. Jejich originální experimentálně progresivní rock s prvky metalu, kompletně v instrumentální podobě, by asi nebyl ideální náplní pro celovečerní poslech (jednotlivé skladby si byly vpodstatě dost podobné stavbou – zprvu éteričtější barvy a plochy, střídané razantně údernými party), avšak prostor jim určený byl časově nastaven právě tak akorát pro seznámení s jejich tvorbou.

Nejvíc snad napoví galerie fotek a videa zde:
http://www.transfernet1.wz.cz/riverside.htm
Autor článku: Petr Hejna
http://rockmag.cz/clanky/riverside-vecer-progresivniho-rocku-v-exit-chmelnice/

http://www.rock.cz/clanek/1750-svojsky-ale-prijemny-koncert-riverside-v-bratislave

Zpět













Nejsmutnější fotografie roku 2015 z života kapely...



Zpět

Stránky Riverside:
www.riversideband.pl
www.myspace.com/riversidepl
www.myspace.com/riversidestreetteam
www.riverside.art.pl/fanklub


Stránky Lunatic Soul:
www.myspace.com/lunaticsoulband
www.kscopemusic.com/lunaticsoul

Mariusz Duda:
www.facebook.com/mariusz.duda.official
www.myspace.com/mariusz_duda_streetteam

ProgressRock Nahoru
Made by 
©  13.5.2014 
Menu Poslední aktualizace: 2.10.2023
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©