Steve Hackett - Voyage Of The Acolyte / progressrock.cz


Album was released on October 1975 via Charisma Records.

Tracklist:
01. Ace Of Wands (5:23)
02. Hands Of The Priestess I (3:28)
03. A Tower Struck Down (4:53)
04. Hands Of the Priestess II (1:31)
05. The Hermit (4:49)
06. Star Of Sirius (7:08)
07. The Lovers (1:50)
08. Shadow Of The Hierophant (11:44)
Total Time: (40:52)

2005 remaster bonus tracks
09. Ace Of Wands (Live) (6:32)
10. Shadow Of The Hierophant (Extended Playout Version) (17:01)

Producer: Steve Hackett, John Acock

Album vyšlo v říjnu 1975 prostřednictvím Charisma Records.

Seznam skladeb:
01. Karta prutu (5:23)
02. Ruce Velekněžky, Část I. (3:28)
03. Zřícená věž (4:53)
04. Ruce Velekněžky, Část II. (1:31)
05. Poustevník (4:49)
06. Hvězda Sirius (7:08)
07. Milenci (1:50)
08. Stín Velekněze (11:44)
Celkový čas: (40:52)

2005 remasterované bonusy
09. Ace Of Wands (Live) (6:32)
10. Shadow Of The Hierophant (Extended Playout Version) (17:01)

Produkce: Steve Hackett, John Acock

Zpět
"Voyage Of The Acolyte" je první studiové album anglického kytaristy, skladatele a zpěváka Steve Hacketta. Vyšlo v říjnu 1975 u Charisma Records a je jeho jediným albem, které bylo nahráno a vydáno ještě během jeho členství v Genesis. Hackett je začal nahrávat v červnu a červenci 1975, měsícem po skončení turné Genesis na podporu jejich alba "The Lamb Lies Down On Broadway". Nahrávka byla dokončena za čtyři týdny ve studiu Kingsway Recorders, které se nachází/nacházelo v Kingsway, v centrálním Londýně. Představuje příspěvky od různých hudebníků, včetně členů Genesis bubeníka Phil Collinse a bassisty Mika Rutherforda a jeho bratra Johna Hacketta. Album má volnou koncepci s každou skladbou inspirovanou v textech a pojmenovanou pokaždé jinou kartou Tarotu.

Album bylo znovu vydáno v roce 2005 společností Virgin Records a v USA v roce 2006 pak u Astralwerks, které obsahují bonusové skladby. Obklopující mixáž alba je součástí Premonitions: The Charisma Recordings 1975-1983 (2015).

Obal alba je čínská akvarelová malba brazilské umělkyně Kim Poor, s níž se Hackett později oženil, která pak vytvářela mnoho jeho obalů budoucích alb.

V roce 1975 byl Hackett už čtyři roky kytaristou v progresivní rockové kapele Genesis. Začal psát částí různých písní ještě při natáčení alb Genesis, konkrétně v okamžicích, kdy jeho "služby nebyly skutečně využívány, a zjistil tak, že má spoustu volného času". Tentokrát ale Hackett byl stále více frustrovaný z naplněného koncertního plánu kapely, který ovlivnil jeho kreativitu a rostoucí touhu pracovat s novou skupinou hudebníků. Psal skladby bez nějakého konkrétního projektu, včetně těch, které byly určeny i pro jiné nástroje než kytaru a další pro ženský vokál. Po nějaké době nashromáždil dost nápadů, aby mohl vytvořit vlastní album. Vývoj byl pozastaven koncem roku 1974 kvůli koncertním závazkům Genesis, ale Hackett zůstal produktivní a pokračoval v psaní i ve svém hotelovém pokoji každou noc, což jej udržovala "zdravého" a pomáhalo mu uklidnit jeho nervy na jevišti.

Když přišel na směr alba, popřemýšlel Hackett i o zvoleném konceptu z jeho nově vzbuzenému zájmu o tarotové karty, které použil pro názvy skladeb alba a jejich texty založené na různých kartách v balíčku. Vybral si karty, které vyvolaly nejsilnější pocit a "kopírovaly způsob práce", jako je například "Star Of Sirius", popovější skladba, která odráží optimismus, který zobrazuje odpovídající Tarotova karta. Skladba neuvedená na albu byla píseň s názvem "The Fool", kterou Hackett nahrál ve stylu Pete Townshenda, skladbu ve stylu, jako když se "ELO spojí s The Who", ale nakonec se rozhodl ji nevyužit. Některý materiál Hacketta pocházel ještě z jeho dnů před vstupem do Genesis. Hackett přesvědčil Genesis, aby na zkouškách zahráli "Shadow Of The Hierophant" jako možnou píseň pro album "Foxtrot", ale minulo se to výsledkem. K práci na albu přizval svého i mladšího bratra Johna Hacketta, také hudebníka, který mu pomáhal psát různé části pro ostatní umělce na nahrávce, a také se podílel na nahrávání. Znamenalo to jejich první spolupráci na albu, která pak pokračovala v Hackettově sólové kariéře. Album také znamenalo první pokusy Hacketta o hraní na klávesy a zaměření na alba, které mají mnohavstevný zvuk.

POZN.: "U jednotlivých skladeb je pro orientaci uveden význam příslušné tarokové karty".


Zpět Ace Of Wands
(Music: Steve Hackett)

Instumental

Zpět Karta prutu
(Hudba: Steve Hackett)

Instumentálka


Zpět
Úvodní skladba "Ace Of Wands" je vynikající, pestrá a nápady překypující instrumentálka a celkem svižná art rocková vypalovačka. Je radost celé to dílko poslouchat. Zvláště skvělá je baskytara v druhé polovině skladby (že by Rutherford?).

Prut je spojován se spalující energií a "Ace of Wands" je zdrojem vyjádření ohně ve hře. Na kartě je zobrazena ruka, která vystupuje z mraku, zatímco drží hůlku. Když se podíváme na kartu, uvidíme, že se ruka dotýká hůlky, která stále roste. Některé z listů z hůlky již vyklíčily, což má znamenat duchovní a materiální rovnováhu a pokrok. V dálce je hrad, který symbolizuje možnosti, které budou v budoucnu k dispozici.

Prut symbolizuje kreativitu a "Ace of Wands" je nejodvážnější mezi kartami v obleku. Není to druh kreativity, který se naučíte ze školy nebo jako koníček. Je to statečné hledání vlastního hlasu, vytváří místo, kde můžete rozvíjet svoji vlastní vizi. Jinými slovy, je spojen s vůlí a kreativitou v kosmickém smyslu. Když nakreslíte "Ace of Wands", je to ukazatel, že byste do toho měli jít. Využijte šanci a usilujte o ideu, kterou máte na mysli. Nejprve spusťte kreativní projekt. Ace of Wands vás volá, abyste sledovali vaše instinkty. Pokud si myslíte, že projekt, o kterém jste snívali, je dobrý nápad, a pak jen pokračujte a udělejte to.

Zpět Hands Of The Priestess I.
(Music: Steve Hackett)

Instumental

Zpět Ruce Velekněžky I.
(Hudba: Steve Hackett)

Instumentálka


Zpět
První část celkem klidné instrumentálky "Hands Of The Priestess I" jako by byla předzvěstí k nejtvrdší skladbě na albu v následující skladbě.

Tarotová karta Velekněžka je symbolem a archetypem ženskosti, dávno objevených pravd i tajemství. Představuje princip intuice, nezávislosti a sebedůvěry. Zároveň znázorňuje odhodlání udržet rovnováhu mezi silou a jemností. Působí s rozvahou a rovnovážně na schopnosti jedince. Ti potom v sobě nacházejí pramen veškerého bytí, jež je hlavní téma významu tarotové karty Velekněžka.

Velekněžka je moudrá žena a představuje především nevědomé síly, citlivost, jemnost, intuici, předvídavost a hlubokou vnitřní jistotu i klid. Pramení to z jejího přehledu o dění. Svou intuicí rozpozná potřebné a proto je klidná, smířená. Vždy si ví rady, co má učinit. Má svůj klíč k tajemné a věčné pravdě. Ostatním je ochotna poradit, ale musí být o to požádána. Sama od sebe rady nevydává. Není to žádoucí prezentovat nevyžádané pravdy a ona to ví. Její výraz ve tváři tomu všemu nasvědčuje. Je tajemná a ví o pokladu, který střeží. Má léčitelské a prorocké schopnosti. Je jasnovidka, známa svou laskavostí, porozuměním, spřízněností a starostlivostí o druhé. Rozumí sobě a naslouchá svému vnitřnímu hlasu, své intuici. Zachovává si svou nestrannost a vždy při jednání či rozhodování se snaží vyhledávat střed, rovnováhu, soucit, soulad a pochopení. Daří se jí prezentovat tento princip, protože je zasvěcená do tajů bytí. Jejím cílem bylo dosáhnout schopnosti intuitivního poznávání okolností a souvislostí. Získala spirituální moudrost a vládu nad nevědomými silami. Zná tajemství, které teprve budoucnost odhalí.


Zpět A Tower Struck Down
(Music: Steve Hackett, John Hackett)

Instumental

Zpět Zřícená věž
(Hudba: Steve Hackett, John Hackett)

Instumentálka


Zpět
Asi "nejtvrdší" skladbou na albu je "A Tower Struck Down". Inspirace lze objevit v části "Apokalypsa" ze "Supper's Ready", ale i tak je "A Tower Struck Down" vynikající. Dost připomíná i přístup King Crimson, perfektní je závěrečný mellotron a zlověstná kytara. Je jen trochu záhadou, proč se v závěru ozývá skandování "Steve Hackett!".

Karta "Věž" zobrazuje vysokou věž, která se nachází na vrcholu hory. Na věži se objeví blesk, který ji zapálí. Plameny šlehají v oknech a lidé vyskakují z oken v posledním zoufalém činu. Možná signalizují stejné postavy, které vidíme na kartě "Ďábel:". Chtějí uniknout otřesům a zkáze uvnitř věže, která je zde symbolem ambice, která je postavena na chybných základech. Zničení věže musí nastat, aby se vyčistily staré cesty a přišlo něco nového. Toto odhalení může přicházet v záblesku pravdy nebo inspirace.

Zpět Hands Of the Priestess II
(Music: Steve Hackett)

Instumental

Zpět Ruce kněžky II.
(Hudba: Steve Hackett)

Instumental



Zpět The Hermit
(Music: Steve Hackett)

The mantle of attainment
Weighs heavy on his shoulders
Guided by a lantern
Flickering he grows older
A refuge found in exile
He shuffles on in blindness
You'll take his hand, he'll lose himself
Bewildered by your kindness

Enshrouded by darkness
A figure slowly forms
Through many years of banishment
No shelter from the storm
To find this slave of solitude
You'll know him by his star
Then take his hand, he'll lose himself
Knowing who you are
Zpět Poustevník
(Hudba: Steve Hackett)

Plášť dovedností
Spočívá těžce na jeho ramenou
Veden svítilnou
Blikání jej dělá starším
Útočiště nalezené v exilu
Potácí se ve slepotě
Chceš mu podat ruku, ztratí se
Zklamán vaší vstřícností

Obklopen temnotou
Postava se pomalu formuje
Po mnoho let vyhnanství
Žádný úkryt před bouří
Objevený tímto otrokem samoty
Poznáte jej podle jeho hvězdy
Pak uchopíte jeho ruku, ztratí se
On ví, kdo jste

Zpět
Skladba "The Hermit" je také výborná, žádné syntezátory, jen kytary, flétna, cello, anglický lesní roh, zajímavý Hackettův hlas. Píseň je vrchovatě plná osamělého smutku. Je to jedna z nejlepších písní alba bez ohledu na její poměrně jednoduchou strukturu. Podaří se ji vždy dotknout srdce posluchačů.

Karta "Poustevník" zobrazuje starého muže, stojícího samotného na vrcholu hory, který jednu lucernu v jedné z ruce a v druhé hůl. Hora označuje dovednost, vývoj a úspěch. Tarotová karta Poustevník se týká úrovně duchovních znalostí, kterých dosáhl, a že je připraven poskytnout tyto poznatky všem. Existuje také hluboký závazek k jeho cíli a pevnému povědomí o cestě, kterou podniká. Uvnitř svítilny uvidíte hvězdu se 6 body, která je také známá jako Šalamounova pečeť. Tento symbol představuje moudrost. Hůl, kterou drží, zobrazuje autoritu a moc.

Symbol Poustevník je archetyp moudrosti. Šíří světlo, ukazuje cestu a moudře vede. Moudře čerpá ze svého vnitřního světla a životních zkušeností. Ty jsou neocenitelným zdrojem při pomoci ostatním na jejich životní cestě. Tarotový Poustevník je spojován s astrologickým obdobím Panny a s jejími zrozenci. Pro ně je charakteristické zaměření se na detaily. Další vlastnosti jsou: smysl pro organizování a pro krásu. Stavy rozjímání přibližují nádheru a půvab. Soustředěnost na detaily umožní kvalitně si podle nich uspořádat život a dokázat přitom odhalit své pravé rysy osobnosti. V tomto postoji nás lidé z okolí budou více chápat a lépe nám porozumí.


Zpět Star Of Sirius
(Music: Steve Hackett)

Above the colour of amber stained evening
An audience danced
Led by a showering hand that brings water
An audience danced
Led by a showering hand that brings water
To both sea and land
Unlock the door of night
Nebulous bright

Again renewed by the vessels of Isis
You're ready to fly
Although the journey is still far from ended
You gaze at the sky
Above the cloudless night
Nebulous bright

He who knows love knows who you are
Worlds you may find lit by a star

He who knows love knows who you are
Worlds you may find lit by a star

Again renewed by the vessels of Isis
You're ready to fly

He who knows love knows who you are
Worlds you may find lit by a star...
Zpět Hvězda Sirius
(Hudba: Steve Hackett)

Nad barvou jantarově zbarveného večera
Publikum tančilo
Vedeni skrápějící rukou, která přináší vodu
Publikum tančilo
Vedená skrápějící rukou, která přináší vodu
Jak na moře tak na zemi
Odemyká dveře v noci
Nejasně zážící

Opět obnovena plavidly Isis
Jste připraveni létat
I když je cesta ještě daleko od konce
Díváte se na oblohu
Nad noc bez mráčku
Nejasně zážící

Ten, kdo zná lásku, ví, kdo jsi
Světy, které můžete objevit osvětlené hvězdou

Ten, kdo zná lásku, ví, kdo jsi
Světy, které můžete objevit osvětlené hvězdou

Opět obnovena plavidly Isis
Jste připraveni letět

Ten, kdo zná lásku, ví, kdo jsi
Světy, které můžete objevit osvětlené hvězdou...

Zpět
Skvělá píseň a skvělé texty! Je to píseň o lepším životě někde s malou pomocí od Isis. Jenom proto, že musíte bojovat za to, co chcete, neznamená, že to nemůžete dělat s láskou.

Skladba "Star Of Sirius" je jedna z nejleších na tomhle albu a mohla být ozdobou kteréhokoli alba Genesis. Úvod náladou připomíná "Entangled" od Genesis, ale celá melodie je méně konvenční a zajímavější. Zpěvu se zde fantasticky zhostil Phil Collins - ano, takhle dokonale budou vypadat později první dvě desky Genesis po odchodu Petera Gabriela. Po krásném předělu vibrafonu a mellotronu následuje vynikající rychlejší část s perfektní basou, krátkými sóly Hackettovy sametové elektrické kytary, skvělé jsou i ty akustické vsuvky, prostě nádhera. Těžko popsat - dokonalé melodie, harmonické postupy, aranžmá, intimní zákoutí, gradace a opětovný ústup. Akusticko-klávesový oceán emocí, který jako by neměl konce... neuvěřitelné!!

Hvězda značí především naději. Ať se věci jeví jakkoli špatně, vždy bude existovat naděje, která dává sílu jít dál. Nic netrvá věčně, nakonec se věci zlepší. Je tu schopnost neochvějně vzdorovat protivenstvím. Hvězda je světlo na konci tunelu, odhalená pravda. Představuje optimismus. Karta znamená zklidnění po bouři. Vzduch je svěží a očištěný od břemena minulosti. Je to doba, kdy se myšlenky projasňují po období zmatku. Nabízí příslib jasnější budoucnosti. Důvěra je obnovené naplnění. Na dohled jsou nové a širší obzory.

Hvězda je vůdčí světlo. Je to ztišení, které následuje po bouři předchozí karty. Je to mír a osvěžení. Otevření dveří mysli, které byly až dosud zavřené, znamení, že hledající je na správné cestě. Isis, korunována hieroglyfem představující její jméno, klečí na břehu Nilu. Levým chodidlem spočívá v písku, ale koleno má ve vodě. Podobně, jako je tomu u mnoha jiných karet, i zde se Isis nachází mezi dvěma stavy bytí. V rukou drží dvě nádoby, zlatou a stříbrnou vázu z karty Mírnost; jejich obsah je nyní dobře promísen a představuje jedinou tekutinu. Vylévá nádoby, aby obohatila vodu Nilu jejich magickou esencí. Tato karta je přiřazena znamení Vodnáře, nositele vody. Pták na této kartě je posvátný ibis boha Thotha, jeden z mnoha symbolů duše.

Zpět The Lovers
(Music: Steve Hackett)

Instumental

Zpět Milenci
(Hudba: Steve Hackett)

Instumentálka


Zpět
Akustická lyrika "The Lovers" je křehkým můstkem mezi dvěma hudebními kolosy, založeným čistě na akustických kytarách a jenom zdůrazní mocný nástup poslední skladby - "Shadow of the Hierophant".

Tarotová karta Zamilovaní odhaluje a poukazuje na potřebné hodnoty ve vztazích. Jedná se o vztahy mezi přáteli, členy rodiny, kolegy a také o milenecké vztahy. Význam karty se spojuje s věrností, odevzdaností, pochopením, úctou, tolerancí a přesto s rozhodností. Důraz je také kladen na vzájemnou komunikaci v daném vztahu. Pro každý uvedený vztah je významná svoboda jednání a vzájemná důvěra. Upřímná komunikace je základ, stejně jako sebevědomé vystupování. Ve zdravě utvářených vztazích je možné se věnovat sám sobě, svému osobnímu, ale i profesnímu růstu a ujasnění si svých životních hodnot, priorit. Na těchto základech lze dál budovat vztahy všech dalších úrovní. Žádný kvalitní vztah nesnese omezení a zábrany. Karta je symbolem vědomé práce na prohlubování sebepoznání a rozvoji osobnosti, jež se bude pozitivně zobrazovat v mezilidských vztazích.


Zpět Shadow Of the Hierophant
(Music: Steve Hackett)

Veiling the nightshade bride stalks a flower revealed
Nearing the hour make haste to their threshold concealed

Lost in thought in search of vision
As the moon eclipsed the sun

Casting the same steps glimpsing his own fate to come
Melt in the dream void from which he never can run

Lost in thought in search of vision
As the moon eclipsed the sun

Tears fill the fountains failing their promise to heal
Rippling the waters mirror an ended ideal

Deep in thought but robbed of vision
As the moon eclipsed the sun
Zpět Stín Velekněze
(Hudba: Steve Hackett)

Zbláznění rulíková nevěsta stonky květu odhalené
S blížící se hodinou se ponořte do prahu skrytého

Ztracen v myšlence při hledání vize
Když měsíc zatemnil slunce

Sázením stejných kroků zahlédl svůj osud, aby přišel
Roztavil se ve snu prázdnoty, od které nikdy nemůže utéci

Ztracen v myšlence při hledání vize
Když měsíc zatemnil slunce

Slzy naplňují fontány, jejich sliby pro uzdravení
Vlnení vodních zrcadel a ukončilo ideál

Hluboce přemýšlel, ale vyloučen z vidění
Když měsíc zatemnil slunce

Zpět
Úvod skladby trošku připomíná nástup jako u "In The Wake Of Poseidon" od King Crimson, mají velmi podobnou náladu. Při jejímž poslechu se vám podvědomě vybaví všechny obdobné kompozice Genesis... Klenutý klávesový vstup, pak intimní akustické zklidnění s vokálem hostující Sally Oldfield, která si bere ve skladbě dominantní roli a dává ji místy až komorní charakter. Znovu přechody od akustiky k monumentálnímu refrénu. Je to jako jakési Steveovo střídání čtyř ročních období a neustálý přechod mezi klidným a zneklidňujícím hudebním protipólem. Vprostřed pak bylo do tématu zapracováno skvělé klávesové sólo, vyúsťující v dokonalou sellingo-lambovskou kompozici. Prvních pět minut skladby je vynikajících. Pak se tam zapojí ten Hackettův šílený hammering (je to doufám ono?) a za chvíli už cinkání, které trvá až do konce. Závěr je dramatický, nervní... Pěkná gradace skladby, jen co je pravda.

Velekněz v tarotu je průkopníkem v přijímání zkoušek a výzev, s nimiž se má vypořádat, aby mohl růst a dále se vyvíjet. Mottem této tarotové karty je přijetí životních výzev. Znázorňuje schopnost a potřebu učit se tomu, jak „kráčet po mystické stezce a obsáhnout přitom potřeby každodenní existence“. Výzvy podstupujeme a přijímáme je s vědomím se zdokonalit. Princip Velekněze nás prověřuje ve víře. Tu je vhodné si uvědomovat. Potřebujeme ji mít při získávání zkušeností. Jeho symbol vypovídá i o rodinných situacích, kde získáváme vzory a podněty k duchovnímu životu. Je to místo spojení s velkým prověřením praktik a uplatnění víry. Současně to samozřejmě vede k zocelení osobnosti. Takže získané zkušenosti nás posunou dál. Na počátku má symbol Velekněze moc rozšířit naše vědomí. Poukazuje na skutečnost, abychom mohli cokoliv nového začít, je nutné očistit se od všeho starého. Výzvy a příležitosti nám otevírají nové světy a vedou nás ke změnám tužeb, představ o sobě samých i životním stylu. To je cesta, jak stát více sami při sobě. Z pohledu psychologie představuje tarotový Velekněz vnitřní princip rodiny projevující se navenek. Především se to prezentuje v chování ve vztazích s nejbližší rodinou, ale i s ostatními lidmi v okolí.


Zpět
Desku nahrála kapela ve složení:

Steve Hackett - Electric & Acoustic Guitars, Mellotron, Harmonium, Bells, Autoharp, Vocal (05), Effects
John Hackett - Flute, ARP Synthesizer, Bells
Mike Rutherford - Bass Guitar, Bass Pedals, 12-string fuzz-bass
Phil Collins - Drums, Vibes, percussion, Vocals (06)
John Acock - Elka synthesizer, Mellotron, Harmonium, Piano
Sally Oldfield - Vocal (08)
Robin Miller - Oboe (06), English Horn (05)
Nigel Warren-Green - Cello (05)
Percy Jones - Additional Bass Guitar (03)
Johnny Gustafson - Bass Guitar (06)

Production, Arrangement: Steve Hackett
Production, Engineering: John Acock
Assistant Engineer: Paul Watkins, Rob Broglia, Louie Austin (08 only)
Equipment: Tex Read, Geoff Banks, Steve Baker
Organisation: Tony Smith, Alex Sim

Artwork: Kim Poor - this album coverart won "Album Cover Of the Year 1976".

ProgressRock Nahoru
Made by 
©  21.10.2014 
Menu Poslední aktualizace: 22.9.2018
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©